Bir narsistle nasıl başa çıkılır: 20’den fazla faydalı strateji

Narsistler her yerde görünüyor ve bu salgın artıyor.

Narsistler, gerçekliğe meydan okuyan şişirilmiş bir kendileri algısına sahip insanlardır. Önem, hayranlık ve kabul görmek isteyebilirler. Ayrıca her konuşma ve deneyimi geri getirme eğilimindedirler. (  1  )

Journal of Personality and Social Psychology’de yayınlanan bir araştırmaya göre   , narsisistik özelliklere sahip insanlar, zamanla sonunda kaybolan başkaları üzerinde iyi bir ilk izlenim bıraktıklarının farkındadır. Bu nedenle, insanlar üzerindeki genel etkisi düşündükleri kadar iyi ve olumlu değildir. (  2  )

Narsisizm ego ile karıştırılabilir ama narsisizm egodan daha fazlasıdır. Bazıları narsist insanların çok az empatiye sahip olduğunu da bulur.

Gerçekte, narsistler, benzersiz davranışlarına kesinlikle bir arka plana sahip olan kişilerdir. Bu kişilik bozukluğuna sahip kişiler, taciz, ihmal, yaralanma veya çocuğu daha az değerli hissettiren herhangi bir şey gibi çocukluk travmasından kaynaklanabilecek güvensizlikler yaşarlar.

İyi, mükemmel ve en iyisi olduklarına dair kesin inançla özgüven eksikliklerini telafi etmeye çalışırlar  .

Birisi en iyi olma algısını tehdit ettiğinde değersizlik ve utanç duygusu ortaya çıkar. Onları eleştirmeye, onlarla yüzleşmeye veya hatta tartışmaya çalışırsanız, genellikle tamamen kapanırlar veya mesafeli, eleştirel ve düşmanca davranırlar.

Onlarla ilişki kurmak oldukça zor olabilir. Başkalarına karşı empati eksikliği ve mükemmel olmaya olan inançları, onlarla başa çıkmayı zorlaştırır.

Hayranlık duyma ihtiyaçları onları genellikle manipülatif kılar. Başa çıkmaları zor olduğundan, bir narsistle doğru şekilde başa çıkmanıza yardımcı olacak bazı basit stratejileri bir araya getirdik. Ancak, klişeleşmenizi veya onlardan korkmanızı önermiyoruz. Biraz sabır ve çevrenizdeki herhangi biriyle dikkatli bir şekilde başa çıkabileceksiniz.

1.  Uzak durun. Narsistler genellikle empatiden yoksundurlar ve genellikle çevrelerindeki insanları mutsuz ederler. Yapabileceğiniz en iyi şey, başa çıkamıyorsanız onlardan uzak durmaktır. “Deli” olduğunuzu düşündürme eğilimindedirler. Onlardan kaçınamıyorsanız, onların da değişme olasılığının olmadığını kabul etmeyi öğrenin.

2.  Sessiz kalmak daha iyidir. Bir narsistten daha az baskın bir konumdaysanız, gerçekten bir seçeneğiniz olmayabilir. Tartışmadan kaçınmak için sessiz kalmak daha iyidir. Kabul etmeyin ve devam edin. Tartışmanın hiçbir faydası olmayacak. Aksine, işleri sizin için daha da kötüleştirebilir.

3.  Fikirlerinizi bir gruba sunun. Narsist sizin patronunuzsa, yeni bir fikri sadece patrona değil, grup ortamında sunmayı deneyin. Bu, fikrinizi takdir etmeye çalışırlarsa onlar için zorlaşacaktır.

4.  Sizi suçladıklarında, bunu başkalarına aktarma dürtüsüne direnin. Patronunuz sizi bir sorun için suçluyorsa, onu bir astınıza devretme dürtüsüne direnin. Bunu yaparak, onu organizasyonel hiyerarşiden geçiriyorsunuz. En iyisi, sizin hatanız değilse ve bunu e-posta veya kaydedilebilecek veya izlenebilecek bir şey yoluyla yaptığınızdan emin olmaktır. Eski deyişi hatırlayın “Eğer belgelenmemişse, o zaman olmadı.”

5.  Taklit etmeyin. Dikkatli olmazsanız, narsisistik özellikler yakalayabilir ve eylemlerinizi taklit etmeye başlayabilirsiniz. Günlük bazda bir narsistle uğraşıyorsanız bu daha da doğrudur. Düşüncelerinizin ve davranışlarınızın farkında olun. Olabildiğince gerçek benliğiniz olduğundan emin olun.

6.  Onlarla akıl yürütmekten kaçının. Narsist biriyle mantık yürütmeye çalışma. Genellikle faydasızdır çünkü haklı olduklarını düşünürler. Bu yüzden, onlarla mantık yürütmek için zamanınızı ve enerjinizi boşa harcamayın. Karşılaşma durumunda tartışmayı bırakın ve konuşmayı orada bitirin. Onların maskaralıklarına tepki göstermediğinizde, yaptıklarından dolayı davranış şeklinizi değiştirmeyeceğinizi fark ederler. Senin üzerindeki güçlerini elinden alır.

