Başkalarından Nasıl Daha Fazla Saygı Kazanabilirsiniz: Yapmanız Gereken 50’den Fazla Şey

Basit! Başkalarından daha fazla saygı görmek için önce  saygı duymayı öğrenmelisiniz  . Başkalarına saygılı olmak, gelecekteki başarınız için çok önemlidir. Başkalarına verdiğiniz saygı için kendinizi tanıtın.

Her ne kadar onu dinlediğinizde, saygı kazanmak basit görünse de, onu uygulamaya koymak karmaşık bir hal alır. Saygı, kendinize ve başkalarına saygı duyarak kazanılır. Saygı kazanma yeteneğiniz duygusal mutluluğunuz üzerinde etkili olabilir.

Saygı kazanmak bir gecede olmaz. Çaba gerektirir.

Başkalarından daha fazla saygı görmek için yapılması gerekenlerin tam listesi:

 1. Kazanmak için saygı gösterin. Saygı 2 şekilde işler. Saygı kazanmak istiyorsanız, ona saygı duymalısınız. İnsanlar sana davrandıkları gibi davranacaklar. Bu yüzden herkese saygılı davranın. Sokakta değişiklik isteyen evsiz bile saygıyı hak ediyor. Para vermek isteyen zengin bir hayırsever, evsiz bir adamın yardımına başvurdu. Evsiz adam sokakta otururken onu tanıyanlara yardım isteyen bir tabela ile yüz dolarlık banknot verdi. Ona duydukları saygı, onlara beklenmedik bir parasal armağan kazandırdı.
  Kendine güven. Daima eylemlerinizin sonuçlarını düşünün. Kendinize saygılı davranmazsanız, başkalarının saygısını kazanmayı beklemeyin. Öyleyse, kim olduğun için kendini sev. Ve başkalarının sevgisinin ve saygısının daha sonra geldiğini göreceksiniz.
 2. Tutarlı ol. Ne söylemek istiyorsan söyle. Söylediğin anlamına geliyor. İnsanlar genellikle yaklaşımlarında tutarlı olanlara güvenir ve inanır  . Söylediğiniz ve yaptığınız her şeyde tutarlı olun. İnsanlar zayıf olan diğer insanlara güvenmezler.
 3. Pratik  tevazu. En iyisi olmayacağınızı ve her zaman haklı olmayacağınızı bilin. Her insan size bir şeyler öğretecek. Güven, alçakgönüllü olmak  ve her kişinin sunabileceği benzersiz bir şey olduğunu bilmekte yatar  . Kusurlarınızı kabul edin, ancak sürekli olarak kusurlarınıza odaklanmaktan kaçının. Mütevazı ol ama  güven korumak  kendisi  aynı  ve güvenliğini kendisi.
 4. Dürüst ol. İnsanlar dürüst ve güvenilir olanlara saygı duyar. Eski deyişi hatırlayın ve uygulayın; Dürüstlük en iyi politikadır.
 5. Olumlu ol. İnsanlar her zaman pozitifliğe çekilir. İyimser insanlara saygı duyuyorlar ve pozitif insanların etrafında olmayı seviyorlar. Olumlu bir insanın iyi hislerini hissedebilirsiniz.
 6. Kibar ol. Görgü kurallarına her zaman saygı duyulur. Bu yüzden onları uyguladığınızdan emin olun. Lütfen ve teşekkür ederim uzun bir yol kat ediyor.
 7. Yardımcı ol. Her zaman mücadele eden insanlara yardım edin. Yardımınızı kabul edip etmemeleri ikincildir, ancak yardım sunduğunuz için sizi her zaman hatırlayacaklardır. Özverili olmak her zaman iyi bir niteliktir. Komşunuza yardım edin.
  Otantik ol. Doğru hissetmeyen veya kulağa hoş gelmeyen bir şey yapma isteğinden kaçının. Gerçekliğe her zaman saygı duyulur. Kendiniz olun.
 8. Hayatınıza öncelik verin. Hayatınızdaki en önemli şeyleri belirleyin ve onları önceliğiniz haline getirin. Önceliklerini bilen insanlara başkaları tarafından saygı gösterilir. Önceliklerinizin bir listesini yapın ve bunları sık sık kontrol edin.
