Kepekten nasıl kurtulurum

Halk içinde kepeklerin omuzlarınızda bıraktığı kar biriktirme etkisinden utandıysanız, sorunu kesin olarak çözme zamanı gelmiştir.

Seboreik dermatit veya yaygın olarak adlandırılan kepek, birçok kişinin yaşamın bir noktasında uğraşmak zorunda olduğu bir durumdur.

Kepek yenidoğanları daha sık etkileyebilir; 13 yaşından büyük insanlarda da ortaya çıkabilir. Sorun oldukça yaygın olmasına rağmen, kepeği tamamen görmezden gelmek kafa derinizin ve genel olarak saçınızın sağlığı için çok zararlı olabilir.

Kepek daha fazla saç dökülmesine, zayıf saça, kafa derisi aknesine, hassas saç derisine ve çeşitli diğer saç ve kafa derisi sorunlarına yol açabilir.

Şiddetli kepeği olan kişiler için sosyalleşme daha zor olabilir. Kepek sorunları sizi arkadaşlarınızdan kolayca uzaklaştırabilir ve sizi şakalarının konusu haline getirebilir. Bir röportajdaki şansınızı mahvedebilir veya sizi arkadaşlarınızın önünde utandırabilir. Basamaklı pullar da insanların hijyeninizi sorgulamasına neden olur.

Sorunun yaygın olmasına rağmen, kepeği gidermenin birkaç basit ve kolay yolu vardır. Sabır ve sebat, tek temel gerekliliktir.

İşte kepekten kurtulmanıza yardımcı olabilecek sekiz yöntem.

 • Yöntem 1: Çemen otu tohumu kullanın
 • Yöntem 2: Lor ve limon kullanın
 • Yöntem 3: Karbonat ve limon kullanın
 • Yöntem 4: Aspirin ve şampuan kullanmak
 • Yöntem 5: Elma Muz Sirkesi Kullanın
 • Yöntem 6: Çay ağacı yağı ve hindistancevizi yağı kullanmak
 • Yöntem 7: Bir Yumurta Kullanın
 • Yöntem 8: Neem yapraklarını kullanma (Hint leylakı)

Yöntem 1: Çemen otu tohumu kullanın

İhtiyacınız olacak şeyler:

 • Çemen otu tohumu – 1 yemek kaşığı
 • Su – 2 su bardağı

Adım 1. Çemen otu tohumlarını bir kasede ıslatın.

Bir kaseye 1 çorba kaşığı çemen otu tohumu koyun. Protein açısından zengin çemen otu tohumları, mantar önleyici bir madde ve bir yumuşatıcı madde olarak hareket ederek saça iki kat fayda sağlar.

Kaseye 2 bardak su ekleyin ve gece boyunca veya yaklaşık 12 saat bekletin.

Adım 2. Suyu süzün

Suyu ince bir ağ süzgecinden geçirin. Su, çemen otu tohumu özünü içerir ve aynı zamanda bir saç toniği görevi görür.

Kepek tedavisine ek olarak, bu saç toniği sivilceyi kafa derisinde uzak tutmaya yardımcı olur.

Adım 3. Saçınızı yıkanmış suyla yıkayın

Saçınızı veya daha özel olarak saç derinizi çemen otu özü toneri ile yıkayın. Toneri saç derinize iyice masaj yapın. Akan su altında durulayın.

Kepek azalana kadar bu yöntemi haftada iki kez tekrarlayın. Ardından kepeklerin tamamı gidene kadar haftada bir kez devam edin.

Yöntem 2: Lor ve limon kullanın

İhtiyacınız olacak şeyler:

 • Lor – 1 su bardağı
 • Orta limon – ½

Adım 1. Lora limon suyu ekleyin.

Bir kaseye 1 fincan lor ölçün. Orta boy bir limonu ikiye bölün. Pıhtıya ½ limon suyunu sıkın.

Lordan gelen laktik asit ve limondan gelen sitrik asit, kafa derisinde mantarların büyümesini engeller. Limon ayrıca kafa derisini ölü deri pullarından da etkili bir şekilde temizler.

Tek tip dokuya sahip bir macun elde etmek için iki malzemeyi iyice karıştırın.

Adım 2. Saç boyama fırçası ile saç derisine uygulayın.

