Ağrı Tedavisi İçin Isıtma Pedleri Nasıl Yapılır

Sırt ağrısı, eklem ağrısı veya kas burkulmaları – ısıtma yastıkları, ağrıyı kolayca hafifletmeye yardımcı olan herkes için bir çözüm gibi görünüyor.

Ağrılı kaslar ve eklemler ara sıra yorucu bir günü işaretlemek için kullanılırken, günümüzün telaşlı yaşam tarzının bir yan ürünü haline gelir ve daha sık ortaya çıkar.

Kronik vakalarda insanlar genellikle doktora gitmelerine rağmen, aynı şey günlük sorunlar için söylenemez. Bir ısıtma yastığı kullanmak, bu gibi durumlarda muhtemelen en eski ağrı kesici önlemlerden biridir.

Bir ısıtma yastığı, etkilenen bölgeye ısı tedavisi sağlayarak ağrıyı hafifletir. Bazen doktorlar bile ağrıyı gidermek için ısıtma pedleri yazmaktadır. Adet krampları ve idrar yolu enfeksiyonları da karın üzerine bir ısıtma yastığı yerleştirilerek tedavi edilebilir. Ayrıca soğuk algınlığı veya grip olduğunuzda veya soğuk bir gecede ısınmak için de kullanabilirsiniz.

Elektrikli ısıtma yastıkları oldukça popüler olsa da, birçok insan bunları uygun bulmuyor. Çoğunda yanıklardan, elektrik çarpmasından ve yangından kaçınmak için yapılması gerekenleri listeleyen bir uyarı etiketi bulunur.

Diyabetli, felç geçirmiş veya ağrı hissetme yeteneği azalmış kişiler için elektrikli ısıtma pedlerinin kullanılması da son derece tavsiye edilmez. Ve elbette çoğu etiket üzerlerini giyerken UYKUYORUZ.

Rahatlamaktan uzak geliyor!

Ev yapımı ısıtma yastıkları, yangın tehlikesi konusunda endişelenmeden kestirebileceğinizden bahsetmemekle birlikte, çok daha ucuz ve daha güvenli bir alternatif sunar. Ayrıca, bu ev yapımı ısıtma pedleri, ısıyı ortalama bir sıcak su şişesinden daha uzun süre korur.

Dikiş ve iğne işi konusunda acemi olsanız bile bunu kolayca favori projeniz yapabilirsiniz. Arkadaşlarınız ve aileniz için özel termal çantalar da yapabilirsiniz.

Ağrıyı gidermek için kendi rahatlatıcı ev yapımı ısıtma pedlerinizi yapmak için iki yöntem şunlardır:

 • Yöntem 1: Pirinç Torbası Isı Yastığı
 • Yöntem 2: Sıcak havlu ısıtma yastığı

Yöntem 1: Pirinç Torbası Isı Yastığı

A.Kendi ısıtma yastığınızı dikin

İhtiyacınız olacak şeyler:

 • Ekran
 • Kalem
 • cetvel
 • Makasla kesme
 • Hilo
 • İğne
 • Beyaz pirinç
 • Esans

1. Adım Kumaşı istenen boyutun boyutları ile işaretleyin

Ne için kullanmak istediğinize bağlı olarak ısıtma yastığının boyutuna karar verin. Daha sonra kumaşı istenen boyut ölçülerinde işaretlemek için bir kalem ve bir cetvel kullanın.

İlk denemeniz için size uygun boyutta dikdörtgen bir şekil seçin.

Adım 2. Gerekli boyutu kesin

Kumaşı makasla işaretli ölçülerde kesin. Dikmek için bir kenarı daha az olacak şekilde kumaşınıza bir kat eklemeye çalışın. Ayrıca, 1 büyük kumaş parçasını kesip ikiye katlayarak aynı sonucu elde edebilirsiniz.

Adım 3. Kenar boşluklarını işaretleyin

Dikiş için 4 kenarda 1 inç genişliğinde bir kenar boşluğu işaretleyin.

Adım 4. Kumaşı dikiş pimleriyle sabitleyin

Dikilecek kenarları hizalayın ve pimlerle yerine sabitleyin. Bu, kumaşı bir arada tutacak ve düz bir çizgide dikmenize yardımcı olacaktır.

Bunu yaparken kumaşın yanlış tarafının dışa baktığından emin olun. Endişelerinizi unutun, işiniz bittiğinde olduğu gibi, kumaşın doğru tarafı dışa bakacak.

