Ayaklarınızı nasıl temizlersiniz

Kötü ayak hijyeni sizi birden fazla kez utandırdıysa, ayaklarınızı nasıl düzgün bir şekilde koruyacağınızı öğrenmenin zamanı gelmiştir. Kötü ayak hijyeni, iyi arkadaşlıkları caydırdığı için sağlığa zararlıdır.

Her insanın vücut eğilimleri farklıdır. Daha fazla terleme eğiliminde olanlar, ayak hijyenini sürdürmede daha fazla sorunla karşılaşacaklardır.

Ancak herkesin düzenli bir ayak temizleme rejimine sahip olması gerekir, bazen düzenli bir duş veya banyo yeterli olmaz. Sizin ve sabununuzun dikkatine ihtiyaç duyan vücudun pek çok parçası nedeniyle, ayaklar sıklıkla odak dışı kalabilir.

Yapabileceğiniz şey, odak noktanızın ayaklarınız olduğu ayrı bir ayak hijyeni rejimi oluşturmaktır. Tam bir pedikür tercih etmek gerekli değildir, ancak düzenli olarak iyice temizlenmeli ve nemlendirilmelidir.

Günlük programınıza sığdıramıyorsanız, haftalık ayak tırnağı bakımı ile haftada en az iki kez yapın.

Ayakları gün geçtikçe fazla telaşlanmadan tüm ağırlığını destekliyor. İyiliğe karşılık verin ve ayaklarınıza biraz sevgi gösterin.

Ayaklarınızı temizlemek için adımlar

İhtiyacınız olacak şeyler:

 • Küvette / leğende su
 • Duş jeli / banyo jeli
 • Süngertaşı
 • Havlu
 • Nemlendirici

Adım 1. Su sıcaklığını test edin

Bir küvet veya leğeni ılık suyla doldurun. Sıcaklığı test etmek için elinizi suya batırın. Su cildinizde çok sıcak veya aşırı soğuk olmaktansa rahat bir ılık hissetmelidir.

Küvet, her iki ayağı da rahatça yerleştirmek için yeterince büyük olmalı ve biraz yer bırakmalıdır.

Adım 2. Suya vücut yıkama sıvısı ekleyin

Suya biraz vücut yıkama suyu püskürtün. Kabarcıklar oluşturmak için suda döndürün. Ayaklarınızı iyice temizlemenize, kiri ve diğer dış kirleri gidermenize yardımcı olacaktır.

Adım 3. Ayaklarınızı 5 ila 10 dakika suda bırakın.

Bir sandalyeye rahatça oturun ve ayaklarınızı küvete yerleştirin. Ayaklarınızı 5 ila 10 dakika bekletin. Bu arada müzik dinleyin veya rahatlayın.

Emme, özellikle ayak tabanları ve topuklar olmak üzere ayaklardaki sert cildi yumuşatmaya yardımcı olur.

Ayrıca ayaklarınızı, herhangi bir hasar olmaksızın sonraki ovma ve soyulmaya dayanacak şekilde hazırlar.

Adım 4. Ayaklarınızı temizleyin

Ayaklarınızı temizlemek için ellerinizi ve parmaklarınızı, hatta bir lif kabağı kullanabilirsiniz. Tüm ayak bölgesine nazikçe temizlik yapın.

Bakteriler ve mantarlar için ortak bir üreme alanı olduğu için ayak parmaklarınızın arasını iyice temizlediğinizden emin olun. Düzenli temizlik ile herhangi bir enfeksiyona karşı kolayca savunabilirsiniz.

Ayak kemerinize ve ayrıca ayak tırnaklarının altına ve çevresine dikkat edin. Ayak tırnaklarının etrafındaki alanı temiz tutmak, herhangi bir potansiyel ayak tırnağı enfeksiyonunu kolayca caydırabilir.

Adım 5. Ponza taşıyla pul pul dökün

Temizledikten sonra ayaklarınızı pul pul dökmek için bir ponza taşı kullanın. Ponza taşınız yoksa size en yakın güzellik mağazasından kolayca alabilirsiniz.

