Stresli durumlarda nasıl sakin olunur: 30’dan fazla güçlü ipucu

Herhangi bir günde, kişisel hayatımızın çoğu o kadar çok stres ve kaotik aktiviteyle doludur ki, sakin kalmak ve baskı altında pes etmemek imkansız görünebilir.

İşteki uzun saatler, son teslim tarihlerini karşılamak, ayak işlerini yürütmek, ailenizle ilgilenmek ve doğru kararlar vermek arasında kaosa kapılıp kendi kontrolünüzü kaybetmek genellikle kolaydır.

Bu nedenle sakin kalmayı ve iç dengeyi korumayı öğrenmek önemlidir.

Stresli durumlarda sakin kalmanıza yardımcı olabilecek bazı alışkanlıklar ve stratejiler şunlardır:

1. Derin bir nefes alın. Stresli bir durumdayken, bir dakika ara verin ve beş yavaş nefes alın. Stresli zamanlarda nefesimizi tutmamız veya sığ nefes almamız yaygındır. Sanki bir balonu havaya uçuruyormuşsunuz gibi karnınıza veya diyaframınıza derin nefes aldığınızdan emin olun. Nefes verirken stresin vücudunuzu terk ettiğini hayal edin. (  5  ) (  8  )
2. Gevşetin. Vücudunuzun sıkışık çeneler, sert omuzlar veya sert kaslar gibi gergin bölgelerini belirleyin. Tam gevşemeyi sağlamak için vücudun gergin olan bölgesine nazikçe masaj yapın. Ayrıca, ilerleyen bir gevşeme dizisinde tüm ana kas gruplarının serbest bırakılmasına yardımcı olur. (  8  )

3. Aşırı analiz etmeyin. Bir şeyler hakkında gereksiz yere endişelenirseniz, hızla stres yaratabilirsiniz. Kontrolünüz dışında olan şeyler için endişelenmeyin. Çok fazla analiz yaptığınızı fark ederseniz, yürüyüşe çıkın, müzik dinleyin veya dikkatinizi dağıtacak bir şeyler okuyun. Sizi mutlu eden şeylere odaklanın.

4. İşleri şahsen almayın. Her zaman seninle ilgili değil. Birisi size sert sözlerle saldırırsa, sizinle ilgili olmayabileceğini unutmayın. Saldırıyor, kötü bir gün geçiriyor, işinizden mutsuz olabilirsiniz veya sadece kendinizden rahatsız olabilirsiniz. Herhangi bir şey olabilir. Kendinizi başkasının yerine koyduğunuzda, tepkisel olmak yerine sakinleşmenize yardımcı olur.

5. Sakinleştirici şeyleri veya yerleri görselleştirin  . Plaj veya doğa yürüyüşü gibi sizi sakinleştiren güvenli bir yerde olduğunuzu hayal edin. Şirketi sizi anında rahatlatan biriyle birlikte olduğunuzu veya geçmişte kendinizle rahat hissettiğiniz anları düşünün. (  8  )

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*