Bir tencerede brokoli nasıl yetiştirilir

Brokoli, çocukların sevmediği bir sebze olarak kötü bir üne sahiptir. Doğru hazırlanırsa, bu şekilde olması gerekmez. Kendi brokolinizi yetiştirmek, tüm aileyi bu besleyici güç merkezine adil bir çekim yapmaya teşvik etmenin harika bir yoludur. Çeşitli besin maddelerinin bulunduğu bir hazine olan brokolinin kökleri İtalya’dadır. Antik Roma döneminde yabani lahanadan türemiştir. Yeni Dünya’ya İtalyan yerleşimciler tarafından getirilen, bugün çeşitli sağlıklı yiyecekler arasında ünlü statüsüne sahiptir.

Brokoli, mükemmel bir C ve K vitamini, krom ve folat kaynağı olmasının yanı sıra, çok iyi bir A, B6, B2 ve E vitamini kaynağıdır.Ayrıca iyi miktarda fosfor, manganez ve potasyum içerir.

Evde yetiştirilen brokoli, ticari ürünler yetiştirmek için kullanılan hiçbir kimyasal böcek ilacı veya gübre olmadan sağlık yararlarından yararlanmanızı sağlar.

Brokoli bitkisi yetiştirmenin en kolay yolu tohumdur. Hasadı teşvik eden büyüme koşullarını sağlamak için brokolinizi ilkbahar veya sonbaharda ekin. Soğuk mevsim brokoli mahsulü, soğuk sıcaklıkları (45 ° F ila 75 ° F) sever ve en iyi verim için tam güneşe sahip olmalıdır.

Brokoli hafif alkali toprağı tercih eder (pH 6.0 ila 7.5), ancak bu, brokoliyi burada anlatılan şekilde yetiştirirken büyük bir sorun değildir. Brokoli, toprakta yetiştirildiğinde bazı ara sıra kulüp kök zararlılarından ve hastalıklarından etkilenir.

Çoğu brokoli bahçıvanı için gerçek numara, ne zaman hasat edileceğine karar vermektir. Hasat için uygun kafaları nasıl belirleyeceğinizi öğrendikten sonra, iyi olacaksınız.

Bir tencerede brokoli yetiştirme adımları

İhtiyacınız olacak şeyler:

Tohumları çimlendirmek için

 • Torbalarda organik kompost
 • Torbalarda organik saksı toprağı
 • Küçük ekici / Çimlenme tepsisi
 • Eldivenler (isteğe bağlı)
 • Bahçe sprey şişesi
 • El malası
 • Tohumlar
 • Bitki etiketi
 • Orta boy kase

Nakli için

 • Torbalı saksı toprağı
 • Olla grande
 • Kahve filtreleri veya küçük bir yatay kumaş parçası
 • Torbalarda organik kompost
 • Eldivenler (isteğe bağlı)
 • Bahçe sprey şişesi
 • Bitkiyi etiketlemek için bitki etiketi (isteğe bağlı)

Adım 1. Saksı toprağı ile organik kompostu karıştırın ve tohumları ekin

Kapta saksı toprağı ve kompostu eşit porsiyonlarda birleştirin. Küçük tencerenizi veya çimlenme tepsinizi doldurmak için yeterli karışıma ihtiyacınız var. Suyun dışarı akması için tencere olarak kullandığınız nesnenin alt kısmında bir delik olduğundan emin olun.

Kompost ve saksı toprağı karışımı ile doldurun.

Hazırlanan toprak karışımının yüzeyine 3-4 brokoli tohumu koyun. Brokoli tohumları çok küçük ve kahverengidir. Bunları çevrimiçi olarak veya yerel bahçe merkezinizden satın alabilirsiniz. En iyisi taze tohumlara sahip olmaktır, ancak brokoli tohumları birkaç yıl canlı kalır.

Tohumları ince bir saksı toprağı tabakasıyla örtün. Tohumları kaplamak için 1/4 inçten fazla saksı karışımı kullanmayın.

Toprağı nemlendirmeye yetecek kadar hafifçe sulayın. Tencereye toprağı su basmamaya dikkat edin.

Gerekirse, saksıyı bahçenizdeki diğer bitkilerden ayırmak için etiketleyin. Tencereyi tam güneşe yerleştirin. Brokoli serin havayı sevse de sağlıklı büyümesini sağlamak için maksimum güneş ışığı gerektirir. Dışarının ne kadar sıcak olduğuna bağlı olarak, bu iç mekanda çok güneşli bir pencerede, özel bir ışık altında veya dışarıda bir sundurma veya bahçede olabilir. Brokolinin 45 ° F ile 75 ° F arasındaki sıcaklıkları tercih ettiğini unutmayın.

