Camları doğru ve güvenli bir şekilde temizleme

Bu, bir doktorun sadece gözlüklerini temizleyerek hastanın görüşünün netliğini geri kazandırdığı popüler bir şakadır. Gözlük takanlar bir noktada bu şakaya kapılanlar olabilir.

Çoğu için, lensleri temizlemek için gömlek kuyruklarına uzanma dürtüsüne direnmek çok zordur. Ancak gömlek kuyruğundaki ince kir parçacıkları gözlük camlarını çizmeye yeterlidir, bu alışkanlığın gözler için çok sağlıksız olduğundan bahsetmeye gerek yok. Uzmanlara göre hiçbir lens gerçekten çizilmez değildir.

Bardaklar kolayca kirlenir ve bu nedenle düzenli temizlik gerektirir. Gözlüklerin doğru ve güvenli bir şekilde nasıl temizleneceği, hem genç hem de yaşlıları şaşırtan bir sorudur. İster yakın zamanda gözlük takmaya başlamış olun, ister birkaç on yıldır takıyor olun, onları doğru şekilde temizlemiyor olabilirsiniz. İşte prosedürü sizin için basitleştirmek için küçük bir video.

İnsanların sıklıkla yaptığı bir diğer hata da cam temizleyicileri ve benzeri ürünleri camlarında kullanmaktır. Pencere camı ile düzeltici camlar arasında bir fark olduğunu anlamanız gerekir.

Gözlüklerinizin ve diğer gözlüklerinizin uygun hijyenini korumak, gözlerinizin sağlığı için çok önemlidir. Ve iyi haber şu ki, bu o kadar da zor değil. Burada basit adımlarla, yalnızca lensleri doğru şekilde kullanmakla kalmayıp, aynı zamanda camları temizleyici olmadan doğru ve güvenli bir şekilde nasıl temizleyeceğinizi de öğrenebilirsiniz.

Gözlükleri doğru şekilde temizlemek için adımlar

İhtiyacınız olacak şeyler:

 • Gözlük
 • Hafif sıvı el sabunu
 • Eski diş fırçası
 • Tüy bırakmayan bez

Adım 1. Lensleri akan su altında ıslatın.

Lensleri temizlemeden önce nemlendirmek önemlidir. Sadece lenslerin uzunluğunu akan su altında ileri geri hareket ettirin. Bu aynı zamanda gevşek kir veya kalıntıların temizlenmesine de yardımcı olacaktır.

Su sıcaklığına dikkat edin. Sıcak su daha iyi temizlerken, lenslerinizi, plastiği veya başka şeyleri mahvedebilir. Kesinlikle buna değmez! Lensleri ılık suyla da aynı şekilde etkili bir şekilde temizleyebilirsiniz.

Adım 2. Her merceğe bir damla sıvı sabun koyun

Her merceğe küçük bir damla hafif sıvı el sabunu püskürtün. Sıvı el sabunun yoksa bebek sabunu veya bulaşık deterjanı gibi amonyak içermeyen herhangi bir hafif sıvı sabun kullanabilirsin. Amonyak lensleri kaplamak için iyi değildir.

Adım 3. Sabunu lenslere sürün

Lensi başparmağınız ve işaret parmağınız arasında nazikçe tutun. Sabunu lensin üzerine tamamen yaymak için dairesel bir hareketle veya “nota sayma” hareketiyle ovalayın.

Uzmanlar, lenslerinizdeki biriken yağı ve kiri temizlemenin en iyi yolunun yumuşak sabun ve su olduğunu söylüyor.

Adım 4. Çerçeveyi eski bir diş fırçasıyla temizleyin

Gözlüğünüzün çerçevesini temizlemek için eski bir diş fırçası kullanın. Kirli bir diş fırçası kullanmadığınızdan emin olun çünkü gözlükler ve diğer camlar mümkün olan en hijyenik şekilde temizlenmelidir.

Gözlüğünüzün şakaklarını ve kulaklıklarını diş fırçasıyla temizleyin, kir tutan köşe ve çatlaklara girmeye dikkat edin.

Adım 5. Burun yastıklarını temizleyin

Sabit bir el ile burun yastıklarını diş fırçasıyla temizleyin. Lensleri diş fırçası ile çizmemeye dikkat edin.

Pek çok gözlükte burun tamponları çıkarılabilir. Burun pedindeki plağı diş fırçası ile daha iyi temizlemek için bunları çıkarabilirsiniz. Bununla birlikte, bu sadece her 3-4 ayda bir yapılmalıdır, çünkü burun yastıklarınızı çok sık çıkarmak onları gevşetecek ve sarkmaya meyilli olacaksınız.

Adım 6. Bardakları akan su altında yıkayın.

Gözlüklerinizi temizlemeyi bitirdiğinizde, açık bir musluk ile durulayın. Yine, merceklerin uzunluğunu su akışı altında ileri geri hareket ettirmeye dikkat edin.

Adım 7. Tüy bırakmayan bir bezle kurulayın.

Gözlüklerinizi kurutmak için temiz, kuru ve tüy bırakmayan bir bez kullanın. Lensleri nazikçe kurutmak için dairesel hareketler kullanın. Şakaklarınızı kuruturken gözlüğün köprüsünü baş parmağınız ve işaret parmağınız arasında tutun.

Yüzünüzü veya duşunuzu yıkarken bardaklarınızı her gün akan su altında yıkama alışkanlığı edinin. Yukarıda anlatıldığı gibi kapsamlı bir temizlik ayda bir yapılabilir.

Gözlükleriniz düzgün bir şekilde temizlendiğinde, artık dünyayı yeni bir netlikle görebilirsiniz!

Ek ipuçları

 • Temizlik maddeniz veya sıvı sabununuz amonyak içermemelidir. Amonyak, gözlük camlarınızın üzerindeki çeşitli koruyucu kaplamalara saldırarak onları yok eder.
 • Gözlüklerinizi temizlemek için narenciye bazlı deterjan veya sabun kullanmayın.
 • Lenslerinizi asla çamaşır suyu, sirke veya cam temizleyici ile temizlemeyin. Amonyak gibi bunlar da koruyucu kaplamaları bozabilir.
 • Kir parçacıkları yüzeyi çizebileceğinden lensler kuruyken temizlemekten kaçının.
 • Gözlüklerinizi kurutmak için yumuşak, tüy bırakmayan bir bez kullanın. Herhangi bir sert bez lenslerinizi çizebilir. Tüy bırakmayan bir bez bulamıyorsanız, gözlük kılıfınızla birlikte gelen lens bezini kullanabilirsiniz.
 • Camlar su basıncına dayanacak şekilde yapılmadığından, bardakları yıkarken su jetinin daima lenslere paralel olduğundan emin olun. Sabit bir su akışının lenslerinize aşırı baskı uygulayabileceğini ve sonunda onları mahvedebileceğini unutmayın.
 • Gözlüğü çizip kirletebileceğinden, camı lens yüzeyinde bırakmaktan kaçının.
 • Temizlemediğiniz zamanlarda gözlük camlarına dokunmaktan kaçının. Bu, lenslerinizde çirkin parmak izleri bırakır.
 • Gözlükleri çıkarmak ve takmak için her zaman iki elinizi de kullanın. Bu, gözlük çerçevesinin şeklini korumasına yardımcı olur.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*