Pencereler için kumaş panjurlar nasıl temizlenir: en kolay yol

Panjurlarınızı temizlemeniz gereken tek zaman bahar temizliği değildir. Gün geçtikçe, jaluzileriniz pencerelerinizin üzerinde durarak sizi parlak güneşten veya izinsiz giren gözlerden korur. Karşılığında onları saklaman ve temizlemen uygun.

Bu kolay olduğu anlamına mı geliyor? Kesinlikle hayır!

Sebep ne olursa olsun, perdelerin temizlenmesi birçok insanın kafasını karıştırır. Belki de çoğu panjurun birlikte geldiği biraz karmaşık yapı nedeniyledir. Bütün görev çok sıkıcı görünmeye başlar.

Kumaş panjurlarınız varsa, onları çamaşır makinesine atmaya çok yaklaşmış olabilirsiniz. Panjurlarınızın çamaşır makinesinde imkansız bir şekilde aşınacağı korkusu, muhtemelen sizi bunu yapmaktan alıkoyan tek şeydir.

Pencere panjurlarını temizlemek, tartışmadan çok sabır gerektirir. Ancak kararınızı verdikten sonra, doğru yöntemi kullanırsanız, herhangi bir drama veya hayal kırıklığı yaşamadan iyi sonuçlar alabilirsiniz. Ayrıca, düzenli olarak süpürmek, kapsamlı temizlikten çok fazla stres alır ve panjurlarınızın kelimenin tam anlamıyla kararmasını önler.

Kumaş panjurları en kolay şekilde temizlemek için adım adım bir yöntem.

Kumaş pencere panjurlarını temizleme adımları

İhtiyacınız olacak şeyler:

 • Elektrikli süpürge
 • Su
 • Sıvı bulaşık sabunu
 • Sünger ped
 • Tüy bırakmayan bez
 • Eldivenler

Adım 1. Panjurları vakumlayın

Yapılması gereken ilk şey, gevşek tozları temizlemektir; aksi takdirde, temizlik sırasında esasen kiri kumaşa batırırsınız.

Süpürgenizdeki fırça aparatını kullanın ve çıtaları vakumlayın. Bu, günlük toz ve kalıntı bidonunu etkili bir şekilde temizlemelidir. Diğer malzemelere kıyasla görünümü iyileştirmezse, kumaş perdeler daha fazla kir emer.

Adım 2. Temizleme solüsyonunu hazırlayın

Şimdi, kumaşta biriken kirlerle başa çıkmak için bir temizleme solüsyonu hazırlayın.

Yaklaşık 4 bardak suya 1 çorba kaşığı sıvı bulaşık sabunu ekleyin ve iyice karıştırın. Temizleme solüsyonunuz hazır. Bulaşık sabunu yerine herhangi bir yumuşak sıvı sabun kullanılabilir.

Çamaşır makinesine panjur atmak ne mümkün ne de tavsiye edilirken, kumaş jaluzileri kesinlikle sabunla temizleyebilirsiniz.

Adım 3. Panjurları temizleme solüsyonuyla süngerleyin.

Temizlik eldivenlerinizi giyin. Temizleme solüsyonuna bir sünger batırın ve fazla sıvıyı sıkın. Panjurları ıslatılmış süngerle nazikçe fırçalayın. Her şey biraz köpüklenirse tereddüt etmeyin.

Şimdi sonuçların görselleştiği yer burası. Sabun, temizlenmesi gereken her şeyi kolayca çözecek ve süngerin her vuruşunda kumaşın temizlendiğini göreceksiniz. Tutarlı ve etkili temizlik için süngeri düzenli olarak temizleme solüsyonuna batırın.

Kumaş jaluziler narin olduğundan ve kolayca yıpranabildiğinden, ağır ovalamaya karşı dayanıklıdır. Dikey panjurlarınız varsa, bizim yaptığımız gibi jaluzileri ve yukarıdan aşağıya vuruşları temizlemek için yan vuruşlar kullanın.

Adım 4. Panjurları nemli bir bezle temizleyin.

Temizlik sonuçlarından memnun kaldığınızda, jaluzilerdeki sabunu nemli bir bezle silme ve günü bitirme zamanı.

Tüy bırakmayan bir bezi temiz suya batırın ve damlayan suyu çıkarmak için hafifçe sıkın. Nemli bezi ayrı çıtaların etrafına katlayın ve sabunu temizlemek için çıtalar arasında hareket ettirin.

Yine, jaluzilerle yana doğru ve dikey olanlar için yukarıdan aşağıya gidin. Panjurlardaki tüm sabunu etkili bir şekilde çıkarmak için bezi düzenli olarak temiz suyla durulamaya devam edin.

Son olarak, panjurların kurumasını bekleyin.

Ek ipuçları

 • Mümkünse, temizlemek için panjurları indirmeyin. Uzmanlar, her şeyi ayırmamayı veya her bir çıtayı ayrı ayrı ıslatıp yıkamayı tavsiye ediyorlar. Bahsetmiyorum bile, bu son derece sıkıcı bir görev ve onları da bir araya getirmelisiniz.
 • Elektrikli süpürgeniz çalışmıyorsa veya elektrikli süpürgeniz yoksa, tozu mikrofiber bir bezle kurulayın.
 • Dikey jaluzileri temizlemek için her zaman yukarıdan aşağıya hareketler kullanın. Aşağıdan yukarıya hareket etmek, çıtaları çözebilir.
 • Üzerinde herhangi bir temizleme solüsyonu kullanmadan önce her zaman panjurların göze çarpmayan bir kısmında nokta testi yapın. Sadece kumaşın zarar görmeyeceğini düşünüyorsanız devam edin.
 • Temizledikten sonra, kurutma sürecini hızlandırmak için jaluzileri kuru bir bezle silebilirsiniz. Evdeki hava sirkülasyonunu artırın veya kurumayı daha da hızlandırmak için birkaç pencere açın.
 • Konektör deliklerinin etrafını temizlemek için temizleme solüsyonuna batırılmış pamuklu çubuklar kullanın.
  Kirli kabloları temizlemek için güvendiğiniz kıyafet lekesi çıkarıcıyı kullanın. Kabloların üzerine biraz leke çıkarıcı püskürtün ve birkaç dakika bekletin. Ardından nemli bir bezle temizleyin.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*