Dizüstü Bilgisayar Klavyenizi Güvenle Temizleme

Reddetmenizden yeni mi uyandınız ve artık dizüstü klavyenizi temizlemeyi erteleyemeyeceğinizi mi kabul ettiniz?

Görünüşte çok büyük olan bu görevden korkmuş olabilirsiniz. Elektronik cihazları temizlemek en cesur olanı korkutur.

Ancak, dizüstü bilgisayarınızın ömrünü uzatmak ve ellerinizle sürekli temas için hijyenik bir yüzey sağlamak için bu görevi yerine getirmeniz önemlidir.

Bazı araştırmalar klavyenizin klozet kapağından daha fazla mikrop barındırabileceğini iddia ediyor. İğrenç, değil mi? Daha az hijyenik alışkanlıklar ve kötü kişisel hijyen, klavyenizde mikropların birikmesine büyük ölçüde katkıda bulunur. Dizüstü bilgisayarınızı her gün birkaç saat kullanıyorsanız, klavyeniz ara sıra kapsamlı bir temizliği hak eder.

Toz birikmesi tamamen önleyemeyeceğiniz bir şeydir, ancak diğer birçok faktör klavyenizin kirlenmesine neden olur. Cildinizdeki kir ve yağ da klavyede toplanır.

Dizüstü bilgisayarınızda çalışırken yemek yemek ciddi bir şekilde kaçınılması gereken bir alışkanlıktır çünkü klavyenizi çeşitli yiyecek kırıntılarıyla bombardımana tutuyorsunuz. Tuşların arasına sızabilecek dökülmeleri önlemek için içecekler de dizüstü bilgisayarınızdan belli bir mesafede tutulmalıdır.

Artık klavyenizin temizlenmesi gerektiğine ikna olduğunuza ve bunu yapmaya karar verdiğinize göre başlayalım. Ticari bir temizlikçiden yardım isteyebilirsiniz. Ancak, muhtemelen elinizde bulunan basit malzemelerle kendiniz yapmak daha kolay, daha ucuz, zahmetsiz ve toksik olmayacaktır.

Bu “nasıl yapılır”, dizüstü bilgisayarınızın klavyesini mümkün olan en kolay şekilde güvenli bir şekilde temizlemenize yardımcı olacak adımları özetlemektedir.

 

Dizüstü bilgisayarınızın klavyesini temizleme ve dezenfekte etme adımları

İhtiyacınız olacak şeyler:

 • Saç kurutma makinesi
 • Alkol
 • Cotonetes
 • Tüy bırakmayan havlu
 • Gözlükleri temizlemek için mikrofiber bez
 • Epilasyon bıçağı
 • Mikrofiber havlu
 • Beyaz sirke

Adım 1. Dizüstü bilgisayarı kapatın

Temizlemeye başlamadan önce dizüstü bilgisayarınızı kapatın. Dizüstü bilgisayarınız açıkken klavyeyi temizlemek sizin ve bilgisayarınız için tehlikeli olabilir.

Adım 2. Gevşek tozu püskürtün

Düzenli olarak klavyenizin tozunu alma alışkanlığınız olsa bile, tuşların hemen altında ve çevresinde çok fazla gevşek toz ve birikinti vardır. Saç kurutma makinesi kullanmak, bu kiri temizlemenin iyi bir yoludur.

Kurutma makinesini, gevşek ve tozlu kalıntıları dışarı atmak için doğrudan çıkıntılara ve yarıklara yöneltin.

Adım 3. Pamuklu bir bezi izopropil alkole batırın

Bir pamuklu çubuğu alkole batırın. Sürtünme alkolü, klavyenizi dezenfekte etmenin ve dezenfekte etmenin etkili bir yoludur.

Aynı zamanda yağı verimli bir şekilde keser.

Adım 4. Tuşların yüzeyini ve çıkıntılarını temizleyin.

Tuşların yüzeyini temizlemek için nemli pamuklu çubuğu kullanın.

Ayrıca aralarındaki çıkıntıları da temizleyin.

Sistematik bir şekilde satırlar veya sütunlar halinde bir anahtardan diğerine geçin. Bu, tüm anahtarları kaybetmeden temizlemenizi sağlamalıdır.

Pamuklu çubuk çok kirlenirse, yenisini alkolle ıslatın ve temizlemeye devam edin.

Adım 5. Yüzeyi tüy bırakmayan bir bezle temizleyin.

Tuşları sürtünme alkolüyle dezenfekte etmeyi bitirdikten sonra, tüm yüzeyi tüy bırakmayan bir havluyla silin.

Adım 6. Ağda bıçağını mikrofiber bir bezle örtün.

Ağda bıçağının üzerine bir mikrofiber bez tabakasını katlayın. Gözlüğünüzle birlikte gelen mikrofiber bez iyi bir seçenektir.

Ağda bıçağına benzeyen herhangi bir ince, düz aleti kullanabilirsiniz.

Adım 7. Kapalı bıçağı beyaz sirkeye batırın.

Mikrofiber bezle örtülü bıçağı beyaz sirkeye batırın. Bezin sadece hafif nemli olduğundan emin olun. Herhangi bir miktarda damlayan nemden kaçınılmalıdır.

Adım 8. Tuşlar arasında derinlemesine temizlik

Nemli mikrofiber bezle örtülü bıçağı tuşların arasına sokun. Tuşların altından olabildiğince fazla kiri temizlemek için sırtlara doğru hareket ettirin.

Adım 9. Klavyeyi son bir temizlik yapın

Tuşların altında temizlik konusunda kişisel bir mükemmellik seviyesine ulaştığınızı düşündüğünüzde, klavyeyi temiz, kuru ve tüy bırakmayan bir havluyla silin.

Dizüstü bilgisayarınızı açmadan önce klavyenizin tamamen kuru olduğundan emin olun.

Ek ipuçları

 • Temizlemeden önce her zaman dizüstü bilgisayarı kapatın. Nem klavyeye zarar verebilirken, sistem açıkken toz bile sorunlara neden olabilir. Yanlışlıkla bir tuşa veya tuş kombinasyonuna basabilirsiniz.
 • Etil alkol tuşların üzerindeki harfleri silebileceğinden, etil alkol yerine izopropil alkol kullandığınızdan emin olun.
 • Ağda bıçağı dışında bir bıçak kullanıyorsanız, kapsamlı temizlik için her zaman kör bıçaklı bir bıçak kullanın. Keskin bir bıçak kullanmak, kendinizi kesme olasılığını açar.
 • Klavyenize bir şey döktüyseniz, dizüstü bilgisayarınızı hemen kapatın ve pili çıkarın. Tüm sıvıyı silkeleyin ve hemen kurulayın.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*