Gmail hesabı nasıl oluşturulur

Tüm dünyada neredeyse 1 milyar insan e-postaları için Google’ın ücretsiz Gmail hizmetini kullanıyor. Başka bir e-posta sağlayıcısı kullanıyorsanız, teknoloji konusunda bilgili arkadaşlarınız sadece kafalarını sallıyor veya bir Gmail hesabı oluşturmanız için size baskı yapıyor olabilir.

Gmail’in arkasındaki öfke basitliği ve özelliklerinde yatmaktadır.

2004 yılında, e-posta sağlayıcıları ücretsiz veri depolama sunma fikrinden kaçındıklarında, Gmail kullanıcılarına binlerce megabayt depolama alanı verdi. Tabii ki, ücretsiz depolama özelliği hemen gözünüze çarptı, ancak o zamandan beri eklenen oldukça dikkat çekici özellikler popülerliğini artırdı. Gmail, e-postalarda konuşma görünümünü tanıttı.

Bir övgü treni var ama anladın. Şimdi bir Gmail hesabı oluşturmak istiyorsanız, bunu nasıl yaparsınız?

Bir Gmail hesabı oluşturun

Adım 1. Adresi bir web tarayıcısına girin

Seçtiğiniz web tarayıcısını açın. Adres çubuğuna www.gmail.com yazın, oturum açma / kayıt sayfasına geleceksiniz (bir hesap oluşturun).

Adım 2. Bir hesap oluşturun

 

Ekranın altına yakın bir yerde, giriş alanlarının altında “Hesap Oluştur” bağlantısını tıklayın.

Adım 3. Kayıt formu

hesabınızı oluşturmak için bir form gibi görünecektir. Bazı temel ayrıntıları girmeniz ve Gmail kullanıcı adınızı ve şifrenizi oluşturmanız gerekir.

Adım 4. Adınızı girin

Formdaki ilk kategori adınız içindir. Sağlanan boşluklara adınızı ve soyadınızı ayrı ayrı girin.

Adım 5. Benzersiz bir kullanıcı adı girin

‘Kullanıcı adınızı seçin’ kutusuna istediğiniz kullanıcı adını girin. Kullanıcı adı zaten mevcutsa, Gmail kutunun altında bir hata mesajı görüntüleyerek sizden farklı bir tane denemenizi ve bazı önerilerde bulunmanızı isteyecektir.

Ortak bir adınız varsa veya kullanıcı adınızın zaten mevcut olduğunu düşünüyorsanız, yaratıcı olun.

Çalışan bir profesyonelseniz, şu anda daha sonra pişman olabileceğiniz veya başkalarıyla paylaşmaktan utanabileceğiniz bir kullanıcı adı oluşturmadığınızdan emin olmak sizin sorumluluğunuzdadır.

Gmail’de, kullanıcı adınız e-posta adresinizde görünür.

Basit bir kullanıcı adı seçin ve şifreyle devam edin.

Adım 6. Bir şifre oluşturun

E-postanız için minimum 8 karakterden oluşan bir şifre oluşturun. Hayatınızda önemsiz veya iyi bilinen bir ayrıntıyı şifre olarak kullanmayın. Diğerleri ilkini tahmin edebilir ve siz ikincisini hatırlamayabilirsiniz. Daha fazla güvenlik için şifrenize rakamlar, büyük harfler ve özel karakterler eklemeye çalışın.

Onaylamak için sonraki kutuya şifreyi tekrar girin.

Adım 7. Kişisel bilgilerinizi girin

Parolanın altına doğum tarihinizi girin. Doğum gününüzün ayını, tarihini ve yılını seçmelisiniz. Doğum tarihi bölümünün altında cinsiyetinizi seçin.

8. Adım. Telefon numarası (isteğe bağlı)

Cep Telefonu kategorisinde, açılır menüden ülkenizi seçin. Ülke kodunu gösterecektir.

Cep telefonu numaranızı kutuya yazın. Alternatif bir e-posta hesabı sağlayabiliyorsanız, telefon numarası vermeniz gerekmez. Gmail, bunu size şartlarla ilgili güncellemeler, hesabınıza giriş yapma girişimleri ve diğer önemli bildirimler hakkında bilgi vermek için kullanacaktır.

Adım 9. Alternatif e-posta adresi (isteğe bağlı)

Önceden var olan bir alternatif e-posta adresi girin. Ancak, bu ilk e-posta hesabınızsa, zahmet etmeyin. Gmail, cep telefonu numaranızı girerek herkesin bu adımı atlamasına izin verir.

Yukarıdaki iki ayrıntıdan herhangi biri gereklidir, yani ikisi de ihmal edilemez.

Adım 10. CAPTCHA kodunu girin

CAPTCHA, Carnegie Mellon bilim adamları tarafından geliştirilen “Bilgisayarları ve İnsanları Farklılaştırmak için Tam Otomatik Kamusal Turing Testi” anlamına gelir. Spam bot olmadığınızı kanıtlamak için bulanık fotoğrafta görünen kodu girin.

Adım 11. Mevcut konum

Seçenekler menüsünden mevcut konumunuzu veya daimi ikamet ettiğiniz yeri seçin.

Adım 12. Hizmet Şartları ve Gizlilik Politikası’nı inceleyin ve kabul edin

Google Hizmet Şartları ve Gizlilik Politikası’nı kabul ediyorsanız onay kutusunu tıklayın. Küçük yazıları okumak için her birinin bağlantılarına tıklayabilirsiniz.

Adım 13. Sonraki adım

Şimdi, kurulum işlemine devam etmek için “Sonraki Adım” düğmesine tıklayın.

Kullanıcı adınız olan ve altına “@ gmail.com” eklenmiş olan Gmail adresinizi içeren bir sayfa görünecektir. “Gmail’e Devam Et” düğmesini tıklayın.

