Kronik Ağrı İçin Evde Çözümler: Ağrıyı Azaltmanın 6 Yolu

Kronik ağrı, Amerika Birleşik Devletleri’nde her 5 kişiden 1’ini etkiler ve bu durum, etkilenenlerin normal yaşam sürmesini zorlaştırır. Çok öznel bir deneyimdir ve ölçülemez. Doktorlar, altta yatan sorunu teşhis etmek için hastanın ağrı tanımına güvenirler.

Ayrıca, bir kişinin kronik ağrı nedeni başka birinin nedeni olmayabilir. Fibromiyalji, geçmiş travma, migren, D vitamini eksikliği, artrit ve sinir sıkışması gibi kronik ağrıya neden olan bir dizi durum vardır.

Bu nedenlerden dolayı, bir kişi için işe yarayan tedavi bir başkası için işe yaramayabilir, durumu karmaşıklaştırır ve çare bulmayı zorlaştırır.

Kronik ağrı nedenleri

 • Sırt ağrısı, baş ağrısı, artrit veya diğer eklem sorunları
 • Aynı yerde kas burkulmaları ve gerilmeleri veya tekrarlayan yaralanmalar
 • Sinir hasarı, kırık kemikler, ameliyat vb.
 • İrritabl bağırsak sendromu, asit reflü, kanser, Lyme hastalığı ve endometrioz gibi durumlar
 • Büyük depresyon veya diğer akıl sağlığı sorunları
 • D vitamini eksikliği (  10  )

Kronik ağrı semptomları

 • 3 aydan uzun süren ağrı (  1  )
 • Azaltılmış vücut hareketleri
 • Azaltılmış güç, dayanıklılık ve esneklik veya yorgunluk hissi
 • Engelliliğe ve umutsuzluğa yol açabilecek eğlenceli veya önemli aktiviteler yapmada zorluk.
 • Anksiyete ve depresyon gibi bilişsel sorunlar.
 • Engelli sosyal yaşam, aile sorunları, sinirlilik, suçluluk ve intihar düşünceleri
 • Alkol veya uyuşturucu kullanımı
 • Kötü bir rüya

Kronik ağrı nasıl yönetilir

Zihniniz, acıyla nasıl başa çıkacağınız konusunda önemli bir rol oynar. Bazı kişiler kronik ağrıyı günlük aktivitelerine devam edebilmek için üstesinden gelinmesi gereken bir rahatsızlık olarak algılarken.

Diğerleri ondan kaçar veya ağrının şiddetinden o kadar korkar ki, iyileşmelerini veya ağrı yönetimini zorlaştırır.

Dikkatinizi “açıklık, merak ve kabullenme” ile şimdiki ana çeken farkındalık meditasyon tekniklerini kullanmak, zihninizi yeniden odaklamanızı ve mevcut deneyiminizi yeniden düşünmenizi sağlar. (  1  )

Geleneksel tıp ile birlikte kullanıldığında, farkındalık meditasyonunun ağrıyı iyileştirdiği gösterilmiştir.

Zihinsel gevşeme tekniklerine ve sağlıklı beslenmeye ek olarak, kronik ağrının doğal olarak yönetilmesine yardımcı olmak için bazı alternatif yöntemler kullanılabilir.

Bununla birlikte, bu yöntemleri kullanırken, sonuçların kronik ağrı sendromunuzun nedenine ve şiddetine bağlı olarak değişeceğini unutmamak önemlidir.

Yöntem 1: Masaj

Kronik ağrı yaşayan kişiler genellikle yaşam kalitelerini iyileştirmek için masaj terapilerine yönelirler ve bunun için iyi bir neden vardır.

 • Kaslarınız masajla uyarıldığında, sinir hücreleriniz ağrı hissinden sorumlu sinir liflerini engellemeye çalışır. (  2  )
 • Terapötik bir masaj, kan akışını uyararak vücudun yumuşak dokularını beslemeye ve iyileştirmeye yardımcı olur.
 • Masajın boyun  ağrısı, bel ağrısı ve migren / baş ağrısı gibi birçok kronik ağrı sendromunda rahatlama sağladığı gösterilmiştir  . (  3  )

Evde masaj yapmayı deneyebilirsiniz, ancak en iyisi, durumunuzu tedavi etme deneyimi olan yakınınızda lisanslı bir masaj terapisti bulmaktır. Doktorunuz ve terapistinizle birlikte, bu metodolojiyi içerebilecek bir tedavi planını tartışın.

