Sadece Bir Ortak Malzemeyle Çamaşır Sodası Nasıl Yapılır

Film geliştirmeden tahnitçiliğe ve kimya laboratuvarlarından doğrudan mutfağınıza kadar, genellikle soda veya sodyum karbonat olarak bilinen soda külü, büyüleyici bir kullanım geçmişine sahiptir.

Bir pH dengeleyici, su yumuşatıcı, ağartıcı çubuk kraker ve su ısıtıcılarında kireç sökücü olan çamaşır sodasının birden fazla kullanımı vardır. Ancak en yaygın olanı, çamaşır deterjanı olarak basit ev kullanımıdır.

Yıkama sodası, etkili bir doğal temizleyici ve temizleyici olarak yaygın olarak kullanılan karbonik asidin suda çözünür bir sodyum tuzudur. Aslında, tüm ticari deterjanlar ana bileşen olarak çamaşır sodası içerir.

Bununla birlikte, yıkamak için soda dünya çapında yaygın olarak bulunmaz ve özellikle çok az mağazası olan veya hiç olmayan kırsal alanlarda yaşayanlar için yıkamak için soda bulmak zor olabilir.

Ama işte kurtarma geliyor. Ellerinizi kabartma tozu içine koyun ve tek bir ortak malzemeyle kendi kabartma tozu yıkamanızı yapabilirsiniz. Tek ihtiyacınız olan bir fırın ve sadece pişirin!

Kabartma tozu (kabartma tozu) üzerinde uzun süre yeterli ısı kullanmak, fazla karbondioksit açığa çıkarırken yapısını yıkama sodasına (sodyum karbonat) dönüştürür.

Çamaşır sodasını hazırlama adımları:

İhtiyacınız olacak şeyler:

  • Kabartma tozu – 2 ila 3 bardak

Adım 1. Fırını önceden 400 dereceye ısıtın.

Fırını önceden 400 ° Fahrenheit’e ısıtın.

Adım 2. Karbonatı sürün ve pişirin

  • Bir kurabiye yaprağı alın ve üzerine kalın bir tabaka karbonat (2 ila 3 fincan) yayın.
  • 1 saat boyunca 400 ° fırına koyun.
  • Eşit şekilde pişmesi için pişirme sırasında 1 veya 2 kez iyice karıştırın.

Kabartma tozu dönüşümü için, kabartma tozu 400 dereceye ulaşmalıdır, bu nedenle reaksiyonun gerçekleşmesi için tam zaman gerekir.

Pişirme sodası bittiğinde görünümünde, hissinde ve dokusunda bir değişiklik fark etmelisiniz. Kabartma tozu ipeksi, tozumsu bir his verirken, kabartma tozu grenli bir dokuya sahiptir.

Adım 3. Soğutun ve saklayın

  • Kurabiye yaprağını fırından çıkarın ve bileşimin tamamen soğumasını bekleyin.
  • Hava geçirmez bir kapta saklayın.

Bu ev yapımı çamaşır sodasını doğal temizlik tariflerinde ve çamaşır sabunlarında kullanın.

Kabartma tozu hafif, kabarık, toz halindedir ve kristalleşmiştir ve bir araya toplanır.

Çamaşır sodası düz, opak ve grenlidir ve kolayca topaklanmaz.

Ek ipuçları

  • Yıkama sodası kostiktir ve yenmez bir bileşimdir. Ellerinizle dokunurken eldiven giydiğinizden emin olun.
  • Kompozisyonun küçük parçacıklarını soluyabilmeniz için çok sert karıştırmayın.
  • Pişirme işlemi için cam tepsi de kullanabilirsiniz. Ancak cam bir kapta biraz daha uzun sürecektir. Öte yandan taş veya metal kullanmak daha az zaman alacaktır.
  • Ev yapımı bir çamaşır deterjanının en iyi avantajı, uçucu yağları deneyebilmenizdir. Giysilerinizin her yıkamadan sonra taze kokmasını sağlamak için en sevdiğiniz kokudan birkaç damla ekleyin.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*