Negatif insanlarla nasıl baş edilir: 9 pozitif strateji

Çoğu şey hakkında olumsuz bir görüşe sahip gibi görünen insanların yanında oldunuz mu? Eğer öyleyse, ne kadar zor olabileceklerini bilirsiniz. Negatif insanlar tüm enerjinizi tüketme eğilimindedir. Etraflarında olduğunuzda, bitkin ve hatta depresyonda hissedebilirsiniz. Bir sohbeti olumsuz yönde yönlendirerek veya başkaları hakkında olumsuz konuşarak sizi iyi bir güne erteleyebilirler.

Negatif insanlar hayatınızın her yerindedir. Bu insanlar birkaç nedenden dolayı olumsuz olabilir. Kendileri hakkında güvensiz duyguları olabilir ve bu duyguları başkalarına yansıtabilirler. Olumsuz bir görüşe sahip olmak genellikle güvensizliklerini körükler ve sefil oldukları için “rahat” hissedebilirler çünkü tek bildikleri mutsuz olmaktır. Negatif insanlar bir şekilde zarar görmüş olabilir ve olumsuzluklarını koruyucu bir faktör olarak kullanabilirler. Neden olumsuz olursa olsun, etrafındakileri kesinlikle etkiler.

İşin püf noktası, enerjinizi tüketmemeleri için onlarla başa çıkmanın doğru yolunu öğrenmektir. Ek olarak, olumsuzlukları siz farkında olmadan size bulaşabilir.

Size ulaşmalarına izin vermek yerine, bilinçli olarak onlara hitap etmelisiniz. İşte hayatınızdaki olumsuz insanlarla başa çıkmak için 9 olumlu strateji.

1. Kancayı kaldırın. Negatif insanlar odaklanma ve olumsuz şeyler hakkında konuşma eğilimindedir. Olumlu şeyleri görmezden gelme eğilimindedirler. Dikkatlerini çektiği için olumsuzluğa çekilirler. Onlarla konuşmak ve söyleyeceklerini dinlemek sorun değil. Ancak, negatif olurlarsa ve sizi rahatsız etmeye başlarsa, oturumu kapatın. Onlarla iletişim kurun, ancak tamamen karışmayın. Olumsuz şeyler hakkında konuşurken, “Anlıyorum” veya “Tamam” deyin. İyi veya olumlu bir şey hakkında konuşurken coşkulu yanıt verin. Bunu sık sık yaparsanız, ne demek istediğinizi anlayacaklardır. Bu, olumlu konulara odaklanmalarına yardımcı olabilir.

2. Tartışmalardan kaçının. Negatif bir kişiyle tartışırken veya tartışırken enerjinizi boşa harcamayın. Şeylerin parlak taraflarını görmeye açık değillerse bitkin hissedeceksiniz. Negatif insanlar, değiştirilmesi zor olan güçlü fikirlere sahip olabilirler. Onlara bir şey açıklamaya çalıştığınızda, bakış açılarını destekleyen bir dizi neden bulacaklar. Tartışarak, farkında olmadan olumsuzluğun içine çekileceksiniz. Konuşma kızışırsa, konuyu değiştirmeyi deneyin veya kibarca durumdan uzaklaşın.

3. Gruplar halinde takılın. Negatif insanların etrafındayken etrafınızda birinin olduğundan emin olun. Bu, siz ve diğer kişi arasındaki olumsuzluğu böler. Negatif yükün bir kısmı kaldırılacaktır. Negatif enerjinin yükünü taşıyacak başka biri var yanınızda. Yanınızda başka bir kişinin olması, olumsuz bir kişinin olumlu yönünü ortaya çıkarmaya da yardımcı olabilir.

4. Daha hafif konular hakkında konuşun. Bazı konular, olumsuz konuşmalar için tetikleyici görevi görür. Bir kişinin belirli bir konu hakkında olumsuz olma eğiliminde olduğunu biliyorsanız, konuyu tartışmaktan kaçının. Hassas konular, onları mağdur haline getirebilir ve onları rant yapmaya başlamaya teşvik eder. Ruh halini iyileştirmek için daha açık bir tema sunun. Kişinin olumlu hissettiği bir konuyu tartışmaya başlayın. Filmler, kitaplar, seyahatler, hobiler, arkadaşlar veya onları mutlu eden başka herhangi bir şey olabilir. Bu, olumsuz insanlarla baş etmenin çok etkili bir yolu olacaktır.

