Bir maya enfeksiyonundan nasıl kurtulurum

Tıbbi olarak kandidiyaz olarak bilinen bir maya enfeksiyonu, Candida albicans adı verilen bir grup mikroskobik maya veya mantarın neden olduğu bir enfeksiyondur.

Enfeksiyon esas olarak vajinal cilt bölgesini etkiler, ancak aynı zamanda alt karın çevresinde, göğüslerin altında, takma dişlerin çevresinde, tırnak yataklarının çevresinde ve deri kıvrımlarının altında da gelişebilir. Doğal ilaçlar, maya enfeksiyonundan kurtulmanıza yardımcı olabilir  .

Hamilelik, kronik hastalıklar, stres, diyabet, doğum kontrol hapları ve antibiyotik kullanımı, maya enfeksiyonu gelişmesi için en yaygın risk faktörleridir. (1) Enfeksiyon belirtileri arasında etkilenen bölgede ve çevresinde yanma, kaşıntı veya şişlik yer alır. Enfeksiyon vajinadaysa cinsel aktivite sırasında vajinada ağrı veya rahatsızlık, kokusuz vajinal akıntı veya idrar yaparken yanma

Maya enfeksiyonlarını doğal olarak tedavi edin

Komplike olmayan enfeksiyonlar, Monistat (mikonazol) gibi reçetesiz satılan antifungal ilaçlarla tedavi edilebilir. Belirtileriniz için bir sağlık hizmeti sağlayıcısı görürseniz, Diflucan (flukonazol) gibi bir antifungal reçete edilebilir.

Bununla birlikte, karmaşık olmayan ve tekrar etmeyen vakalarda evde tedavi kabul edilebilir. Tekrarlayan vakalar, aynı anda antibiyotik kullanımı olmaksızın bir yılda dört epizodu veya bir yılda üç epizodu olan vakalar olarak tanımlanır. (  2  )

İşte bir maya enfeksiyonunu çok az yan etki ile tedavi etmek için altı basit çare.

Yöntem 1: Elma sirkesi (ACV) kullanın

Doğal bir antibiyotik olan  elma sirkesi (ACV) birçok nedenden dolayı iyidir  .

Birincisi, vücudun enfeksiyonlara neden olan bakteri, mantar ve diğer mikroplarla savaşmasına yardımcı olur. İkincisi, vücuttaki pH seviyelerini dengeler, böylece maya vajinanın daha düşük pH’ında gelişemediği için enfeksiyonların büyümesini önler.

Üçüncüsü, elma sirkesi bağırsaklarınızdaki iyi bakteri sayısını artırmaya yardımcı olur ve böylece bir maya enfeksiyonuna karşı bağışıklığınızı güçlendirir.

Bu yöntemle başarılı tedavilerin raporları var. (  3  )

Tek adımlı tedavi: günde iki kez elma sirkesi uygulayın

 • Bir pamuğu elma sirkesine batırın.
 • Elma sirkesini cildin etkilenen bölgesine uygulayın.
 • 15 dakika veya daha uzun süre bırakın (yanmadığı veya batmadığı sürece).
 • Ilık suyla yıkayın.

Etkili sonuçlar için bunu günde 2 kez yapın. Gerektiği kadar her gün tekrarlayın.

Hassas bölgeler için eşit miktarda elma sirkesi ve suyla seyreltin.

Ayrıca, 1 ila 2 yemek kaşığı çiğ organik elma sirkesini bir bardak süzülmüş suya karıştırabilir ve bir maya enfeksiyonunu iyileştirmek için karışımı günde 2 kez içebilirsiniz.

Yöntem 2: Yoğurt kullanın

Yoğurt, lactobacillus acidophilus içerir  Bu “iyi” bakteri, vajinada görülen lactobacillus ile aynı cinstir. Bu bakteriler, asidik yan ürünleri nedeniyle mayanın vajinada aşırı büyüme yeteneğini azaltır. (  4  )

Bazıları iyi sonuçlar bildirmesine rağmen, yoğurdun maya enfeksiyonlarını tedavi etme kabiliyetine ilişkin kanıtlar tartışmalıdır. (  4  )

Tek Adımlı Tedavi: Cildinize Yoğurt Sürün

 • Etkilenen cilde biraz yoğurt sürün.
 • Yaklaşık 30 dakika kurumasını bekleyin. Ayrıca bir gecede bırakabilirsiniz.
 • Ilık suyla yıkayın.

İstediğiniz sonuçları elde edene kadar işlemi günde bir kez tekrarlayın.

İyileşme sürecini hızlandırmak için yoğurt da tüketebilirsiniz.

Yöntem 3: Borik asit kapsülleri kullanın

Borik asit, enfeksiyona neden olan bakterilerin büyümesini kısıtlayan doğal antibakteriyel, antifungal ve antiseptik özellikler içerir, böylece enfeksiyonun daha fazla yayılmasını kontrol eder ve önler. (5)

İhtiyacınız olacak şeyler:

 • Borik asit (enfeksiyonlara neden olan bakterilerin büyümesini kısıtlar)
 • Boş jelatin kapsüller

Adım 1: Jelatin kapsülleri borik asitle doldurun

 • 7 boş jelatin kapsülü borik asitle (yaklaşık 600 mg) doldurun.