İpliği bir iğneden geçirin. Dağınık bir görünümden kaçınmak için kumaşınıza iyi uyan bir iplik kullandığınızdan emin olun.

Adım 5. 3 tarafı birlikte dikin

Çantayı pirinçle doldurmak için bir tarafı açık bırakıp diğer 3 tarafı birbirine dikin. Kesilmiş kumaş parçanızın bir tarafı zaten bir kat ile birleştirildiyse, o zaman sadece 2 tarafı dikmeniz gerekir.

Pirincin yanlardan akmasını önlemek için dikişleri birlikte diktiğinizden emin olun. Bir dikiş makinesinde çalışıyorsanız, bunu daha kısa sürede kolayca yapabilirsiniz.

Adım 6. Kumaşı ters çevirin

Dikişi bitirdikten sonra kumaşı ters çevirin. Artık kumaşın sağ tarafının dışa baktığını ve dikişlerin de görünmediğini görebilirsiniz. Çantanız doldurulmaya hazır.

Adım 7. Genel bedene bağlı olarak kumaş üzerinde 3 veya 4 bölme işaretleyin

Büyük bir ısıtma yastığı yapıyorsanız, yastığı bölmek, ağrılı eklemleri ve vücut kıvrımlarını etkili bir şekilde kapatmayı daha uygun hale getirecektir.

Torbayı düz bir yüzeye koyun. Torbanın büyüklüğüne göre kumaşın üzerine 3 veya 4 bölmeyi kurşun kalemle işaretleyin. Bölmeler kumaşı eşit şekilde bölmelidir.

Adım 8. Pirince uçucu yağ ekleyin.

Pirincin üzerine 8-10 damla favori uçucu yağ koyun. Ayrıca seçtiğiniz uçucu yağ karışımını da kullanabilirsiniz. Burada lavanta ve nane uçucu yağlarından bir karışım kullandık.

Adım 9. Torbayı pirinçle doldurun.

Torbayı dikkatlice pirinçle doldurun. Aşırı yüklememeye çalışın. Pirinçten bir ısıtma pedi yapıyorsun, bir çuval pirinç değil. Çanta dolu olmalı, ancak çok sıkı olmamalıdır.

Adım 10. Torbanın ağzını içe doğru katlayın.

Çantayı pirinçle doldurduktan sonra çantanın ağzını kapatmanız gerekir. Gözden uzak tutmak ve projenize daha düzgün bir görünüm vermek için kumaşın yıpranmış uçlarını içe doğru katlayarak başlayın.

Adım 11. Ağzı kapalı dikin

Katlanmış kumaşı tutun ve çantanın ağzını kapatarak dikin.

Adım 12. İşaretli bölümler boyunca dikin

Son olarak, çantayı daha önce yaptığınız bölme işaretleri boyunca dikin. Bu, ısıtma torbasını böler ve herhangi bir ağrılı eklem veya kasın etrafına kolayca yerleştirmenizi sağlar. Bu şekilde, onu yerinde tutmak için sürekli olarak ayarlama yapmanız gerekmeyecek.

Adım 13. 2 dakika mikrodalga

Yalıtımlı çantanız hazır. Tek yapmanız gereken, kramp veya ağrı hissettiğinizde 2 dakika boyunca mikrodalga fırında pişirmek. Bu pirinç ısıtma pedi, ısıyı önemli bir süre boyunca kolayca tutacaktır.

B. Eski veya yetim bir çorap giymek

İhtiyacınız olacak şeyler:

 • Eski ya da yetim bir çorap
 • Beyaz pirinç
 • Esans
 • Kaşık

Adım 1. Pirince uçucu yağ ekleyin.

Isıtma yastığınıza biraz aromaterapi eklemek için pirince 3-4 damla en sevdiğiniz uçucu yağdan ekleyin. Burada lavanta esansiyel yağı kullandık.

Daha büyük bir ısıtma pedi yapmak için miktarı artırırken, her pound pirinç için 6 damla esansiyel yağ kullanın.

Adım 2. Bir çorabı kokulu pirinçle doldurun

Artık o eski ya da öksüz çorapları atmanıza gerek yok. Bunları pirinç ısıtma pedlerine dönüştürebilirsiniz. Kumaşın ısıya dayanma yeteneğini test ettiğinizden emin olun.

Çorabı kokulu pirinçle doldurun.

Adım 3. Çorabın ağzına bir düğüm atın.

Çorabın ağzını kapatmak için bir düğüm atın. Bu, pirinci kapalı tutmalıdır.

