Makyaj fırçaları nasıl temizlenir (3 popüler yöntemi denedik)

Kırılmalar yaşıyorsanız ve tam nedenini tam olarak belirleyemiyorsanız, kirli makyaj fırçaları ve  güzellik blenderi  sorununuz olabilir. Kirli makyaj fırçalarınız sağlıksız elli ton.

Kirlendiklerinde onları atmak pahalı olur. Daha pratik bir çözüm, makyaj fırçalarınızı evde nasıl temizleyeceğinizi öğrenmektir.

Fırça temizleme eldivenlerinden pahalı sabunlara kadar makyaj sanatçıları fırçaları temiz tutmak için çeşitli yöntemler kullanır. Makyaj setinizi temizlemek mesleğinizin bir maliyeti olduğundan, temizlik yöntemlerine küçük bir servet harcamanızda sorun yoktur.

Günlük makyaj kullanıcılarının makyaj fırçalarını iyice temizlemesi aynı derecede önemlidir, ancak bunun pahalı bir çaba olması gerekmez. Ortalama bir makyaj fırçası eski makyaj, kir ve döküntüden daha fazlasını içerir.

Fırçalar, her kullanımda yüzünüzdeki ölü deri hücrelerini ve bakterileri toplar. Bu bakteriler zamanla çoğalır ve her kullandığınızda yüzünüzü lekeler. Bu, onları caydırmak için başka adımlar atıldığında bile akne ve çatlaklara yol açabilir.

Düzenli kullanıcılar makyaj fırçasını en az haftada bir temizlemelidir. Temizleme sıklığı, makyaj fırçalarınızı ne sıklıkla kullandığınıza bağlıdır.

Makyaj fırçalarını bir profesyonel gibi temizlemenize yardımcı olacak ucuz ve kolayca bulunabilen malzemeleri kullanan üç kolay temizleme yöntemi.

Makyaj fırçasını temizlemek için 3 popüler yöntemi test ettik. Fırçalarınızın durumuna bağlı olarak bir yöntem diğerlerinden daha etkili olabilir.

   • Yöntem 1: Baby Wash kullanın
   • Yöntem 2: Zeytinyağı ve bebek şampuanı kullanın
   • Yöntem 3: izopropil alkol kullanın

Yöntem 1: Baby Wash kullanın

Bu, makyaj fırçanızın düzenli temizliği için başvurmanız gereken yöntem olmalıdır.

İhtiyacınız olacak şeyler:

 • Bebek Yıkama
 • Su
 • Doku
 • Yumuşak havlu

Adım 1. Avucunuza biraz bebek sabunu koyun ve makyaj fırçanızı suya daldırın

Avucunuza biraz bebek sabunu püskürtün. Baby Wash, makyaj fırçalarınızda endişelenmeden kullanabileceğiniz nazik bir temizleyicidir.

Makyaj fırçanızın kıllarını biraz suyla ıslatın.

Adım 2. Avucunuzdaki kirli fırçayı temizleyin

Islak makyaj fırçasını avucunuzdaki bebek sabununa çevirin. Bebek sabunu fırçayla temas ettiğinde köpürür. Birkaç tur sonra, fırçanıza yapışan fondöten ve diğer makyajın avucunuzu lekelemeye başladığını fark edeceksiniz.

Sıvı bebek sabunu, topaklanmış makyajı çözer ve gevşetir, fırçaları iyice temizler. Eski makyajı ve kiri temizlemek için fırçayı parmaklarınız ve avuç içiniz arasında hafifçe sıkabilirsiniz.

Adım 3. Fırçayı durulayın

Bebeği fırçanızın kıllarından yıkamak için bir bardak temiz suyla karıştırın. Fırçayı su temiz akana kadar akan su altında da yıkayabilirsiniz.

Adım 4. Fırçayı kuruması için yumuşak bir havlu üzerine yerleştirin.

Fırçadaki fazla suyu katlanmış bir kağıt havluyla ovalayarak çıkarın. Bundan sonra, fırçayı yumuşak bir havlu üzerinde kurumaya bırakın. Birden fazla makyaj fırçanız varsa bu işlemi her biri için uygulayın, tek tek temizleyin.

Fırçaları dik tutmak yerine yan taraflarında bir havlu üzerine koyun. Fırçaların kulpları kıllardan biraz daha yüksekte olmalıdır.

Kılları aşağı bakacak şekilde dikey olarak kurutmaya çalışırsanız, sonunda kıvrılırlar; Kıllar yukarı bakarsa, su splintin içine girebilir ve kılları bir arada tutan yapıştırıcıyı gevşetebilir.

Yöntem 2: Zeytinyağı ve bebek şampuanı kullanın

Fırçalarınızda kolayca çıkmayacağını düşündüğünüz makyaj kalıntıları varsa bu yöntemi deneyin.

