Konserve açacağı olmadan konserve kutusu nasıl açılır

Hayatınızda acil bir duruma hazır olup olmadığınızı merak ettiğiniz bir an gelir. Hayır, zombi kıyameti değil. Hollywood yayınlamayı sevse de, hala gerçek olmaktan uzak.

Daha akla yatkın bir acil durum, çölde konserve açacağı olmadan konserve kutularında mahsur kalmak olabilir.

Konserve açacağı olmadan bir konserve açmak, özellikle evde olmadığınız acil durumlarda çok külfetli olabilir. Kamp yaparken veya doğa yürüyüşü yaparken yanınızda sofistike ev aletlerini taşıma özgürlüğüne sahip olmayabilirsiniz. Böyle bir senaryoda, yanınızda getirdiğiniz veya çevresinde bulabileceğiniz temel araçlar en iyi seçeneğinizdir.

İşte acil bir durumda konserve açacağı olmadan konserve açmak için kullanabileceğiniz iki yöntem. Elinizde ne olduğuna bağlı olarak, bu durumu düzeltin ve karnınıza biraz yiyecek koyun.

 • Yöntem 1: Düz bir beton veya taş levha kullanın
 • Yöntem 2: Küçük bir bıçak kullanın

Yöntem 1: Düz bir beton veya taş levha kullanın

Bu, hayal edebileceğiniz çoğu acil durum senaryosunda işe yarayacak pratik bir çözümdür. Kutu kapağındaki contayı açmak için sürtünme kuvvetini kullanın.

İhtiyacınız olacak şeyler:

0 şeye ihtiyaç var.jpg

 • Konserve kutusu
 • Düz beton veya taş levha

Adım 1. Kutuyu sıkıca tutun

adım 1 kutuyu sıkıca tutun

Kutuyu düz bir taş veya beton levha üzerine sürterek açmak için kutuyu sıkıca tutmanız gerekir. Teneke kutu eklemleri boyunca eşit bir sürtünme kuvveti sağlamak gereklidir.

Adım 2. Kutuyu levha üzerine sürün

2. adım kutuyu levhaya sürtün

Kutunun üst ucunu beton veya taşın yüzeyine doğru ters çevirin. İşlemin amacı, sürtünme kuvvetini kullanarak kapak ile kutunun geri kalanı arasındaki eklemi kesmektir.

Şimdi tenekeyi taş levhaya sürmeye başlayın. Kuvvetin kutunun tüm çevresini kaplaması için aşağı doğru eşit bir basınç uygulamanız gerektiğini unutmayın.

adım 2b kutuyu levhaya sürtün

İşlemin ortasında kutunun kenarlarına bakarsanız, kapağın gövdeden ayrılmaya başladığını göreceksiniz.

Kutunuz sıvı içeriyorsa, yavaşça ayrıldığı için kapak ile gövde arasındaki çatlaklardan dışarı sızmaya başlayacaktır. Döşemedeki kir veya beton parçacıklarının kutunun içeriğiyle karışmasını önlemek için kullanmadan önce kutuyu baş aşağı tutun veya levhayı yıkayın.

Adım 3. Kutunun kenarlarına bastırın

adım 3 kutunun kenarlarına basın

Kutuyu dik çevirin ve iki elinizle kutunun üstü ve ortası arasında tutun. Şimdi, kapağa bastırıp açmaya zorlaması için kutuyu içe doğru sıkıştırmayı deneyin.

Kapak açılmazsa, kutuyu çevirip farklı bir taraftan basınç uygulamayı deneyin. Hala açılmıyorsa, kutuyu taş levhaya sürmeye devam edin.

Adım 4. Kutuyu açın

4. adım kutuyu açın

Kutu kapağı kutudan çıkarıldıktan sonra ellerinizle açıp kutunun içindekilerin tadını çıkarabilirsiniz.

son2

 

Yöntem 2: Küçük bir bıçak kullanın

Yanınızda küçük bir bıçak varsa teneke kutunuzu açmanızda etkili olacaktır. Yalnızca temel araçlara sahipseniz en iyi yöntem budur.

İhtiyacınız olacak şeyler:

şeylerin 9_a ihtiyacı var

 • yama
 • Bıçak

Adım 1. Kutunun kapağına bir çukur oluşturun.

adım 1 kutu kapağına bir çöküntü yapın

Bıçağı, aşağı bakacak şekilde teneke kutu kapağının kenarına dikey olarak yerleştirin. Bıçağı bir elinizle sıkıca tutun ve diğer elinizi çekiç olarak kullanarak kapak yüzeyinde bir çukur oluşturun.

Bir fark yaratmayacağını düşünüyorsanız, bıçağın keskin kenarıyla kutunun yüzeyini çizebilirsiniz.

Art arda kaşıma, üstteki malzemeyi yerinden çıkaracak ve bir çöküntü oluşturmayı kolaylaştıracaktır.

Adım 2. Bıçağı kutunun içine delin.

2. adım bıçağı kutuya delin

Şimdi, bıçağı kapağa delmeniz gerekiyor. Kenarların sarkması için yeterli basınç uygulayın. Birbirini izleyen kesimlerde, kapak malzemesi bıçağın geçmesi için yeterince incelir.

Adım 3. Bıçağı kapağın etrafında hareket ettirin

adım 3 bıçağı kapağın etrafında hareket ettirin

Bıçağınızı kapağın kenarı boyunca dairesel hareketlerle hareket ettirmeye başlayın. Küçük bir bıçakla yeterince keskin değilse o kadar kolay olmayacaktır. Kapağı kesmek için kaldıraç benzeri bir hareket kullanın. Elinizi kutuyu tutarken yanlışlıkla kesmemeye dikkat edin.

İşlemin ortasında sıkışırsanız, kapağı olabildiğince bıçakla kaldırın. Kesimin yakınında gerilim yaratacak ve bıçağı daha fazla hareket ettirmenize izin verecektir.

 

Adım 4. Kapağı açın

4. adım kapağı açın

Kapak çevresinin dörtte üçünden fazlasını kestiğinizde, ekli parçayı menteşe olarak kullanarak kapağı bıçağınızla kaldırabilirsiniz.

Aşırı acil durumda bıçak yerine kaşık kullanılabilir. Ancak, bir kaşığın kapağı açıp kutuyu delmesi daha uzun sürecektir. Ayrıca, kaşığı açmak için kapağı etrafında hareket ettirmek yeterli kuvvet alacaktır.

son 1

Ek ipuçları:

 • Taş veya beton bir levha kullanmadan önce iyice yıkayın.
 • Düz bir taş levha bulamazsanız, üst kenarı ovalamak için güçlü, sert bir taş kullanın.
 • Bıçağınızın zayıf bir noktası varsa, önce malzemeyi çıkarın ve ardından kapağı kesin.
 • Bıçak yerine kaşıkla da kutuyu açabilirsiniz, ancak bu yeterli fiziksel güç gerektirir.
 • Bıçak yerine kaşık kullanırken kenarlarının keskin olmasına dikkat edin.
 • Kaşık kullanıyorsanız elinize bir bez sarın, çünkü kutuyu açmak için muazzam bir güç uygulamanız gerekebilir. Bez, kaşığa karşı cildinize doğru iten bir yastık sağlayacaktır.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*