Hareket hastalığından nasıl kurtulurum: ev ilaçları ile anında rahatlama

Çok güzel bir sabah ve uykulu gözlerini ovuştururken saatine bakar ve uyuduğunu fark eder. Sanki çevrenizdeki dünya dönmeye başlamış gibi aniden dengesiz hissettiğinizde yatağınız bitiyor.

İnsanların bir sunumun ortasında veya sıcak havalarda alışveriş yaparken veya bir toplantıya katılırken başlarının dönmesi de yaygındır.

Bu baş dönmesi, dengesizlik veya denge kaybı topluca baş dönmesi olarak bilinir. Dehidrasyon, düşük tansiyon, anksiyete ve hiperventilasyon (normalden daha hızlı nefes alma) baş dönmesi ile ilgili semptomlardır.

Baş dönmesinin nedenleri

Baş dönmesi oldukça belirsiz bir terimdir ve tüm varyasyonları, başlı başına tıbbi bir durum olmaktan çok, altta yatan bir nedenin semptomlarıdır. Baş dönmesi için bazı yaygın tetikleyiciler şunları içerir:  (1)

 • Benign Paroksismal Pozisyonel Vertigo (BPPV), iç kulakta döndüğünüze veya hareket ettiğinize dair yanlış bir algıya yol açan ve başın belirli hareketlerinden kaynaklanan mekanik bir problemdir.
 • Beyne daha az oksijen gitmesine neden olan ve baş dönmesine neden olan zayıf kan dolaşımı.
 • Düşük kan basıncı
 • Hipoglisemi, vücudunuzdaki düşük şeker seviyesi.
 • Dehidrasyon
 • Nörolojik bozukluklar,  anksiyete  ,  stres  veya anemi gibi durumlar.
 • Bazı ilaçlar
 • Meniere hastalığı veya enfeksiyon gibi iç kulak problemleri  .
 • Hiperventilasyon, çok sığ veya hızlı nefes alma
 • Tütün veya alkol kullanımı

Baş dönmesi belirtileri

 • Çevrenizin döndüğüne veya hareket ettiğine dair yanlış his (vertigo)
 • Bayılacakmış gibi hissetmek
 • Şaşkınlık
 • Dönme, eğilme veya dengeyi kaybetme hissi.
 •  Baş dönmesi ile birlikte bulantı ve kusma .
 • Tinnitus olarak da bilinen kulaklarda çınlama
 • Solukluk

Bu belirtiler birkaç saniye veya dakika sürebilir ve nedene bağlı olarak bazen birkaç güne kadar uzayabilir. (iki)

Baş dönmesini tedavi etmek için ev ilaçları

Baş dönmesi tedavisi altta yatan nedeni tedavi etmeyi gerektirdiğinden, işte nedene bağlı olarak baş dönmesinden kurtulmak için evde kullanabileceğiniz beş çare vardır. Baş dönmeniz uzun süre devam ederse, olası nedenleri değerlendirmek ve uygun tedaviyi belirlemek için doktorunuza danışınız.

Yöntem 1: Epley manevrası

Baş dönmesine benign paroksismal pozisyonel vertigo neden oluyorsa, Epley manevrası baş dönmesini dakikalar içinde gidermeye yardımcı olabilir. Başın ve boynun, vertigoya neden olan kalsiyum kristallerinin kalıntılarını, artık semptomlara neden olmayacakları iç kulağın bir bölgesine kaymasına zorlayan bir dizi eğilme pozisyonunu içerir. (bir)

Egzersizi kendi başınıza yapabilir veya birinden yardım isteyebilirsiniz.

Epley manevrasını gerçekleştirme adımları bunlardır. (bir)

A.  Yatağınıza oturun. Sırt üstü yattığınızda yastık başınızın değil omuzlarınızın altına gelecek şekilde arkanıza bir yastık yerleştirin.

B.  Başı etkilenen kulağa doğru yatay olarak 45 derece eğin.

C.  Başınızı 45 derece eğik tutarak, yavaşça sırt üstü yatın. Baş dönmesi geçene kadar bu pozisyonu 1-2 dakika tutun. Normal olan ve zamanla geçecek olan göz spazmlarınız olabilir.