Alternatif olarak, çorabın ağzını sabitlemek için bir lastik bant kullanabilir veya kapatarak dikebilirsiniz.

Isıtma yastığınız artık hazır.

Adım 4. Mikrodalgayı 2 dakika yükseklikte çalıştırın.

Isıtma yastığınızı mikrodalgaya yaklaşık 2 dakika yüksek güçte koyun. Uzun süre sıcak kalması gerekir. Isıtma yastığını ense çorabınızdan veya kürek kemiğinizden kolayca kullanabilirsiniz.

Yöntem 2: Sıcak havlu ısıtma yastığı

İhtiyacınız olacak şeyler:

 • Havlu mendil
 • El havlusu
 • Su
 • Sandviç boy fermuarlı çanta
 • Maşa

Adım 1. Küçük bir havlu bezi ıslatın

Kağıt mendil büyüklüğünde küçük bir havluyu suya batırın. Fazla suyu çıkarmak için havluyu sıkın.

Adım 2. Islak havluyu yüksek ateşte 2 dakika mikrodalgada ısıtın

Nemli havluyu katlayın ve mikrodalgaya koyun. Isı seviyesini yükseğe ayarlayın ve havluyu 2 dakika mikrodalgaya koyun.

Adım 3. Çantaya sıcak bir havlu koyun.

Bir cımbız kullanarak sıcak havluyu sandviç büyüklüğünde fermuarlı bir çantaya koyun. Torbayı tamamen kapatın. Çanta, sıcak havlunun ısısını tutmaya yardımcı olur ve soğumasını yavaşlatır.

Adım 4. Çantayı el havlusu ile örtün.

Poşeti bir el havlusunun üzerine koyun. Havluyu çantayı tamamen sararak yanlardan katlayın. Isıtma yastığınız hazır.

Derhal rahatlama için etkilenen bölgeye doğru tutun. Poşetin ve el havlusunun çift tabakası ısıyı etkili bir şekilde tutar ve daha uzun süre muhafaza eder.

Bu, ısıtma yastığını etkilenen bölgeye doğru tutmanız gereken bilek burkulması gibi durumlarda etkili bir şekilde çalışır.

Ek ipuçları

 • 2 dakikalık mikrodalganın ıslak havluyu çok sıcak yaptığını unutmayın. Sıcak havluyu tutarken dikkatli olun.
 • Havluların ölçüleri ihtiyacınıza göre belirlenmelidir. Sıcak havlunuzun boyutunu seçerken mikrodalganızın boyutunu düşünün. Kapak havlusu ve poşetin boyutu da orantılı olarak ayarlanmalıdır.
 • İdeal olarak pamuk, kendi ısıtma yastığınızı yapmak için en iyi kumaş seçeneğidir. Ancak tamamen erimeden veya yanmadan en yüksek sıcaklıkta bir elbise ütüsüne dayanabilecek herhangi bir kumaşı kullanabilirsiniz.
 • Esansiyel yağ yerine kurutulmuş otları pirinç ısıtma pedlerinizde kullanabilirsiniz.
 • Isıtma pedlerinizde alternatif dolgu maddesi olarak buğday, yemlik mısır, arpa, yulaf, fasulye ve hatta kiraz çekirdekleri kullanılabilir.
 • Pirinç ısıtma yastıkları, soğuk paket olarak da kullanılabilir. Birini dondurucuya at ve bir dahaki sefere kafanı vurduğunda kullanabilirsin.
 • Pirinç ısıtma yastıkları, içeri su girmediği sürece 2 yıla kadar dayanabilir. Ancak ısı tutma kapasitesi zamanla azalır.
 • Mikrodalga fırınınızda döner tabla yoksa 1 dakika ısıtmadan sonra duraklayın, pirinç poşetini sallayın, mikrodalgaya geri koyun ve bir dakika daha ısıtın.
 • Isıtma pedlerinizi ısıtmak için bazı alternatif yöntemler:
 • Kömür Tepsileri – Hem ıslak havlu hem de pirinç torbaları, kömür tepsilerinin içine yerleştirildiğinde sıcak kömürler üzerinde ısıtılabilir.
 • Elektrikli Isıtma Pedleri – Elektrikli ısıtma yastığınızı çeşitli nedenlerle vücudunuzda kullanmak istemeseniz bile, tamamen doğal ısıtma yastığınızı ısıtmak için kolayca kullanabilirsiniz. Yalnızca birkaç dakika sürecektir.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*