Bilgisayar ekranınızı nasıl temizlersiniz

Sadece camdan yapıldığı için monitörünüzün parlak ekranını Windex ve bulaşık havlusu ile temizleyebileceğinizi düşünebilirsiniz. Ancak büyük olasılıkla ekranın cam kadar dayanıklı ve kimyasallara karşı dayanıklı olmayan bir kaplaması var.

Bazı insanlar votka gibi sert alkolleri de önermektedir – kötü bir fikir! Oje çıkarıcı (aseton içeren) veya Windex (amonyak içeren) da kötü seçeneklerdir. Kağıt havlu kullanmanın, ekranınızda zımpara kağıdı kullanmaya benzer olduğunu biliyor muydunuz? Kağıt havludaki lifler oldukça aşındırıcıdır ve değerli ekranınıza zarar verebilir.

Parmak izleri, cildinizden bulaşan yağ ve hatta bazen yiyecek ve içecek parçacıkları favori cihazınızın ekranını kirletebilir. Evcil hayvanlarınız ve çocuklarınız varsa, bilgisayar ekranınızın kirlenmesini önlemenin bir yolu yoktur. Ve bazılarınız monitörü oynamayı seven arkadaşlarınız ve ailenizle kutsanmış olabilir. Yavaş yavaş üzerinde biriken günlük toz ve kirden bahsetmiyorum bile.

Şimdi, tabii ki, televizyonunuzun, dizüstünüzün, iPhone’unuzun ve bilgisayar monitörünüzün ekranlarını düzenli ve alışkanlık olarak kirleten unsurlara karşı savaşamazsınız. Yapabileceğiniz şey, pahalı cihazlarınızın ekranlarına büyük ölçüde zarar verebilecek sorumsuz temizleme yöntemlerinden kaçınmaktır. Piyasada bulunan temizleme solüsyonlarının çoğu, pahalı olmanın yanı sıra, elektronik üreticilerinin özellikle yasakladığı kimyasalları içerir.

Eski bulaşık sabunu ve beyaz sirkenin temizlikte çok yönlü olması gerçekten şaşırtıcı: verimli ancak hassas yüzeylerle uyumlu. Bulmak için mutfağınıza gitmeniz gereken bu iki malzemeden biriyle monitör ekranınızı kolayca temizleyebilirsiniz.

 • Yöntem 1: Bulaşık deterjanı kullanın
 • Yöntem 2: Beyaz sirke kullanın

 

Yöntem 1: Bulaşık deterjanı kullanın

İhtiyacınız olacak şeyler:

 • Toz almak için mikrofiber bez
 • Mikrofiber havlu
 • Bulaşık deterjanı
 • Arıtılmış su
 • Damlalık
 • Küçük sprey şişesi

Adım 1. Tozu mikrofiber bezle temizleyin

Öncelikle ekranınızdaki tozu mikrofiber bir bezle temizleyin. Gözlüklerinizle birlikte gelen lens temizleme bezini kullanabilirsiniz. Ekranınız sadece tozluysa ancak kirli değilse, buraya kadar gelebilirsiniz. Parmak izlerini ve diğer izleri görüyorsanız, sonraki adımlarla devam edin.

Adım 2. Sprey şişesini damıtılmış suyla doldurun.

Küçük bir sprey şişesini distile su ile doldurun.

Bilgisayar ekranınıza yalnızca saf su dokunmalıdır. Damıtılmış su, genellikle musluk suyunda bulunan tuz veya mineral içermez.

Adım 3. Bulaşık deterjanı karıştırın.

Sprey şişesine 1 damla amonyak içermeyen bulaşık deterjanı ekleyin. Ekranınıza çok fazla sabun bulaşmasını istemediğiniz için yalnızca 1 damla kullandığınızdan emin olun. Gerekirse bir damlalık kullanın.

Çok küçük miktarlarda bulaşık yıkama sıvısı, bu temizlik için bazı üreticiler tarafından onaylanmıştır.

Adım 4. Temizleme solüsyonunu mikrofiber havlu üzerine püskürtün.

