Hayal kırıklığı ve tahrişle nasıl başa çıkılır: Bunların üstesinden gelmek için 25’den fazla ipucu

Hayal kırıklığı bir noktada ya da başka bir yerde olmak zorunda. Şeylerin olduğundan farklı olma arzumuza doğal bir tepkidir. Bir iş, zaman, yer, ev, duygu, öncelik seti, farklı diğerlerinden gelen tepki vb. Arzusu olabilir. Beklentilerimiz hayal kırıklığına uğruyor ve hayat hayal kırıklığı yaratıyor ve rahatsız ediyor. Genellikle bazı rahatsızlıkların üstesinden gelmeyi öğreniriz, ancak diğerleri bize sadık kalır ve bırakılması zordur. Bu hayal kırıklıkları, bizi enerjimizi tüketene kadar birikip artabilir ve sonunda onlara izin verirsek umutsuzluk, öfke veya depresyon duygularıyla sonuçlanabilir.

İyi haber şu ki, hayatın hayal kırıklıklarıyla nasıl başa çıkacağınızı kontrol etmeyi öğrenebilirsiniz.

İşleri tersine çevirmek ve hayal kırıklığı ve tahrişle başa çıkmak için bazı öneriler:

1.  Gerçeği kabul etmek için kazanıyorum. Bazen kontrol bizdedir ve bazen de değiliz. Sorun, kontrolün bizde olmasını gerçekten sevmemiz. Durum kontrolünüz dışında olduğunda, kontrolünüzün olmadığını anlayın ve kabul edin. Bununla ne kadar mücadele ederseniz edin, enerjinizi boşa harcarsınız. Bu tanıma durumu değiştirmez, ancak onun içindeki rolünüze ilişkin algınızı değiştirebilir ve kendinize uygulanan baskıyı azaltabilir.

2.  Odağınızı yeniden odaklayın. Neyin yanlış olduğuna odaklanmak muhtemelen daha fazla olumsuzluğa yol açacaktır. Düşüncenizi yeniden odaklayın ve kendiniz ve başkaları için işleri proaktif olarak nasıl geliştirebileceğinize odaklanın.

3. Biraz perspektif edinin. Hayal kırıklığı seviyenizi içinde bulunduğunuz durumla karşılaştırmak duygularınızı bir perspektife oturtmanıza yardımcı olabilir. Duygusal tepkiniz sizi rahatsız eden şeyle aynı mı? Örneğin, yavaş trafik konusunda son derece kızgın hissediyorsanız, seyahat süresinin gerçekte hayatınızı ne kadar etkilediğini düşünün. Olabilecek 1 ila 10 kötü şey ölçeğinde, yavaş trafik nerede sıralanıyor? 1 mi 2 mi? Şimdi hayal kırıklığı seviyenizi düşünün. 1 veya 2’de mi yoksa çok daha yüksek mi?

4. Durun ve durumunuzu değerlendirin. Sinir bozucu hissettiğinizde durun ve durumu değerlendirin. Sizi özellikle neyin hayal kırıklığına uğrattığını kendinize sorun. Ardından, hayal kırıklığınızla başa çıkmanın proaktif yollarını arayın. Örneğin, kız arkadaşınız sizi bir kafede bekletiyorsa, bu zamanı bir kitap okumak veya telefonda bir arkadaşınızla görüşmek için kullanın. Ya da sadece arkanıza yaslanın ve sessizlik içinde rahatlayın. Stresli duruma tepki vermek yerine aktif bir karar verdiğinizde,   hayatınızın kontrolünün daha fazla olduğunu hissedersiniz. Bu, hayal kırıklığı ve tahrişle başa çıkma becerinizi geliştirecektir.

5. Nedenini öğrenin. Sizi hayal kırıklığına uğratan durumun arkasındaki nedeni bulun. Bazen dikkatli olmazsak insanlarda en kötüsünü varsayabiliriz. Mümkünse, hayal kırıklığınızın sizi tüketmesine izin vermeden önce bir şeyin neden böyle olduğunu öğrenin. Bunun iyi bir nedeni olduğunu keşfedebilirsiniz.

6. Odağınızı değiştirin. Şu anda hüsrana uğramış hissetmek doğal bir tepkidir. Bununla birlikte, tekrar tekrar oyalanmasına izin vermek veya hayal kırıklığı üzerinde durmak, verdiğimiz bir karardır. Rahatsız edici duruma odaklanmayı seçebilir, üzerinizde güç sahibi olmanıza izin verebilir veya odağınızı daha üretken bir şeye kaydırmayı seçebilirsiniz.

7. Şimdiye odaklanın. Bazen geçmişte meydana gelen olaylarla ilgili hayal kırıklığı yaşarız veya gelecekte ne olabileceği konusunda endişeleniriz. Geçmişten bir şeyler öğrenmek ve geleceği planlamak önemli olsa da, ancak şimdiki zamanda yaşayabiliriz. Şu anda ne yapabileceğinize veya çevrenizde olup bitene odaklanın. Geçmişte ve gelecekteki endişelerde yaşamak, sadece hayal kırıklığı seviyenizi artırabilir ve şu anda hayata bağlanmanızı engelleyebilir.