İhtiyacınız olacak şeyler:

 • Bebek şampuanı
 • Zeytin yağı
 • Su
 • Doku
 • Yumuşak tüy bırakmayan havlu

Adım 1. Bebek şampuanı ve zeytinyağını birleştirin

Bir tabakta 1 yemek kaşığı zeytinyağı ve 1 yemek kaşığı bebek şampuanını karıştırın.

Bebek şampuanı hafif bir temizleyici görevi görürken zeytinyağı, fırçanızın kıllarına yapışan sert yağ bazlı makyajın parçalanmasına yardımcı olur.

Adım 2. Kirli makyaj fırçalarınızı yağ ve şampuan karışımıyla temizleyin

Kirli makyaj fırçalarınızı yağ ve şampuan karışımına tek tek hareket ettirin. Kıllardan çıkan farklı pigmentleri veya kalıntıları fark edeceksiniz.

Adım 3. Fırçaları durulayın

Şampuan karışımını durulamak için fırçaları bir bardak temiz su ile karıştırın.

Adım 4. Fırçalarınızı kurutun

Islak fırçaların kıllarını katlanmış bir kağıt havlu üzerine yerleştirin. Damlayan suyu tamamen emer. Ardından, fırçaları yumuşak, tüy bırakmayan bir havlu üzerine yan taraflarına koyun.

Suyun havluya kolayca girebilmesi için fırça saplarını kıllardan daha yüksekte tuttuğunuzdan emin olun.

Yöntem 3: izopropil alkol kullanın

Makyaj fırçalarınızı aylardır temizlemediyseniz, mikrop birikmesine müdahale etmek ve fırçalarınızı dezenfekte etmek için bu yöntemi deneyin.

İhtiyacınız olacak şeyler:

 • Sürtünme alkolü / izopropil alkol
 • Sıvı el sabunu
 • Su
 • Yumuşak tüy bırakmayan havlu

Adım 1. İzopropil alkol ve suyu birleştirin

¼ bardak alkol veya tuvalet ispirtosu ölçün ve bir bardağa dökün. Ayrıca ½ bardak su ekleyin. Bu ovalama alkolü solüsyonu makyaj fırçalarını iyice dezenfekte ederek harikalar yaratır.

Adım 2. Solüsyondaki kirli fırçaları sallayın.

Kirli makyaj fırçalarını alkol solüsyonuyla karıştırın. Bakterileri öldürmenin yanı sıra, bu çözüm inatçı pigmentlerin fırçalarınızdan çıkarılmasına yardımcı olur. Eski makyajın renklerinin solüsyona sızdığını fark edebilirsiniz.

Adım 3. Hafif sabunlu bir temizleme solüsyonu hazırlayın

Daha fazla temizlik için bir bardak suya biraz sıvı el sabunu dökün. El sabunları genellikle fırçalarınızı daha da sterilize edecek antibakteriyel özelliklere sahiptir. Nazik bir el yıkama kullanın.

Adım 4. Fırçaları sabunlu suda hareket ettirin.

Tamamen temizlemek için makyaj fırçalarını sabunlu suda bir süre sallayın. Bu aynı zamanda herhangi bir ispirto izini de ortadan kaldıracaktır.

Adım 5. Fırçaları durulayın

Kalan el sabununu temizlemek için fırçaları nazikçe akan su altında durulayın.

Adım 6. Fırçaları kurutun

Fırçaların ıslak kıllarını katlanmış bir kağıt havlu üzerine yerleştirin. Fazla suyu emecektir.

Ardından fırçaları, kolları hafifçe kaldırılmış şekilde yumuşak, tüy bırakmayan bir havlu üzerine yan taraflarına yatırın. Bu, suyun kıllardan havluya akışını kolaylaştıracaktır. Fırçaların iyi havalandırılan bir alanda kurumasına izin verin.

Tüm temiz makyaj fırçaları koleksiyonunuzla, işlem sırasında yüzünüzü kirletmeden bu güzellik vuruşlarının tadını çıkarabilirsiniz.

Ek ipuçları

 • Makyaj fırçanızı sadece alkolle temizliyorsanız yaklaşık 30 dakika sonra kuruması gerekir.
 • Doğal saç fırçaları da zaman zaman saç kremi ile yumuşatılabilir.
 • Bebek mendilleri ve makyaj temizleme mendilleri, sıvı makyajı fırçalardan çıkarmak için seyahat ederken kullanılabilir.
 • Antiseptik özellikler ve hoş bir koku sağlamak için birkaç damla çay ağacı yağı veya başka bir uçucu yağ da bebek sabunu ile karıştırılabilir.
 • Suyun fırça kovanına girmesini önlemek için, işlem boyunca kılları aşağı doğru tutun. Atelin içine su girerse, kılları bir arada tutan yapıştırıcıyı gevşetebilir. Ahşap saplar da sudan uzak tutulmalıdır.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*