Güvenli bir şekilde öldürmeden arılardan nasıl kurtulur

Isırıldıktan sonra her zaman iki kez utangaç olduğunu söylüyorlar. Ama bir bal arısı tarafından sokulmuşsanız, muhtemelen uğultuya karşı her zaman temkinli davranıyorsunuzdur. Afrikalı arıların yayılma korkusuyla, bal arılarıyla baş etmenin temellerini bilmeniz gerekir.

Arılar, herhangi bir ekosistemin ayrılmaz bir parçasıdır. Çok sayıda bitkinin tozlaşması için gereklidirler. Bal arıları olmasaydı, bu tür bitkilerin yaşam döngüsü tamamen bozulurdu ve tabii ki bal arıları olmadan bal da olmazdı.

Sokmaya gelince, bal arıları bunu son çare olarak kullanırlar çünkü genellikle birini soktuktan sonra ölürler. Bal arıları, yalnızca kovanlarına veya kraliçelerine karşı kişisel bir tehdit veya tehdit hissettiklerinde sokarlar.

Bununla birlikte, yoğun arı faaliyetinin yerel bir topluluğa müdahale edebileceği ve sorunlara neden olabileceği zamanlar vardır. Örneğin Afrikalı arıları ele alalım. Sokmaları, ortalama bir bal arısı sokmasından daha ölümcül olmasa da, nispeten daha saldırgandırlar ve çok sayıda saldırıya neden olarak daha fazla hasara neden olurlar.

Bahçenizde, evinizin yakınında veya evinizin bir bölümünde yeni bir koloninin kurulduğunu fark ederseniz, onlardan kurtulmak isteyebilirsiniz. Çok fazla insan faaliyetinin olduğu yerlerde bulunan arı kovanları asla iyi bir fikir değildir. Küçük çocuklarınız, evcil hayvanlarınız, yaşlılarınız veya evinizde arılara alerjisi olan biri varsa, bu canlılarla başa çıkmak için uygun bir çözüm bulmak önemlidir.

Kovanı bulmakla başlayın. Ayrıca, uğraştığınız arıları tanımlamaya çalışın. Yerel arıcılarla iletişime geçebilirseniz, değerli tavsiye ve yardım alabilirsiniz. Birçok alanda arıcılar, arıları öldürmeden kovanı yeniden yerleştirebilirler.

Sorun nispeten küçükse ve kendi başınıza çözmek istiyorsanız, bal arılarının neden olduğu ara sıra tehditleri ele almak için birden fazla seçenek vardır. Bu çözümler, ailenize veya evcil hayvanlarınıza zarar verebilecek zararlı kimyasallar içermez. İsterseniz arılardan onları öldürmeden kurtulabilirsiniz.

İşte arılardan, onları güvenli bir şekilde öldürmeden kurtulmak için uygulayabileceğiniz üç eylem şekli:

Yöntem 1: Duman kullanın

Duman kullanmak, arılardan sonsuza dek kurtulmanın en iyi yollarından biridir. Arılarla ilgili tekrarlayan bir sorununuz varsa, dumanla uzaklaşan arılar geri dönme eğiliminde olmadıklarından duman en iyi seçeneğinizdir.

Arılar duman algıladıklarında içgüdüleri onları kovanlarını terk etmeleri gerekebilecek bir orman yangınına hazırlar. Duman aynı zamanda koruyucu arıların kovan rahatsız edildiğinde verdiği feromon alarmını da maskeler, böylece nispeten sessiz kalırlar.

Sürekli ve sürekli dumana maruz kalırsa arılar göç sürecine başlayacaklardır. Yeni bir kovan arayışı için uçmadan önce olabildiğince çok bal tüketecekler. Bal ile dolu olduklarında, arılar o kadar agresif değildir çünkü sokma refleksleri yavaşlar.