8. Nefesinize odaklanın. Basit görünebilir, ancak nefes alışınıza odaklanmak, şu anda kalmanıza ve hayal kırıklığıyla başa çıkmanıza yardımcı olabilir. Gözlerinizi kapatın ve derin ve istikrarlı bir şekilde nefes alın ve nefesinizin ritmine odaklanın. Gözlerinizi kapatmak, dikkatinizi elinizdeki göreve odaklayabilir.

9. Takdir edin ve takdir edin. Minnettar olduğunuz şeylerin bir listesini yapın. Örneğin aileniz, işiniz, arkadaşlarınız vb. Birkaç dakikanızı hayatınızın olumlu yönlerine bakarak geçirdiğinizde   , hayal kırıklıklarınızın ve rahatsızlıklarınızın etkisini azaltabilirsiniz.

10.  Ulaşılabilir hedefler belirleyin. Ulaşılabilir hedefler belirleyerek, sorununuza bir çözüm bulmak için proaktif adımlar atmış olursunuz. Örneğin, yazdığınız kitap üzerinde çalışmakta zorlanıyorsanız, gün içinde belirli bir süre yazmak için bir hedef belirleyin ve ardından kendinize bir mola verin. Daha küçük parçalar halinde ilerlemeyi görebilmek için hedefi yönetilebilir hale getirin, bu da genel hayal kırıklığını azaltabilir.

11. Birden çok çözüm bulun. Hayal kırıklığına uğradığınızda, çoğu sorunun birden çok çözümü olduğunu bilin. Sadece onları bulman gerekiyor. Sorunlarınız için kendinize 10 olası seçenek bulmanızı isteyin. Sorunlarınıza birkaç çözümünüz olduğunu bilmek bile kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlayabilir.

12.  Durumla ilgili olumlu bir şey bulun. Durumunuzun olumlu yönlerini bulmaya çalışın. Tüm durumların olumlu yönleri yoktur, ancak ararsak çoğunda bunlara sahiptir. Sorunu görme şekliniz değiştiğinde, hayal kırıklığınız da değişebilir.

13. Durumun olumlu bir sonucunu gözünüzde canlandırın. İstenen sonuca ulaştığınızı hayal edin. Sonuç nasıl olacak? Seni nasıl hissettirirdi? Hedeflerinize başarıyla ulaştığınızı hayal edin. Ona odaklanın. Görselleştirmek ve hissetmek için zaman ayırın. Size ilham verecek.

14. En son ne zaman hayal kırıklığına uğradığınızı hatırlayın. En son ne zaman hayal kırıklığına uğradığınızı düşünmeye çalışın. Durum muhtemelen bir süre sonra düzeldi. Hayal kırıklığı duygularınızın probleminizi çözmenize gerçekten yardımcı olmadığını hatırlayabilirsiniz.

15. Bunun hakkında konuşun. Birisiyle hayal kırıklığınız hakkında konuşmak, kızgınlığınızı azaltmak için uzun bir yol kat edebilir. Örneğin, eşinizle aranızdaki sorunlar sizi hayal kırıklığına uğratıyorsa, bir çiftler terapisi seansı planlayın; Çocuğunuzun öfke nöbetleri konusunda endişeliyseniz, bir çocuk psikoloğuyla görüşün. Belirli zamanlarda bir arkadaşınıza veya aile üyenize güvenmek, mücadelelerinizle başa çıkmanıza yardımcı olabilir. Her ne ise, içeride tutma, bırak dışarı.

16. Bir yere yazın. Günlük tutmaya başlayın. Tüm korkularınızı, hayal kırıklıklarınızı ve rahatsızlıklarınızı ayrıntılı olarak yazın. Tüm hayal kırıklıklarınızı dile getirdikten sonra günlüğünüzü gün içinde meydana gelen pozitifler ve başarılarınız hakkında yazarak dengeleyin. Günlük tutmak duygularımızı dışa vurmanın harika bir yolu olabilir ve aynı zamanda kendimize pozitifleri unutmamamızı hatırlatmamıza yardımcı olabilir.

17. Başarıların bir listesini tutun. Başardığınız her şeyi bir not defterine yazın. Bir ay içinde başardığınız her şeyi yazdığınız aylık bir günlük tutun. Başarılarınız sizi motive edecek ve hayal kırıklığınızı azaltmanıza yardımcı olacaktır.

18. Koşuya çıkın veya yoga yapın. Her tür egzersiz, dikkatli olmanıza yardımcı olabilir ve odağınızı değiştirir. Egzersiz, zihni sakinleştirmeye yardımcı olacak bir tür meditasyon olabilecek tekrarlayan hareketleri içerir.

