Kimsenin görmesini istemediğin çirkin çatlakların var mı? Yoksa hamilesiniz ve yakında doğurmayı mı umuyorsunuz? Bu izleri gizleyecek şekilde giyinmeye karar vermenize gerek yok. Bunun yerine, ev yapımı kremlerle görünümü en aza indirin.

Çatlaklar, aşırı gerildiğinde cilt yüzeyinde görünen ve normal şeklini geri almayan ince çizgiler, çizgiler veya çizgiler olarak tanımlanır. Kadınlarda daha sık görülen yaygın bir cilt problemidir.

Genelde rahatsız edici olmasa da, bu paralel çizgiler bantları bazen ağrılı veya kaşıntılı olabilir. Çatlaklar, normal deriye göre renk ve doku bakımından farklılık gösterir ve uyluklar, mide, göğüsler, üst kollar, kalçalar ve sırt dahil olmak üzere vücudun çeşitli bölgelerinde görünebilir.

Ani ve önemli kilo değişimi ve hamilelik, çatlakların en yaygın nedenleridir. Hızlı büyüme, stres, zindelikteki değişiklikler ve genetik faktörler de çatlaklara neden olabilir.

Çatlakları önlemenin anahtarı cildinizi sağlıklı ve nemli tutmaktır  . Cildinizin elastikiyetini iyileştirmeye ve korumaya yardımcı olacak birkaç yöntem vardır, bu da çatlakları önlemeye yardımcı olur.

Çatlaklar kendiliğinden kaybolabilir, ancak biraz zaman alabilir. Piyasada bu istenmeyen çizgilerden hızla kurtulmanıza yardımcı olabilecek çok sayıda krem, losyon ve diğer ürünler vardır.

Çatlakların kaybolmasını hızlandırmanın bir başka yolu da kendi ev yapımı çatlak kreminizi yapmaktır. Cildinizi iyileştirmenin ve sağlıklı tutmanın kolay, hızlı ve güvenli bir yoludur.

 

Çatlaklar için ev yapımı krem ​​yapma adımı

İhtiyacınız olacak şeyler:

 • Havuç tohumu yağı – 1 yemek kaşığı
 • Hindistan cevizi yağı – 1 yemek kaşığı
 • Kakao yağı – 1 yemek kaşığı
 • E Vitamini – 2 kapsül kabul edin
 • Buhur yağı – 2 damla
 • Limon esansiyel yağı – 4 damla
 • Helichrysum uçucu yağ – 4 damla

Adım 1. Bir çift kazanda kakao yağı ve sıvı yağları ekleyin

 • İkili bir kazan hazırlayın  ve 1 yemek kaşığı kakao yağı ekleyin.
 • 1 yemek kaşığı hindistancevizi yağı ve havuç çekirdeği yağı ekleyin.
 • Sık sık karıştırarak karışımın ısınmasına izin verin.
 • Karışımı eridikten sonra ocaktan alın.

Adım 2. E vitamini ve uçucu yağları ekleyin

 • Karışıma Helichrysum ve Lemon esansiyel yağlarından 4 damla ekleyin.
 • Ayrıca 2 damla tütsü yağı ekleyin.
 • 2 E vitamini kapsülü delin ve yağı karışıma sıkın.

Adım 3. Kremi bir kaba aktarın.

 • Malzemeleri iyice karıştırın.
 • Karışım soğudukça kremsi bir şekil alacaktır.
 • Pürüzsüz olana kadar karıştırmak için bir yumurta çırpıcı kullanın.
 • Bir konteynere aktarın.

Bu ev yapımı çatlak kremini serin ve kuru bir yerde saklayın. Yatmadan önce çatlaklara uygulayın ve bir dakika boyunca dairesel hareketlerle masaj yapın.

Bu ev yapımı çatlak kremi 6 aya kadar dayanır.

Malzemeler hakkında

Kakao  yağı: Kakao yağı, çatlakların görünümünü azaltmak için kullanılabilen çok etkili bir doğal nemlendirici olduğu bilinmektedir. Çatlakları tedavi etmek için kullanılan birçok ticari ürün, ana bileşen olarak kakao yağı kullanır. (  1  )

Kolayca emilen bu bileşen cildi nemlendirir ve onararak çatlakları gidermeye yardımcı olur. Yara izlerini hafifletmek ve cilt dokusunu iyileştirmek için kullanılabilir. Ayrıca sağlıklı ciltler için gerekli antioksidanlar açısından zengindir.

Ek olarak, kakao yağı cildi nemlendirir ve zarar görmesini önler.

