Bir tabletin dokunmatik ekranı nasıl güvenle temizlenir (4 yöntemi test ettik)

Dokunmatik ekranlar, tabletler de dahil olmak üzere hayatımızın ayrılmaz bir parçası haline geldi. Her yere yanınızda bir dizüstü bilgisayar taşımak zor olduğundan, artık birçok kişi dizüstü bilgisayar ile cep telefonu arasındaki boşluğu dolduran bir tablete sahip. Yalnızca taşımaları uygun olmakla kalmaz, aynı zamanda işinizin çoğunu hareket halindeyken halledebilirsiniz.

Bununla birlikte, bir şeyler yerken bile sürekli bir tablet üzerinde çalışmak, ekranı yağlı parmak izleri ve yiyecek kalıntılarıyla kaplı bırakabilir. Ve daha da kötüleşiyor. Hatta bazılarınız, vahşi doğanın çağrısına cevap verirken sosyal medyanızı kontrol etmek için tabletinizi banyoya götürme alışkanlığı bile olabilir. Şimdi, ekranınızda banyodaki mikroplar var.

Tabletinizin düzenli ve doğru şekilde temizlenmesi sadece mikropları ve kiri yok etmekle kalmaz, aynı zamanda cihazınızın uzun ömürlü olmasını da sağlar.

Çoğu tablet, ekranı temizlemenin doğru yolunu açıklayan bir kullanım kılavuzuyla birlikte gelirken, çoğumuz bu küçük broşürleri çöpe atıyoruz. Üst düzey tablet üreticileri, yalnızca belirli bir temizleyicinin kullanılmasını önerebilir; bu, bir pazarlama hilesinden başka bir şey değildir.

Kusursuz bir tablet ekranı elde etmenin en güvenli yolunun ne olduğu hakkında hiçbir fikriniz yoksa, doğru bağlantıya geldiniz. Öncelikle, tablet ekranınızı temizlemek roket bilimi değildir. İhtiyacınız olan tek şey, temel bir mikrofiber bez, bazı ev malzemeleri ve temellere ve yapılmayacak şeylere sıkı sıkıya bağlı kalmaktır.

İşte bir tabletin dokunmatik ekranını güvenli bir şekilde temizlemek için seçebileceğiniz dört süper kolay yöntem.

Dikkat  : Temizlemeye başlamadan önce daima cihazınızı kapatın. Ayrıca, cihaza zarar verebileceğinden ekrana hiçbir zaman doğrudan sıvı püskürtmeyin veya damlatmayın.

Yöntem 1: mikrofiber bez ve su

Bir tablet dokunmatik ekranının temel temizliği için ihtiyacınız olan tek şey kaliteli bir mikrofiber bezdir. İşi bitirmek için pahalı bir tane almanıza gerek yok. Gözlüğünüzle birlikte gelen bez de oldukça iyi çalışacaktır.

Ekranın ne kadar kirli olduğuna bağlı olarak basit bir kuru masaj yeterli olabilir. Ekranı nemli bir mikrofiber bezle temizlemek kesinlikle parmak izlerini, kirleri ve inatçı lekeleri temizleyecektir. Ancak, doğrudan ekrana su sıçratmadığınızdan veya damlatmadığınızdan emin olun, aksi takdirde tabletinizin ucu hecelenebilir.

Ayrıca mikrofiber bez yerine asla kağıt havlu kullanmayın. Kağıt havlulardaki lifler sürtünmeye ve ekranı çizmeye neden olabilir.

Tek adımlı işlem: kenarları ve bağlantı noktalarını pamuklu çubukla temizleyin, ardından silin

 • Tabletinizin ekranının kenarındaki tozu ve kiri temizlemek için pamuklu bir bez kullanın.
 • Ayrıca, kablo bağlantı noktasını, mikrofonu, hoparlörleri ve kulaklık jakını pamuklu çubukla temizleyin. Bunlar, tozun çöktüğü ortak alanlardır.
 • Cihazınızı kapatın. Çıkarılabilir bir pil ile geliyorsa, çıkarın.
 • Katlanmış bir mikrofiber beze su püskürtün. Bez ıslak değil, sadece nemli olmalıdır. Çok fazla suyunuz varsa, boşaltın.
 • Ekranı bezle küçük dairesel hareketlerle temizlemeye başlayın. İnatçı lekelere hafif baskı uygulamanız gerekebilir, ancak aşırıya kaçmayın.
 • Ekran çerçevesini ve kenarını iyice temizleyin. Tabletinizi ters çevirin ve arka kapağı da temizleyin.
 • Tüm lekeler yeterince çıkarıldıktan sonra, mikrofiber bezin kuru bir köşesiyle ekranı tekrar silin.