Macunu bir saç boyama fırçası ile saç derinize uygulayın. Başınızı bir duş başlığıyla kapatın ve 30 dakika çalışmasına izin verin. Daha sonra saçınızı şampuanlayın.

Yöntem 3: Karbonat ve limon kullanın

İhtiyacınız olacak şeyler:

 • Sodyum bikarbonat
 • Limon

Adım 1. Bir macun yapmak için malzemeleri birleştirin.

Bir kaseye biraz karbonat koyun ve limon suyunu sıkın. Sürülebilir bir karbonat macunu yapmak için yeterince limon suyu kullanın. Köpürmenin ve köpürmenin azalmasına izin verin.

Bu limon suyu ve kabartma tozu ezmesi kafa derisindeki pulları ve kaşıntıyı gidermek için harikadır. Ayrıca kafa derisi üzerindeki mantarların aktivitesini de engelleyerek kepeklerin yeniden ortaya çıkmasını zorlaştırır.

Adım 2. Kafa derisine uygulayın.

Fışkırtma azaldığında, macunu bir pamuk parçasıyla veya parmaklarınızla saç derinize uygulayın. Macunu köklere masaj yapın. Saçınıza şampuandan biraz ara verin. Saçınızdaki karbonatı sadece suyla kolayca durulayabilirsiniz.

Başlangıçta saçlarınız kuru hissedebilir, ancak zamanla saç deriniz doğal yağları üretecek ve saçınızı daha yumuşak ve kepeksiz bırakacaktır.

Kabartma tozu kurutucu etkiye sahip olduğundan haftada bir kullanın. Doğal olarak yağlı ve kaşıntılı bir kafa derisine sahip olanlar bunu haftada iki kez yapabilir.

Yöntem 4: Aspirin ve şampuan kullanmak

İhtiyacınız olacak şeyler:

 • Aspirin – 4 (uzun saçlar için)
 • Şampuan – her zamanki miktarınız

Adım 1. Aspirini ezin

Orta uzunlukta saçlarınız varsa 2 hapa ihtiyacınız olacak, kısa saçlı kişiler ise sadece 1 hap alacaktır. Uzun buklelere sahip olanlar buna göre 3 veya 4 hap kullanmalıdır.

Aspirin, birçok kepek şampuanının temel bileşeni olan salisilik asit içerir.

Adım 2. Aspirini şampuanla karıştırın.

Toz aspirini normalde kullandığınız şampuan miktarı ile karıştırın. Saçınıza aspirin uygulamanın en uygun yollarından biri budur.

Adım 3. Saç derinizi şampuan karışımıyla yıkayın.

Saçınızı nemlendirin ve bu ilaçlı şampuanı saç derinize masaj yapın. Saçınızı durulamadan önce yaklaşık 2 dakika bekletin. Tekrar şampuanla ama bu sefer aspirin yok. İyice durulayın.

Kepek şampuanınız bittiği her seferde bu yöntemi deneyin.

Yöntem 5: Elma Muz Sirkesi Kullanın

İhtiyacınız olacak şeyler:

 • Muz, orta – ½
 • Elma sirkesi – 1 su bardağı

Adım 1. Muzu ezin

Potasyum açısından zengin olan muz, saçınızın sağlığı için çok iyidir. Muz, kuru saçlar için harikadır ve sirkenin kurutucu etkilerini dengeler.

Adım 2. Elma sirkesini karıştırın.

Muz püresine 1 bardak elma sirkesi dökün ve iyice karıştırın. Saç maskeniz hazır. Saçınızın uzunluğuna göre oranları kolayca ikiye katlayabilir veya yarıya indirebilirsiniz.

Elma sirkesi kafa derisinin pH’ını dengelemek için mükemmeldir. Bu nedenle bakteri ve mantarların büyümesini engeller, pul pul ve kaşıntılı cilde yardımcı olur.

Adım 3. Maskeyi saçınıza uygulayın.

Saç maskesini bir boyama fırçası ile kökten uca uygulayın. Başınızı bir duş başlığıyla örtün ve saç maskesini yaklaşık 30 dakika açık bırakın. Ardından saçınızı şampuanla iyice yıkayın.

Sorun ortadan kalkana kadar bunu haftada iki kez kolayca tekrarlayabilirsiniz.