 9. Her zaman bir ahlaki kodunuz olsun. Neyi temsil ediyorsun Gerçekten neye inanıyorsun? Kendi ilkeleriniz ve değerleriniz olduğunda, ne tür bir insan olmak istediğinizi bilirsiniz ve yargılamaktan korkmazsınız. Alexzander Hamilton  , “Bir şeye karşı koymazsanız  , her şeye aşık olacaksınız.” Dedi.
 10. İNANDIĞIN şey için mücadele et.  Başkalarının söylediklerine fazla düşünmeden hemfikir olan biri olmayın. İnsanlar söylediklerine ve inandıklarına sahip çıkanlara saygı duyar. Kitleleri takip etmeyin. Bunun yerine, doğru olduğunu bildiğiniz şeyi takip edin.
 11. Ne düşündüğünü söyle. İnsanlar, kendi fikriniz olduğunda size saygı duyarlar ve fikrinizi konuşmaktan korkmazlar. Diğerleri güçlü fikirlere ve fikirlere sahip insanlara saygı duyar. Bu yüzden lütfen düşüncelerinizi ifade edin ve gerektiğinde fikirlerinizi paylaşın. Açık sözlü olmak, haklı bir amaç için konuşurken takdire şayan bir niteliktir.
 12. Kendin için konuş. Kendiniz adına konuşmak her zaman kolay değildir, bu nedenle kendileri adına konuşabilenler başkaları tarafından çok saygı görür. Diplomat olmak iyidir, ancak birisi size kötü davrandığında veya sizden faydalandığında sessiz olmayın. Utangaç olmayın veya zorbaların sizi zorlamasına izin vermeyin.
 13. Başkası için ayağa kalkın. Etrafınızda haksızlık gördüğünüzde ayağa kalkın. Daha fazla saygı kazanmak istiyorsanız, kendileri için ayağa kalkamayan insanları destekleyin. Yüzleşmekten kaçınmayın ama bunu saygılı bir şekilde yapın. Sessizlerin sesi olun. Sivil haklar aktivisti  Bayard Rustin  , “Gerçeği iktidara söyle” dedi.
 14. Sözünü tut. Taahhütlerinizi ciddiye alın. Sözlerinizi ve taahhütlerinizi yerine getirin. Asla hafife almayın. Ayrıca, tüm sözlerinizi tutmanız zor olacağından çok fazla söz vermemeye çalışın. Tutamayacağın sözler verme.
 15. Güvenilir ol. İnsanların size güvenebilecekleri şekilde davranın ve onların güvenini asla bozmadığınızdan emin olun. Güvenen ve güvenilen kişilere her zaman saygı gösterilir. Size inananları hayal kırıklığına uğratmayın.
 16. Başkalarının zamanına saygı gösterin. Başkalarının zamanına saygı gösterin. Kimseyi bekletmeyin. Randevulara geç kalmayın, hemen konuya gelin, diğer insanların zamanını önemsiz şeyler hakkında konuşarak harcamayın. Toplantı, röportaj ve sunumlara hazırlıklı olun, ödevlerinizi yapın. Hazırlıksız görünüp sonra birinin zamanını boşa harcamayın.
  Duygularınız üzerinde kontrol sahibi olun. Durum ne olursa olsun, siz varsınız; Soğukkanlılığınızı kaybetmediğinizden  ve duygularınızın kontrolü ele geçirmesine izin vereceğinizden emin olmalısınız  . Bunu yaparsanız, başkalarının sizi olumlu bir şekilde görmesi zor olacaktır. Diyelim ki  stresli bir ortamda çalışıyorsanız  , stres, soğukkanlılığınızı kaybetmek için bir tetikleyici olabilir. Anlık tepkinizi yavaşlatmaya çalışın. Daima sakinliğinizi koruyun ve insanlarla sakin ve kontrollü bir şekilde konuşun. Kimse dürtüsel insanları sevmez. Derin bir nefes alın ve geri adım atın. Ona kadar sayın ve rahatlayın. Soğukkanlılığını kaybetmeye değmez.
 17. I kullanımınızı kontrol edin.  Kelimeler önemlidir. İnsanlar, konuştukları kişilerin kendilerinden daha güçlü olduğunu hissettiklerinde “ben” kelimesini daha fazla kullanma eğilimindedir. Daha fazla “Ben” kullandığınızda, konuştuğunuz kişiden daha güçlü olduğunuzu tasvir ediyorsunuz. Bu size daha az saygı kazandıracak.
