Kolay ve hızlı kusma nasıl yapılır

Kusma, hayattaki en kötü deneyimlerden biridir. Bununla birlikte, bazı durumlarda, can kurtarıcı olma noktasında kusma gerekli hale gelir. Ve bunun için, kusturma tekniklerini bilmelisiniz.

Kusma, mide içeriğinin istem dışı ağızdan ve bazı durumlarda burundan dışarı atılmasıdır. Özellikle sindirim sisteminden olmak üzere vücuttan zararlı maddelerin uzaklaştırılması için doğal bir sistemdir. (bir)

Kusma, çoğu insan hastalandığında dayanılmaz bir duygudur. Hem iğrenç hem de acı verici olabileceğini düşünürsek, gönüllü olarak kusmayı indüklemek, insanların dört gözle beklediği bir şey değildir.

Bununla birlikte, birisi zehirli veya zararlı bir madde tüketirse kusmak gerekli hale gelir. Acil bir durumda, mevcut tek seçenek bile olabilir.

Zehirlenme, kusturulmasının tek nedeni olmayabilir. Ayrıca, yediğiniz bir şey midenizle uyuşmuyorsa, kusma dürtüsünü hissedebilirsiniz.

Ayurvedik tıp sistemi, kontrollü ve izlenen bir ortamda yapıldığında, vücudu temizlemenin ve dengesini sağlamanın bir yolu olarak kusma tedavisini savunur. Bu toksin temizliğinin çeşitli rahatsızlıkları tedavi edebileceğine inanıyorlar. (iki)

Peki nasıl yapılıyor? Tuz ve hardal, geleneksel olarak bu amaç için kullanılan iki ana maddedir. Tıp alanındaki gelişmelerle birlikte emetikler de piyasada mevcuttur. Ancak tasfiyenin vücudunuz için faydalı olması için doğru uygulamalar hakkında bilgi sahibi olmak çok önemlidir. Aksi takdirde, iyilikten çok zarar verebilirsiniz.

Not:  Bu ilaçlar yalnızca sağlıklı yetişkinler için önerilir. Çocuklar ve yaşlılar kusmamalıdır. Zehirlenme veya diğer zararlı maddelerin kullanılması durumunda acil numarayı arayın ve acil tıbbi yardım isteyin. Kusmanın tetiklenmesi ayrıca çok sık yapıldığında diş erozyonu, ses kısıklığı, boğaz ağrısı, kuru öksürük, yutma güçlüğü, psikiyatrik hastalık, çarpık vücut imajı algısı ve daha fazlası gibi önemli yan etkilere sahiptir. (3)

Kendinizi yapmanın doğal yolları

İşte hızlı ve kolay bir şekilde kusturmaya çalışabileceğiniz altı yöntem.

Yöntem 1: Parmağınızı veya diş fırçanızı kullanın

Kendi parmağınızı kullanmak muhtemelen kusturmanın en eski yöntemlerinden biridir. Ancak parmağınızı buna maruz bırakmaktan hoşlanmıyorsanız diş fırçanızı kullanma seçeneğiniz de var.

Her ikisi de bir tıkaç refleksini aktive ederek çalışır. Bunu denemeden önce, kullandığınız her ne olursa olsun parmağınızı veya diş fırçanızı daima temizleyin.

Öğürme refleksinizi etkinleştirmek için parmağınızı boğazınızın arkasına doğru itin veya uvulanızı gıdıklayın. Mide bulantısı hissedene kadar devam edin ve kusmanın geldiğini hissettiğinizde parmağınızı çabucak kaldırın. Bu, kusmanın en hızlı ve en güvenli yoludur.

Diş fırçası kullanıyorsanız, önce ıslatarak kılları yumuşatın. Kıllarla dilin arkasını gıdıklayın. Mide bulantısı başladığında, diş fırçanı yoldan çek.

Kusmaya neden olmak için kullandıktan sonra parmağınızı veya diş fırçanızı iyice temizleyin. Diş fırçasını tekrar kullanmak güvenliyken, onu atmak isteyebilirsiniz. En sevdiğiniz diş fırçasını kullanmadan önce bunu aklınızda bulundurun.

Yöntem 2: Tuzlu su için

Tuzlu su karlı, doğal ve kolayca bulunabilen bir kusmuktur. Aynı zamanda boğaz ağrısıyla savaşmak için harika bir çare olarak hizmet eder   .