D.  Başınızı 90 derece diğer tarafa çevirin ve 30 saniye basılı tutun.

E.  Başınızı aynı pozisyonda tutarak, başınızı ve vücudunuzu yanlara, etkilenmemiş kulağa doğru, yere bakacak şekilde çevirin. Yine bu pozisyonu 30 saniye basılı tutun.

F.  Yavaşça oturun ama bir süre yatakta kalın. Ayağa kalktığınızda biraz baş dönmesi yaşayabilirsiniz, ancak bir dakika içinde geçecektir.

Bu manevra, baş dönmesinden anında kurtulmayı sağlamalıdır. Durum geçmezse, yatmadan önce baş dönmesi geçene kadar diziyi günde 3 kez tekrarlayın.

Yöntem 2: zencefil

En yaygın olarak baş dönmesi, zayıf kan dolaşımından kaynaklanır. Zencefil, beyne artan kan akışını uyararak baş dönmesi ve buna bağlı mide bulantısını tedavi etmek için etkili ve kolayca bulunabilen bir çare.

Hatta bazı araştırmacılar, manuel yeniden konumlandırmadan (Epley manevrası gibi) daha etkili olduğunu ve aynı zamanda daha az yan etki ile katkıda bulunduğunu iddia ettiler. (3)

Doktorunuza danıştıktan sonra zencefil takviyeleri alabilir, zencefil şekeri emebilir veya  doyurucu bir bardak zencefil çayı hazırlayabilirsiniz  .

Tek adımlı tedavi: günde 2-3 kez zencefil çayı demleyin ve için.

 • Bir tencerede 1 bardak suyu kaynatın.
 • Zencefil dilimlerini ekleyin ve orta-kısık ateşte 10-15 dakika dinlendirin.
 • Çayı süzün.
 • Baş dönmesinden kurtulmak için 1-2 gün boyunca günde 2 veya 3 kez zencefil çayı için.

Yöntem 3: akupresür

Vücudunuzda her birinin bir amacı olan 2.000’den fazla baskı noktası vardır. Bu noktalar, vücudunuzu farklı rahatsızlıklardan kurtararak ‘qi’ veya yaşam gücünün akışını yeniden dengeler. Akupresür, diğerleri arasında baş dönmesi, anksiyete ve mide bulantısı gibi durumları tedavi etmek için kullanılabilir. (4)

Baş dönmesini anında tedavi etmek için aşağıdaki akupunktur noktalarını kullanabilirsiniz.

 • Üçüncü Göz Noktası:  Bu akupunktur noktası, burun köprüsünün alınla birleştiği yerde kaşların tam ortasında yer alır. Uca 3-4 dakika nazikçe bastırın. Baş dönmesi, kaygı veya baş dönmesini azaltmak için günde 2 veya 3 kez tekrarlayın.
  Bigger Rushing Point (LV 3):  Baş dönmesi ve bayılma büyülerini iyileştirmek için kullanılan bu popüler nokta, ayak başparmağı ile ikinci ayak parmağı arasındaki boşlukta, ayağın üst kısmında bulunur. Bu noktaya her iki ayağınıza 30 saniye boyunca sıkı bir baskı uygulayın. Bayılma, baş dönmesi, bilinç kaybı, bitkinlik ve diğer ilgili semptomları azaltmak için günde birkaç kez tekrarlayın.
  Hakim Damar Noktası (GV 26):  Bu nokta, üst dudağın üstünden burna doğru olan yolun üçte ikisidir. Bu noktaya başparmağınızla bastırın ve baş dönmesini hafifletmek için 2-3 dakika baskı uygulayın. Gerektiği kadar tekrarlayın.
  Üç Mil Noktası (ST 36):  Nokta, her bacakta diz kapağının 5 cm altında ve kavaldan 1 cm uzakta bulunur. İşaret parmağınızı ve orta parmaklarınızı kullanarak her iki bacağınızın ucuna 5 dakika boyunca hafif bir baskı uygulayın. Baş dönmesini azaltmak ve sık bayılmayı önlemek için günde 3 veya 4 kez tekrarlayın.
  Canlılık Denizi Noktaları (B 23 ve B 47):  Bu noktalar, omurganın her iki yanında sırtın alt kısmında bulunur. B 23 omurgadan yaklaşık 2 santimetre, B 47 ise omurgadan 4 santimetre uzaklıktadır. Baş dönmesi, bayılma, dengesizlik, yorgunluk ve halsizliği tedavi etmek için bu iki noktayı her gün 1 dakika parmak eklemlerinizle ovun.

