Ev yapımı malzemelerle tıraş bıçağı darbelerinden hızla nasıl kurtulur

Düzenli olarak tıraş olanların çoğu, tıraştan kaynaklanan hayal kırıklıklarını bilir: tıraş bıçağı yumruları!

Hepimiz onlara sahiptik! Ciltteki bu kırmızı yumrular bazen ağrılı, küçük veya büyük, cildin o yumuşak ve pürüzsüz görünümünü gerçekten mahveder.

Tıraş yanıkları olarak da adlandırılan jilet yumruları, tıraştan sonra çıkmayan ve kıl foliküllerinde kalan, ciltte büyümeye başlayan kılları ifade eder. Bu tüyler büyüdükçe kıvrılma ve bükülme eğilimindedir ve çirkin yumrular oluşturur. Çirkin ve düzensiz görünmenin yanı sıra, bu  batık kıllar rahatsız edici ve çok acı vericidir  . (bir)

Jilet darbelerinin nedenleri

Uygun olmayan tıraş aletleri, donuk bir bıçak, kuru tıraş, sert sabun ve hassas veya koşulsuz cilt gibi tıraş bıçağı darbelerine yol açabilecek birden fazla neden vardır. Tıraş bıçağı darbeleri öncelikle erkeklerle ilişkilendirilirken, kadınlar da bunları iç uyluk ve koltuk altlarında geliştirebilir.

Jilet darbelerinin önlenmesi

Tek bıçaklı bir tıraş makinesi, yüksek kaliteli bir tıraş öncesi yağ ve bir tıraş sonrası losyon kullanmak, tıraş bıçağı çıkıntılarının oluşma olasılığını kesinlikle önemli ölçüde azaltabilse de, çoğunuz bunları hala bulabileceksiniz. aceleyle tıraş olun.

Deri enfeksiyonuna neden olabilecek bakteri birikimini önlemek için tıraş bıçağını sık sık değiştirmek önemlidir.

Doğal tedavi seçenekleri

İşte mutfağınızdaki malzemeleri kullanarak cildinizdeki bu kaşıntılı, ağrılı yumrulardan kurtulmanıza yardımcı olabilecek bazı basit çözümler.

Yöntem 1: Aloe vera jeli kullanın

Aloe vera, doğal antiseptik ve antienflamatuvar özellikler içerir ve

ve cildi rahatlatır ve çeşitli rahatsızlıkları tedavi eder. (iki)

İhtiyacınız olacak şeyler:

 • Aloe vera jel
 • Pamuk topu

Islatın ve ovun

Bir pamuk topunu aloe vera jeline batırın ve etkilenen bölgeye uygulayın. Evde bir bitkiniz varsa, taze jeli çıkarmak ve doğrudan etkilenen bölgeye uygulamak için bir yaprağın ucunu da kesebilirsiniz.

Tamamen kurumasını bekleyin, ardından soğuk suyla durulayın.

Etkili sonuçlar için tedaviyi günde 2 veya 3 kez tekrarlayın.

Yöntem 2: Bal kullanın

Bal, cildin tahrişini ve iltihaplanmasını yatıştırmaya ve azaltmaya yardımcı olan olağanüstü antibakteriyel ve antienflamatuar özelliklere sahiptir. Bal ayrıca akut yaralar için harika iyileştirici özelliklere sahiptir ve yara izlerini önlemeye yardımcı olur. (3)

İhtiyacınız olacak şeyler:

 • Bal – 2 yemek kaşığı
 • Sade yoğurt – 1 yemek kaşığı
 • Pamuk topu

Malzemeleri toplayın, karıştırın ve kullanın

Balı ve yoğurdu bir kaseye dökün ve iyice karıştırın.

Karışıma bir top pamuk batırın ve etkilenen bölgeye ince bir tabaka uygulayın. Ilık suyla durulamadan önce 15 dakika kurumasını bekleyin.

Tedaviyi gerektiği kadar günde 3 veya 4 kez tekrarlayın.

İsteğe bağlı olarak, daha sakinleştirici etkiler için yukarıdaki tedaviye az miktarda elma sirkesi ekleyebilirsiniz.

Yöntem 3: Aspirin kullanın

Aspirin, ölü deri hücrelerini  temizleyen , (4) gözenekleri temizleyen ve cilt yumrularına neden olmak için saç köklerine saldıran bakterileri öldüren büyük miktarlarda asetilsalisilik asit içerir  .