Yöntem 2: zencefil yağı

Zencefil, binlerce yıldır Güney Asyalılar tarafından farklı ağrı türlerinin tedavisi için tıbbi bir bileşen olarak kullanılmaktadır. Mide bulantısı, artrit  , baş ağrısı, adet krampları ve kas ağrısını hafifletmeye yardımcı olur  . (  4  ) (  5  )

Vücudunuzdaki kan dolaşımını iyileştirmeye yardımcı olur. Doğal analjezik ve antiinflamatuar özellikleri, eklem  ağrısı, kas ağrısı ve sırt ağrısı gibi kronik ağrıları iyileştirmesine ve azaltmasına izin verir  .

İhtiyacınız olacak şeyler:

 

 • Zencefil esansiyel yağı – 5 ila 10 damla
 • Sızma zeytinyağı -2 yemek kaşığı

Tek aşamalı tedavi: zencefil yağını zeytinyağı ile karıştırın ve karışımı ağrılı bölgeye uygulayın.

 • 5-10 damla zencefil esansiyel yağını 2 yemek kaşığı sızma zeytinyağı ile karıştırın.
 • Karışımı etkilenen veya ağrılı bölgeye uygulayın ve birkaç dakika hafifçe masaj yapın.
 • 30 dakika çalışmasına izin verin ve yağı bir bezle silin.

Kronik ağrıyı gidermek için bunu günde dört kez tekrarlayın.

Yöntem 3: zerdeçal

Zerdeçal, yalnızca Hindistan Yarımadası’nda bir baharat olarak değil, aynı zamanda ağrı kesici olarak da kullanılır. Zerdeçal  , vücuttaki kan dolaşımını iyileştirmeye ve burkulma, gerginlik, eklem iltihabı ve morluklardan kaynaklanan ağrıyı hafifletmeye yardımcı olan anti-enflamatuar ve anti- kanser özelliklerine sahiptir.

Bazı postoperatif ağrıların tedavisinde bile etkili olduğu gösterilmiştir. (  6  ) Zerdeçalın iyileştirici gücü, kurkumin adı verilen bileşikten gelir.

Yemeklerinizde kullanmak istemiyorsanız zerdeçal takviyeleri de tüketebilirsiniz. Ağrı kesici için düzenli masajlarla birlikte kullanıldığında size en iyi sonuçları verir.

İhtiyacınız olacak şeyler:

 • Zerdeçal tozu – 1 çay kaşığı
 • Ilık süt – 1 bardak

Tek adımlı tedavi: süte zerdeçal ekleyin ve için.

 • 1 çay kaşığı zerdeçal bir bardak ılık sütte eritilir.
 • Malzemeleri iyice karıştırın ve için.

Kronik ağrıyı gidermek için günde iki kez zerdeçal sütü iç.

Not:  Zerdeçal tek başına tam bir ağrı kesici sağlayamayacaktır. Tam bir rahatlama için diğer alternatif terapilerle birlikte karışımı için. Ayrıca zerdeçal takviyelerine başlamadan önce sağlık uzmanınıza danışın.

Yöntem 4: Isı Tedavisi

Sıcaklık ve sıcaklığın genel nitelikleri konfor ve rahatlama ile ilişkilendirilirken, ısı terapisi eklem ve bel ağrısından kurtulma sağlayarak bir adım daha ileri gider   .

Vücuttaki ağrıların çoğu, kaslarda ve yumuşak dokularda gerginlik yaratan zorlanma ve aşırı efordan kaynaklanır. Böyle bir gerginlik, uygun kan dolaşımını kısıtlar ve beyne ağrı sinyalleri gönderir.

Isı tedavisi  , kaslardaki kan damarlarını genişleterek, kaslara besin ve oksijen akışını arttırır ve hasarlı dokuları iyileştirir.

Isı, ciltteki duyu reseptörlerini uyarır. Bu, ağrı sinyallerinin beyne iletimini yavaşlatır ve rahatsızlığı kısmen giderir.

Aynı zamanda kas sertliğini azaltarak vücudu daha esnek hale getirir ve vücut parçalarının kolay hareket etmesini sağlar. Ayrıca artritik eklemler için ısı, sinoviyal sıvının viskozitesini azaltabilir ve ağrılı sertliği azaltabilir. (  7  )

Tek adımlı yöntem: pirinç dolu çorabı ısıtın ve etkilenen bölgeye ılık kompres uygulayın

 • Pirinçle 2/3 dolu eski bir çorabı doldurun ve açık ucun üzerinden başka bir çorabı düğümleyerek veya çekerek açıklığı sabitleyin.
 • Pirinç torbasını ısıtmak için 2 dakika mikrodalga fırında karıştırın.
 • Mikrodalgadan çıkarın ve ağrılı kas veya eklem üzerine koyun.