Hindistan Cevizi Yağı –  Bu, belki de birçok sağlık ve güzellik yararı sunan en çok yönlü doğal içeriklerden biridir. Hindistan cevizi yağının antibakteriyel, antiviral, antioksidan ve antifungal etkileri vardır. Güçlü bir nemlendiricidir ve cildi derinlemesine besler. (  2  )

Nemlendirici ve antioksidan faydaları onu çatlaklar için uygun bir çare haline getirir. Hindistan cevizi yağı cildi derinlemesine emer. Serbest radikallerle savaşır ve hasarlı cildi onarır ve korur.

Cildi nemli ve elastik tutarak çatlakları önler. Hindistan cevizi yağı antienflamatuvar özelliklere sahip olduğu için mevcut çatlakların iyileşme sürecini hızlandırabilir.

Bu yağ, cildinizin sağlığını ve görünümünü etkili bir şekilde iyileştirecektir.

Havuç Tohumu Yağı –  Bu doğal besin ve antioksidan kaynağı, çatlaklar da dahil olmak üzere çeşitli cilt sorunlarının giderilmesine yardımcı olur.

Antibakteriyel ve antiinflamatuar özellikler içerir. Kan dolaşımını uyarmaya, esnekliği artırmaya ve hasarlı cildi onarmaya yardımcı olur. Bu harika bileşen, çatlakları hafifletmek ve cildin sertliğini ve bütünlüğünü korumak için kullanılabilir. (  3  )

Nemi koruyarak ve cildi besleyerek size yumuşak ve esnek bir cilt verir.

E Vitamini Yağı: E vitamini yağı  , cildin elastikiyetini arttırmak için kullanılır. Bu yağın ayrıca cildinizi yumuşatmaya, onu güneşin zararlarından korumaya ve cildinizi iyileştirmeye yardımcı olduğu söyleniyor. (  4  )

Cildi güçlendirir, besler ve mevcut çatlakların azalmasına yardımcı olur. Antioksidan özellikleri, kolajen liflerini serbest radikal hasarından korumaya yardımcı olur, cildi elastik tutar ve çatlaklara daha az eğilimli tutar.

Hamileliğin erken dönemlerinden itibaren E vitamini yağı kullanmak en iyisidir. E vitamini açısından zengin besinler ve takviyeler de cildi pürüzsüz ve bu kötü izlerden uzak tutmada son derece etkili olabilir. Takviye almadan önce doktorunuza danışın.

Esansiyel Yağlar – Esansiyel yağlar  , güzellik ve cilt bakımı çözümlerinde ortak bir bileşen haline geldi. Ticari ürünlerden ev ilaçlarına kadar her yerde kullanılıyorlar!

Helichrysum, buhur ve limon esansiyel yağları sadece ek cilt bakımı faydaları sağlamakla kalmaz, aynı zamanda ev yapımı kreminize hoş ve ferahlatıcı bir koku verir.

Helichrysum uçucu yağ, iltihap önleyici ve doku onarıcı özelliklere sahiptir. Ayrıca antibakteriyel ve antiseptik özelliklere sahiptir ve küçük yaralar, küçük yanıklar, akne, kızarıklıklar, sokmalar ve çatlaklar gibi çeşitli sorunların üstesinden gelmenize yardımcı olabilir. (  5  )

Limon esansiyel yağı ayrıca antibakteriyel, antiviral, antiseptik ve büzücü özelliklere sahiptir. Antioksidanlar ve vitaminler açısından zengin olan bu yağ, kuru ve donuk ciltler için harikalar yaratabilir. Cildin sağlığını ve nemini iyileştirerek çatlakların önlenmesine yardımcı olabilir. Mevcut işaretleri hafifletmek için de kullanışlıdır. Ayrıca limon yağı, diğer bileşenlerin emilimini artırmaya yardımcı olur.

Buhur yağı, küçük yanıklar, çıbanlar, akne, kırışıklıklar, böcek ısırıkları, yara izleri, kızarıklıklar ve kesikler gibi cilt problemlerini tedavi etmek için topikal olarak uygulanabilir. Ayrıca cildin nemli kalmasına yardımcı olur ve çatlakların görünümünü azaltmaya yardımcı olan yenileyici özelliklere sahiptir.

İpuçları

 • En iyi sonuçlar için, çatlakları mümkün olan en kısa sürede tedavi etmeye başlayın.
 • Cildinizin elastikiyetini artırmak için bir yağ (hindistan cevizi, havuç veya hint yağı gibi) veya yağ karışımları uygulayın.
 • Uzun süreli kortikosteroid kullanımından kaçınılmalıdır.
 • Çatlakların çizilmesi sorunu daha da kötüleştirebilir.
 • Hamilelik sırasında cildinizi nemli tutarak, düzenli egzersiz yaparak ve sulu kalarak çatlaklardan kaçının. Besleyici bir diyet de yardımcı olacaktır. Antioksidanlar, vitaminler (özellikle E ve A) ve omega-3 yağ asitleri içeren yiyecekler cildiniz için harikadır.