Köpeklerde ve Diğer Evcil Hayvanlarda Kandidiyazis Nasıl Tedavi Edilir

Tüylü arkadaşınız sürekli rahatsız mı oluyor, ayaklarını yalıyor ve ısırıyor mu? Yoksa kulaklarınız geri mi döndü ve kaşınmayı durduramaz mısınız? Ayrıca, paltodan kötü, küf kokusu alabiliyorsanız, bunu zavallı köpeğinizin mantar dermatiti olarak da bilinen bir enfeksiyon olan maya ile enfekte olma olasılığı olarak değerlendirin.

Bu ,  özellikle sıcak ve nemli havalarda  yaygın bir   baş  belası” dır. Maya, sağlıklı bir köpek veya kedinin hem derisinde hem de bağırsağında bulunan bir mantar türüdür.

Evcil hayvanınızın doğal savunması maya sayısını kontrol altında tutar. Bununla birlikte, bazen stresli bir bağışıklık sistemi mantarın anormal büyümesine yol açarak maya enfeksiyonuna yol açabilir.

 

Evcil hayvanlarda kandidiyazisin nedenleri ve semptomları

Kandidiyazis esas olarak maya Malassezia pachydermatis’in aşırı büyümesinden kaynaklanır   . Depresif bir bağışıklık sistemi, yüksek dozda antibiyotikler, herhangi bir alerji, hormonal faktörler nedeniyle aşırı büyümeye neden olabilir veya evcil hayvanınız onunla doğabilir. (5)

Bir maya enfeksiyonunun yaygın semptomları şunları içerir:

 • Özellikle ayak ve kulak tamponlarında ciltte yoğun kaşıntı. Koltuk altı, boyun ve anal bölge gibi diğer alanları etkileyebilir.
 • Hafif sıcak hissedebilen pembe / kırmızı ve iltihaplı cilt.
 • İltihaplı bölgeleri sürekli yalamak.
 • Yağlı saç ve / veya pul pul cilt.
 • Derideki siyah noktalar ve o bölgede saç dökülmesi.
 • Kokulu kulaklar veya cilt.
 • Başın sallanması ve kulaklardan sarı, kötü kokulu akıntı.
 • Kronik vakalarda kalın cilt.

Evcil hayvanlarda kandidiyazı tedavi etmek için ev ilaçları

Semptomları fark ettiğiniz anda evcil hayvanınızı veterinere götürmeniz önemli olsa da, iyileşmeyi hızlandırmak için bir dizi tamamlayıcı ev ilaçları da kullanılabilir.

İşte köpeklerde ve diğer evcil hayvanlarda maya enfeksiyonunu tedavi etmek için kullanabileceğiniz bazı ev ilaçları.

Yöntem 1: beyaz sirke

Beyaz sirke, enfekte bölgeyi temizlemek ve kırmızı ve iltihaplı cildi yatıştırmak için güçlü bir dezenfektan olarak çalışır. Doğrudan sirke uygulamak tahriş edebileceğinden önce sirkeyi sulandırmak önemlidir.

Sirke çeşitli şekillerde kullanılabilir. Köpeklerde ve diğer evcil hayvanlarda enfeksiyonu tedavi etmeye yardımcı olmak için evcil hayvanınızın paltosu ve pençeleri için bir yıkama hazırlayabilir veya enfeksiyon kulaklarda ise kulak damlası olarak kullanabilirsiniz.

Tek adımlı tedavi: etkilenen bölgeye seyreltilmiş beyaz sirke uygulayın

 • Yarım bardak suya yarım bardak beyaz sirkeyi karıştırın. Daha büyük bir parti hazırlarken 1: 3 oranını koruyun.
 • İkisini iyice karıştırın.
 • Eğer  enfeksiyon kulakları olup  , kulaklarınıza içine çözeltinin 5-10 damla dökmek bir şırınga veya damlalık kullanabilirsiniz. Kulaklığı kapatın ve kulağa 20 saniye masaj yapın.
 • Enfeksiyon cilt üzerindeyse, solüsyona pamuklu bir top batırın ve etkilenen yüzeye uygulayın.
 • Bölgeyi su ile yıkamayın. Sirkenin kurumasını bekleyin.