Adım 14. Hesabınızı doğrulayın

 

Herhangi bir iletişim bilgisi, yani alternatif bir e-posta veya telefon numarası sağlamadıysanız, cep telefonu numaranızın bir doğrulama kodu göndermesini isteyen bir pencere açılacaktır. Size göndermek sadece bir dakika sürer.

Bir telefon numarası verdiyseniz, doğrulama kodunuzun zaten gönderilmiş olduğunu göreceksiniz. Sağlanan alana doğrulama kodunu girin, Gmail karşılama ekranı açılacaktır.

Adım 15. Eğiticiyi izleyin

Aşağıdakiler gibi farklı Gmail özelliklerini vurgulayan farklı slaytların bulunduğu bir eğitim penceresi görünecektir:

 

  • Farklı e-posta türleri için sekmeli organizasyon.
  • Gelen kutunuzu çeşitli temalarla kişiselleştirin.
  • Birden çok cihazda eşzamanlı Gmail desteği alın.
  • Gmail’den telefon görüşmeleri ve video görüşmeleri yapın.

Slayt gösterisinin sonunda “Gmail’e Git” i tıklayın.

Şimdi gelen kutunuzu görebilirsiniz.

Profil özelleştirme

Bir Gmail hesabı oluşturduktan sonra, e-posta profilinizi çevrimiçi platforma daha iyi yansıtacak şekilde özelleştirin ve e-postanızın görüntülenme biçiminde istediğiniz ayarlamaları yapın.

1. Adım Görünümü özelleştirin

Ekranın sağ üst köşesindeki “dişli” simgesine tıklayın ve açılır menüden istediğiniz ekran türünü seçin. Hangisini en çok sevdiğinizi görmek için seçeneklerle oynayabilirsiniz. Bunu istediğiniz zaman da değiştirebilirsiniz.

Adım 2. Profil resminizi özelleştirin

Profil simgenizi özelleştirmek için bir profil fotoğrafı yükleyin. Kişilerinizin sizi kolayca tanımasına yardımcı olacaktır.

1. Silüeti olan daireye tıklayın.

“Dişli” simgesinin üzerinde, daire içinde bir siluet göreceksiniz. Daireye tıklayın ve hesap bilgilerinizin bulunduğu bir kutu açılacaktır. Siluet altındaki daire içinde görünen “Değiştir” kelimesini tıklayın.

2. Bir profil fotoğrafı seçin.

Profil fotoğrafını sürükleyip bırakabileceğiniz bir “Profil Fotoğrafı Seç” penceresi görünecektir. Alternatif olarak, bir fotoğraf yüklemek için ortadaki “Bilgisayarınızdan bir fotoğraf seçin” düğmesini tıklayın.

3. Resmi seçin

Dosyalarınızdan uygun bir fotoğraf seçin ve “Aç” ı tıklayın.

4. Resmi kırpın

Profilinizde görünmesini istediğiniz bölümü göstermek için resmi kırpın, ardından pencerenin sol alt köşesindeki “Profil resmi olarak ayarla” düğmesini tıklayın.

Kişileri içe aktar

Kişilerinizi Gmail’de başka bir e-posta hesabından kullanmak istiyorsanız, Kişileri İçe Aktar aracını kullanabilirsiniz.

Adım 1. Kişilere gidin

Ekranın sol üst köşesindeki Oluştur düğmesinin üzerinde yazılı olan “Gmail” kelimesini tıklayın ve açılır menüden “Kişiler” i seçin.

Adım 2. Slaytları atlayın

Ön planda Google Kişiler özelliklerini gösteren slaytlarla bir Google Kişiler önizleme sayfası açılır. “İleri ok” veya “sağ ok” düğmesini tıklayarak bu slaytları görüntülemeyi atlayabilirsiniz.

Adım 3. Diğer’i tıklayın.

Sayfanın sol üst tarafındaki menüden “Daha Fazla” yı tıklayın.

Adım 4. İçe Aktar’ı tıklayın.

Açılır menüde “İçe Aktar” ı tıklayın.

Adım 5. Eski Kişilere Git’e tıklayın

Google Kişiler’in eski sürümünde bir içe aktarma seçeneği aramanızı isteyen küçük bir pencere açılacaktır. “ESKİ KİŞİLERE GİT” üzerine tıklayın.

Adım 6. Kişileri İçe Aktar’ı tıklayın.

Google Kişiler’in önceki sürümü yeni bir sekmede görünecektir. Soldaki bölümde, “Kişileri içe aktar …” seçeneğini tıklayın.

Adım 7. Kişilerinizi yükleyin

Popüler e-posta sağlayıcılarından bir CSV dosyası veya Apple’ın adres defterinden bir vCard kullanarak kişileri yükleyebileceğiniz bir ‘Kişileri İçe Aktar’ penceresi görünecektir. Dosyanızı bulup seçmek için “Gözat” düğmesini tıklayın, ardından “İçe Aktar” düğmesini tıklayın.

Artık Gmail hesabınızı kullanmaya hazırsınız 

Gmail’den çıkın

Şu anda artık Gmail kullanmıyorsanız, lütfen Gmail hesabınızdan çıkın. Kişisel verilerinizi kamuya açıklanmaması için koruyacaktır.

Adım 1. Profil resmine tıklayın

 

E-postanızın sağ üst köşesindeki yuvarlak profil resmine tıklayın.

Adım 2. Hesabınızdan çıkış yapın

Profil resminizden küçük bir menü açılır. “Oturumu kapat” düğmesine tıklayın.

3. Adım Gmail’den ayrıldınız

 

Hesabınızdan çıkış yapılacak ve sayfa Gmail girişine yönlendirilecektir.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*