Bir sohbete nasıl başlanır: Herhangi biriyle konuşmak için 20’den fazla harika ipucu

Her gün, taksi şoföründen marketteki çocuğa, latte yapan kadına kadar çeşitli yabancılarla tanışıyorsun.

Çoğu zaman, yabancılarla konuşmak sizi rahatsız ettiği için varlıklarını zar zor kabul ediyorsunuz.

Yabancıların yanında garip hissetmek doğaldır, ancak hatırlamanız gereken şey, bugün tanıştığınız tüm insanların bir noktada yabancı olacağıdır.

Yabancılar yeni bir şeyler öğrenme, size ilham veren hikayeleri paylaşma ve dünyanın kendi bölgelerini keşfetme şansı verme fırsatıyla gelir. Bazen yabancılar kariyerinizde ve yaşamınızda beklenmedik fırsatlara kapı açabilir.

Yeni insanlarla bir sohbete başlama sanatı   pratikle ustalaşabilir. Buna bu tekniklerden bazılarını ekleyin ve başarı için kusursuz bir formüle sahipsiniz. Bağlantılar kurma ve yeni arkadaşlar edinme yolunda olacaksınız.

Herhangi biriyle nasıl sohbet başlatılacağını öğrenmek için bu ipuçlarını izleyin.

1. Prezentabl olun. Banyo yapmadan veya temizlik yapmadan halka açık bir yere çıkmaktan kaçının. İnsanların sizi kokunuzla hatırlamasını istemezsiniz. Şık görünmek sizi daha erişilebilir kılar. İyi göründüğünüzde cildinizde kendinizi iyi ve rahat hissedersiniz. Bu, bir sohbete başlamak için kendinize olan güveninizi artırır.

2. Haberleri takip edin. Dünyadaki haberler ve olaylardan haberdar olun. Güncel olaylar hakkında konuşmak, ilginç sohbetler sağlamanın en iyi yollarından biridir. Bir konuşma başlatıcısına ihtiyaç duyduğunuzda yararlı olabilir.

3. Kibar olun. Herkes görgü kurallarını takdir eder. Yeni biriyle tanıştığınızda “Merhaba” deyin, “Bugün nasılsınız?” Diye sorun. ve gülümsemeyi unutma. Toplantı daha kişisel olduğunda, sağlam bir el sıkışma yapın. Mümkün olduğunca daima “teşekkür ederim” ve “lütfen” demeyi unutmayın.

4. İnsanlarla tanışmak için fırsatları araştırın. Mümkün olduğunca yeni insanlarla tanışmaya açık olun. Sosyal etkinliklere katılın ve sosyalleşme fırsatlarından yararlanın. Bütün gün ofisinize veya evinize kapalıysanız insanlarla tanışamazsınız.

5. Yeni arkadaşlar edinin. Şimdi sahip olduğunuz arkadaşlarınızı nasıl kazandığınızı düşünün. Doğaldı: zahmetsiz ve kolay. Bu noktada duruma rahat, kendinden emin ve yeni insanlara açık girmiş olabilirsiniz. Tekrar deneyin. Kendiniz olun (rahat, kendinden emin ve açık) ve yeni bir kişiye yaklaşırken, bunu yeni bir arkadaş edinme fırsatı olarak görün. Durumla ilgili kişisel bir hikaye paylaşın. Bağlanmanın harika bir yolu.

6. Özgün olun. Yaklaşımınızda samimi olun. Başarılı bir konuşma yapmak için yanlış bir görünüm sergilemek çoğu zaman geri tepecektir. İnsanlar niyetinizi hissedebilir.

7. Sözlü olmayan ipuçlarını arayın. Konuşma sırasında sözlü olmayan ipuçlarını arayın. Sözlü olmayan ipuçlarının örnekleri göz teması, duruş ve el hareketleridir. Sözlü olmayan ipuçlarına dikkat ederek kişinin nasıl hissettiğini ve ilgi düzeyini ölçebilirsiniz. Kişi konuşmada rahatsız görünüyorsa veya artık ilgilenmiyorsa, vites değiştirin ve ilerlemeye hazırlanın.