Temizleme solüsyonunu mikrofiber bir havluya püskürtün. Yüzeyi nemlendirmeye yetecek kadar püskürtün ve bundan fazlasını yapmayın.

Adım 5. Ekranı temizleyin

Şimdi oldukça kolay olan asıl temizlik kısmı geliyor.

Bezi hafif bir elle yatay veya dikey olarak tek yönde hareket ettirin. Sorunlu alanları parlatmaz. Sürekli temizlik hareketlerini sabırla tekrarlayın.

Adım 6. Ekranı nazikçe kurulayın

Ekranınızda hiçbir iz kalmadığında, temiz ve kuru bir yüzey ortaya çıkarmak için mikrofiber havlunun katını değiştirin.

Kalan nemi ekranınızdan temizlemek için bu yüzeyi kullanın. İz bırakabileceğinden solüsyonu havada kurutmaktan kaçının.

Yöntem 2: Beyaz sirke kullanın

İhtiyacınız olacak şeyler:

 • Mikrofiber giyim
 • Tüy bırakmayan bez
 • Beyaz sirke
 • Arıtılmış su
 • Küçük sprey şişesi

Adım 1. Ekrandaki tozu kurutun

Temiz ve kuru bir mikrofiber bezle ekrandaki tozu silin. Yine elinizde bulunan bir lens temizleme bezini kullanabilirsiniz.

Adım 2. Temizleme solüsyonunu hazırlayın

Aşağıdaki temizleme solüsyonunu hazırlayın. Küçük bir sprey şişesinde, damıtılmış su ve beyaz sirkeyi 2: 1 oranında karıştırın.

İyice karıştırmak için şişeyi sallayın.

Vücut için iyi olan ancak monitör ekranı için olmayan çözünmüş tuzlar ve mineraller içerdiğinden musluk suyu veya şişelenmiş su önerilmez.

Adım 3. Tüy bırakmayan bir beze biraz temizleme solüsyonu püskürtün

Çözeltiyi tüy bırakmayan bir beze püskürtün. Bezi nemlendirmek için yeterli miktarda sprey kullanın. Temizleme sırasında çözelti kurursa, tekrar bezin üzerine biraz püskürtebilirsiniz.

Adım 4. Ekranı temizleyin

Hafif bir el kullanarak ekranı nemli, tüy bırakmayan bir bezle temizleyin. Tüm ekranı temizleyene kadar bezi tek yönde, dikey veya yatay olarak hareket ettirin.

Bezin nemi, her geçişten sonra kolayca kuruması için yeterli olmalıdır. Herhangi bir nem kalırsa, temiz, kuru ve tüy bırakmayan bir bezle silin.

Ek ipuçları

 • Bir temizleme solüsyonuyla temizlerken elektrik çarpmasını önlemek için monitörün kapalı ve fişinin çekili olduğundan emin olun. Benzer şekilde, tekrar açmadan önce monitörün tamamen kuru olduğundan emin olun.
 • Temizlemeden önce monitör dokunulabilecek kadar soğuk olmalıdır, aksi takdirde temizleme solüsyonları hızla buharlaşır ve lekeler bırakır.
 • Mağazadan satın alınan bir temizleyici kullanırken, aseton, etil alkol, toluen, etil asit, amonyak veya metil klorür gibi kimyasallar içermediğinden emin olun. Bu kimyasallar ekranınızdaki yansıma önleyici ve yansıma önleyici kaplamalara zarar verebilir.
 • Amonyak içermeyen bulaşık deterjanı kullandığınızdan emin olun.
 • Bulaşık bezleri ve kağıt havlular her zaman kesinlikle HAYIR’dır. Yalnızca mikrofiber bezler ve tüy bırakmayan bezler kabul edilir.
 • Alkol kullanıyorsanız dikkatli olun. İyi bir temizleme alternatifi olmakla birlikte son derece yanıcıdır.
 • Asla doğrudan ekrana herhangi bir sıvı dökmeyin veya püskürtmeyin. Kullanacağınız temizlik bezinin üzerine püskürtün.
 • Ekrana zarar verebileceğinden asla dairesel parlatma hareketleri kullanmayın. Yalnızca tek yönde hafif, dikey veya yatay hareketler kullanın.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*