Veri kaybetmeden bir iPhone nasıl yeniden başlatılır

Güçlü bir A8 işlemci ile donatılmış bir iPhone’un yapı kalitesi ve kullanıcı arayüzü, onu piyasada çekici bir ürün haline getiriyor. Ancak, yazılımdaki hatalar sizi erteleyebilir. Yinelenen hatalar bir güçlük olabilir, ancak basit bir donanımdan sıfırlamanın düzeltemeyeceği bir şey değildir.

Yazılımdan sıfırlama, donanımdan sıfırlama ve geri yükleme özellikleri hakkında birçok efsane vardır. Her biri diğerinin bölgesine girerek net bir görüntü oluşturmayı zorlaştırır.

Bu görevlerden herhangi birini gerçekleştirmeden önce, bunların tanımını ve kapsamını anlamalısınız. Öyleyse, iPhone’unuzu nasıl sıfırlayacağınızı açıklamaya geçmeden önce, her bir terimin ne anlama geldiğini netleştirelim.

Bu görevlerden herhangi birini gerçekleştirmeden önce, bunların tanımını ve kapsamını anlamalısınız. Öyleyse, iPhone’unuzu nasıl sıfırlayacağınızı açıklamaya geçmeden önce, her bir terimin ne anlama geldiğini netleştirelim.

  • Yumuşak sıfırlama –  Bu sadece telefonu kapatıp açmaktır. Bu genellikle gelen aramalar, metinler, e-postalar veya Wi-Fi bağlantılarıyla ilgili küçük sorunları çözer.
  •  Tam  geri yükleme :  iki tür sıfırlama vardır:

 Kişisel verileri silmeyen zorunlu yeniden başlatma

Fabrika sıfırlama  tüm kişisel veri ve uygulamaları kaldırır ve cihazı fabrika ayarlarına geri döner.

  • Geri Yükleme –  Bu, herhangi bir yazılım hatası için nihai çözümdür ve sistem çökmesinden kurtulmak için maça ası olarak kullanılır. Güncellemeler yapılmışsa, işletim sistemini güncellenmiş bir işletim sistemi ile kaldırın ve yeniden yükleyin.

 

İşte iPhone’unuzda her iki tür sert sıfırlamayı gerçekleştirme adımları.

  • Yöntem 1: Yeniden başlatmaya zorla
  • Yöntem 2: Fabrika ayarlarına sıfırlama

Yöntem 1: Yeniden başlatmaya zorla

Küçük veya orta düzeyde bir yazılım sorunuyla karşılaştığınızda veya bir uygulama yanıt vermeyi durdurduğunda, zorla yeniden başlatma güvenilir bir çözüm haline gelir.

Adım 1. Güç ve ana düğmelerine aynı anda basın ve basılı tutun

Telefonun sağ üst köşesindeki Güç / Uyku düğmesini baz istasyonunun yakınında ana ekrandaki düğme ile aynı anda basılı tutun. Ekranda Apple logosunu görene kadar basılı tutun. Yaklaşık 10 saniye içinde görünmesi gerekir.

Adım 2. Apple logosu göründüğünde düğmeleri bırakın

Apple logosu ekranda göründüğünde, her iki düğmeyi de bırakın ve bekleyin. Yeniden başlatmak biraz zaman alabilir.

“Kapatmak için Kaydır” ekranı görünürse, bu, düzgün şekilde yeniden başlatılmadığı anlamına gelir.

Yöntem 2: Fabrika ayarlarına sıfırlama

Fabrika ayarlarına sıfırlama yöntemini yalnızca zaten bir zorla yeniden başlatma gerçekleştirdiyseniz ve telefonunuzdaki sorunlarda iyileşme belirtisi olmadan devam edin. Bu yöntem tüm kişisel verilerinizi ve uygulamalarınızı silecektir. Bu nedenle, verilerinizi yedeklemeniz zorunludur.

Adım 1. Verilerinizin yedeğini alın

Verilerinizi iCloud veya iTunes aracılığıyla yedekleyebilirsiniz.

İCloud Yedekleme

İCloud’u kullanarak yedekleme yapmak için Ayarlar uygulamasına gidin. Ayarlar uygulamasında, “iCloud” seçeneğine dokunun ve etkinleştirmek için “Yedekle” yi seçin. Yedekleme işlemini başlatmak için Şimdi Yedekle’ye dokunun.

İTunes Yedekleme

İTunes ile yedeklemek için aygıtınızı iTunes içeren bir sisteme bağlamanız gerekir. İTunes uygulamasını açın ve pencerenin sol üst köşesindeki Dosya seçeneğine gidin. Dosya açılır menüsünden “Cihazlar” ı seçin, ardından açılır menüden “Yedekle” yi tıklayın.

İPhone uygulamalarınızı yedeklemek isteyip istemediğinizi soran bir iletişim kutusu görünecektir. İşlemi başlatmak için “Uygulama Yedekleme” yi seçin.

Adım 2. Ayarlar uygulamasına gidin

Verilerinizi yedeklediğinize göre, artık telefonunuzdaki Ayarlar uygulamasına gidin.

Adım 3. Ayarlar menüsünde Genel’e dokunun

Ayarlar menüsünde “Genel” seçeneğine dokunun.

Adım 4. Genel menüsünden Sıfırla’yı seçin.

Genel menüsünde, seçenekler arasında aşağı kaydırın ve “Sıfırla” ya dokunun.

Adım 5. iPhone’unuzdaki tüm içeriği ve ayarları silin

Sıfırla menüsünde, “Tüm içeriği ve ayarları sil” seçeneğine dokunun.

Cihazınızın kilidini açmak için bir şifre etkinleştirdiyseniz, telefonunuz şifreyi soracaktır.

Adım 6. Fabrika ayarlarına sıfırlamayı tamamlamak için telefonunuzu silin

 

Bu özelliğin tüm verileri sileceğini ve tüm ayarları sıfırlayacağını anladığınızı onaylamak için küçük bir açılır pencere görünecektir. “İPhone’u Sil” e dokunun.

Fabrika ayarlarına sıfırlama işlemi başlayacaktır. Ne kadar veriniz olduğuna ve diğer birçok değişkene bağlı olarak, yeniden başlatma süresi değişecektir. İşlem tamamlandığında, iPhone’unuz yeni satın alınmış gibi görünecektir.

Ek ipuçları

  • Yeniden başlatmaya zorlama ve yumuşak yeniden başlatma terimleri genellikle birbirinin yerine kullanılır. Süreç çalıştığı sürece anlambilim konusunda endişelenmenize gerek yok. Yazılımdan sıfırlamanın, güç düğmesi kullanılarak yapılan basit bir açma ve kapama işlemini ifade ettiğini unutmayın.
  • Zorla yeniden başlatma verilerinizi silmez, ancak fabrika ayarlarına sıfırlama yapılır. Cihazınız ara sıra takılıyorsa, zorla yeniden başlatma sorunu çözmelidir. Sorun devam ederse telefonu fabrika ayarlarına sıfırlayın.
  • Donmuş / boş bir ekranınız veya Apple’ın ölüm logosunun bulunduğu beyaz ekranınız olduğunda donanımdan sıfırlama kullanın.
  • İPhone’unuzu satıyorsanız, her zaman önemli verileri yedekleyin ve fabrika ayarlarına sıfırlayın.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*