7.  Öfke nöbetlerini görmezden gelin. Bir narsistin bir şeyler yapmak için kendine özgü bir davranış sergilemesi önemlidir. Görmezden gelin ve uzaklaşın. Buna öncelik vermeyin. Sonunda, ihtiyaçlarını karşılamak için yakında başka bir yönteme döneceklerini fark edeceksiniz.

8.  Agresif olmaktan kaçının. Narsist biriyle konuşurken agresif olma dürtüsüne direnin. Narsistler için her tartışma bir savaştır ve ne pahasına olursa olsun kazanmak zorundadırlar. Bu yüzden sakin kalmaya ve   çatışmada öfkenizi kontrol etmeye çalışın . Sabit sınırlar kullanın ve bağırmaktan kaçının. Ayağa kalk ve konuşmayı bitirene kadar sessiz ol. Bu zamanı sakinleşmek ve uygun bir yanıt düşünmek ve bitirmelerine izin vermek için kullanın. Narsist bireylerle konuşurken, genellikle bağırmanın veya tartışmanın bir anlamı yoktur, bunun yerine amacınıza odaklanın.

9.  Mantık aramayı bırakın. Narsist bir insanın dünyasında genellikle çarpık bir mantık veya sebep vardır. Çoğu zaman haklı olma ve mükemmel olma konusunda endişelenirler. Gerçekleri kendi ihtiyaçlarına ve inançlarına uyacak şekilde değiştirebilirler çünkü onlar için mantıklıdırlar. Bu nedenle, bir şeyin nasıl veya neden olduğunu düşünmek yerine, onları bunu yapmaya iten şeyi aramayı deneyin.

10.  Narsistin sizi korkutmasına izin vermeyin. Sözlü veya fiziksel olarak sizi korkutmalarına izin vermeyin. Her kötüye kullanım olayını belgeleyin ve uygun kanala bildirin. İstismara tanık olan insanlar varsa, onlardan bunu desteklemelerini isteyin.

11.  Onlardan korkmayın. Her zaman haklı olduklarına inanmalarına rağmen, derinlerde genellikle güvensizdirler ve aşağılık kompleksinden muzdariptirler. Bu nedenle onlardan korkmayı bırakın ve onlarla sabırla başa çıkmayı öğrenin.

12.  Onlarla güvenle yüzleşin. Narsisizm hakkında herhangi bir şey biliyorsanız, narsist insanların haklı olduklarını ve kazandıklarını kanıtlamak için ellerinden gelenin en iyisini yapacaklarının farkında olmalısınız. Kendinden emin olmak, gelecekteki saldırılarda size yardımcı olacak ve bunu kişisel olarak alacaktır. Sadece narsisizm oyununu oynamalısın.

13.  Sınırları uygulayın. Narsist insanlar genellikle diğer insanların sınırlarına saygı duymazlar. Birincisi, birinin saldırgan veya aşırı derecede bencil olduğunu fark ederseniz, sınırlar belirleyerek sizden yararlanmamasını sağlayın. Öncelikle neyi sevdiğin, neyi sevmediğin, neye izin vereceğin ve neye tahammül etmeyeceğin gibi sınırlarını değerlendir. Sınırlarınız konusunda net olduğunuzda, işler size uymadığında ayağınızı yere koymanız daha kolay olacaktır. Hayır dediğinizde, inançla söyleyin.

14.  Manipülasyonlarına dikkat edin. Narsistler harika manipülatörler olabilirler. Manipülasyonlarına dikkat edin ve onlara sizinle oynama şansı vermeyin. Hatalarından dolayı sizi suçlu hissettirmeye çalışacaklar, kendinizi kötü hissettirecekler ve sizi aşağı çekecekler. Bu, bir şeyleri kabul etmenizi sağlayacak bir “kendinizi suçlu hissettirme” taktiği olabilir.

15.  Katkınızın kaydını tutun. Karşılaştığınız narsist iş arkadaşınızsa, katkılarının bir kaydını tutun. Narsistler tanınmaya can atarlar. Bir grupta çalışırken, narsist dikkat çekmeye geldiğinde çok geride değildir. Muhasebe, son teslim tarihlerini karşılama vb. Gibi hedef kitlesi olmayan işler söz konusu olduğunda, narsist gevşeme eğiliminde olacaktır. Bunun olmasına izin vermeyin. Her üyenin katkısını takip etmenin bir yolunu bulmak için grubu atayın. Bir kişinin ne kadar çalıştığını, günlüğe kaydedildiği saatleri ve tamamlanan görevleri takip edin.

16.  Onlardan ne istediğinizi bilin. Bir narsistle uğraşırken ne istediğinizi bilin ve sizden istediğini almadan önce onu size vermesini sağlayın. Bir narsistten asla söz beklemeyin. İstediklerini elde ettiklerinde, muhtemelen size verdikleri tüm sözleri unutacaklardır. Bazen tutmak istemedikleri sözler verirler. Her zaman önce onlardan istediğinizi aldığınızdan emin olun.

