60 saniyede kaygıdan nasıl kurtulurum

Gecenin ortasında soğuk terler, yarışan düşünceler, nefes alamama hissi ve sizi bunaltan dayanılmaz bir panikle uyanırsanız, bir anksiyete atağının kurbanı oldunuz.

Anksiyete atakları ve rahatsızlıkları günlük hayatımızın bir parçası haline geliyor. Bazen, bazı konulara gereğinden fazla dikkat vermenizdir. Ancak çoğu zaman, yaşam durumları karmaşıklaşabilir ve zihninizi tüketebilir.

Farklı yaşam durumlarından geçerken belli bir miktar stres beklense de, basit kararlar ve eylemler zihninizi yüksek düzeyde kaygıya sürüklediğinde, bu asla hafife alınmamalıdır. Bu tür semptomlar, uygun dikkat ve etkili çözümler gerektirir.

İlaç tedavisi hızlı bir çözüm gibi görünse de, geçici bir çözümdür. Anksiyete ilaçları da en kötü yan etkilere sahip olanlar arasındadır. Zamanla vücudunuz da bu ilaçlara tolerans geliştirebilir ve sonunda istenen sonuçları elde etmek için daha yüksek dozlara ihtiyacınız olacaktır.

Pek çok doğal alternatif, yan etkiler olmadan zihninizi rahatlatmanıza ve sakinleştirmenize yardımcı olabilir. Ayrıca yaşam tarzınızda bazı değişiklikler yapabilir ve kendi kendine yardım seanslarına ve kurslarına katılabilirsiniz.

İşte zihninizi şiddetli anksiyeteden kurtarmak için kullanabileceğiniz dört yöntem.

Yöntem 1: derin nefes alma

Bir anksiyete atağı sırasında, ciğerlerinizin tepesinden hızla nefes almaya başladığınız için nefesiniz sığlaşır. Bu, nefes darlığı, baş dönmesi, kafa karışıklığı, mide bulantısı veya boğazda bir yumru gibi genellikle panik ataklarla ilişkili çeşitli semptomlara yol açan “hiperventilasyona” yol açar.

Derin nefes alıştırması yaparak, bir anksiyete atağının bu belirtilerini 60 saniye içinde kolayca ve etkili bir şekilde ortadan kaldırabilirsiniz. Sığ nefes almanın aksine, derin nefes alma veya diyafragmatik solunum, akciğerlerin alt kısmıyla yavaş nefes alır.

Bir elinizi belinizin hemen üzerine, belinizin hemen üstüne koyun ve diğer elinizi göğüs kemiğinizin hemen üzerine koyun. Bu, kasların çalıştığını hissetmenize ve iyi nefes almanıza yardımcı olacaktır.

Burnunuzdan yavaş ve derin nefes alın. Nefes alırken karnınızın genişlediğini ve hava ile dolduğunu hissetmelisiniz. Bunu göğüs kaslarınız yerine mide kaslarınızı kullanarak yapın.

Nefesinizi olabildiğince birkaç saniye tutun.

Yöntem 2: Soğuk bir duş kullanın

Soğuk bir duş, yarış ve kontrol edilemeyen düşünceler hakkında düşünmeyi bırakmanıza yardımcı olabilir. Vücut soğuk suyun şokunu atlattıktan sonra genellikle beden ve zihin canlanır.

Hidroterapi, kaygıyı kontrol etmenin ve zihni sakinleştirmenin etkili bir yoludur. Beyin işlevini iyileştirmek için sıcaklıktaki değişikliği kullanır. Soğuğun ve nemin etkisi, yüzeydeki kan damarlarını daraltır ve ısıyı korumak için kanın yüzeyden çekirdeğe akmasına neden olur. Bu süreçte beyin ve diğer hayati organlar, beynin çalışmasına yardımcı olan oksijen ve beslenmeyi sağlayan taze kan alır.

Ne zaman anksiyete başladığını hissettiğinizde, kendinizi mümkünse duşa girmek için eğitin. Soğuk su akıntısının altında durun ve 4 ila 5 dakika boyunca tepeden tırnağa akmasına izin verin. Soğuk suyun şokuna aynı anda dayanamıyorsanız, ılık suyla başlayın ve soğuk bir duşla bitirin.