 18. Proaktif olun. Muhtaç görünme. İnisiyatifi ele alalım. Başınız dertte olduğunda başkalarının size talimat vermesini veya sizi kurtarmasını beklemeyin. İşleri halletmek ve sorunları çözmek için becerilerinizi ve bilginizi kullanın. Bir şeyleri kendi başınıza çözme alışkanlığını geliştirin. Meydan okumadan korkmayın.
 19. Konfor alanından çık. İnsanlar risk alanlara ve zorluklarla karşılaşanlara saygı duyar. Hayatın en büyük zorluklarından bazıları büyümemize yardımcı olur.
 20. İşinde iyi ol. Uygun kişi olun. İşinizde gerçekten iyiyseniz, itibarınız önünüzde olacaktır. İnsanlar işiniz için size saygı duyacaklar Alanınızdaki en son trendlerden haberdar olun. Çalışması kolay olun.
 21. Becerilerinizi paylaşın. Arkadaş canlısı ve cana yakın olun. Bilgi ve becerilerinizi başkalarıyla paylaşın ve başarılı olmalarına yardımcı olun. İnsanlar onlara yardım ettiğiniz için her zaman size saygı duyacaklar.
 22. Profesyonel olmak. Riskli mizah ve uygunsuz dil kullanmaktan kaçının. İş yerinde profesyonel olmalısın   . Ofis partilerinde sarhoş olmaktan ve bir sahne yaratmaktan kaçının. İtibarınızı etkileyebilir. Kampüs dışında gerçekleşse bile, işle ilgili bir parti olduğunu unutmayın.
 23. İyi giyinmek. Giysilerinizin temiz, kırışıksız, ayakkabıların cilalanmış ve şık göründüğünüzden emin olun. Tırnaklarınızı temizleyin  ; Saçınızı ve sakalınızı düzeltin ve ağız hijyeni uyguladığınızdan emin olun. Görünüşünü önemsemediğini anlarlarsa insanlar sana saygı duymazlar. Kirli bir görünüme sahip olmak hiç hoş değil.
 24. Yüksek standartlar belirleyin. Daima hedeflerinize ulaştığınızdan emin olun   . Kendiniz için yüksek standartlar belirleyin ve her gün bunlara bağlı kaldığınızdan emin olun. Hedeflerinizi düzenli olarak gözden geçirin. Gerekli ayarlamaları yapın. Odaklanın.
 25. Sorumluluk almak. Profesyonel ve kişisel olarak sorumluluk alın. Sorumlu kişilere başkaları saygı duyar. Asla sorumluluğundan kaçma. Bir hata yaparsan, kabul et.
 26. Eleştiriye açık olun. Eleştiriyi incelikle ele alın. İnsanlar, olumsuz yorumları iyi ele alan ve onları olumlu bir şeye dönüştürenlere saygı duyma eğilimindedir. Öğrenmek ve büyümek için geri bildirimlerden yararlanın.
 27. Negatif iç konuşmanıza inanmayın. Kendinizi aşağılamaktan kaçının. Negatif iç konuşmayla karşılaştığınızda, buna inanmayın  . Güçlü yönlerinizi unutmayın ve her zaman hatalarınızdan ders alın. Kendinize güvenin ve başarısızlıklarınızı ve eksikliklerinizi kabul etmenin ve bunlar üzerinde çalışmanın sizi başarıya giden yola götüreceğini bilin.
 28. Hatalarınızı kabul edin. Biz sadece insanız. Hata yaptığınızda, hatalarınızı kabul edin. Yanıldığın zaman itiraf et. Bu, insanlara kendinden emin ve alçakgönüllü olduğunuzu gösterir. Ve insanlar genellikle buna saygı duyar. Hata yaptığınızda, “Üzgünüm” diyerek özür  dileyin.
 29. Açık fikirli olun. Açık fikirli olduğunuzda, başkalarının fikirlerine de açıksınızdır. Kapalı fikirli olmaktan kaçının. Bu, insanların size saygı duymasını sağlar. Ayrıca öğrenecek çok şeyiniz olduğunu fark ettiğinizde ve çevrenizdeki insanlardan öğrenmeye devam ettiğinizde onlarla çalışmak isteyeceklerdir, bu, bilginizi artırmanıza yardımcı olur.