5. Sık sık övgü sunun. Negatif insanlar sadece başkalarına karşı negatif değildir. Kendilerine karşı da olumsuzlar. İnsanlar çoğu zaman olumsuzdur çünkü hayatlarında pozitiflik, sevgi ve ilgiden yoksundurlar. Bu insanlara yardım etmenin en iyi yollarından biri, hayatlarına pozitiflik getirmektir. Negatif kişiyi neyin rahatsız ettiğini bulmaya çalışın ve olumsuz düşünmeyi bırakmalarına yardımcı olun   .

Olumlu bir şey söylemek için belirli bir durumu beklemeyin. İltifat etmek için depresyona girene veya sinirlenene kadar beklemeyin. Başlangıçta biraz sapacak ve şaşırabilirler, ancak konuşmanızı olumlu yönde yönlendirecektir. Ayrıca kişi için manevi bir destek olacaktır.

6. Kişisel algılamayın. Negatif insanlardan kişisel olarak olumsuz yorumlar almayın. Bunları kişisel saldırı olarak almayın. İnsanlar sizi olumsuz yorumlarla uzaklaştırmaya çalışabilir, ancak amacınız tüm bu olumsuz yorumların sizi herhangi bir şekilde etkilemesine izin vermek olmamalıdır. Negatifliği kendinizden saptırmak için dikkatli olmalısınız. Olumlu auranızı etrafınızda tutun ve olumsuzluklarının size ulaşmasına izin vermeyin. Bir şeyleri kişisel olarak almanızı engelleyebilecek stratejiler var  .

7. Cevabınızı kontrol edin. Bazı insanlar olumsuz olmaktan rahatlar. Büyüdükleri ortam veya yaşam deneyimleri onları olumsuza çevirebilirdi. Gereksiz yere stresli olmak onlar için tanıdık bir durum olabilir. Negatif insanlar genellikle şefkatten öfkeye kadar değişen tepki alabilecekleri insanları çeker. Bilinçsizce sizi kendi dünyalarına götürmeye çalışırlar. Duruma teslim olur ve güçlü tepki verirseniz, olumsuzluklarını şiddetlendiren bir tepki için size güvenmelerine izin vermiş olursunuz. Onları duyduğunuzda, olabildiğince sakin bir şekilde yanıt verin. İnsanları kötü konuşuyorlarsa, onlara da aynı şeyi yapmaktan kaçının. Olumsuzluğunuzun geçmesine izin vermeyecek kadar güçlü olun. Negatif olmayı bırakmadıkları sürece onları dinleyemeyeceğinizi söyleyin.Pozitifliği günlük bir alışkanlık haline getirin  .

8. Yorgun hissettiğinizde oradan ayrılın. Negatif insanların etrafında olmak son derece yorucu olabilir. Negatif insanlarla daha fazla zaman geçirdiğinizde düşünceleriniz, duygularınız ve tavrınız da negatife dönüşme eğilimindedir. Sonunda seni ele geçirebilir. Negatif insanlarla birlikte geçirdiğiniz zamanı kontrol edin. Mümkünse süreyi sınırlayın. Şirketinizin sizi tükettiğini hissettiğinizde, kendinizi affedin ve ayrılın. Ayrılamıyorsanız, onlara olumlu bir şey hakkında konuşmalarını söyleyin. Sizi etkiliyorsa, durumdan çıkmaktan korkmayın.

9. Negatif insanlardan kaçının. Hiçbir şey işe yaramazsa, olumsuz insanlarla birlikte olmaktan tamamen kaçının. Hayatınızdaki şikayetçi, ne kadar mantıksız olursa olsun, olumsuz duygularınıza tutunmak istiyorsa, ona yardım edemezsiniz. Bu insanların sorunlarının çözümü olamaz. Negatif insanlara ne kadar yakın olursanız, kendinizi o kadar yorgun hissedersiniz. Olumlu bir kişiyle tanıştıktan sonra kendinizi iyimser ve enerjik hissettiğinizi fark etmiş olabilirsiniz. Enerji, pozitif veya negatif olarak bulaşıcı olma eğilimindedir. Arkadaşlarından hiç hoşlanmıyorsanız, bu insanlarla sosyalleşmeyi bırakın. Bunun yerine, olumlu bir tutuma sahip pozitif insanlar   olun ve hayatın olumlu yanını kucaklamanıza yardımcı olacaklar.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*