Ancak soğuk duşlar daima ısıtmalı bir banyoda alınmalıdır. Soğuk bir duştan sonra soğuk bir odaya girilmesi tavsiye edilmez.

Yöntem 3: Bitkisel çaylar kullanın

Çay genellikle rahatlama ile ilişkilendirilir. Akşamları bir bardak içmek günü daha sakin bir şekilde bitirmenize yardımcı olabilir. Çaydaki L-theanine bileşeni, uyuşukluğa neden olmadan zihni sakinleştirir ve günün herhangi bir saatinde anksiyete semptomlarını azaltmak için etkili bir şekilde kullanılabilir.

Yeşil çay ve papatya, rezene ve catnip çayı gibi diğer bitki çayları endişenize yardımcı olabilir. Bitki çayları yapmak için fesleğen, mercanköşk, adaçayı veya nane de kullanılabilir.

Çay yapmak için taze otlar kullanırsanız, 2 ila 3 bardak çay yapmak için 1 ons ot kullanın. Kurutulmuş otlar kullanıyorsanız, aynı miktarda çay yapmak için yarım ons kuru ot kullanın.

Papatya, kaygıyı hafifletmek için kullanabileceğiniz hazır bitki çaylarından biridir. Rahatlama ve uyuşukluğa neden olabilecek hafif bir yatıştırıcı etkiye sahiptir. Yeşil çay ise zihni sakinleştirir, uyarır ve uyuşukluğa neden olmaz. Bu çaylar, çay poşeti formunda yaygın olarak bulunur ve bu da onları çok daha kullanışlı hale getirir.

İhtiyacınız olacak şeyler:

 • Papatya çayı poşeti – 1
 • Sıcak su – 1 su bardağı

Adım 1. Bir papatya çayı poşetini sıcak suya koyun.

Papatya çayı poşetini 1 bardak kaynar suya koyun.

Adım 2. Çayı demleyin

 • Güçlü bir çay tercih ediyorsanız, çay poşetini sıcak suda yaklaşık 3 dakika demlendirin. Ama 5 dakikadan fazla demlenmesine izin vermeyin, yoksa çayın tadı ekşir.
 • Çay poşetini çıkarın.

Adım 3. Papatya çayınızı için

 • Buharda tüten papatya çayınızı için.
 • İsterseniz içmeden önce tatlandırabilirsiniz. Bazı doğal tatlandırıcılar arasında bal, stevia ve agave nektarı bulunur. Ayrıca çayınızın üzerine biraz tarçın serpebilirsiniz.

Günde 2 veya 3 kez bir fincan papatya çayının tadını çıkarın.

Yöntem 4: Aromaterapi kullanmak

Aromaterapi, kaygıyı kontrol altına almak için kullanabileceğiniz başka bir yöntemdir. Kokulu mumlar ve uçucu yağlar, ortamınızda stresle mücadele etmek için aromaterapiye neden olmak için kullanılabilir. Aromaterapinin zihin üzerinde sakinleştirici ve rahatlatıcı etkileri olabilir ve bu süreçte anksiyeteyi yavaşlatır.

Çoğu uçucu yağ, dolaşımı iyileştirir ve kas gevşetici görevi görür, böylece vücudu ve daha sonra zihni sakinleştirir. Biberiye ve lavanta esansiyel yağları, endişe azaltıcı özellikler söz konusu olduğunda en iyi iki seçenektir.

Aşağıdakiler, kaygınızı hafifletmek için uçucu yağları kullanabileceğiniz birçok yoldan bazılarıdır:

 • Yatak odanızda veya banyo sırasında yatıştırıcı uçucu yağlarla yapılan kokulu mumları yakmak özellikle faydalı olabilir.
 • Rahatlatıcı bir banyo için banyo suyunuza birkaç damla en sevdiğiniz uçucu yağdan ekleyin.
 • Esansiyel yağlarla vücut masajı yaptırmak bedeni ve zihni stresten arındırmanın iyi bir yoludur. Seçtiğiniz uçucu yağı masaj yağına ekleyin ve karışımı masaj için kullanın.
 • Lavanta yağı, ciltte seyreltilmeden güvenle kullanılabilen birkaç uçucu yağdan biridir. Stresi azaltmak ve zihninizi sakinleştirmek için nabız noktalarınıza uygulayabilirsiniz.
 • En sevdiğiniz uçucu yağın (seyreltilmiş) bir kısmını şakaklarınıza masaj yapın.
 • Dinlendirici bir uyku için yastıklarınıza biraz uçucu yağ uygulayın.
 • Biraz buharlı suya uçucu yağ ekleyin ve hızlı bir sakinleştirme seansı için aromatik buharı soluyun.

