Mac ve Windows’ta kayıp bir WiFi şifresi nasıl bulunur

Wi-Fi şifreleri unutursanız hayatın en büyük sorunu olabilir. Evet, onları kurtarmanın yöntemleri var ama herkes her şeyi bilemez. Hayatınızda, kolunuza birkaç numara koymanın zor bir durumdan kurtulmanıza yardımcı olduğu bir zaman gelir.

Veya oda arkadaşınız Wi-Fi şifresini değiştirdiyse ve bırakmayı reddederse, doğru yerdesiniz. Yeniden bağlandıktan sonra, oda arkadaşınızın yüzündeki şaşkın ifadenin tadını çıkarın.

Windows’ta anahtar olarak da adlandırılan Wi-Fi parolanızı kurtarmanın iki yöntemi ve Mac’te kullanabileceğiniz iki yöntem aşağıda verilmiştir.

  • Windows yöntemi 1: Komut istemini kullanın
  • Windows Yöntem 2: Kablosuz Ağ Bağlantıları Özellikleri
  • Mac yöntemi 1: Anahtar Zinciri Erişimi uygulamasını kullanma
  • Mac yöntemi 2: Terminal uygulamasını kullanma

Windows yöntemi 1: Komut istemini kullanın

Lütfen dikkat: Bu yöntem yalnızca zaten kullanmış olduğunuz Wi-Fi ağları için geçerlidir. Komşunuzun Wi-Fi ağına bağlanmayı umuyorsanız, çalışmayacaktır.

Adım 1. Komut istemini açın

Hala Windows 7 veya önceki bir sürümünüz varsa, ekranın sol alt köşesindeki “Başlat” simgesine tıklayın. “Tüm Programlar” a gidin ve komut istemini bulacağınız “Aksesuarlar” ı seçin. “Yönetici olarak çalıştır” seçeneğini sorun ve seçin.

Windows 8 ve üstü kullanıcılar “Win + X” tuşlarıyla komut istemini açmalı ve menüden Komut İstemi Yöneticisi’ni seçmelidir.

Adım 2. En son bağlanan profilleri görüntülemek için komutu girin

Komut istemi penceresine ”  netsh wlan show profiles  ” yazın ve Enter tuşuna basın. Yakın zamanda giriş yaptığınız profilleri göreceksiniz.

Adım 3. Kayıp Wi-Fi şifresini görmek için komutu girin

Yine, ”  netsh wlan show profiles [profil adı] key = clear  ” yazın ve Enter tuşuna basın. Örneğin, Wi-Fi profilinin adının “My_WiFi-24” olduğunu varsayalım. Bunun için “netsh wlan show profiles My_WiFi-24 key = clear” yazmalı ve Enter tuşuna basmalısınız.

Bu bağlantının tüm ayrıntıları görüntülenecektir. “Güvenlik Ayarları” bölümünde, şifreyi “Anahtar İçerik” başlıklı alt bölümde bulacaksınız.

Windows Yöntem 2: Kablosuz Ağ Bağlantıları Özellikleri

Bu, Windows 7 ve 8’de Wi-Fi anahtarını bulmanın genel bir yöntemidir. Bu yöntemin çalışması için Wi-Fi’nizin açık olması gerekir. Size yalnızca mahallenizdeki ve en az bir kez bağlandığınız ağlar için anahtarı gösterecektir.

Adım 1. Kablosuz Ağ Bağlantısı simgesine tıklayın

Masaüstünüzün sağ alt köşesinde, bir dizi yükselen çubuk gibi görünen bir kablosuz ağ bağlantısı simgesi bulacaksınız. Üstüne tıkla.

Adım 2. Wi-Fi bağlantınızın özelliklerine gidin

listeden (varsa), Wi-Fi bağlantınızın adına sağ tıklayın ve Windows 7 kullanıcısıysanız “Özellikler” i seçin veya bir Windows 7 kullanıcısıysanız “Bağlantı özelliklerini görüntüle” seçeneğini seçin. Windows 8 kullanıcısı.

Adım 3. Parolayı görmek için Karakterleri Göster’i seçin.

Windows 7’de, Güvenlik sekmesini tıklayın ve “Karakterleri göster” in yanındaki kutuyu işaretleyin. Wi-Fi anahtarınız size görünür olacaktır.

Benzer şekilde, Windows 8’de, Ağ Güvenlik Anahtarı altındaki Güvenlik sekmesinde, Wi-Fi anahtarınızı görmek için “Karakterleri Göster” kutusunu işaretleyin.

Mac yöntemi 1: Anahtar Zinciri Erişimi uygulamasını kullanma

Anahtar Zinciri Erişimi uygulaması Mac’e OS 9 sürümünden beri dahil edilmiştir, bu nedenle bilgisayarınızda bu uygulama bulunmalıdır. Bunun çalışması için bir Wi-Fi ağına bağlı olmanıza gerek yoktur.

Adım 1. Anahtar zinciri erişim dosyasını açın

Menü çubuğundaki “Git” seçeneğine tıklayın ve açılır menüden “Yardımcı Programlar” ı seçin.

Hem çevrimiçi hem de çevrimdışı olarak oturum açma bilgilerinizin ve parolalarınızın bir koleksiyonunu içeren Anahtar Zinciri Erişimi uygulamasına tıklayın.

Adım 2. Wi-Fi bağlantınızı seçin

Ağ listesini “Türe” göre sıralayın veya tüm AirPort bağlantılarınızı gruplamak için türe göre sıralayın. Ağlar listesinde, Wi-Fi bağlantınızı bulun ve üzerine çift tıklayın.

Adım 3. Şifrenizi alın

Görünen pencerenin Nitelikler bölümünde, Wi-Fi anahtarınızı ortaya çıkarmak için “Şifreyi Göster” i tıklayın.

Mac’teki kullanıcı profilinizin bir parolası varsa, Enter tuşuna bastıktan sonra bir parola istemi gösterecektir. Wi-Fi şifrenizin gösterilmesi için profil şifresini girmelisiniz. Hesabınız bir yönetici hesabı değilse, Wi-Fi şifresini görebilmeniz için yönetici profili için kullanıcı kimliğini ve şifresini girmeniz gerekecektir.

Mac yöntemi 2: Terminal uygulamasını kullanma

Komut kullanıcı arabirimi için bir fetişiniz varsa, tek satırlık bir komut kullanarak unutulmuş bir Wi-Fi anahtarını almak için Terminal’i kullanabilirsiniz.

Adım 1. Terminal uygulamasını açın

Menü çubuğundaki “Git” seçeneğine tıklayın ve açılır menüden “Yardımcı Programlar” ı seçin. Utilities klasöründe, açmak için “Terminal” uygulamasına tıklayın.

Adım 2. Parolayı ortaya çıkarmak için komutu girin

Terminal’de,  [security-find-generic password –  ga  “WIFIconnectionNAME” | komutunu yazın | grep “şifre:”  ] ve Enter tuşuna basın. Bu komutta çift tırnak (“”) yazmayı unutmayın.

Mac’inizdeki kullanıcı profilinizin bir parolası varsa, Enter tuşuna bastığınızda bir parola istemi gösterecektir. Profil şifrenizi girin ve Wi-Fi şifreniz görüntülenecektir. Hesabınız bir yönetici hesabı değilse, Wi-Fi şifresini görebilmeniz için yönetici profili için kullanıcı kimliğini ve şifresini girmeniz gerekecektir.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*