17.  Beklentilerinizi düşük tutun. Narsist bir kişinin standartlarınızı karşılamasını beklemeyin. Seni yakın tutacaklar çünkü onların hayatında bir amacın var. Artık herhangi bir amaca hizmet etmediğinde, seni hayatlarından çıkaracaklar. Sözlerini tutmalarını beklemeyin.

18.  Senden asla hoşlanmayacağını veya seni umursamayacağını bilin. Bir narsist sizinle arkadaş olduğunda, muhtemelen ihtiyaçlarınızdan yararlanmaya çalıştıklarını bilin. Narsist bir kişinin şirketinizden hoşlandığına, hatta sizi sevdiğine her zaman inanmayın. Kişinin size karşı iyi davranması ve kendinizi iyi hissetmenizi sağlaması çok muhtemeldir, böylece size ihtiyacı olduğunda, onun tarafına koşacağınızı bilir.

19.  Narsistler her zaman görünüşleri ve itibarlarıyla ilgilenirler. Bir şeyin itibarlarına zarar vereceğini düşünürlerse, her zaman yeniden düşünürler. Öfke göstermek yerine, onları uzak tutmak için hayal kırıklığı gösterin. İnsanların davranışları hakkında ne düşüneceğini sorun.

20.  Öfke yerine empati ile yanıt verin. Eşiniz narsist ise ve konuştuğunuzda kulakları olmadığını hissediyorsanız, onlara ‘Seni önemsiyorum ve beni dinlemediğinde, senin için önemli olmadığımı hissediyorum’ deyin. “Neden beni dinlemeye zahmet etmiyorsun?” Demek yerine bunu dene.

21.  Onlara nazikçe övgü şeklinde yapıcı geribildirim verin. Bir narsisti eleştirmekten kaçının. Bunun yerine, sakin bir şekilde sözlerini dile ve onlara işleri daha iyi anlamak için onların yardımına ihtiyacın olduğunu söyle.

22.  Yaklaşımınızda dürüst ve samimi olun. Narsistin gerçekten hayran olduğunuz tüm özelliklerini ve başarılarını tanımlayın. Onları tanımak için kullanın. Samimiyetsiz pohpohlamalar bazen hoş karşılanabilir, ancak narsistlerin sağlam temellere dayanan özgüveninden yoksun olduğu için daha inandırıcı olmanız daha iyi olacaktır.

23.  Dileklerinize veya isteklerinize meydan okumaktan kaçının. Narsist bir kişiyle günlük olarak karşılaşmak zorunda olduğunuz bir yaşam durumunda sıkışıp kalıyorsanız, istek ve taleplerinizle ona meydan okumamaya çalışın.

24.  Eylemlerinizin sonuçlarını belirleyin. Bir narsistle çıkıyorsan, ilişkiden uzaklaşırsan ne kadar umursayacaklarını bir düşün. Onlara, davranışlarını değiştirmezlerse ve davranışlarının sorumluluğunu almazlarsa, bunu kaybedebileceklerini söyleyin. Onları tehdit etmeyin, tehlikede olanı sakince ve mantıklı bir şekilde ifade edin. Bu onları değişmeye motive edebilir.

25.  Her küçük şeyin peşinden gitmeyin. Narsistlerin dikkat ve önem çeken belli bir şekilde davranmaları gerekmektedir. Muhtemelen sizden bir tepki almak için sinirlerinizi bozmaya çalışıyorlar. Savaşlarınızı akıllıca seçin. Her küçük şeyin peşinden gitmeye çalışma.

26. Hiçbir şey işe yaramazsa ilişkiden ayrılmayı  düşünün. Bir narsistle evli veya ilişkiniz varsa, durum kötüleştiğinde danışmanlık veya terapi konusunda ısrar edin. Partneriniz direnebilir çünkü bu rahatsız edici olabilir. Ayrıca narsistler, davranışlarınızda veya düşüncelerinizde yanlış bir şey görmezler, ancak konumunuzu savunduğunuzdan emin olun. İşler düzelmezse, uzaklaşmayı düşünün.

27.  Onlar için üzülmeyin. İnsanlar için üzülmek doğaldır. Onlara “fazladan” acıma duygusuyla daha ileri gitmeyin. Çoğu zaman bir narsist değişmez ve onlarda yanlış bir şey olduğuna inanmazlar. Manipülatiftirler ve ne yaptıklarını bilirler.

28. Kişisel olarak almamayı  öğrenin. Narsist kişi ister ailenizden biri, ister patronunuz, romantik partneriniz veya her gün uğraşmak zorunda olduğunuz bir kişi olsun,  onu kişisel olarak algılamayın  . Sizi küçümseyebilir, yargılayabilir veya çabalarınızı veya katkılarınızı görmezden gelebilir, ancak cesaretinizi kırmasına izin vermeyin. Eleştirilerine inanmayın. Kendini kötü hissettirirler, böylece kendilerini üstün hissederler Kendinizle ilgili sevdiğiniz şeyleri bulun ve kendinizden emin olun ve kendiniz hakkında iyi hissedin. Aklınızın onların eleştirilerinde oyalanmasına izin vermeyin. Olumsuz düşüncelere zaman ve enerji harcamaktan kaçının.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*