Adım 2. Her gece vajinaya 1 kapsül yerleştirin.

 • 7 gün boyunca her gece yatmadan önce vajinaya 1 kapsül yerleştirin.

Tekrarlayan maya enfeksiyonu durumunda tedaviye 2 hafta devam edin.

Vajinal olmayan bir maya enfeksiyonu için borik asidi 1: 3 oranında suyla seyreltebilir ve solüsyonu cildinizin etkilenen bölgesine uygulayabilirsiniz.

Suyla durulamadan önce 10 dakika bekletin. Bir maya enfeksiyonunu tedavi etmek için bunu 2 hafta boyunca günde bir kez yapın.

Not:  Borik asit, dahili olarak kullanılırsa veya açık yaralar için topikal olarak uygulanırsa cildi tahriş edebilir. Bu tedaviyi kullanmadan önce doktorunuza danışmanız en iyisidir. Hamile kadınlar için borik asit tavsiye edilmez.

Yöntem 4: Sarımsak kullanın

Sarımsak, bir maya enfeksiyonunun tedavisinde etkili olabilecek harika anti-enflamatuar, antifungal, antibakteriyel ve antibiyotik bileşenler içerir.

Bazıları iyi sonuçlar bildirmesine rağmen, sarımsağın maya enfeksiyonlarını tedavi etme yeteneğini incelemek için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır. (  1  )

Tek adımlı tedavi: her gün sarımsak ezmesi uygulayın

 • 2 veya 3 diş sarımsağı soyun.
 • Bir macun oluşturmak için onları öğütün.
 • Macunu etkilenen cilde uygulayın.
 • Suyla durulamadan önce yaklaşık 30 ila 40 dakika bekletin.

Bu ilacı günde bir kez kullanın. Gerekirse tekrarlayın.

Not:  Sarımsağa tepki verebileceğinden ve yanma veya batma hissine neden olabileceğinden, enfeksiyon belirtisi göstermeyen etkilenen bölgenin etrafındaki cildi korumayı unutmayın.

Yöntem 5: Hindistan cevizi yağı kullanın

Hindistan cevizi yağı, enfeksiyondan sorumlu mantarları öldürmeye yardımcı olan inanılmaz antifungal özellikler içerir. (  7)

Tek adımlı tedavi: günde 2 kez hindistan cevizi yağı uygulayın

 • Etkilenen bölgeye ince bir tabaka hindistancevizi yağı sürün.

Enfeksiyon tamamen temizlenene kadar bunu günde 2 veya 3 kez yapın.

Alternatif olarak, eşit miktarlarda hindistancevizi yağı ve tarçın yağını karıştırıp etkilenen bölgeye uygulayabilirsiniz.

Yöntem 6: Çay Ağacı Yağı Kullanın

Çay ağacı yağı, mayayı uzak tutmak için yeterince güçlü olabilen inanılmaz antifungal özellikler içerir. (  1  )

Çay ağacı yağının ciltte tahrişe ve / veya alerjik bir kızarıklığa neden olabileceğini unutmayın. Kullanmayı bırakın ve tahriş olursa doktorunuza başvurun.

Tek adımlı tedavi: çay ağacı yağını suda seyreltin ve kullanın

 • 3 yemek kaşığı suya 3-4 damla çay ağacı esansiyel yağı ekleyin.
 • Bir pamuk topunu solüsyona batırın ve etkilenen bölgeye uygulayın.

Etkili sonuçlar için bunu günde 2 veya 3 kez yapın. Enfeksiyondan kurtulana kadar ilacı tekrarlayın.

Bir maya enfeksiyonu için, bir tampona birkaç damla çay ağacı esansiyel yağı serpebilir ve günde bir kez 3 ila 4 saat vajinanıza yerleştirebilirsiniz.

Not  : Fetüse zararlı olabilecek bazı özellikler içerdiğinden hamile kadınlar çay ağacı yağı kullanmamalıdır.

Akılda tutulması gereken ipuçları

 • Nemi tutma eğiliminde olduklarından, özellikle polyester ve naylondan yapılmış sıkı giysiler giymekten kaçının. Genital bölgeden daha fazla havanın akabilmesi için pamuklu iç çamaşırı veya kasık kısmında pamuklu bir astar giymeyi tercih edin.
 • Kokulu hijyenik pedler, tamponlar, belirli sabunlar, deterjanlar, tozlar ve koku spreyleri gibi ürünler kullanmayın. Bunlar vajinayı tahriş edebilir ve doğal olarak oluşan bakterilerde dengesizliğe neden olabilir.
 • Enfeksiyonu önlemeye yardımcı olabilecek doğal bakteri dengesini bozduğu için duş yapmaktan kaçının. Bunun yerine vajinanızın yalnızca dış kısımlarını yumuşak sabun ve suyla temizleyin.
 • Kendinize maya enfeksiyonu teşhisi koymayın. Bunun yerine, onaylamak için doktorunuzu ziyaret edin.
 • Enfeksiyonu önlemeye yardımcı olmak için sağlıklı bir diyet yapın. Süt ürünleri, beyaz un, şeker, alkol ve fermente gıdalardan kaçının. Bağışıklığınızı artıracağından, C vitamini, çinko ve beta-karoten gibi vitamin ve besinler açısından zengin yiyecekler yiyin.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*