Mac’te içerik nasıl kopyalanıp yapıştırılır

Kopyala ve yapıştır kısayolu olmadan hayatı hayal edebiliyor musun? Okul projeniz, kolejdeki işiniz veya işiniz için internette bulunan her bir veriyi yazmak, Herkülce bir görev gibi görünüyor. Kes, kopyala ve yapıştır fonksiyonları, son 30 yıldır görevimizi katlanılabilir hale getirdi ve hayatımızı kolaylaştırdı.

Bu işlevlerin her biri, bilgisayarınızda bir fotokopi makinesindeki bir tepsi gibi, kesilmiş veya kopyalanmış içeriğinizin yerleştirildiği sanal bir tepsi olan ‘pano’yu kullanır. İçeriğiniz panoya yerleştirildikten sonra, istediğiniz kadar yere ve defalarca yapıştırabilirsiniz. Pano, siz üzerine yeni bir şey kesene veya kopyalayana veya bilgisayar kapatılıncaya kadar içeriği koruyacaktır.

Windows meraklıları için yutması zor olsa da, Apple’ın Lisa ve Macintosh’una tanıtıldığında kopyalamayı ve yapıştırmayı önemli bir özellik haline getiren Apple oldu. Microsoft, ünlü tekniği daha sonra Windows’ta uyarladı.

Windows masaüstlerinin popülaritesi nedeniyle kes, kopyala ve yapıştır evrensel bilgisayar jargonu haline geldi. Ve şimdi Rust Cohle’nin True Detective’de söylediği gibi bir şekilde Mac’e kopyalayıp yapıştırmayı öğreniyoruz: “Zaman düz bir çemberdir.”

  • Yöntem 1: Mac’te içerik nasıl kopyalanıp yapıştırılır
  • Yöntem 2: Klavye kısayollarını kullanarak kopyalayıp yapıştırın
  • Yöntem 3: Sürükle ve bırak yöntemi

Yöntem 1: Yalnızca fareyi kullanarak kopyalayıp yapıştırın

Bu yöntem, içeriği kopyalamak ve yapıştırmak için öncelikle fareyi kullanır. Bazı adımlar klavye yardımı gerektirebilir.

Adım 1. İçeriği seçin ve kopyalayın

Bir dosyanın tamamını (herhangi bir türden) veya bir dosyanın içindeki bir metni seçip panonuza kopyalayabilirsiniz.

Tek bir fotoğrafı / dosyayı kopyala

 

Fotoğrafın üzerine gelin ve fareyle sağ tıklayın. Açılır menüden “[Görüntü adını] kopyala” yı seçin veya menü çubuğundaki “Düzenle” seçeneğini tıklayın ve “Kopyala” yı seçin.

Birden fazla fotoğrafı / dosyayı kopyalayın

 

Çok sayıda dosyayı kopyalamak istiyorsanız ve bunlar art arda bulunuyorsa, fareyi tıklayın ve dosyaların üzerine sürükleyin veya “Shift” tuşunu basılı tutun ve dosyadaki ilk ve son öğeyi tıklayın.

Dosyalar art arda gelmiyorsa, “Komut” tuşunu basılı tutun ve tek tek dosyaları tıklayın.

Bunları panonuza kopyalamak için, vurgulanan bölüme sağ tıklayın, ardından açılır menüden “(öğe sayısını) kopyala” yı seçin veya “dişli” simgesine tıklayın ve “Kopyala (sayısı) ) açılır menüden ”.

Metni seçin ve kopyalayın

Kopyalamak istediğiniz metnin tüm sözcüklerini veya satırlarını vurgulamak için, istediğiniz metnin başlangıç ​​noktasına tıklayın ve sürüklerken fare düğmesini basılı tutun. İstediğiniz tüm metni vurguladığınızda fare düğmesini bırakın.

Metnin başlangıç ​​noktasındaki imleci tıklayabilir, “Shift” tuşunu basılı tutabilir ve seçiminizi yapmak için metnin sonunu tıklayabilirsiniz. Seçilen metin mavi ile vurgulanacaktır.

Metni panonuza kopyalamak için, sağ tıklayın ve açılır menüden “Kopyala” yı seçin veya menü çubuğundaki “Düzenle” seçeneğini tıklayın ve “Kopyala” yı seçin.

Adım 2. İçeriği yapıştırın

Ne tür içerik kopyaladığınızdan bağımsız olarak, panodan fareyle yapıştırma yöntemi evrenseldir.

İmlecinizi içeriğinizi yapıştırmak istediğiniz yere yerleştirin. Fareye sağ tıklayın ve açılır menüden “Yapıştır” veya “Öğeyi yapıştır (sayısı)” seçeneğini seçin.

