Mac’te ekran görüntüsü nasıl alınır

Yeni bir bilgisayarı çalıştırmayı öğrenmek, özellikle bir Windows PC’den Mac’e geçerseniz, ilk birkaç hafta için üzücü bir görev olabilir  Önemsiz görünebilir, ancak ekran görüntüsü almak baştan öğrenmeniz gereken temel görevlerden biridir. .

Mac’inizi keşfetmeye başladığınızda, özellikle sorun yaşıyorsanız ve teknik destekten yardıma ihtiyacınız varsa, ekran görüntüsünü nasıl alacağınızı bilmek kullanışlı olacaktır. Sorunun bir ekran görüntüsüne sahip olmak, sizi tam olarak anlamadığınız bir şeyi açıklamaya çalışmaktan kurtaracaktır.

Ekran görüntüsü, birçok zor durumda size yardımcı olacak çok yönlü bir araçtır. Bir oyunda yüksek puanınızı göstermek veya görevinizi tamamlamak için kaldıraç olarak kullanmak üzere arkadaşınızla utanç verici bir konuşmayı yakalamak isteyebilirsiniz. Bununla birlikte, ikincisi, Mac’te ekran görüntüsü alma bilgisinin yanı sıra aşırı ahlaki esneklik gerektirir.

Neyse ki, bir Mac’te ekran görüntüsü almanın birkaç yolu vardır ve bunların anlaşılması oldukça kolaydır.

Yöntem 1: Tüm ekranın ekran görüntüsünü alın

Adım 1. Yakalamak istediğiniz pencereyi açın.

Ekran görüntüsünü almak istediğiniz uygulamayı veya pencereyi açın. Açık birden fazla pencere varsa, ön planda olduğunuzdan emin olun.

Adım 2. Command + Shift + 3 tuşlarına basın

“Command + Shift + 3” klavye kısayoluna basın. (Unutmayın, klavye kısayollarında tüm tuşları aynı anda basılı tutmanız gerekir.) Bilgisayarınızın sesi açıksa, tüm ekranın yakalandığını ve görüntünün masaüstüne kaydedildiğini belirten bir kamera deklanşör sesi duyacaksınız.

Adım 3. Ekran görüntüsü kaydedilir.

Görüntü, varsayılan dosya adı ‘Ekran görüntüsü [tarih] [saat]’ ile otomatik olarak masaüstüne kaydedilir. Ek olarak, varsayılan olarak PNG formatında kaydedilecektir.

Adım 4. Ekran görüntüsünü kullanın

Ekran görüntünüz bir metin / fotoğraf düzenleme uygulamasında kullanılmaya hazır, bir e-postaya eklenmiş, İnternete yüklenmiş vb. Ekran görüntüsü, Önizleme uygulamasında varsayılan olarak açılacaktır.

Tüm ekranın ekran görüntüsünü panoya kopyalayın

Varsayılan olarak masaüstünüze kaydedilen görüntüyü atlamak için, bir ekran görüntüsü alabilir ve panoya kopyalayarak doğrudan görüntü dostu bir belgeye veya uygulamaya koyabilirsiniz.

1. Command + Control + Shift + 3 tuşlarına basın

“Command + Control + Shift + 3” klavye kısayoluna basın ve ses kapatılmazsa bir kamera deklanşör sesi duyacaksınız. Ekran görüntüsünün alındığını ve panoya kaydedildiğini gösterecektir.

2. Ekran görüntüsünü kullanın

Metin veya resim düzenleyici gibi resimleri destekleyen bir uygulama açın. İmleç uygulama penceresinin içindeyken, ekran görüntüsünü yapıştırmak için sağ tıklayıp açılır menüden “Yapıştır” ı seçebilir veya Command + V tuşlarına basabilirsiniz.

Yöntem 2: Ekranın bir kısmının ekran görüntüsünü alın

Adım 1. Yakalamak istediğiniz pencereyi açın.

Ekran görüntüsünü almak istediğiniz uygulamayı veya pencereyi açın.

Adım 2. Command + Shift + 4 tuşlarına basın

“Command + Shift + 4” klavye kısayoluna basın.

Fare imleci, çarpının sağ alt köşesine yazılan konum koordinatlarıyla bir çarpı işaretine dönüşecektir. Bu koordinatlar, başlangıç ​​noktası olan ekranın sağ üst köşesine karşılık gelen noktanın konumudur. Sağ üst köşeden o noktaya kadar piksel sayısını (genişlik x yükseklik) temsil ederler.

Adım 3. Alanı seçmek için tıklayın ve sürükleyin

Dürbünü, yakalamak istediğiniz alanın kenarına yerleştirin. Şimdi, istediğiniz alanın etrafında bir kutu oluşturmak için simgesine sol tıklayın ve sürükleyin. Seçilen kısım, beyaz kenarlıklı grimsi bir pencere içinde görünecektir.

