Badem sütü nasıl yapılır

Badem sütü hızla popülerlik kazanıyor. Etkileyici bir besin profili ile desteklenen badem sütü, en çok aranan, süt ürünü olmayan sütlerden biridir. Büyük olasılıkla, size faydalarını zaten sunmuşlardır. Değilse, bu ev yapımı versiyon sizi hemen bağlamalı.

Badem, kendi başlarına beslenme güç merkezleridir. Badem sütü size o iyiliği içecek olarak verir. Süt, kemik sağlığı için iyi kabul edilir ve sağlıklı kilo kaybını destekler. Kandaki kötü kolesterolü düşürür ve sindirime yardımcı olur. Ayrıca cildin parlak kalmasına yardımcı olur.

Laktoz intoleransı olan veya vegan bir yaşam tarzı izleyenler için inek sütüne harika bir alternatiftir.

Paketli çeşidi tariflerde kullanmak için uygun bir ürün için ideal iken, ev yapımı badem sütünün kendine göre bir avantajı vardır. Birçok paketlenmiş gıda gibi, ticari badem sütü de raf ömrünü uzatmaya yönelik katkı maddeleri ve koruyucularla yüklüdür.

Amacınız kendinizi ve ailenizi katkı maddelerinden ve koruyuculardan uzak tutmak, daha sağlıklı ve daha organik yiyecekler yemek ise tercih ettiğiniz seçenek ev yapımı badem sütüdür. Ayrıca evde badem sütü yapmak, kalınlık, tatlılık ve lezzet gibi değişkenlerle oynamanıza izin verir.

Kremalı badem sütü yapma adımı

İhtiyacınız olacak şeyler:

  • Badem – 1 su bardağı
  • Filtrelenmiş su – 3 su bardağı + ıslatma için ekstra
  • Estopilla

1. Adım Bademleri ıslatın

Bir kaseye 1 bardak badem koyun. Bademleri batırmak için yeterli miktarda süzülmüş suyu kaseye dökün. Bademleri gece boyunca veya en az 12 saat suda bekletin. Unutma, bademleri ne kadar uzun süre ıslatırsan, ortaya çıkan badem sütü o kadar kremalı olur.

Badem bir gecede ıslatıldıktan sonra boyut olarak neredeyse yüzde 50 artacaktır.

Adım 2. Bademleri süzün

Bademler ıslatıldıktan sonra süzün ve suyu atın.

Adım 3. Bademleri durulayın ve soyun.

Islatılmış bademleri tatlı suyla durulayın ve cildi çıkarın. Islatma badem kabuğunu yumuşatır ve kabuklu yemiş ile kabuğu arasındaki bağı zayıflatır. Bu, ıslatılmış bademlerin çok daha kolay soyulmasını sağlar.

Adım 4. Bademleri ve filtrelenmiş suyu bir karıştırıcıya koyun.

Islatılmış ve soyulmuş bademleri 3 bardak süzülmüş su ile birlikte bir blendere koyun.

Adım 5. Pürüzsüz olana kadar karıştırın

Yüksek ısıda karıştırın ve içerik düzgün bir şekilde akana kadar atmaya devam edin.

Adım 6. Badem sütünü bir tülbentle çıkarın ve

Bir kasenin üzerine tülbent koyun ve badem karışımını içine dökün. Bir demet oluşturmak için tülbent bezinin kenarlarını tutun ve tüm sıvıyı sıkın. Kapta toplanan beyaz sıvı saf badem sütüdür.

Tülbentte kalan badem posası atılabilir veya kek  , yulaf ezmesi, smoothie, shake veya herhangi bir hamur hamuruna eklenebilir  .

Kremalı ve lezzetli badem sütü bir bardağa dökün ve taze olarak tadını çıkarın. Sütü bal veya diğer doğal tatlandırıcılarla da tatlandırabilirsiniz.

Daha sonra kullanmak üzere bir cam kavanozda veya kapta soğutmayı seçebilirsiniz. Depolanan badem sütünü kullanmadan önce iyice çalkalayın çünkü süt katıları kavanozun dibine çökme eğilimindedir.

Ek ipuçları

  • Badem 48 saate kadar kolayca ıslatılabilir. Bademleri ıslatmak için her zaman filtrelenmiş veya içilebilir su kullanın, çünkü su fındıklara emilir.
  • Bademleri 12 saatten fazla ıslatıyorsanız, bozulmalarını önlemek için 12 saatte bir ıslatma suyunu değiştirmeniz gerekecektir. Islatma suyunu her değiştirdiğinizde bademleri tatlı suyla iyice durulayın.
  • Sütü tatlandırmak için ıslatılmış bademleri karıştırırken 1 veya 2 hurma da ekleyebilirsiniz.
  • Daha fazla seyreltilmiş süte ihtiyacınız varsa, karışımda kullanılan su miktarını artırın. Daha kalın süt için, blendere eklediğiniz suyu azaltabilirsiniz.
  • Bu badem sütü, buzdolabında 3 güne kadar kolayca saklanabilir. Pastörize ederseniz sütün raf ömrü 1 haftaya kadar uzatılabilse de evde badem sütü yapmanın amacı taze olarak tadını çıkarmaktır.
  • Ayrıca arta kalan badem ununu fırında kurutarak istediğiniz tarifte kullanmak üzere badem ununa dönüştürebilirsiniz. Badem ununu bir fırın tepsisine ince bir tabaka halinde yayın ve kuruyana kadar yavaşça pişirmek için en düşük ayarda fırına koyun. Badem ununu yapmak için sertleştirilmiş badem ununu bir karıştırıcıda çalıştırın.
  • Süt ürünleri ile sorunu olmayanlar ıslatılmış bademleri karıştırırken inek sütü yerine süzülmüş suyu ikame edebilirler. Bu, ortaya çıkan sütün lezzetini yepyeni bir seviyeye taşıyacaktır.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*