Facebook hesabınızı kalıcı olarak nasıl silebilirsiniz?

Çevrimiçi bölge savaşlarından ve politik savaşlardan, selfie treninden veya sadece mahremiyetin ihlalinden bıktıysanız, şimdi temiz hava alma zamanı.

Siber dünyadaki yaygın düşmanlık nedeniyle giderek artan sayıda insan sosyal medya hayatından çekiliyor.

Küçük konulardaki bitmek bilmeyen sözlü anlaşmazlıkları görmek başınızı ağrıtabilir ve o anda Facebook ile tüm bağlarınızı koparmaya çalışıyorsunuz.

Başlamadan önce, bir hesabı devre dışı bırakmak ile bir hesabı kalıcı olarak silmek arasındaki temel farkı anlamanız gerekir.

İlki, sanal sosyal platformdan bağımsız olarak, Facebook’tan kendinizi gerçek dünyanın meselelerine kaptırabileceğiniz bir izin anlamına gelir. Bu süre zarfında Facebook’un radarının dışında olacaksınız ve insanlar sizi bulamayacak veya etiketleyemeyecek.

İstediğiniz kadar ve geri dönmek istediğiniz gün bu boş zamanın tadını çıkarabilirsiniz, sadece giriş yapın ve Facebook sizi hiç ayrılmamış gibi açık kollarıyla kabul edecek. Siteden kalıcı olarak ayrılmak isteyip istemediğinizden emin değilseniz, her zaman hesabınızı devre dışı bırakmanız tercih edilir.

Bir hesabı kalıcı olarak silmek, bir DB Cooper’ı çıkarmak gibidir. Sosyal medya hesabınız Facebook yıllıklarından sonsuza kadar kaldırılacak ve asla yeniden dirilmeyecek. Sorun, hesabınızı kalıcı olarak nasıl sileceğinizi bulmakta yatıyor.

Sonuçta Facebook, kullanıcılarının ayrılmasını istemiyor, bu nedenle hesabı silme adımları, hesabı devre dışı bırakmak kadar açık değil. Cesaretinizin kırılmasına gerek yok, işte Facebook hesabınızı kalıcı olarak silmek için basit bir DIY kılavuzu.

Facebook hesabınızı kalıcı olarak silmek için adımlar

1.Adım: Facebook’ta oturum açın

Facebook hesabınızı tamamen silme kararınızda kararlıysanız, son bir kez giriş yapmanız gerekecektir. Bilginiz olmadan başka hiç kimsenin hesabınızı silememesini sağlamak için bir güvenlik özelliğidir.

(1) Giriş bilgilerinizi girin

Facebook giriş sayfasına gidin ve kullanıcı adınızı (e-posta adresiniz veya telefon numaranız) ve şifrenizi girin.

(2) Şifremi unuttum

Şifrenizi unuttuysanız, “Şifrenizi mi unuttunuz?” giriş alanlarının yakınında bağlantı. E-postanızı, telefonunuzu, kullanıcı adınızı veya tam adınızı kullanarak hesabınızı bulmanız için sizi bir sayfaya götürecektir. Facebook daha sonra mobil cihazınıza veya e-postanıza bir şifre sıfırlama bağlantısı gönderecek, böylece girişinizi tamamlayabilirsiniz.

2.Adım: Gerekli verileri yedekleyin

Facebook hesabınız, daha sonra ihtiyaç duyabileceğiniz veya sadece nostaljik bir değere sahip olmayı dileyebileceğiniz birçok önemli ayrıntı ve anı içerir. Her iki durumda da, bir yedekleme oluşturmak, büyük miktarda veri içeren bir karar vermeden önce evrensel olarak öngörülen bir adımdır.

(1) Küçük miktarlarda veri için manuel yedekleme

Bazı metinler ve resimler gibi sınırlı miktarda veriyi kaydetmek istiyorsanız, manuel olarak bulabilir ve bir yedek kopya oluşturabilirsiniz.

(2) Kapsamlı veri yedeklemesi için

Kapsamlı verileri yedeklemeniz gerekiyorsa, en iyisi görevi Facebook’a bırakmaktır. Aşağıya bakan küçük üçgenin (ok) açılır menüsünü açın ve “Oturumu kapat” seçeneğinin hemen üzerinde bulunan “Ayarlar” ı tıklayın.