Ayrıca aspirin, etkilenen bölgedeki kızarıklık ve iltihabı azaltmaya yardımcı olan anti-enflamatuar özellikler içerir.

İhtiyacınız olacak şeyler:

 • Aspirin – 2 ila 3 tablet
 • İzopropil alkol – 1 yemek kaşığı
 • Ilık su – 2 yemek kaşığı
 • Sprey şişesi

Adım 1. Aspirini ılık suda çözün.

2 ila 3 aspirin tabletini 2 yemek kaşığı ılık suda eritin.

Adım 2. Sürtünme alkolü ekleyin ve bir sprey şişesine dökün.

Aspirin solüsyonuna 1 çorba kaşığı alkol dökün. Sürtünme alkolü cilt için antiseptik görevi görür ve küçük kesiklerin ve yaraların temizlenmesine yardımcı olur.

İyice karıştırın ve solüsyonu bir sprey şişesine dökün.

Çözeltiyi etkilenen bölgeye püskürtün. Ilık suyla durulamadan önce kendi kendine kurumasını bekleyin.

Not:  İzopropil alkolü doğrudan cilde uygulamaktan kaçının. Soğuma hissi varmış gibi hissedebilir, ancak daha sonra cildi kurutabilir, cilt bariyerini kırabilir ve daha sonra kızarıklığa veya tahrişe neden olabilir.

Etkili sonuçları görmek için bu tedaviyi 2-3 gün boyunca günde 2 veya 3 kez kullanın.

Yöntem 4: Roll-on deodorant kullanın

Roll-on deodorant, kaşıntı ve kızarıklığı yatıştırmaya yardımcı olur ve etkilenen bölgeye sürtünmeyi, sürtünmeyi veya herhangi bir ek tahrişi önler. Koku cildi daha da tahriş edebileceği ve kırılmaları daha da kötüleştirebileceği için kokusuz roll-on önerilir.

Etkilenen bölgeye kokusuz bir rulo deodorant uygulamanız yeterlidir.

Kendi kendine kurumasını bekleyin.

Tedaviyi gerektiği kadar günde 2 veya 3 kez tekrarlayın.

Yöntem 5: Çay Ağacı Yağı Kullanın

Çay ağacı yağı, tıraş bıçağı darbelerini yatıştırmaya ve iyileştirmeye yardımcı olan antiseptik, antibakteriyel ve antienflamatuar özellikler içerir.

İhtiyacınız olacak şeyler:

 • Çay ağacı yağı – 5 ila 7 damla
 • Zeytinyağı – 1 yemek kaşığı
 • Dağıtıcı şişe
 • Cotonetes

Malzemeleri birleştirin ve uygulayın

5-7 damla çay ağacı yağı ekleyin ve iyice karıştırın.

Çözeltiyi bir dağıtıcı şişeye dökün. Pamuklu çubuk üzerine az miktarda püskürtmeden önce iyice çalkalayın. Çözümü etkilenen bölgeye uygulayın.

Mükemmel sonuçlar için tedaviyi 3 haftaya kadar günde iki kez kullanın.

Ek ipuçları

 • Tahriş olması durumunda, tıraş bıçağı çıkıntılarına 5-10 dakika süreyle ısı uygulayabilirsiniz. Sıcak kompres kullanmak, mikropları öldürmeye ve topakları küçültmeye yardımcı olur. Ilık kompresi uyguladıktan sonra alanı kurulayın.
 • Jilet yumrularını fark ettiğinizde en az 2-3 gün tıraş etmeyin. Jilet yumrularınıza iyileşmesi için bir şans verin. İstenmeyen tüyleri almanız gerekiyorsa tıraş etmeyin. Tıraş bıçağı çıkıntıları iyileşene kadar tüy dökücü krem ​​veya tüy dökücü balmumu kullanın.
 • Kaşıntı ve iltihaptan kurtulmak için, yumrularınıza ince bir tabaka hidrokortizon kremi sürün. Kaşıntı 2 ila 3 gün içinde geçecektir. Daha sonra kremi kullanmayı bırakın.
 • Cildinizin nefes alması ve iyileşmesi için nefes alabilen giysiler veya pamuklu iç çamaşırı giyin. Sentetik iç çamaşırı bakteri ve teri hapsederek durumu daha da kötüleştirir.
 • İyileşme sürecini yavaşlatacağından ve yara izine neden olabileceğinden, tıraş makinesinin üzerindeki çıkıntılara dokunmayın veya ovalamayın.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*