Yöntem 2: Klavye kısayollarını kullanarak kopyalayıp yapıştırın

Açık olmak gerekirse, teknik olarak bu yöntem, seçim işlemi için farenin yardımı ile en iyi şekilde çalışır. Mac’inizde ustalaşmaya yeni başladıysanız, içerik seçmek için yalnızca klavyeye güvenmek biraz zor olabilir. Ancak kopyalama ve yapıştırma adımları kesinlikle klavye kısayolları kullanılarak yapılır.

Adım 1. İçeriği seçin ve kopyalayın

İçeriğinizi seçme işlemi önceki yöntemle tamamen aynıdır, ancak burada içeriği panoya kopyalamak için klavye kısayollarını kullanacağız.

Fotoğrafı / dosyayı seçin ve kopyalayın

Tek bir dosya / fotoğrafı seçmek için sol tıklayın. Çok sayıda dosyayı kopyalamak istiyorsanız ve bunlar art arda bulunuyorsa, fareyi tıklayın ve dosyaların üzerine sürükleyin veya “Shift” tuşunu basılı tutun ve dosyadaki ilk ve son öğeyi tıklayın. Dosyalar art arda gelmiyorsa, “Komut” tuşunu basılı tutun ve tek tek dosyaları tıklayın.

Şimdi, dosyaları panonuza kopyalamak için klavyenizdeki “Command + C” tuşlarına basın. . “Command + C”, kopyalama için klavye kısayoludur. Menü çubuğundaki “Düzenle” seçeneği, öğelerin kopyalandığını gösterecek şekilde bir an için yanıp sönecektir.

Metni seçin ve kopyalayın

Kopyalamak istediğiniz metnin tüm sözcüklerini veya satırlarını vurgulamak için, istediğiniz metnin başlangıç ​​noktasına tıklayın ve sürüklerken fare düğmesini basılı tutun. İstediğiniz tüm metni vurguladığınızda fare düğmesini bırakın.

Metnin başlangıç ​​noktasındaki imleci tıklayabilir, “Shift” tuşunu basılı tutabilir ve seçiminizi yapmak için metnin sonunu tıklayabilirsiniz. Seçilen metin mavi ile vurgulanacaktır.

Şimdi klavyeden “Command + C” ye basın. Menü çubuğundaki “Düzenle” seçeneği, öğenin kopyalandığını gösterecek şekilde bir an için yanıp sönecektir.

Adım 2. İçeriği yapıştırın

 

Pano içeriğini yapıştırmak için, imleci istenen konuma getirin ve “Command + V” tuşlarına basın. “Command + V”, yapıştırmak için klavye kısayoludur. Menü çubuğundaki “Düzenle” seçeneği, öğenin yapıştırıldığını gösterecek şekilde bir an için yanıp sönecektir.

Kopyaladığınız birden çok dosya şimdi yapıştırılmıştır.

Metni formatlamadan yapıştır

Çevrimiçi birden çok kaynaktan metin kopyalarken sıklıkla ortaya çıkan bir sorun, biçimlendirmenin metinle birlikte kopyalanmasıdır. Bu, web sitesinde olduğu şekliyle yazı tipi boyutu, yazı tipi rengi ve metin türünün hedeflerine yapıştırıldığı ve genellikle metninizin geri kalanıyla eşleşmediği anlamına gelir. Bu soruna basit bir çözüm klavye kısayolunda yatmaktadır.

 

Metni biçimlendirmeden yapıştırmak için klavyede “Shift + Option + Command + V” tuşlarına basın.
Bir piyanonun veya flütçünün kalesine benziyor, ancak sadece biraz pratik yapıyor ve probleminiz çözülüyor.

Yöntem 3: Sürükle ve bırak yöntemi

Genellikle, içeriği bir konumdan diğerine taşımak için sürükle ve bırak yöntemi kullanılır; bu, esasen içeriği kesip yapıştırmanın hızlı bir yoludur. Ancak doğru klavye komutlarını biliyorsanız, kopyalama işlevini gerçekleştirmek için de kullanılabilir. Muhtemelen içeriği bir konumdan diğerine taşımak veya kopyalamak için mümkün olan en hızlı yöntemdir.

Dosyayı sürükleyip kopyalayın

Kopyalamak için seçimi tıklayın ve sol tıklamayı basılı tutarken klavyedeki “Option / alt” tuşuna basın. Sol tıklama ve “Option / alt” tuşunu basılı tutun ve imleci hareket ettirin. Seçimle birlikte küçük bir ‘+’ işareti göreceksiniz. İçeriğin kopyalandığını gösterir. İmleci istenen hedefe yerleştirin ve fare düğmesini bırakın.

Dosyanız istenen klasöre kopyalanır ve orijinal dosya kaynakta kalır.

Dosyayı sürükleyin ve taşıyın

Sadece istenen dosyaya tıklayın ve sol düğmeyi basılı tutarken imleci istenen hedefe getirin. Basit bir kesme ve yapıştırma veya taşıma işlemi gerçekleştirdiniz.

Dosyanız artık istenen konuma taşınır, yani orijinal dosya kaynaktan taşınır.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*