Dikkatli yapıldığında sigara içmek, doğayla da uyumlu ve arılara zarar vermeyen en etkili ilaçlardan biridir. Arıları içmek için aşağıdakileri yapmanız gerekecek:

 • Duman oluşturmak için yakabileceğiniz kağıt, karton, çürük tahta ve çuval gibi malzemeleri toplayın. Bu amaçla çevrimiçi olarak veya yerel arıcılarınızdan sıkıştırılmış pamuk veya kağıt hamuru da alabilirsiniz.
 • Onları içeceğiniz zamanı seçin. Gün doğumunda yapmak, arıların gün batımından önce yeni bir kovan (bölgelerinden uzakta) bulmasını sağlayacaktır. Öte yandan, bunu karanlıktan sonra yapmak size bir avantaj sağlayacaktır çünkü arılar gündüz ya da “gündüz yaratıklar”, yani geceleri daha az aktifler. Ayrıca, tüm popülasyon kovanda olacak, dolayısıyla hiçbiri kaybolmayacak.
 • Yanan malzeme yığınını doğrudan kovanın altına yerleştirin, böylece duman birkaç saat boyunca sürekli olarak geçer.
 • Kovan evinizin herhangi bir yerindeyse, alanı kapatın. Arıların kaçmasına izin vermek için tek bir pencereyi açık bırakmak dışında tüm kapıları ve pencereleri kapatın.
 • Duman kovana ulaştığında, arılar kafa karışıklığı içinde vızıldamaya başlayacaktır. Bu olduğunda etrafta olmamalısın. Öyleyse, dumanı tüten yığını ateşleyin ve hemen dışarı çıkın.

Kovanın büyüklüğüne ve arı popülasyonuna bağlı olarak arıların göç etmesi 8-12 saat sürebilir. Kovanda ve yakındaki alanda arı bulunmadığından emin olduktan sonra kovanı çıkarın ve atın.

Yöntem 2: Bir arı kapanı kullanın

Başa çıkmanız gereken arı popülasyonu azsa, yakalama stratejisi de işe yarar. Arı kovucu püskürtmek için yeterince yaklaşmak istemiyorsanız, aynı zamanda iyi bir alternatiftir. Tercihlerinize bağlı olarak arıları yakalayıp öldürmeyi seçebilirsiniz. Ayrıca arıları canlı yakalama seçeneğiniz de var. Arılar daha sonra bir profesyonelin yardımı ile başka yere yerleştirilebilir.

İçerisinde arı bulunan arı kapanlarının her zaman dikkatli bir şekilde kullanılması gerektiğini lütfen unutmayın. Kapana kısılmış arılar oldukça saldırgandır. Tuzağınız arıları öldürmek için tasarlanmış olsa bile, herhangi bir hayatta kalma ihtimaline karşı ölü arıların atılmasına özen gösterilmelidir.

İhtiyacınız olacak şeyler:

 • Plastik soda şişesi, 2 litre
 • makas
 • selobant
 • Fermente elma suyu

Adım 1. Bir şişenin boynunu kesin.

Şişenin boynunu makasla kesin. Kesiği konik bir şekil alacak kadar yapın. Ters çevrildiğinde bir huni gibi görünmelidir.

Adım 2. Şişenin boynunu şişenin tabanına yerleştirin.

 • Bir huni gibi yapmak için şişenin boynunu ters çevirin ve şişenin kalan tabanına yerleştirin.
 • Bu huniyi bir miktar maskeleme bandı ile yerine sabitleyin. Bu iş için bir zımba da kullanabilirsiniz.

Huni şekli arıların şişeye girmesine izin verecek, ancak uyarıcı olmadığından açıklıktan kaçamayacaklardır.

Adım 3. Yemi ekleyin

 • Son olarak yemi ekleyin. Şişeye biraz fermente elma suyu dökün.
 • Sadece arıları yakalamak istiyorsanız, şişeye biraz elma suyu koyun.
 • Arıları boğmak istiyorsanız, birkaç inç meyve suyu dökün.