(3) Genel hesap ayarlarında veri yedekleme

Ayarlar sayfası açıldığında, varsayılan olarak “Genel Hesap Ayarları” sekmesine gelir. Bu sekmenin altında, “Facebook verilerinizin bir kopyasını indirin” bağlantısını tıklayın.

(4) Yedekleme işlemini başlatın

Açılan yeni sayfada “Dosyamı başlat” düğmesini tıklayın. Doğrulamanın ardından yedekleme işlemi başlayacaktır.

(5) Veri yedekleme bildirimi

Facebook, dosyalarınızı inceleme sürecinde olduklarını belirten bir mesaj verecek ve Facebook’ta kayıtlı e-posta kimliğinizdeki indirme bağlantısını size e-posta ile gönderecektir. Bu e-postayı aldıktan sonra, verileri PC’nize indirebilirsiniz.

3. Adım: Sınırlamaları ve çözümlerini anlayın

Hesabın kalıcı olarak silinmesinin Facebook’taki varlığının tüm kanıtlarını silmeyeceğini anlamak önemlidir. Bazı izler kaldı. Mark Zuckerberg ve NSA arasındaki iddia edilen suç ortaklığından bahsetmiyoruz, ancak kişisel olarak başkalarına gönderdiği kişisel mesajlar kalacak.

(1) Silme sonrası kişisel mesajların durumu

Hesabınız silindikten sonra, adınızın yerine varsayılan ‘Facebook kullanıcısı’ adı görünecek ve profil fotoğrafınız, arkadaşlarınızla yaptığınız herhangi bir kişisel mesajda stok siluet fotoğrafı ile değiştirilecektir. Onları silmeden önce arkadaşlarınızdan bu mesajları silmelerini isteyebilirsiniz, ancak bunu yapma kararı tamamen onların takdirine bağlıdır.

(2) Facebook etkinliğinin manuel olarak kaldırılması

Kaldırma işleminin yürürlüğe girmesi iki hafta sürer, bu nedenle Facebook’tan hemen kaldırmak istediğiniz bir şey varsa, bunu Etkinlik Günlüğünüz aracılığıyla kendiniz kaldırmanız gerekir. Ekranın sağ üst alanındaki ok düğmesiyle açılır menüyü açın. “Etkinlik Günlüğü” nü tıklayın.

(3) Etkinlik günlüğünü kullanarak silin

Etkinlik Günlüğü sayfası açılır. Burada, her etkinliğin yanındaki kalem simgesini seçip “Sil” i tıklayarak beğenileri, yorumları ve diğer belirli etkinlikleri hemen kaldırabilirsiniz.

4. Adım: Son hesap silme

Artık, hesabınızı kalıcı olarak silmenizi sağlayan sayfayı ziyaret etmek olan son adıma geçmeye hazırsınız. Ancak, Facebook programcıları o sayfayı orada bırakmadı. Bir arama motoru kullanarak aramanız, Facebook yardım bölümünde (facebook.com/help) bulmanız veya  doğrudan sayfaya gitmek için bu bağlantıyı tıklamanız  gerekir.

Lütfen dikkat:  Bu adımın çalışması için Facebook’ta oturum açmalısınız.

(1) Parolayı girin

Öncelikle şifrenizi girmeniz gerekecek.

(2) Hesabınızı silin

“Hesabımı sil” düğmesini tıklayın ve çevrimiçi talimatları izleyin.

(3) Evrak işlerini tamamlayın

Bunun bir insan olduğunu, kötü amaçlı yazılım olmadığını onaylamanız için basit bir testi tamamlamanızı isteyen bir mesaj görünecektir. Şifrenizi girin ve işlemi başlatın.

(4) 14 gün bekleyin

14 gün bekleyin ve hesabınız yaratıcısını bulmaya gitti.

(5) Kararınız hakkında dikkatlice düşünün

İki hafta emekli olmak için uzun bir süre değil, bu yüzden hesabınızı silmeden önce dikkatlice düşünün ve fikrinizi değiştirirseniz hızlı davranın.

(6) Hesap silme işlemini geri alın

Fikrinizi değiştirirseniz, hesabın silinmesinden sonraki 14 gün içinde lütfen Facebook hesabınızda tekrar oturum açın. Facebook, bir hesabı silme kararınıza devam etmek isteyip istemediğinizi veya o zamandan beri fikrinizi değiştirip değiştirmediğinizi soran bir mesaj gösterecektir. İlkse “Silmeyi Onayla” yı, ikinci ise “Silmeyi İptal Et” i tıklayın.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*