Yöntem 5: Otları kullanın

Birçok bitki zihin sakinleştirici özellikleriyle bilinir ve şiddetli kaygıyı hafifletmek için kullanılabilir. Bu bitkiler, anksiyete ilaçlarına doğal bir alternatif sağlar.

Aşağıda listelenen şifalı bitkiler, stresi geride bırakmanıza ve hayatınızın yeniden tadını çıkarmanıza yardımcı olabilir. Bitkisel bir rejime başlamadan önce, aldığınız herhangi bir ilacı etkilemediğinden emin olmak için doktorunuza danışın.

 • Rhodiola bitkisinin kökü   doğal bir stres gidericidir. Vücudunuzun ve zihninizin fiziksel, zihinsel, kimyasal ve çevresel stresle başa çıkmasına yardımcı olabilecek bitkisel bir ilaçtır.
 • St.John’s wort  , doğal bir ruh hali güçlendirici ve zihinsel gevşetici. Depresyon için geleneksel bir çare olsa da, iki sorun yakından ilişkili olduğu için anksiyete bozuklukları için de işe yarar. Kapsül şeklinde veya çay şeklinde alınabilir. Ayrıca gerektiğinde taze bir tedarik için bahçenizde yetiştirebilirsiniz.
 • Passionflower  , kaygı düzeyini azaltmada etkilidir. Hafif bir yatıştırıcı etkisi vardır ve anksiyete uykusuz kalmanıza neden oluyorsa uyumanıza yardımcı olabilir.
 • Kava kava  , anksiyeteye bağlı uykusuzluk konusunda size yardımcı olabilecek başka bir bitkidir. Kökünden yapılan çayın yatıştırıcı etkisi vardır ve Valium ve benzeri ilaçlara alternatif olarak kullanılabilir. Bununla birlikte, sizi etkin bir şekilde bilinçsiz hale getireceği için yatmadan önce tüketmek en iyisidir. Aynı sebepten dolayı, araba kullanmanız veya işe gitmeniz gerektiğinde asla tüketmeyin.
 • Yüksek düzeyde anksiyeteyi azaltmada faydalı olan diğer şifalı bitkiler arasında  kediotu, şerbetçiotu, limon otu, kutup kökü  ve  kutsal fesleğen bulunur  .

Kaygıdan kurtulmak için ipuçları

 • Meditasyon, kaygıyı gidermenin yanı sıra geri gelmesini önlemenin en iyi ve en sağlıklı yollarından biridir. Hangi meditasyon tekniğinin sizin için en uygun olduğunu bulmak ve onu yaşam tarzınıza dahil etmek için farklı stiller deneyin.
 • Günlük yoga yapın. Yoga esneme hareketleri zihninizi sakin ve rahat tutmanıza yardımcı olabilir.
 • Düzenli egzersiz aynı zamanda kaygı ile mücadeleye yardımcı olur. Tempolu yürüyüş, koşu, yüzme veya titiz egzersiz gibi aktiviteler sizi rahatsız eden şeyleri düşünmekten vazgeçmenize yardımcı olabilir. Egzersiz ayrıca vücudunuzun stres hormonları olan adrenalin ve kortizol seviyelerini düşürür.
 • İyi bir diyet ve yeterince uyumak, kaygıyı hafifletmek için uzun bir yol kat eder. İyi dinlenmiş ve beslenmiş bir vücut, yoğun anksiyete olaylarına neden olmadan günlük durumlarla daha iyi başa çıkabilir.
 • Aşırı anksiyete ve panik atak nöbetleri yaşadığınızda, kafein ve alkolü azaltmak, iyileşmeniz üzerinde olumlu bir etkiye sahip olabilir. Çok fazla kafein ve alkol, zihni ve bedeni çok fazla strese sokabilir ve sizi endişeye yatkın hale getirebilir.
 • Bir günlük tutun. Düşüncelerinizi yazmak, kaygınıza katkıda bulunabilecek zihinsel ve duygusal sorunları ele almanıza ve bunlarla başa çıkmanıza yardımcı olabilir.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*