Fermente elma suyu arıları çekecek ve onları tuzağa sürükleyecektir. Elma suyu yerine gazsız turunçgil soda veya başka bir meyve suyu da kullanabilirsin. Tuzağı, istenmeyen arı aktivitesi olan bir alana yerleştirin. Tuzağı tellerle de asabilirsiniz. Eldiven giyin ve sıkışmış veya ölü arıları atarken dikkatli olun.

Yöntem 3: Ev yapımı bir kovucu sprey kullanın

Bir bal arısı veya bir kısmının evinize gelmesi durumunda, onlardan kurtulmak için kusursuz bir çözüme ihtiyacınız olacak. Kapana kısılmış arılar genellikle saldırgandır ve onları güvenli şekilde çıkarmak kolay olmayabilir.

Ailenizi ve evcil hayvanlarınızı bu birkaç iğneden korumak için arı kovucu bir spreye ihtiyacınız olabilir. Ve kimyasal bazlı böcek ilaçlarını kullanmak istemiyorsanız, bu ev yapımı arı kovucu sprey, özellikle arı aktivitesinin zirvede olduğu ilkbaharda kullanışlı olabilir.

İhtiyacınız olacak şeyler:

 • Su – ½ bardak
 • Nane uçucu yağı – 10 ila 15 damla
 • Sabun solüsyonu – ½ fincan
 • Sprey şişesi
 • Huni

Su, nane yağı ve sabun solüsyonunu karıştırın

 • Huniden ½ bardak suyu sprey şişesine dökün.
 • 10-15 damla nane uçucu yağı ekleyin.
 • Ayrıca ½ fincan sabun çözeltisini sprey şişesine dökün. 2 yemek kaşığı sıvı bulaşık sabunu ½ fincan suda karıştırarak sabun solüsyonunu hazırlayın.
 • Sprey şişesini kapatın ve içindekileri iyice karıştırmak için kuvvetlice sallayın.

Arılar, nane gibi sert kokulu bitkileri sevmezler. Spreye nane yağı eklemek, onu iyi bir arı kovucu yapar. Sabun çözeltisi arıları etkili bir şekilde boğabilir ve öldürebilir.

 • Temas halinde onları öldürmek için evinize hapsolmuş haydut arıları püskürtün.
 • Karkasları faraş içinde bir fırça ile alın ve uygun şekilde imha edin.

Ek ipuçları

 • Bal arıları, sürüleri, kurdeşen, tuzağa düşürülmüş arılar ve hatta ölü arılarla uğraşırken daima koruyucu giysiler giyin. Kalın tişörtü, uzun kollu, kalın eldiven ve koruyucu baret giyilmelidir. Yüzünüzü ve boynunuzu korumak için kalın bir ağ kullanılmalıdır.
 • İster büyük bir kovan isterse büyük bir agresif sürü olsun, bir profesyonelden tavsiye ve yardım almalısınız.
 • Arıcılar kraliçe arıyı yakalayabilir ve yerini değiştirebilir. Sürü, kraliçelerini takip etmek için bölgeyi terk edecek. Ayrıca sürüyü çekmek ve yeniden yerleştirmek için yeni bir kraliçe getirebilirler. Kraliçe arı ile birlikte eski kovan çıkarılabilir.
 • Bir ağaçta, çatıda veya bir binanın duvarında bulunan bir kovana yaklaşmayın veya kurcalamayın. Bu tür kovanlar küçük görünse bile, genellikle geniş bir alanı kaplarlar. Bu tür kovanlar, duvarların derinliklerine veya ağaç gövdesinin çukuruna uzanabilir. Bir profesyonelin siteyi incelemesini sağlayın.
 • Arıları imha etmeye başlamadan önce aile üyelerini, çocukları ve evcil hayvanları bölgeden uzak tutun. Saldırgan arılar etrafındakilere saldırmaya meyillidir.
 • Komşularınızı uyarın ve kapılarını ve pencerelerini kapatmalarını söyleyin.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*