Durumda bir iyileşme görmek için 1 veya 2 gün boyunca günde 3 kez beyaz sirke kullanın. Evcil hayvanınız kulaklarını veya kürkünü kaşımayana kadar bunu yapmaya devam edin.

Yöntem 2: yoğurt

Köpeğinizin bağırsağındaki iyi bakterileri artırmak, enfeksiyona karşı doğal savunmasını artırmaya yardımcı olacaktır. Yoğurt, köpek dostunuza rahatlama getirebilecek probiyotiklerden biridir.

Yoğurt, köpeklerde ve diğer evcil hayvanlarda maya enfeksiyonlarının tedavisine yardımcı olan iyi bakteri türleri içerir. (bir)

Tek adımlı tedavi: evcil hayvanınızın mamasına sade yoğurt ekleyin

 • Köpeğinizin mamasına yarım fincan probiyotik yoğurt ekleyin.
 • Daha büyük bir köpek için miktarı 1/2 fincan artırın.

Kaşıntıyı ve iltihabı gidermek için 3-4 gün boyunca günde bir kez uygun miktarda yoğurt verin. Bağışıklığı artırmak ve enfeksiyonun tekrarlamasını önlemek ve köpeklerde ve diğer evcil hayvanlarda maya enfeksiyonunun tedavisine yardımcı olmak için en az 1 ay düzenli beslenmeye devam edin.

Yöntem 3: elma sirkesi

Beyaz sirke gibi, elma sirkesindeki antifungal içerik de evcil hayvanınızda maya enfeksiyonuna neden olan mantarları öldürebilir. Ayrıca evcil hayvanınızın bağışıklığını artırmaya yardımcı olan enzimler içerir.

Elma şarabı topikal olarak kullanılabilir ve iç şifa için evcil hayvanınızın içme suyuyla karıştırılabilir. Ayrıca köpeklerde mesane enfeksiyonlarını tedavi etmek için elma sirkesi ve yoğurdu karıştırabilir   veya uyuz tedavisi için köpeğinizin ceketine püskürtebilirsiniz  .

Tek adımlı tedavi: etkilenen bölgelere seyreltilmiş elma sirkesi püskürtün

 • Yarısı suyla dolu küçük bir sprey şişesi alın.
 • Kalan yarısını çiğ, filtre edilmemiş elma sirkesi ile doldurun.
 • İyice sallayın ve evcil hayvanınızın tüm kaşıntılı bölgelerine püskürtün. Kurumasını bekleyin.
 • Kulak enfeksiyonu için solüsyonu kulaklarınıza püskürtün; Birkaç dakika bekletin ve ardından fazla nemi pamuklu bir topla silin.

Maya enfeksiyonundan kurtulmak için 4 ila 5 gün boyunca günde 2 ila 3 kez kullanın.

Ayrıca köpeğinizin suyuna elma sirkesi ekleyebilirsiniz. Miktarı köpeğinizin ağırlığına göre seçin. Küçük köpekler için 1 tatlı kaşığı, orta ve büyük köpekler için 1 yemek kaşığı alın.

Bu sadece iyileşme sürecine yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda iç mantar enfeksiyonlarını tedavi etmek için de kullanılabilir.

Yöntem 4: Acidophilus

Acidophilus, evcil hayvanınızın bağırsak florasını önleyebilen sağlıklı bir bakteridir. Yoğurt, kefir ve lahana turşusu gibi birçok doğal probiyotik asidofil içerir.

Asidofilus takviyelerini de tercih edebilirsiniz. Purina (fortiflora) ve Nutramax Proviable-DC, evcil hayvanlar için en popüler iki markadır. (iki)

Not  : Probiyotik takviyeleri uygulamadan önce veterinerinize danışın.

Tek Adımlı Tedavi: Evcil Hayvanınıza Her Gün Asidofil Desteği Verin

 • Köpekler ve kediler için günlük doz, evcil hayvanınızın ağırlığına bağlı olarak 20 ila 500 milyon CFU’dur.
 • Veterinerinize danıştıktan sonra ve köpeğinizin kilosuna göre kapsül / poşet içeriğini doğrudan köpeğinizin mamasına ekleyin.

