Windows ve Mac’in IP adresi nasıl bulunur

Adres olmadan kartpostal nasıl gönderilir? Aynı şekilde İnternette de gönderici ve alıcının IP (İnternet Protokolü) adresleri üzerinden bilgi gönderilir ve alınır. Yerel bir ağa bağlı bilgisayarlar da benzer şekilde etkileşim kurar.

İki tür IP adresi vardır: genel ve özel. Genel adres, bir geniş alan ağında (İnternet) bilgi göndermek ve almak için kullanılırken, özel IP adresi bilgisayarınızın konumunu yerel bir ağda üçgenler.

IP adresi nedir?

IP adresi veya İnternet Protokolü adresi, bir bilgisayarın ağ üzerinden iletişim kurmasına izin verir. Şu anda IPv4 veya İnternet Protokolü sürüm 4 adresleri tüm dünyada yaygındır. Bunlar, 4 milyar olası permütasyona sahip 32 bit adreslerdir. İnternet kullanıcılarının ve İnternet kullanan cihazların artmasıyla birlikte IPv4 yakın gelecekte tükenecek, bu nedenle IPv6 gelecekte IPv4’ün yerini alacaktır.

IPv4 adresi örneği  168.69.1.126’dır  ve her dönemden sonraki sayılar 0 ile 255
arasındadır. IPv6 adresi örneği  2561: 3001: 2AE9 :: 326C: 9DF4’tür,  burada dört basamaklı sayılar 0 ile AF’den 9 ve alfabeler.

IP adresi nasıl çalışır?

Yerel bir ağ içinde, MAC adresi gerçek donanımın tanımlanmasında önemli bir rol oynar, ancak iletişim bir IP adresi aracılığıyla gerçekleşir. IP adresi, ağ iletişim kanalının bir ucudur.

IP ve MAC adreslerinin nasıl çalıştığını ve internette bilgi alışverişinden nasıl sorumlu olduklarını anlamak için aşağıdaki örneği düşünün:

E-posta ile bir iş başvurusu gönderdiğini ve şirketten bir yanıt aldığını hayal et. Şimdi e-posta yerine gerçek postayla aynı bilgi alışverişini hayal edin.

  • Bulunduğunuz yerdeki postane – IP adresiniz
  • Şirket konumundaki postane – Şirket IP adresi
  • Ev adresiniz: bilgisayarınızın MAC adresi
  • Şirket Adresi: Şirket bilgisayarının MAC adresi

İlk olarak, iş başvurusunu yerel postaneye götürdünüz. Oradan şirketin kasabasındaki bir postaneye transfer edildi ve bu da onu şirketin adresine teslim etti. Şimdi şirket, isteğinizin cevabını postanenize gönderdi ve bu da onu postanenize yönlendirdi. Son olarak postaneniz cevabı adresinize gönderdi.

İnternette IP ve MAC adresleri aracılığıyla bilgi alışverişi bu şekilde yapılır.

Yöntem 1: Bir arama motoru kullanarak genel bir IP adresi bulun

Genel IP adresinizi hızla bulmak için en güvenilir arama motorunuzu kullanın. Genel IP’niz, yönlendiricinizin / modemin adresidir ve genel tanımlayıcınızdır.

Adım 1. Arama motorunu açın

Web tarayıcınızda Google, Bing veya Ask gibi bir arama motoru açın.

Adım 2. Arama alanına IP adresini girin

Arama alanına “IP adresi” yazın ve “Enter” tuşuna basın. Bu yöntem, Yahoo dışındaki tüm büyük tarayıcılarda çalışır. Genel IP adresinizi bulmak için burayı tıklayın  .

Çoğu durumda, IP adresiniz arama sonuçları sayfasının en üstünde, arama alanının hemen altında görüntülenecektir. Noktalarla ayrılmış üç haneye kadar dört grup gibi görünecektir.

Yöntem 2: Web sitelerini kullanarak genel bir IP adresi bulun

Size mevcut genel IP adresinizi söyleyebilecek birçok web sitesi de vardır. IP konumu iyi bir tanesidir. Genel IP adresinizi bulmak için, aşağıdaki web sitenizin bağlantısını tıklamanız yeterlidir. Sisteminizin IP detaylarını anında gösterecektir.

Yöntem 3: Komut İstemi Kullanarak Genel ve Özel IP Adreslerini Bulun

Adım 1. Komut istemi penceresini açın

“Windows logo tuşu + X” e basın veya ekranın sol alt köşesindeki Windows logo simgesine sağ tıklayın. Görünen menüde “Komut İstemi” ni seçin.