8. Hikayeleri örün. İnsanları büyülemek ve sohbetinize dahil etmek için hayatınızdan ilginç hikayeler veya deneyimler paylaşın. Hikayeler paylaştığınızda, kendinizi belirli güvenlik açıklarına açarsınız. İnsanları korkutan ve insanları bir araya getiren şey budur. Hikayeleri paylaşmak sadece gerçekler değil, duygulardır. Daha derin bağlantılar kurmamızı ve kendi varlığımızı doğrulamamızı sağlar. Sonuç, artan özgüven ve öz saygıdır.

9. İnsanları açık bir soruyla selamlayın. Sohbetlere   Günün nasıl geçiyor?” Gibi bir soruyla başlayın. Böyle bir soruyla başladığınızda, insanlar gülümsemek veya basitçe başlarını sallamak yerine sözlü olarak yanıt verirler. Kişiye soruyu cevaplaması için zaman verin ve cevaplarken dikkat edin.

10. Ayrıntıları sorun. Çoğu zaman, yabancılarla yapılan görüşmeler, sıkıcı olma eğiliminde olan ve konuşmaya engel olabilen temel konularla sınırlıdır. Bunun yerine ayrıntıları isteyin. “Nerelisin?” Gibi kişisel sorular sorun veya “Bu yeri beğendin mi?” Kişiyi tanımakla gerçekten ilgilenirseniz soru sormak için çok uğraşmanıza gerek kalmaz.

11. Aktif bir dinleyici olun. Çoğu zaman yeni biriyle tanıştıklarında, insanlar sadece konuşmadaki garip duraklamaları doldurmak için konuşma eğilimindedir. Dikkatli dinle. Sohbette bütün kalbinizle hazır olun. Dikkatlice dinlediğinizde, kişinin hayatı, ilgi alanları ve hobileri hakkında daha fazla şey öğreneceksiniz.

Dinlemek aynı zamanda ortak noktalarınızı belirlemenize de yardımcı olacaktır. Ortak bir çıkar etrafında bir ilişki kurmak, herhangi bir ilişki için önemli bir temel olabilir. Bir sohbeti ne kadar aktif dinlerseniz, o kişiyle tekrar karşılaştığınızda bir sohbete başlamanıza o kadar yardımcı olur çünkü ortak ilgi alanlarınızı hatırlayacaksınız.

12. Yardımcı olun. Amacınız kişiye yardım etmek olmalıdır. Birisi bölgenizde yeniyse ve makarna aşığıysa, onlara şehirdeki en iyi makarnayı nerede bulabileceklerini söyleyerek yardımcı olabilirsiniz. İnsanlar genellikle motivasyonlarının kendilerine yardımcı olmak için saf olduğunu hissettiklerinde ayrıntıları paylaşmaya başlarlar.

13. Duyduklarınızı tekrarlayın. Duyduğunuzu düşündüğünüzü tekrarlamak, kişinin size anlattıklarını netleştirmenize ve tam olarak anlamanıza olanak tanır. Diğer kişiye aktif olarak dinlediğinizi gösterin ve duygularını onaylayın.

14. Bir iyilik isteyin. Bu biraz klişe gelebilir ama çoğu zaman işe yarıyor. Basit istekler istemek harika bir sohbet başlatıcı olabilir. “Bir dolara bozuk para var mı?” Gibi istekler veya ‘Bana burada kahve içebileceğim en iyi yeri söyleyebilir misin?’ Buzları kırabilir ve insanların sizinle konuşmasını sağlayabilirsiniz.

15. Onlara benzersiz bir iltifat verin. İnsanlar sözlerinizi unutabilir, ancak onlara nasıl hissettirdiğinizi unutmaları pek olası değildir. Yeni biriyle tanıştığınızda benzersiz ama gerçek bir iltifat verin. İnsanlar belirli kelimelere karşı bağışık olabilir. Örneğin: birisi güzelse “güzel”, “güzel” veya “güzel” kelimelerine karşı bağışık olabilir. Bariz olanı belirtmekten kaçının. Bunun yerine, “Gözlerinle gülme şeklini seviyorum” demeyi dene. İltifat onlar için unutması zor bir şey olmalıdır.