İhtiyaç duyduğunuz seçimde belirli bir boyut varsa, bu bir Mac’te de yapılabilir. Alanı, çarpı işaretini sürükleyerek seçmeye başladığınızda, seçtiğiniz piksel sayısı formdaki çarpının sağ alt kısmında görünecektir. genişlik x yükseklik. İstenilen seçimi yapabilirsiniz.

Seçim işlemini durdurur ve sol tıklamayı bırakır bırakmaz, bir kamera deklanşör sesi duyacaksınız ve ekran görüntünüz alınacak ve masaüstüne kaydedilecektir.

Adım 4. Ekran görüntüsü kaydedilir.

Ekran görüntünüz masaüstünde saklanır. Dosya adı “[saatte] ekran görüntüsü [tarih]” olacak ve dosya türü PNG olacaktır.

Adım 5. Ekran görüntüsünü kullanın

Artık ekran görüntüsünü gerektiği gibi kullanabilirsiniz. Varsayılan olarak, ekran görüntüsü, kopyalayıp hedefe yapıştırabileceğiniz Önizleme uygulamasında açılır. Dosyayı doğrudan açabilir veya uygulama penceresine sürükleyebilirsiniz.

Seçili alanın ekran görüntüsünü panoya kopyala

Varsayılan olarak masaüstünüze kaydedilen görüntüyü atlamak için, bir ekran görüntüsü alabilir ve panoya kopyalayarak doğrudan görüntü dostu bir belgeye veya uygulamaya koyabilirsiniz.

1. Command + Control + Shift + 4 tuşlarına basın

“Command + Control + Shift + 4” klavye kısayoluna basın.

Artık seçiminizi yapmak için tıklayıp sürükleyebilirsiniz. Seçiminize ince ayar yapmak için yukarıda belirtilen teknikleri kullanabilirsiniz. Ayrıca bu kısayolla da çalışacaklar.

Seçiminizi yaptıktan sonra, ses kapatılmamışsa kamera deklanşörünün sesini duyacaksınız. Ekran görüntüsünün alındığını ve panoya kaydedildiğini gösterecektir.

2. Ekran görüntüsünü kullanın

Metin veya resim düzenleme uygulaması gibi resimleri destekleyen bir uygulama açın. Uygulama penceresinde, ekran görüntüsünü yapıştırmak için sağ tıklayın ve açılır menüden “Yapıştır” ı seçin veya Command + V tuşlarına basın.

Farklı seçim teknikleri

Bazen manuel alan seçimi tam olarak beklediğiniz veya ihtiyacınız olan şeyi yakalayamaz. Mac, ekran yakalama için alanı doğru bir şekilde manuel olarak seçmenize yardımcı olabilecek birkaç seçim tekniği sunar.

Unutmayın, bu teknikler, fare işaretçisi bir çarpı sembole dönüştükten, yani “Command + Shift + 4” tuşlarına bastıktan sonra devreye girer.

a) Seçimi her yöne eşit olarak genişletin

Merkezden tüm yönlerde orantılı olarak seçiminizi genişletmek için “Option” tuşunu basılı tutun.

Artı işaretini bir yönde sürüklediğinizde, seçiminizi otomatik olarak ters yönde aynı miktarda genişletir.

b) Seçim yönünü kilitleyin

Dikey ve yatay seçimi kilitlemek için “Shift” tuşunu basılı tutun.

Bir seçim yaparken, “Shift” tuşunu basılı tutun ve skopu yatay olarak hareket ettirin. Seçimin dikey sınırını veya yüksekliğini otomatik olarak kilitleyecektir ve bunun tersi de geçerlidir.

c) Seçimi kilitli boyutlarla taşıyın

En-boy oranını kilitlerken seçilen kısmı hareket ettirmek için “Boşluk çubuğu” tuşunu basılı tutun.

Bir seçim yaptıysanız ve “boşluk çubuğunu” basılı tutarsanız, seçimin genişliğini ve yüksekliğini kilitleyeceksiniz. Şimdi, bu seçimi ekranda herhangi bir yere taşıyabilirsiniz.

d) Seçimin hareket yönünü kilitleyin

Yatay veya dikey yönde hareketi engellemek için “Shift + Ara Çubuğu” tuşlarını basılı tutun.

Bir seçim yaparken, “Shift + Ara Çubuğu” tuşlarını basılı tutun ve seçimi yatay veya dikey olarak hareket ettirin. Seçim alanı istenen yola hareket edecek ve ters yöndeki hareket kilitlenecektir.

e) Seçimi iptal edin

Seçim yapmanın ortasında, istediğiniz gibi olmadığını düşünüyorsanız, fare düğmesini bırakmadan önce “Esc” (kaçış) tuşuna basarak bu seçimi iptal edebilirsiniz. Seçiminizi fare düğmesini basılı tutarak yaptığınız ve ekran görüntüsü bıraktığınız anda yakalandığından, fare düğmesini bırakmadan önce “Esc” tuşuna basmanız gerekir.

Yöntem 3: Bir pencerenin ekran görüntüsünü alın

Yöntem 4: Grab uygulamasını kullanarak bir ekran görüntüsü alın

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*