Bazen bir anksiyete krizi geçirdiğinizde, tam nefes alamadığınızı hissedebilirsiniz. Sonuç olarak, çok fazla nefes almaya çalışırsınız, bu da hızlı, sığ nefes almanıza neden olur.

Hızlı nefes alma, strese karşı bilinçaltı bir tepki de olabilir. Bu, vücuttaki oksijen kaynağında bir dengesizlik yaratır ve baş dönmesine neden olur.

Derin nefes egzersizleri sadece baş dönmesini engellemekle kalmaz, aynı zamanda kaygı ve stresten kurtulmanıza da yardımcı olur. (5)

İşte derin nefes egzersizleri yapmak için adımlar.

 1. Rahat bir pozisyonda oturun veya uzanın.
 2. Nefes alırken 1’den 5’e kadar sayarak derin bir nefes alın. Nefes alırken karnınızın yükseldiğini hissetmelisiniz.
 3. Nefes verirken 5’ten 1’e kadar sayın. Nefes verirken karnınızın düştüğünü hissetmelisiniz.
 4. Sırayı 5 ila 10 kez tekrarlayın, ardından rahatlayın ve normal nefes alın.
 5. Bir dakika bekleyin, ardından yavaşça oturun veya ayağa kalkın.

Başınız döndüğünde veya anksiyete veya stresten muzdarip olduğunuzda bu egzersizi yapın.

Yöntem 5: hidrasyon

Baş dönmesi, özellikle çok egzersiz yapıyorsanız veya uzun süre sıcak havalarda dışarıdaysanız, dehidrasyonun ilk belirtilerinden biridir. Bazen kusma veya ishali içeren bir hastalık nedeniyle vücut sıvısının kaybı   da dehidrasyona neden olabilir.

Araştırmacılar,% 1-2 kadar az vücut suyu kaybının bilişsel işlevi etkileyebileceğini ve bu da baş dönmesine neden olabileceğini belirtiyor. (6)

Bir an önce su içmek baş dönmesini önlemeye yardımcı olabilir. Yapılan aktivite düzeyine bakılmaksızın her yetişkinin günde en az 8 bardak su içmesi tavsiye edilir. (6)

Baş dönmesi hissetmemek için takip etmeniz gereken bazı şeyler.

 • Başınız döndüğünde, az miktarda su için, küçük yudumlar alarak. Çok hızlı su içmek kusmanıza neden olabilir.
 • Günde 8-10 bardak su içerek vücudunuzu nemli tutun.
 • Vücudunuzdaki sıvı seviyesini korumak için birçok başka sıvı veya meyve suyu için.

Baş dönmesini hafifletmek için ipuçları

 • Hayati organlarınıza oksijen taşıyan kırmızı kan hücreleri yapmak için vücudunuzun B12 vitaminine ihtiyacı vardır. Bu vitaminin eksikliği anemiye yol açabilir ve baş dönmesine ve yorgunluğa neden olabilir. Yumurta, balık ve süt gibi B12 vitamini yönünden zengin yiyeceklerin alımını artırın.
 • Baş dönmesini tedavi etmek için limonlu su da içebilirsiniz. Limon, vücudunuzun glikoz seviyesini artırmaya yardımcı olur ve aynı zamanda hızlı bir şekilde nemlendirir.
 • Baş dönmesi nedeniyle sık sık baş dönmesi yaşıyorsanız, bir profesyonelden düzenli olarak kafa masajı yaptırmayı da deneyebilirsiniz.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*