16. Fikir isteyin. Herkes fikir vermeyi sever. Genel bir şey hakkında fikir isteyin. Bu, insanları açıp konuşmaya teşvik edecek iyi bir sohbet başlatıcı olabilir. ‘Hangi tür filmleri izlemeyi seviyorsunuz ve neden?’ Gibi sorular sorun.

17. Tartışmaya açık olun. İnsanların tüm konularda sizinle aynı fikirde olacağını varsaymayın. Diyelim ki mahallenizdeki veya iş yerinizdeki değişikliklere karşı olduğunuzu veya belirli bir siyasi partiye meyilli olduğunuzu varsayalım, konuştuğunuz kişinin de aynı şekilde hissedeceği ve sizinle aynı fikirde olacağı sonucuna varabilirsiniz. Ancak unutmayın, herkesin kendi görüş ve tartışmalarına hakkı vardır, bu da konuşmayı eğlenceli ve hatta öğretici kılar.

18. Başkalarından öğrenmeye istekli olun. Yeni biriyle konuşmak size yeni bir bakış açısı kazandırabilir. Size diğer dinler, kültürler ve uluslar hakkında ilginç bilgiler ve anlayışlar sunabilirler. Ya da kariyer alanınızda bir şeyler yapmanın yeni yollarını öğrenebilirsiniz. Gerçekten ilgi gösterirseniz, insanlar size açılacak ve sohbet sizi zengin kılabilir.

19. İnsanlarla ilgili şeyleri hatırlayın. Konuştuğunuz kişi hakkındaki küçük ayrıntıları hatırlamaya çalışın. Adınızı hatırlamanın ötesinde, aileniz, son tatiliniz, ziyaret etmek istediğiniz yerler, mesleğiniz vb. İle ilgili şeyleri hatırlayın. Küçük ayrıntıları hatırlarsanız, bir dahaki sefere onları gördüğünüzde ne hakkında konuşacağınızı bulmak için mücadele etmek zorunda kalmayacaksınız.

20. İnsanlar sizi hatırlamıyorsa kendinizi kötü hissetmeyin. Daha önce tanıştığınız biriyle karşılaşırsanız ve o kişi sizi hatırlamıyorsa, bunun için üzülmeyin. Kendinizi yeniden tanıtın, onlara ikinizin de ortak yönlerini veya nerede tanıştığınızı hatırlatın. Bu, harika bir sohbet başlatıcı olabilir ve ayrıca gelecekte sizi hatırlamalarına yardımcı olabilir.

21. Eleştirel olmaktan kaçının. Kişiyi duyduğu ve gördüğü şeyle yargılamak cazip gelebilir. Ama insanları yargılamaktan kaçının. Onları yargılamaya başlarsanız, bunu hissedecekler ve bu onları bilinçli yapacaktır. Kesinlikle konuşmanızı sona erdirecek ve gelecekte sizi daha az erişilebilir hale getirecektir.

22. Mümkün olduğunca yalnız yemekten kaçının. Sosyal bir ortamdayken, yalnız yemekten kaçının   . Hiç kimseyi tanımadığınız bir partideyseniz, bir köşeye gidip tek başınıza yemeye başlama eğiliminiz olabilir. Yemekler ve ordövrler harika sohbet başlangıçlarıdır. Bunun yerine, partide arkadaş arayan birini bulmaya çalışın. Arkanıza yaslanın ve etkileşim kurmaya başlayın.

23. Israrcı  olun. Bazen, bağlantı kuramadığınız ya da işler yolunda gitmeyen insanlarla tanışırsınız. Bu olayın sizi yeni insanlarla bağlantı kurmaktan veya tanışmaktan alıkoymasına izin vermeyin. Bir aksilikten vazgeçmeyin.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*