1 hafta içinde maya enfeksiyonundan kurtulmak için günlük asidofilus takviyeleri verin. İyileşme süresi, evcil hayvanınızın sindirim sağlığına ve enfeksiyon derecesine bağlı olarak değişecektir.

Yöntem 5: çay ağacı

Çay ağacı yağı, insanlarda çeşitli cilt sorunlarının tedavisinde faydalı olduğu kanıtlanmış güçlü bir mantar önleyici maddedir.

Çay ağacı yağı ayrıca dış maya enfeksiyonunun kaşınmasını ve iltihaplanmasını hafifletmek için de kullanılabilir. Konsantre bir yağ olduğundan, evcil hayvanınızın cildine uygulamadan önce bir taşıyıcı yağla (hindistancevizi veya zeytinyağı) karıştırın.

Not  : Çay ağacı yağını, suda çözünmediği ve evcil hayvanınızın mukoza ve bağırsaklarını tahriş edebileceği için evcil hayvanınızın suyuna karıştırmayın.

İhtiyacınız olacak şeyler:

 • Çay ağacı yağı (antifungal) – 1 veya 2 damla
 • Zeytinyağı (taşıyıcı yağ) – 1 çay kaşığı

Tek adımlı tedavi: Etkilenen bölgelere seyreltilmiş çay ağacı yağı uygulayın

 • 1 çay kaşığı zeytinyağına 1-2 damla çay ağacı yağı ekleyin.
 • İyice karıştırın ve evcil hayvanınızın etkilenen cildine masaj yapın. Evcil hayvanınıza zarar vereceği için açık yaralarda kullanmayın. Yavru köpeğinizin acısını şiddetlendirmek istemezsiniz.

Cilt durumunu iyileştirmek için çay ağacı yağı karışımını 1 hafta boyunca günde iki kez uygulayın. Evcil hayvanınız derisini kaşımayı bırakana kadar kullanmaya devam edin.

Yöntem 6: Hindistan cevizi yağı

Hindistan cevizi yağı gibi doğada antibakteriyel ve antifungaldir. Ancak bu çözümün iddiayı destekleyecek hiçbir bilimsel kanıtı yoktur; evcil hayvan sahipleri bunu küçük enfeksiyonları tedavi etmek için kullanmıştır.

Hindistancevizi yağı, evcil hayvanınızın mamasına eklenebilir ve ayrıca maya enfeksiyonunu ortadan kaldırmak için doğrudan sorunlu bölgelere de uygulanabilir. Yağda bulunan sağlıklı yağ asitleri aynı zamanda anti-enflamatuardır ve bu nedenle kaşıntı ve tahrişi neredeyse anında azaltır.

Tek adımlı tedavi: Etkilenen bölgelere hindistancevizi yağı sürün

 • Alanı Yöntem 1’de açıklandığı gibi beyaz sirke solüsyonuyla temizleyin   . Bu isteğe bağlıdır.
 • Sirkenin kurumasını bekleyin.
 • Biraz saf hindistancevizi yağı alın ve evcil hayvanınızın etkilenen cilt bölgelerine sürün.
 • Yağ oldukça hafiftir ve cilde hızla emilir  .

Hindistan cevizi yağı kaşıntıyı anında durduracaktır. Ancak enfeksiyonu temizlemek ve tekrar etmesini önlemek için 1 hafta boyunca günde iki kez uygulamaya devam edin. Bu, köpeklerde ve diğer evcil hayvanlarda maya enfeksiyonlarının tedavisine yardımcı olacaktır.

Yağı evcil hayvanınızın yemeğine eklerseniz, sadece sızma hindistancevizi yağı tercih edin. Evcil hayvanınızın ağırlığının her 10 pound’u için 1 çay kaşığı ekleyin. İç enfeksiyonu temizlemek için 1 hafta boyunca günde bir kez tekrarlayın.