Yöntem 6: Çay ağacı yağı ve hindistancevizi yağı kullanmak

İhtiyacınız olacak şeyler:

 • Hindistan cevizi yağı – 2 yemek kaşığı
 • Çay ağacı yağı – 4-5 damla

Adım 1. Çay ağacı yağı ve hindistancevizi yağını karıştırın

Küçük bir kaseye 2 yemek kaşığı hindistancevizi yağı koyun. 4-5 damla çay ağacı yağı ekleyin ve iyice karıştırın.

Çay ağacı yağı antibakteriyel ve antifungaldir, bu nedenle kök sorununa saldırır. Hindistan cevizi yağı, çay ağacı yağı için taşıyıcı bir yağ görevi görürken, aynı zamanda saçı besler ve şekillendirir ve saç derisini nemlendirir.

Adım 2. Kafa derisine uygulayın.

Karışmış yağı bir pamuk yardımıyla saç derinize uygulayın. Başınızı bir duş başlığıyla kapatın ve 1 ila 2 saat bekletin. Daha sonra saçınızı şampuanla iyice yıkayın.

Özellikle kuru cildiniz varsa, gece boyunca da bırakabilirsiniz. En iyi sonuçlar için bu yöntemi haftada iki kez tekrarlayın.

Yöntem 7: Bir Yumurta Kullanın

İhtiyacınız olacak şeyler:

 

 • Yumurta – 1

Adım 1. Bir yumurtayı kırın ve köpürene kadar çırpın.

Yumurtayı iyice çırpın. Yumurta, kepek için tamamen doğal bir çözümdür. Saç derisini yatıştırmanın yanı sıra kuruluğu ve kaşıntıyı önemli ölçüde azaltırlar.

Adım 2. Saç boyama fırçası ile saç derisine uygulayın.

Yumurtayı bir boyama fırçası ile saçınıza uygulayın. Başınızı bir duş başlığıyla kapatın ve yumurtanın saçınızda yaklaşık 30 dakika kalmasına izin verin. Durulayın, ardından iyice şampuanlayın. Bu sefer normal saç kremini atla.

Bu saç ilacıyla ilgili en iyi şey, onu istediğiniz sıklıkta kullanabilmeniz ve ek bir fayda olarak saçınızı daha sağlıklı ve daha sağlıklı bırakmasıdır.

Yöntem 8: Neem yapraklarını kullanma (Hint leylakı)

İhtiyacınız olacak şeyler:

 • Neem yaprakları – bir avuç
 • Su – 2 su bardağı

Adım 1. Bir avuç neem yaprağını suda kaynatın.

Bir tavaya bir avuç neem yaprağı ve 2 bardak su koyun. Kaynatın ve 3 ila 5 dakika pişirin. Bu, neem’in iyiliğini suya daldırmaya yardımcı olacaktır.

Adım 2. Suyu süzün ve soğumaya bırakın.

Neem’in antiseptik özellikleri, kafa derinizdeki bakteri ve mantar türlerini ortadan kaldırmaya yardımcı olur. Bu neem özütü aynı zamanda kafa derisi sivilcelerini ve diğer kafa derisi problemlerini tedavi etmeye yardımcı olacaktır.

Adım 3. Saçı neem suyla yıkayın

Ek ipuçları

 • Farklı tariflerdeki bileşenlerin oranını dikkate alın. Saçınızın uzunluğuna, hacmine ve kullanmanız gerekecek ürün miktarına göre gerekli miktarı hazırlayın.
 • Aspirin kullanırken, kaplamasız çeşidi kullandığınızdan emin olun. Kepek önleyici şampuanla birlikte aspirin kullanmayın.
 • Ayrıca ıslatılmış çemen otu tohumlarını öğütebilir ve macunu saç derinize 1 saat boyunca uygulayabilir, ardından çemen otu özü ile durulayabilirsiniz.
 • Kaynatmadan önce neem yapraklarını suyla yıkayın.
 • Yumurta yöntemini kullanırsanız, keskin kokuyu azaltmak için biraz limon suyu ekleyebilirsiniz.
 • Saç maskelerini kullanırken saçınızı tamamen temizlemek için iki kez ve güçlü yumurta kokusundan kurtulmak için üç kez şampuanlayın.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*