Windows 7 ve önceki sürümlerde, Çalıştır penceresini açmak için “Windows logo tuşu + R” ye basın. Aç alanına “cmd.exe” yazın ve “Komut İstemi” penceresi açılacaktır.

Adım 2. Komut istemi penceresine ipconfig yazın

“Komut İstemi” penceresine ”  ipconfig  ” yazın ve “Enter” tuşuna basın. Bilgisayarınızdaki tüm bağlantıları listeleyecektir.

Etkin bağlantınızın etiketi, türüne veya ağ bağdaştırıcınızın üreticisine bağlı olacaktır. Özel IP adresiniz olan aktif bağlantınızı bulduktan sonra IPv4 adresini bulun.

Genel IP arayın

Bağlantınızın genel IP adresini bulmak için , komut istemine ”  nslookup myip.opendns.com resolver1.opendns.com  ”   yazın ve  Enter tuşuna basın  .

Komut isteminin ilk karakterindeki sürücünün Windows’un yüklü olduğu sürücü olması gerektiğini doğrulayın.

Genel IP adresiniz görüntülenecektir.

Yöntem 4: Bir ağ bağlantısı üzerinden özel bir IP adresi bulun

Adım 1. Ağ Bağlantıları penceresini açın

“Çalıştır” penceresini açmak için “Windows logo tuşu + R” ye basın.

Çalıştır penceresinin Aç alanına “ncpa.cpl” yazın ve “Tamam” ı tıklayın. Bir Ağ Bağlantıları penceresi açılacaktır.

Adım 2. Etkin bağlantı durumu penceresini açın

“Ağ Bağlantıları” penceresi aktif bağlantınızı (Ethernet veya Wi-Fi) gösterecektir.

Etkin bağlantı durumu penceresini açmak için bağlantınıza sağ tıklayın ve açılır menüden “Durum” u seçin.

Adım 3. IP adresinizi bulmak için Ayrıntılar’ı tıklayın

Bağlantı durumu penceresinde “Ayrıntılar” a tıklayın. Bir Ağ Bağlantısı Ayrıntıları penceresi açılacaktır. IP adresiniz olan IPv4 adresini bulun.

Yöntem 5: Mac OS X’te özel bir IP adresi bulun

Adım 1. Sistem tercihlerini açın

Ekranın sol üst köşesinde bulunan Apple simgesine tıklayın ve açılır menüden “Sistem Tercihleri” ni seçin.

Adım 2. Ağ penceresini açın

Sistem Tercihleri ​​penceresindeki “Ağ” simgesine tıklayın ve Ağ penceresi açılacaktır  Sol tarafta bir bağlantı listesi görünecektir.

Adım 3. Ağ bağlantısını seçin

IP adresini bulmak için AirPort (Wi-Fi) veya yerleşik Ethernet gibi bağlantı arayüzünüzü seçin ve “Gelişmiş” düğmesini tıklayın.

Adım 4. TCP / IP sekmesini açın

 

Bir dizi sekme açılacaktır. Wi-Fi bağlantısı durumunda “TCP / IP” sekmesini seçin. Ethernet bağlantısı durumunda, TCP / IP sekmesi zaten seçilmiş olabilir. Burada IP adresinizi IPv4 adresi olarak listelenmiş bulacaksınız.

Yöntem 6: Terminal kullanarak bir Mac’te genel ve özel IP adreslerini bulun

Adım 1. Terminal uygulamasını açın

“Uygulamalar” klasörünün “Yardımcı Programlar” bölümünde “Terminal” uygulamasını açın.

Adım 2. IP adresinizi almak için komutu girin

Açılan pencerede, sadece “ifconfig” komutunun yazılması, IP adresiyle birlikte büyük miktarda veri görüntüler. Gereksiz bilgileri kaldırmak için, aşağıda verilen komutu kullanın.

ifconfig | grep “inet” | grep -v 127.0.0.1

Son alıntıdan (“) sonra (inet) ve önce bir ‘beyaz boşluk’ eklediğinizden emin olun.

Yukarıdaki durumda, komut, sistem her iki ağ üzerinden de bağlı olduğundan, sırasıyla Ethernet ve AirPort için IP adreslerini görüntüler. Aynı şey olursa, “Terminal” in önce Ethernet IP’sini gösterdiğini unutmayın.

Genel IP arayın

Terminal türünü kullanarak genel IP’yi bulmak için

curl ipecho.net/plain; eko

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*