Yöntem 7: kolloidal gümüş

Kolloidal gümüş aynı zamanda, evcil hayvanınızın vücudunda bulunan patojenik hücrelerde hücresel solunumu engelleyen, böylece onları boğan ve öldüren güçlü bir antimikrobiyal bileşiktir. Evcil hayvanınızın yemeğine veya içme suyuna kolloidal gümüş ekleyebilirsiniz. (3)

Tek Adımlı Tedavi: Evcil Hayvanınıza Her Gün Kolloidal Gümüş Verin

 • Evcil hayvanınızın ıslak maması veya içme suyuyla 5 ila 10 damla kolloidal gümüşü karıştırın.

Maya enfeksiyonundan kurtulmak için 1 hafta boyunca günde 2 veya 3 kez tekrarlayın.

Yöntem 8: Hidrokortizonlu Zymox çözeltisi

Zymox, özellikle evcil hayvanlarda kulak enfeksiyonunu tedavi etmek için yararlı olan geniş spektrumlu bir antimikrobiyal çözümdür. Ayrıca evcil hayvanınızın kulağındaki bir maya enfeksiyonunu yavaşlatabilir ve gelecekteki enfeksiyonları önlemek için doğal direnci artırabilir.

Zymox, köpeklerde ve diğer evcil hayvanlarda iltihabı yatıştırmaya ve maya enfeksiyonunu tedavi etmeye yardımcı olan bir bileşik olan hidrokortizonlu ve hidrokortizonlu olarak gelir.

Tek Adımlı Tedavi: Evcil Hayvanınızın Kulaklarını Zymox Solüsyonuyla Temizleyin

 • Evcil hayvanınızın her iki kulağına 10 damla Zymox solüsyonu koyun.
 • Kulaklığı kapatın ve kulakları 10 ila 20 saniye ovun.
 • Evcil hayvanınızın fazla sıvıyı sallamasına izin verin.

Bunu 1 hafta boyunca veya enfeksiyon ortadan kalkana kadar günde bir kez tekrarlayın. Enfeksiyonun geri gelmesini önlemek için 1 hafta daha kullanabilirsiniz.

Yöntem 9: Diyet

Evcil hayvanınızın diyetini değiştirmek, iyileşmesi üzerinde önemli bir etkiye sahip olabilir. (4)  Mayalar şeker ve karbonhidratla beslenmeyi severler; bu nedenle ilk adım, bu ikisini diyetten tamamen çıkarmak olacaktır.

Pek çok köpek ödülü, yalnızca köpeğinizin vücudunda bulunan mayalarla beslenen karbonhidratlar içerir. Bu yüzden içeriği okuduktan sonra ikramları akıllıca seçin.

Evcil hayvanlarınıza, iyileşmelerine yardımcı olmak için aşağıdaki maya önleyici yiyecekleri de verebilirsiniz.

 • Köpeğiniz için ev yapımı bir yemek seçin. Düşük glisemik indeksi olan buharda pişirilmiş sebzeleri ekleyin.
 • Kuşkonmaz, brokoli, maydanoz, kabak ve kereviz gibi sebzeleri ekleyin.
 • Et ile ilgili olarak, sığır eti, tavuk ve balık tercih edebilirsiniz.
 • Her gün yemeğe az miktarda sarımsak ekleyin. Sarımsak, başka bir doğal antifungaldir. Fazla miktarda sarımsak evcil hayvanlar için zehirli olabileceğinden aşırıya kaçmayın.
 • Evcil hayvanınızın mamasına yoğurt veya kefir suyu gibi doğal probiyotikler ekleyin.

Kandidiyazdan Acı Çeken Evcil Hayvanınıza Yardımcı Olacak İpuçları

 • Tüylerini temiz tutmak için evcil hayvanınızı düzenli olarak iyi bir mantar önleyici şampuanla yıkayın. Köpek şampuanı yapmayı buradan öğrenebilirsiniz  .
 • Maya nemli bölgelerde büyüdüğünden, özellikle yağmurlar sırasında evcil hayvanınızı olabildiğince kuru tutmaya çalışın.
 • Herhangi bir enfeksiyonu hızlı bir şekilde tespit etmek için evcil hayvanlarınızı düzenli olarak veterinere götürün ve tomurcukları alın.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*