 30. Minnettar ol. Hayatınızda sahip olduğunuz her şey için minnettar olun. Gerçekçi ve alçakgönüllü olmanıza yardımcı olacaktır. Tevazu takdire şayan bir niteliktir. Minnettarlığa genellikle saygı duyulur.
 31. Yorumlara bakın. İşinizle ilgili geri bildirim almak istediğinizde, insanlara bunun mükemmel olmadığını düşündüğünüzü ve gelişip büyümeye çalıştığınızı göstermiş olursunuz. Yöneticinizle konuşun ve nasıl gelişebileceğinizi öğrenin. Uzmanlıklarını ve tavsiyelerini sunabilecek bir akıl hocası edinin.
 32. Fikir ver. Ara sıra yapıcı geri bildirim vermek, insanlara etrafınızdaki herkese yardım etmeye kararlı olduğunuzu gösterecektir. Ancak olumsuz olmaktan kaçının.
 33. Hayır demeyi öğrenin. Bir seferde çok fazla almaktan kaçının. Aksi takdirde, kendinizi çok ince yayılma riskiniz vardır. İnsanlara hayır dediğiniz için kendinizi suçlu hissetmeyin. İnsanların sizden talep ettiği her şeyi kabul etmeniz gerekmediğini bilin. Bazen söylemek, bir şeyleri kabul etmekten başka size saygı kazandırmaz. Hayır dediğinizde, her şey veya hiçbir şey için zamanınız olmadığını kabul etmekten korkmadığınızı tasvir ediyorsunuz. Nazikçe ama kesin bir şekilde söylediğinizden emin olun.
 34. Gerektiğinde inatçı olun. İnsanlar, eleştirilere rağmen uzlaşmayı veya değişmeyi reddedenlere saygı duyar. Ayrıca, ne zaman taviz vereceğinizi ve biraz pes edeceğinizi bilin.
 35. Kararlı ama adil olun. Sözlerinizde özlü ve kararlı olduğunuzda, yanlış anlamalara yer yoktur. Yaklaşımlarında kararlı olan insanlara başkaları saygı duyuyor.
 36. Çevrenizdeki insanlar için endişelenin. Bencil olmaktan kaçının. Kendinize odaklanmayı bırakın ve çevrenizdeki insanları önemsemeye başlayın. İhtiyaç duyduklarında insanlara içten ilgi ve özen gösterin.
 37. İnsanlarla ilgili güzel küçük ayrıntıları hatırla. Herkes biraz ilgiden hoşlanır ve samimi olur. Çocuklarınızın isimleri, evcil hayvanınızın adı veya son tatilleriyle ilgili detaylar gibi insanlarla ilgili küçük ayrıntılara bir göz atın. Onlara bu şeyler hakkında sorular sorun. Bu onları özel hissettirecek ve aynı zamanda onları hatırlamak için zaman ayırdığınızı ve genellikle onları önemsediğinizi gösterecektir.
 38. Düşünceli olun. Başkalarının görüşlerini kabul edin ve her fikrin değerli olduğunu bilin. Başkalarını fikirlerini sunmaya teşvik edin.
 39. İnsanları tanıyın. İnsanları sıcak bir gülümsemeyle kabul edin ve selamlayın. Nasıl olduklarını sormak için zaman ayırın. Onlara hayatlarını sorduğunuzda kendilerini özel hissettiriyor. Kendilerini iyi hissettirdiğiniz için size her zaman saygı duyacaklar. Yazar H. Jackson Brown Jr.  , “İnsanlar söylediklerinizi hatırlamayabilir, ancak onlara nasıl hissettirdiğinizi her zaman hatırlarlar.”
 40. İnsanları çalışmaları için övün. İnsanları çalışmaları için övdüğünüzde, onları daha çok çalışmaya teşvik ediyorsunuz. Liderlik rolünüz varsa onları cesaretlendirin ve onlara teşvikler sunun. Onları eleştirmek isteseniz bile, bunu doğru yaptıkları için övgü ile birleştirin. Hatalarınız için insanları suçlamaktan kaçının ve gelecekte hataları önlemek için çözümler ve atılacak adımlar önerin.