İhtiyacınız olacak şeyler:

 • Sofra tuzu – 2 ila 3 çay kaşığı
 • Ilık su – 1 bardak

Adım 1. Tuzu ılık suyla karıştırın.

Bir bardak ılık suya 2 ila 3 çay kaşığı sade sofra tuzu ekleyin. Tuzu tamamen çözmek için iyice karıştırın.

Tüm bardak tuzlu suyu bir defada iç. 20 ila 30 dakika etki etmesine izin verin. Midenizin içindekileri başarıyla atmalısınız. 30 dakika sonra kusmazsanız parmağınızla veya diş fırçanızla takip edin.

Not:  Bu terapi, şeker hastası veya aşırı tuz alımının potansiyel olarak ölümcül olabileceği kalp rahatsızlığı olan kişiler tarafından kullanılmamalıdır. Çocuklarda veya yaşlılarda da yapılmamalıdır.

Yöntem 3: Hardal çözeltisi iç

Ayurveda tıbbı geleneksel olarak, kusmaya neden olarak vücuttaki toksinleri temizlemek için yüzyıllardır hardal tohumu kullanmıştır. (4)

Gece yarısını geçtiyse, bu ev yapımı emetiği elinize almak için kendi mutfağınızın ötesine geçmenize gerek yok.

İhtiyacınız olacak şeyler:

 • Hardal kremi – 1 yemek kaşığı
 • Ilık su – 1 bardak

Adım 1. Hardalı ılık suyla karıştırın.

1 çorba kaşığı hardalı bir bardak ılık suda iyice karıştırın.

Hardal çözeltisini için ve etkisini göstermesi için yaklaşık 30 dakika bekleyin. İçeceğin kokusu, görmesi ve tadı da mide bulantısına yardımcı olacaktır. Gerekirse parmağınızla veya diş fırçanızla takip edin.

Yöntem 4: Emetikleri tüketin

Ayrıca reçetesiz satılan emetikler satın alma seçeneğiniz de var. Emetik, tüketildiğinde kusmaya neden olan özel olarak formüle edilmiş ilaçlardır.

Ipecac şurubu en yaygın kusturucu maddelerden biridir. Sadece ara sıra kullanıldığında, az bilinen yan etkilerle kusturmanın nispeten güvenli ve sorunsuz bir yoludur. (5)

Paket talimatlarına göre emetik tüketin. Eczacınıza veya doktorunuza dozaj konusunda da danışabilirsiniz. Asla bir kusturucunun reçetelenen dozundan fazlasını tüketmeyin, çünkü bunlar söz konusu olduğunda daha azı daha fazladır.

Yöntem 5: Coca-Cola içiniz

Mide bulantısını hafifletmek için Coca-Cola içmeyi duymuş olabilirsiniz   , ancak gazsız Coca-Cola içmenin mide bulantısı ve kusmayı tetiklemek için kullanılabileceğini öğrenmek sizi şaşırtabilir.

Herhangi bir gıda zehirlenmesi durumunda, kabarcıklı köpüğü öldükten sonra kola içmek mide bulantısını tetiklemenin ve zararlı maddeleri sisteminizden atmanın etkili bir yoludur.

Yöntem 6: Kusmaya Neden Olmak İçin Zihninizi Uyarın

A. Bir an kusma görün

O adamı kaldırıma kusarken gördüğünde gerçekten mide bulandırdığını hatırlıyor musun? Bir grup primattaki bir kişi kustuğunda, görme, koku ve hatta öğürme sesi, çevresindeki uzuvlarda şiddetli mide bulantısı ve kusmaya neden olabilir. Bu genellikle bir grubun herhangi bir zehirli gıda kaynağından korunmasına yardımcı olur.

Bu, primatlarda hayatta kalmayı teşvik etmek için geliştirilmiş bir özellik olsa da, onu sisteminizde kusmaya neden olmak için kullanabilirsiniz. Toplum içinde yaşarken, genellikle bu özelliği bastırırsınız.

Bir hevesle kusan bir kişiyi zihinsel olarak hayal edemezseniz de, multimedya yardımını kullanabilirsiniz. Bunu yaparken bir banyonun yakınında olduğunuzdan emin olun.

Sadece kusan insanların grafik videolarını izleyin. Kusana kadar görme ve öğürme seslerinin kaba yönlerine odaklanın.