Kaslarda ağrı hissettiğinde bu ilacı kullan.

Yöntem 5: Yoga

Yoga, kontrollü nefes alma, duruş ve meditasyona odaklanan Doğu’ya özgü bir zihin-vücut uygulama tekniğidir.

 

 • Kas gücünü ve esnekliğini artırırken aynı zamanda zihinsel gevşemeyi artırdığı ve ağrının azalmasına neden olduğu söylenir. (  8  )
 • Kronik bel ağrısının ve diğer birçok kas ve eklem ağrısı durumunun azaltılmasına yardımcı olur. (  3  )

Yoga teknikleri yerel yoga derslerinde öğrenilebilir ve her gün en az 30 dakika evde evde uygulanabilir. Başlamadan önce doktorunuzla konuşun.

Yöntem 6: akupunktur

Akupunktur, birçok ağrı durumunu tedavi etmek için uzun süredir kullanılan geleneksel bir Çin tıbbı yöntemidir.

 • Kronik bel ağrısı, fibromiyalji ve osteoartritik eklem ağrısı olan kişilerde ağrıyı azaltmada etkili olduğu gösterilmiştir. (  3  )
 • Çalışmalar, akupunkturdan sonra uzun süreli ağrı kesici sonuçlar göstermiştir. (  9  )

Durumunuzu tedavi etme deneyimleri hakkında lisanslı bir akupunktur uzmanıyla konuşun ve doktorunuzla bir plan yapın.

Kaynaklar:

 1. Hilton L, Hempel S, Ewing BA ve diğerleri. Kronik ağrı için farkındalık meditasyonu: sistematik inceleme ve meta-analiz. Annals of Behavioral Medicine: Society of Behavioral Medicine’in bir yayını. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/27658913. 2017’de yayınlandı.
 2. Waters-Banker C, Dupont-Versteegden EE, Kitzman PH, Butterfield TA. Masaj etkinliğinin mekanizmalarının araştırılması: mekanik immünomodülasyonun rolü. Atletik Eğitim Dergisi. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/24641083. 2014 yılında yayınlandı.
 3. Nahin RL, Boineau R, Khalsa PS, Stussman BJ, Weber WJ. Amerika Birleşik Devletleri’nde ağrı yönetimine yönelik tamamlayıcı sağlık yaklaşımlarının kanıta dayalı değerlendirmesi. Mayo Clinic prosedürleri. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/27594189. Eylül 2016’da yayınlandı.
 4. Maghbooli M, Golipour F, Moghimi Esfandabadi A, Yousefi M. Yaygın migren ablatif tedavisinde zencefil ve sumatriptanın etkinliği arasındaki karşılaştırma. Fitoterapi araştırması: PTR. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/23657930. Mart 2014’te yayınlandı.
 5. Bucheli P, Gao Q, Redgwell R, Vidal K, Wang J, Zhang W. Çin Wolfberry’nin biyomoleküler ve klinik yönleri. Bitkisel tıp: biyomoleküler ve klinik yönler. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/22593925. 2011 yayınlandı.
 6. Agarwal KA, Tripathi CD, Agarwal BB, Saluja S. Laparoskopik kolesistektomi sonrası postoperatif ağrı ve yorgunlukta zerdeçalın (curcumin) etkinliği: çift kör, randomize, plasebo kontrollü bir çalışma. Cerrahi endoskopi. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21671126. Aralık 2011’de yayınlandı.
 7. Chandler A, Preece J, Lister S. Ağrı tedavisi için ısı terapisinin kullanılması. Hemşirelik Standardı (Royal College of Nursing (İngiltere) https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/12478922. 2002’de yayınlandı.
 8. Wieland LS, Skoetz N, Pilkington K, Vempati R, D’Adamo CR, Berman BM. Spesifik olmayan kronik bel ağrısı için yoga tedavisi. Sistematik İncelemelerin Cochrane Veritabanı. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/28076926. 12 Ocak 2017 tarihinde yayınlandı.
 9. MacPherson H, Vertosick EA, Foster NE, vd. Bir tedavi sürecinden sonra akupunkturun etkilerinin kalıcılığı: kronik ağrısı olan hastaların bir meta-analizi. Ağrı. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/27764035. Mayıs 2017’de yayınlandı.
 10. Englund M, Persson J, Bergström I. D vitamini tedavisinden sonra D vitamini eksikliği olan göçmen kadınlarda daha az ağrı ve artmış kas kuvveti.Uluslararası sirkumpolar sağlık dergisi. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5549824/. 2017’de yayınlandı.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*