Süngertaşı ile topuk, kemer ve ayak parmaklarını nazikçe ovalayın. Bu, ölü deri hücrelerinin katmanlarını temizleyecektir. Cildinize zarar vermemeye dikkat edin.

Hızlı bir yaklaşım yerine tutarlı bir yaklaşım benimseyin. Eksfoliye ederken çok fazla güç uygulamak, vücudun koruyucu reaksiyonu olarak bölgede daha fazla ölü hücre üretilmesine neden olabilir.

Adım 6. Ayaklarınızı kurulayın

Temiz, kuru bir havluyla ayaklarınızı silmek yerine kurulayın. Nem bakteri üremesini hızlandırdığı için tüm ayak bölgesini tamamen kurulayın.

Yine ayak parmaklarınız arasındaki bölgeye özellikle dikkat edin ve tamamen kurulayın.

Adım 7. Ayak tırnaklarınızı kesin ve ayaklarınızı nemlendirin

Ayak banyoları ayak tırnaklarını yumuşatır ve tedavi edilmesini çok daha kolay hale getirir. Tırnaklarınızı bir tırnak makası ile düzeltme fırsatını değerlendirin. Tırnak batmasını önlemek için ayak tırnaklarınızı daima düz bir çizgi halinde kesin. Tırnak yatağına çok yakın kesmemeye dikkat edin.

Yalnızca tek yönde çalışan bir tırnak törpüsü ile pürüzsüz keskin kenarlar.

Uzun, dağınık tırnaklar altında kir ve kiri topladığı ve enfeksiyona yol açabilecek mikropları barındırdığı sürece, genel hijyeni sağlamak için haftada bir tırnak kırpılmalıdır.

Hidrasyon önemli bir adımdır. Ayaklarınızı bir ayak banyosu ile temizlemek ayağınızı yumuşatır ve hidrasyon bu şekilde kalmasını sağlar. En sevdiğiniz nemlendiricinizi cilde masaj yapın.

Ayak parmaklarınız arasındaki boşluk dışındaki tüm ayak alanını kaplayın, bu alanı mümkün olduğunca kuru tutmak istersiniz. Bu adım en çok topuk çatlamış kişiler için faydalıdır.

Bunu günlük veya haftada en az iki kez yapmak, ayak hijyeninizi önemli ölçüde iyileştirmeli ve hatta genel sağlığınıza katkıda bulunmalıdır.

Ek ipuçları

 • Ayrıca duş alırken veya banyo yaparken ayaklarınızı ovalayabilir ve pul pul dökebilirsiniz. Duşta veya banyoda yaklaşık 5-10 dakika, ayaklarınız temizlik ve pul pul dökülmeye uygun olmalıdır.
 • Ayak banyonuza Epsom tuzu veya en sevdiğiniz uçucu yağdan birkaç damla da ekleyebilirsiniz.
 • Ayak banyosunuzun sonunda su kirlenirse, atın. Ayaklarınızı kurutmadan önce tatlı suyla yıkayın.
 • Küvetten sıçrayan suyu silin. Kazaları önlemek için zemini kuru tuttuğunuzdan emin olun, ıslak ayaklar ve ıslak zeminler birbirine karışmaz.
 • Ayaklarınızı temizledikten sonra daima temiz çorap giyin.
 • Ayaklarınızın hijyenini artırmak için her gün temiz çoraplar giyin.
 • Renkli çoraplar genellikle ayak kokusuna katkıda bulunabilecek boyalar içerir.
 • Ayakkabı seçerken, tutulan ısı ve nem mikropların üremesine yardımcı olduğundan, koku oluşturup enfeksiyonu artırabileceğinden, havalandırmalarını dikkate alın.
 • Ayaklarınızın dışarı çıkmasına izin verin. Parmak arası terlik ve sandalet giymek, ayaklarınızın nefes almasını ve kuru kalmasını sağlar.
 • Ayaklarınızın bakteri ve mantarlara maruz kalmasını sınırlamak için ayakkabılarınızı düzenli olarak havalandırın, dezenfekte edin ve kokusunu giderin.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*