B. kusmayı düşünün

Bazen kusmak için tek gereken kusmayı düşünmektir. Önceden mide bulandırırsan çok daha iyi.

Toplum, kusma gibi grafiksel olarak garip şeyler düşünmememiz için bizi şart koşma eğilimindedir. Böylece kusmak istediğinizde bile, zihniniz bilinçsizce onu düşünmekten alıkoyar.

Kusmayı açıkça düşünürseniz, zihninizin tamamen görüntülere, seslere, kokulara ve hatta bunların anısına odaklanmasına izin verirseniz, mide bulantısı hızla artar ve kusmaya neden olur.

C. Kendinizi hoş olmayan kokulara ve görüntülere maruz bırakmak

Yukarıdaki iki tekniğin bir çeşidi, sizi çeşitli hoş olmayan manzaralara ve kokulara maruz bırakabilir. Kusma ve kakadan balgam ve mukusa kadar her şey mide bulantısına neden olabilir ve kusmaya neden olabilir.

Kan ve kan mide bulandırıyorsa, düşünmen gereken bu. Zayıf görme ve ölü ve çürüyen madde kokusu da çoğu insanın öğürmeye ve öğürmeye başlamasına neden olabilir.

Onlara grafik olarak ne kadar garip bakarsanız, kusmanıza yardımcı olmak için o kadar iyi ve hızlı çalışırlar.

D. Döndür

Hız trenleri eğlencelidir. Ayrıca mide bulandırabilirler. Bununla birlikte, gıda zehirlenmesinden şüphelendiğinizde, bir roller coaster’a ve hatta bir atlıkarıncaya erişme şansı zayıftır.

Yapabileceğiniz şey bir bar taburesine veya döner sandalyeye oturmak ve başınız dönene kadar dönmektir. Hareket hastalığı genellikle baş dönmesine, ardından mide bulantısına ve ardından kusmaya neden olur. Hareket hastalığına yatkınsanız, bu yöntem sizin için etkili olabilir.

Akılda tutulması gereken ipuçları

 • Yukarıdaki yöntemlerden herhangi birini denemeden önce, durumunuzu iyileştirmek için kusmanın şart olduğundan emin olun. Ayrıca, özel durumunuzda kusmanın potansiyel olarak zararlı olmadığından da emin olmalısınız. Bölgenizde zehirli yardım hattı varsa, kusmanın uygun olup olmadığını sormak için onları arayın. Ayrıca tavsiye için eczacınızı veya doktorunuzu da arayabilirsiniz.
 • Mutlak bir acil durum olmadığında, her ne pahasına olursa olsun gönüllü kusmadan kaçınılmalıdır. Kusma mekanizması, kötüye kullanılması bulimia nervoza gibi komplikasyonlara ve rahatsızlıklara yol açabilen vücudumuz için bir güvenlik anahtarı gibidir.
 • Parmağınızı kusturmak için kullanmanın etkinliği öğürme refleksinizin ne kadar iyi olduğuna bağlı olacaktır. Gizli veya bastırılmış tıkaç refleksi olanlar bu yöntemi çok yararlı bulmayabilir.
 • Çok fazla tuz vücudunuza zarar verebileceğinden, tuzlu su hazırlarken öngörülen tuz miktarına dikkat edin. Yüksek tansiyonu olanlar veya düşük sodyum diyeti uygulayanlar bu yöntemden uzak durmalıdır.
 • Sisteminizden gerekli olanı çıkarmayı bitirdikten sonra yüzünüzü yıkayın ve ağzınızı temizleyin. Bu, kusmukla birlikte asitleri ve alkalileri dışarı atarak daha iyi hissetmenizi sağlar ve ağzınızda kötü bir tat bırakır.
 • Vücudun sağlıklı kalması için kusmadan sonra, hatta kendi kendine bile olsa, rehidrasyon şarttır veya zayıflığa yol açar. Su yutmak yerine her 10 dakikada bir yudum temiz su için.
 • Köpeğinizde veya kedinizde kusturmak için asla bu yöntemleri kullanmayın. Bunlar kesinlikle insanlar içindir ve evcil hayvanlarınız için zararlı olabilir. Evcil hayvanınız zehirli bir şey yutmuşsa, veterinere danışmak en iyi seçenektir.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*