 41. Başkalarına karşı sabırlı olun. İnsanların farklı öğrenme seviyelerine sahip olduğunu bilin ve buna göre yeni görevlere ve işlere adapte olun. Bu yüzden insanlara karşı sabırlı olun ve yeni görevlerinin her adımında ustalaştıklarında onları övün. İnsanlara karşı sabırlı olduğunuzda onlara güvendiğinizi gösterirsiniz. Bağırmaktan ve küçümsemekten kaçının, insanlar bunun için size saygı duyacaktır.
 42. Başkalarını dinle. Sürekli konuşmaktan kaçının. İnsanları dikkatlice dinleyin. Başkaları hakkında konuşma ve onları rahatsız etme. İnsanlara gerçek bir ilgi gösterin ve söyleyeceklerini dikkatlice dinleyin. Onları daha iyi anlamanıza yardımcı olacaktır. Ayrıca, konuşmadan önce biraz zaman ayırmak, başkalarının size her zaman saygı duymasını sağlayacaktır.
 43. Değer katmak. Başkalarına değer katmaya odaklanın. Başkalarının yaşamlarına değer katarak, kendi hayatınıza da değer katarsınız. Temel olarak, bir soruna çözüm sunarak veya başkalarına yardım ederek topluluğunuza veya dünyaya değerli bir şey eklemekle ilgilidir. Başkalarının hayatlarına değer kattığınızda, size saygı duyacaklardır.
 44. Diğerlerine ilham vermek. İnsanlarla tutkularınız ve hedefleriniz hakkında geri çekilmeden konuşun. Çevrenizdeki insanlara ilham kaynağı olun. Başkalarını hayallerini takip etmeye ve hedeflerine ulaşmaya teşvik edin. Başkaları için motive edici olun.
 45. Özür dilemeyi bırak. Fazla düşünmeden sürekli özür dileyen insanlara genellikle çok saygı duyulmaz. Gerektiğinde özür dile. Önemsiz şeyler için özür dilemeyi bırak. Bu davranış güvenilirliğinizi azaltacaktır.
 46. Düşündüğünüzü paylaşmaktan kaçının. Düşündüğünüz her şeyi paylaşmanıza gerek yok. Neyin önemli olduğunu paylaşın. Bu, işleri basit tutmanıza yardımcı olacak ve işler basit olduğunda insanlar size saygı duyacak. Açık bir kitap olmaktan kaçının. Ne zaman dışarı çıkmanın uygun olduğunu bilin.
 47. Dedikodudan kaçının. Sevmeseniz bile insanlara saygı gösterin. Biriyle bir sorununuz varsa, onunla tartışın. Arkalarından konuşma. Konuştuğunuz kişi yanınızdaymış gibi davranın. Dedikodu yapmak olumsuzluğu davet eder. Sizi kötü bir duruma sokar ve aynı zamanda hakkında dedikodu yaptığınız kişiye de zarar verir. İnsanların arkasından konuşmaktan kaçının. Ofis dedikodusundan uzak durun.
 48. Eleştirel olmaktan kaçının. İnsanlar yargılar  ama insanlar hakkında yargıda bulunmaktan kaçınmaya çalışırlar. Kutsal Kitap’ta geçen bir ifade şöyle der: “Yargılamayın ki yargılanmayasınız.”
 49. Fazla kibar olmaktan kaçının. İstediğin için iyi olmak ile zorunda olduğun için iyi olmak arasında ayrım yapın. Daha fazla saygı kazanmak için insanlara her zaman iyi davranmaya çalışma. Her zaman herkesi mutlu edemeyeceğinizi bilin. Bazen insanlara çok iyi davrandığınızda sahte olduğunuzu düşünebilirler. Herkese aynı şekilde davranın. Özgün ve özgün olun.
 50. Herkesi memnun etmeye çalışma. Bazen herkesi memnun etmeye çalışırken, hiç kimseye sadık kalmazsınız. Şair  John Lydgate  şöyle yazdı: “Bazı insanları her zaman memnun edebilirsin, bazen tüm insanları memnun edebilirsin, ama her zaman tüm insanları memnun edemezsin.”

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*