Bu Harika Tekniklerle Hıçkırıklardan Hızlıca Nasıl Kurtulunur?

Hıçkırık, çok az veya hiç rahatlamadan saatlerce hıçkırmadığınız sürece, çok az dikkat çeken sinir bozucu hastalıklardan biridir. Sorunu çözmeye yardımcı olacak çok az somut araştırma olduğundan, hıçkırıklardan hızla kurtulmanın en iyi yolları, basit ev ilaçları ve püf noktaları olarak kalır.

Hıçkırık nedir?

Akciğerlerin tabanında diyafram olarak bilinen bir kas vardır. Sanki ciğerleriniz bir trambolinde dinleniyormuş gibi düşünün. Aniden kasıldığında (spazm), ağızdan ses telleri kapandığında duran ve hıçkırıklarda “çarpmaya” neden olan bir hava girişi olur.

Alkol tüketimi, sigara içmek, çok hızlı yemek yemek, ani duygusal patlamalar, baharatlı yiyecekler ve dış veya iç sıcaklıktaki değişiklikler gibi birçok faktör tarafından tetiklenebilir.

Hıçkırık genellikle kendi kendine durur ve endişelenecek ciddi bir durum yoktur. Bununla birlikte, iki günden fazla sürerse, gizli bir neden olma olasılığı yüksektir.

Tedavi var mı?

Aksaklıklar genellikle geçicidir ve istenildiği zaman yaratılamayacağı için, konuyla ilgili araştırmalar sınırlıdır ve bu nedenle yanıtlar sonuçsuzdur.

Böyle bir senaryoda ne yaparsınız? Cevap eski bilgeliktir. Nesilden nesile aktarılan ampirik kanıtlar, yıllar içinde kendini düzeltme yoluna sahiptir. Dolayısıyla, hıçkırıklardan kurtulmanın en güvenilir çaresi olarak bugün sahip olduğumuz şey geleneksel bilgi.

Bilim adamları hıçkırık için modern bir çare bulamamış olsalar da, geleneksel yöntemlerin neden işe yaradığını anlamış görünüyorlar.

Vagus siniri

Hıçkırık, öncelikle kalbin istemsiz işleyişini ve sindirimi kontrol eden vagus sinirini içerir. Geleneksel yöntemlerin çoğu, bir hıçkırık atağı sırasında vagus sinirine kafa karıştırıcı bir uyarı sağlayarak çalışır.

Oksijen eksikliği

Hıçkırıkları durdurmanın bir başka yaygın yöntemi de vücutta oksijen eksikliği yaratmak ve vücuttaki CO2 konsantrasyonunu artırmaktır. Beyin, solunum sisteminizin tekrar düzgün çalışmasını sağlamaya çalışarak yanıt verir.

Hıçkırıklardan kurtulmanın kolay yolları

İşte hıçkırıkları hızlı ve kolay bir şekilde iyileştirmek için bazı harika teknikler.

 

Yöntem 1: Bir bardağın diğer tarafından içmek

Normalde içtiğinizden bardağınızın diğer tarafından içmek hıçkırıklardan kurtulmanın önemli bir yöntemidir.

Adım 1: Bir bardağı yarısına kadar suyla doldurun

Adım 2. 90 derece eğilin ve bardağın diğer tarafından için

 

Bardağın taban tabana zıt tarafını (normalde içtiğiniz şeyin zıt tarafı) ağzınıza getirin ve suyu için.

Yöntem 2: Nefesini tut ve iç

Nefesinizi tutun ve bir bardak sudan 8 yudum alın. Yudumlar çok küçük veya yavaş olmamalıdır.

Adım 1. Nefesinizi tutun

Adım 2. 8 yudum alın

Yöntem 3: Başınızı Eğin ve Yutun

Önceki yöntemin bir çeşididir.

Adım 1. Bir yudum su alın

Adım 2. Başınızı geriye doğru eğin

Adım 3. Burnunuzu tıkayın ve suyu yutun.

Hıçkırık için ek tedavi

  • Kağıt  torba : Hıçkırıkları gidermek için birkaç dakika boyunca bir kağıt torbanın içine yavaşça ve derinlemesine nefes verin.
  • Taktikler  korkuttu  :  korkmuş ya da şaşırmış. Birinden size yardım etmesini isteyin. Bazen işe yarayacağını beklemediğinizde birinin üzerine atlaması.
  • Nefesinizi tutun:  Ciğerlerinizdeki tüm havayı verin ve nefesini 10 saniye tutun.
  • Su için:  Bir bardak ılık suyu çabucak yutun.
  • İçerken dilinizi dışarı çekin:  Su içmenin bir başka yolu da dilinizi dışarı çıkarmak ve bir bardaktan su içmeye çalışmaktır.
  • Sirke için –  Çoğu kişi, acı tadı yeterli olabileceğinden sirke içmeyi önerir. Benzer şekilde limon emmek de işe yarayabilir.
  • Şeker veya bal  yemek : Bir çorba kaşığı şeker veya bal yemek vagus sinirini karıştırır. Fıstık ezmesi de işe yarayacak.
  • Dikkat dağıtma: Yapmayı  sevdiğiniz şeyi yapın; bu, hıçkırıkları hafifletecek kadar dikkatinizi dağıtabilir.
  • Bekleyin – bunu  duymak istemeyebilirsiniz, ancak bunun olmasını beklemek hemen hemen çoğumuzun günlük hayatımızda yaptığı şeydir. Çoğu durumda, hıçkırık kendiliğinden sona erecektir, bu yüzden bekleyin.

68 yıl boyunca hıçkırık geçiren Charles Osborne’unki gibi bir durum, ender vakaların en ender görülenidir ve bu konuda endişelenmenize gerek yok. Bununla birlikte, hıçkırığınız kalıcıysa ve bir günden fazla sürerse, altta yatan bir neden olup olmadığını öğrenmek için doktorunuza görünün.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*