19. Yardımcı olun. Kızgınlığınıza ve hayal kırıklığınıza odaklanmak yerine, başka birine yardım etmeye odaklanın. Bu, tahriş olmuş enerjinizi daha üretken bir şeye kaydırmanın harika bir yoludur.

20. Yaratıcı olun. Sorunlarınız için akıllı çözümler ve stratejiler bulmanın yollarını düşünün. Örneğin, mali sıkıntı içindeyseniz, ekstra para kazanmanın yaratıcı yollarını düşünün. Yeteneklerinize bir göz atın ve onlardan para kazanmanın bir yolunu bulun. Yemek pişirmede iyiyseniz, yerel bir yemek yapın veya yazmak sizin gücünüzse, boş zamanlarınızda blog yazmayı deneyin. Bloglar sizi gelir getirici fırsatlara maruz bırakabilir. Hayal kırıklıklarınız ne olursa olsun, bunlara hitap etmenin genellikle yaratıcı yolları vardır.

21.  Komik bir şeyler okuyun veya izleyin. Kahkaha gerçekten harika bir ilaç olabilir. Komik bir şeye dahil olmak, endişenizin nedenini doğrudan ele almaz, ancak endişelenmekten veya tahrişten kurtulmanızı sağlayabilir. Böyle bir mola çok ferahlatıcı olabilir ve endişenize yeni bir görünüm ve yeni bir bakış açısıyla geri dönmenizi sağlar.

22.  Kendinizi olumlu insanlarla çevreleyin. Muhtemelen “mutsuzluğun şirketi sevdiği” doğru olsa da, bunu yapmanın sağlıklı bir yolu olduğu anlamına gelmez. Senin kadar sinirli ve depresif insanların etrafında olmaktan daha kötü bir şey olamaz. Sizi daha da aşağı çekecek ve sorunu proaktif olarak çözme yeteneğinizi engelleyecektir. Kendinizi duygusal sağlık ve ilerlemeye değer veren iyimser ve pozitif insanlarla çevreleyin.

23. Üstüne  uyu. Bazen hayal kırıklıklarıyla baş etmenin en iyi yolu hemen bir çözüm bulmaya ÇALIŞMAMAKtır. Konuyu şimdilik bırakıp biraz uyumaya karar ver. Uyku, zihninizin gün içinde olan her şeyi işlemesine izin verirken bedeni de yeniler. İyi bir gece uykusundan sonra çözümleri bu kadar kolay bulabilmemiz şaşırtıcı.

24. Yürüyüşe çıkın. Hayal kırıklığına uğradığınızda uzun bir yürüyüşe çıkın. Yürümek zihninizi temizlemenize  ve düşüncelerinizi düzene sokmanıza yardımcı olabilir  .

25. Kendinizi suçlamayı bırakın. Kendini suçlama, sadece benlik saygınızı zayıflatmaya ve sinirlenmeyi teşvik etmeye hizmet eder. Sürekli kendinizi suçlamak yerine, sorunun hangi yönlerinin, eğer varsa, sizin sorumluluğunuzda olduğunu gerçekten belirlemeye çalışın. Sorumluluk sizseniz, onarımlarınıza odaklanın. Değilse, suç yanlıştır. Her iki durumda da, suçlamaya odaklanmak verimsizdir.

26. Kendinizi bir gözlemci olarak görün. Kendinize bir gözlemci olarak baktığınızda, başka türlü gözden kaçırabileceğiniz şeyleri fark edebilirsiniz. Hayal kırıklığına uğradığınızda nasıl davrandığınızı ve nasıl davrandığınızı görmeye çalışıyor musunuz? Sinirlendiğinde hangi kelimeleri söylüyorsun? Bunu yazmak. Bu, kendinizi başka biri olarak görmenize ve hayal kırıklığınızı kontrol etmenize yardımcı olacaktır.

27. Kendinizi hafif derecede sinir bozucu durumlara maruz bırakmak  Sinir bozucu durumlara karşı toleransınızı artırmak için, kendinizi onlara ılımlı bir şekilde maruz bırakmaya başlayın. Hayal kırıklığına uğrama eğiliminde olduğunuz durumların bir listesini oluşturun. Bu durumlarla haftada yaklaşık bir kez ilgilenmeyi taahhüt edin. Örneğin, uzun kuyruklarda beklemek sizi rahatsız ediyorsa, bir fincan kahve için beklemeniz gerektiğini bildiğiniz yoğun saatlerde bir kafeye gitmeyi unutmayın. Hayal kırıklığı seviyenizi dikkatlice izleyin ve burada listelenen diğer tekniklerden bazılarını uygulayın. Hayal kırıklığına karşı toleransınızın arttığını fark edebilirsiniz. Bununla birlikte, potansiyel olarak tehlikeli stres kaynakları için tasarlanmadığından, bu tür kendi kendine maruz kalma konusunda dikkatli olun. Asla kasıtlı olarak kendinizi tehlikeye atmayın.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*