Yöntem 2: El dezenfektanı

Tıpkı el dezenfektanının cildinizdeki mikropları gidermeye yardımcı olması gibi, tabletinizin dokunmatik ekranını temizlemek ve dezenfekte etmek için de kullanılabilir. Alkolle yapılan dezenfektan, tüm mikropları öldürürken yağlı parmak izlerini ve inatçı lekeleri kolayca çıkarabilir.

Dikkat:  Tablet ekranınızın özel bir kaplaması varsa, kaplamayı aşındırabileceğinden el dezenfektanı kullanmayın. Bu durumda, yalnızca Yöntem 1’e bağlı  kalın  .

Tek adımlı yöntem: dezenfektanı mikrofiber bez üzerine sıkın ve ekranı bununla silin

 • Mikrofiber bir bezi katlayın ve üzerine 2 veya 3 damla veya el dezenfektanı sıkın. Dezenfektanı doğrudan ekrana koymayın.
 • Tablet ekranını küçük dairesel hareketlerle temizlemek için nemli bezi kullanın. Tüm lekeler gidene kadar temizlemeye devam edin.

Yöntem 3: ispirto

El dezenfektanı gibi, izopropil alkol de bir tabletin dokunmatik ekranını güvenle temizlemek için kullanılabilir. Aslında, tuvalet ispirtosu evinizi temizlemek için pek çok şekilde kullanılabilir   .

Önce ispirtoyu sulandırmanız gerekecek. Seyreltilmeden kullanmak tabletinizdeki herhangi bir koruyucu kaplamaya zarar verebilir.

Adım 1. Temizleme spreyini hazırlayın

 • Bir sprey şişesini yarısına kadar suyla doldurun.
 • Kalan yarısını izopropil alkolle doldurun.
 • Memeyi vidalayın ve şişeyi iyice sallayın.

Adım 2. Mikrofiber bezi nemlendirin ve ekranı bununla silin

 • Mikrofiber bezi seyreltilmiş tuvalet ispirtosu ile nemlendirin. 2 veya 3’ten fazla sprey kullanmayın.
 • Tüm lekeler gidene kadar ekranı parlatmak için nemli bezi kullanın.
 • Son olarak, ekrandaki herhangi bir artık nemi temizlemek için ekranı bezin kuru bir kısmıyla silin.

Yöntem 4: beyaz sirke

Pahalı tabletinizde el dezenfektanı veya tuvalet ispirtosu kullanmak sizi biraz rahatsız ediyorsa, bu ultra güvenli temizlik bileşenini tercih edebilirsiniz: beyaz sirke.

Sirke,   genellikle birçok farklı yüzeyde kullanımı güvenli olan güçlü bir leke çıkarıcı ve dezenfektandır . Mikrofiber bir bez üzerinde seyreltilmiş sirke ile hızlı bir temizlik, tabletinizin ekranını ışıltılı bırakmalıdır.

Tek adımlı yöntem: mikrofiber bezi seyreltilmiş sirke ile nemlendirin ve tablet ekranını bununla silin

 • Küçük bir sprey şişesini yarısı suyla, diğer yarısını da beyaz sirke ile doldurun.
 • Memeyi vidalayın ve iki sıvıyı karıştırmak için şişeyi iyice sallayın.
 • Çözeltinin 2 veya 3 spreyini katlanmış bir mikrofiber beze püskürtün.
 • Tablet ekranınızdaki lekeleri ve kiri temizlemek için nemli bezi kullanın.
 • Bitirmek için ekranı aynı bezin kuru kenarıyla kurulayın.

İpuçları

 • Bir tabletin dokunmatik ekranını temizlemek için Windex gibi ev tipi temizlik malzemeleri veya diğer kimyasalları kullanmayın. Ekrandaki herhangi bir koruyucu tabakaya zarar verebilirler.
 • Tabletinizi mikroplardan arındırmak için haftada bir temizleyin.
 • Bağlantı noktalarını ve konektörü temizlemek için hafif emiş gücüne sahip küçük bir elektrikli süpürge de kullanabilirsiniz.
 • Tabletinize yanlışlıkla sıvı dökerseniz, derhal yetkili bir servis merkezine götürün.
 • İPad veya iPhone ekranınızı temizlemek için ispirto da kullanabilirsiniz   .
 • Beyaz sirke bilgisayar ekranınızı temizlemek ve dezenfekte etmek için güvenle kullanılabilir   .

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*