Limon suyu ile çillerden nasıl kurtulurum

Bugün birçok insan çilli cildini gururla kucaklıyor, ancak çillerin kişiliğinize uymadığını düşünüyorsanız, onları ağır makyajla örtmek veya pahalı bir lazer tedavisi almak tek seçenek değil.

Çiller, ciltte anormal melanin birikiminden kaynaklanan küçük, düz, kahverengi veya açık kahverengi lekelerdir.

Cildimizin pigmentasyonu genellikle melanosit adı verilen hücreler tarafından üretilen melanin pigmentinin varlığından kaynaklanır. Sürekli ve aşırı güneşe maruz kalma bu melanositlere zarar vererek çil oluşumuna neden olur.

Açık tenli ve saçlı insanlar, koyu tenli olanlara göre çillere daha yatkındır. Genetik faktörler, bir kişinin çillere sahip olma olasılığını da artırabilir.

Size söylenenin aksine çiller önlenebilir. Bunun genetik yapınızda bir olasılık olması, kaderinde çillere sahip olduğunuz anlamına gelmez. Güneşe maruz kalmaktan kaçınmak ve etkili bir güneş kremi kullanmak çilleri önlemeye yardımcı olabilir.

Çiller kanserli değildir; ancak çil gibi görünen bazı kahverengi lekeler kanser öncesi veya kanserli olabilir. Şüpheniz varsa, uygun tanımlama için dermatoloğunuza danışın.

Lazer tedavileri çilleri gidermede etkili olmakla birlikte oldukça pahalıdır. Cebinize bir yük getirmeden çilleri azaltmanıza yardımcı olabilecek birçok doğal çözüm vardır. Anahtar, kullandığınız çözümle tutarlı olmaktır.

İşte çilleri tedavi etmek için kullanabileceğiniz iki ev ilacı.

Yöntem 1: Limon ve bal kullanın

Limon doğal bir cilt beyazlatma ajanıdır ve kimyasal tedavilere göre daha nazik bir seçenektir. Cildi aydınlatır ve cilt tonunu eşitleyerek çillerin hızla solmasına yardımcı olur.

Limon bazı cilt tipleri için biraz kuru ve hassas olabileceğinden, onu balla birleştirmek mükemmel bir çözümdür.

Nemlendirici olan bal, cildi nemli tutar. Çillerin hızla yok olmasına yardımcı olan cildi aydınlatmaya da yardımcı olur.

İhtiyacınız olacak şeyler:

 • Taze sıkılmış limon suyu – 1 yemek kaşığı
 • Bal – 1 yemek kaşığı
 • bir tutam tuz

Adım 1. Limon suyu, bal ve tuzu karıştırın

 • 1 yemek kaşığı taze sıkılmış limon suyunu küçük bir kaseye dökün.
 • Kaseye 1 yemek kaşığı bal ekleyin.
 • Bir çimdik tuz ekle. Mümkünse deniz tuzu kullanın, ancak normal sofra tuzu da işe yarayacaktır.

Adım 2. Maskeyi karıştırın ve çilli cildinize uygulayın.

 

 • Tuzun tamamen çözüldüğünden emin olarak malzemeleri karıştırın.
 • Maskeyi parmağınızı kullanarak cildinizdeki çillere uygulayın.
 • Akan su altında durulamadan önce yaklaşık 20 dakika bekletin.

İstenilen sonuçlar görünene kadar günde bir kez tekrarlayın.

Yöntem 2: Ekşi krema kullanın

Ekşi kremada bulunan laktik asit, çillerin görünümünü gidermede faydalı kılan şeydir. Laktik asit, cilde karşı da nazik olan etkili bir cilt aydınlatma maddesidir.

Ekşi krema ayrıca pigmentli cilt hücrelerini çıkarmak için bir kabuk görevi görür. Çilleri ekşi krema ile tedavi etmek de cildin kurumasını önler.

Tek adımlı tedavi: günde bir kez ekşi krema uygulayın

 • Parmağınızı biraz ekşi kremaya batırın ve çilli cildinize uygulayın.
 • Ekşi kremi cildinize nazikçe masaj yapın ve ardından kendi kendine kurumasını bekleyin.
 • Nemli bir havluyla cildinizdeki ekşi kremi silin.

Çillerinizin görünümünü yavaş yavaş yok etmek için bu aktiviteyi günde bir kez tekrarlayın.

Ek ipuçları

 • İyi bir laktik asit kaynağı olan ayran, çilleri çıkarmak için ekşi krema yerine kullanılabilir. Benzer şekilde ekşi süt, yoğurt vb. De kullanabilirsiniz. çillerinizi hafifletmek için.
 • Çilek, papaya, salatalık ve ananas gibi meyveler çilli cildiniz için harika seçeneklerdir. Bu meyvelerle yapılan kabuklar ve maskeler cildi beslemeye ve parlatmaya yardımcı olarak çilleri azaltabilir.
 • Cildinizdeki güneşe maruz kalma miktarını sınırlayın ve iyi bir güneş kremine yatırım yapın. Güneş koruyucunuzun SPF’si (güneş koruma faktörü) yerel çevre koşullarına bağlı olacaktır.
 • Günlük D vitamini bölümünü sabah güneşinde 10 ila 15 dakika boyunca alın. Bu dönemde güneş ışınları en güçlü olduğu için sabah 10’dan akşam 4’e kadar güneşe maruz kalmaktan kaçının.
 • Problemi daha da kötüleştirebileceklerinden bronzlaşma yataklarından uzak durun. Bunun yerine bronzlaşma spreyi kullanın.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*