Adım 2. Fidelerin gelişimini izleyin.

Brokoli’nin serin bir iklime ihtiyacı vardır. Tohumlar, sıcaklık 45 ° F ile 75 ° F arasında olduğunda çimlenir. Çimlenme süreci, 40 ° F kadar düşük bir sıcaklığı bile tolere edebilir. Brokoli dona tahammül edebilir, ancak ancak bitkiler yükselip bir zaman büyüdü. Tohumlar ekimden birkaç gün sonra filizlenmeye başlar. 4 ila 6 hafta içinde, fideler nakledilecek kadar olgunlaşır.

Fideler büyüdükçe, her saksıda yalnızca BİR güçlü fide olmasına izin vermek için partiyi inceltin. En uzun olması gerekmez, ancak en çok yapraklı en kalın gövde olmalıdır. Fideler yeterince güneş ışığı almıyorsa çok ince ve yumuşacıktır. Böyle bir durumda, yeni bir tohum başlatmayı ve saksıyı daha güneşli bir yere taşımayı deneyin.

Adım 3. Tencerenin altını kahve filtresiyle hizalayın ve hazırlanan toprağı koyun

Torbalı verimli organik saksı toprağı ile torbalı organik kompostu 1 kısım kompost ile 3 kısım saksı toprağı oranında karıştırın. Topaklanmayı gidermek için karışımı ellerinizin arasında çalıştırın.

Toprak, yüksek organik madde içeriği ile iyi drene ve verimli olmalıdır. Brokoli, pH 6,0 ila 7,5 olan hafif alkali toprakları tolere edebilir.

Altında 10-12 “çapında ve 8-12” yüksekliğinde delikleri olan bir tencere seçin. Delikleri kapatmak için bir parça bahçe bezi veya kahve filtresiyle kapatın. Bu, toprağın deliklerden sızmasını önler, ancak suyun serbestçe tahliye edilmesini sağlar.

Tencereyi, tencerenin üst kenarından yaklaşık 1 inç kalacak şekilde hazırlanan toprakla doldurun. Toprağı üst üste yığmayın, gevşek bırakın.

Adım 4. Fideyi saksıya aktarın.

Küçük tencerenizin veya brokoli bitkisinin bulunduğu çimlenme tepsisinin kenarını hafifçe sıkın, fincanı yan çevirin ve tüm toprak bloğunu dikkatlice elinize kaydırın. Brokoli fidesinin kökleri rahatsız edilmemelidir. Tüm blok daha sonra yeni büyük potunuzun ortasına yerleştirilir.

Yeni saksıdaki saksı karışımının ortasına brokoli fidesini içeren toprak bloğuyla yaklaşık aynı büyüklükte bir delik açın ve deliğe yerleştirin. Bloğun etrafındaki saksı toprağını toplayın ve yeni evinize yerleştirin.

Brokoli sabit nem gerektirir. Sulama kabınızla toprağı cömertçe sulayın. Yeni kabı, alt boşaltma deliklerinden su akmaya başlayıncaya kadar sulayın. Küçük tencerede yaptığınız gibi tencereyi güneşli bir yerde tutun. Bitkinizi sürekli nemli tutun, ancak ıslak değil. Tencerenin yüzeyindeki toprak kurumaya başladığında su.

Adım 5. Bitkinin büyümesini kontrol edin.

Brokolinizin sınırsız güneş ışığı aldığından emin olun. Brokoli bir miktar gölgeye tahammül etse de bitkinin olgunlaşmasını geciktirecektir. Periyodik olarak hastalık veya zararlı belirtilerini kontrol edin.

Periyodik olarak hastalık veya zararlı belirtilerini kontrol edin. Açık havada brokoli yetiştiriyorsanız, etrafınızda çırpınan beyaz kelebekler görebilir ve ardından yapraklarda küçük delikler görebilirsiniz. Bu kelebekler, en sevdikleri yiyeceklerden biri olan brokoliye yumurta bırakır ve yumurtadan çıkan tırtıllar bitkiye çok fazla zarar verebilir. El ile toplanabilir veya bitkilerinizi ince, ince gözenekli bir bezle örterek ve toprak hattının üstündeki bitki sapının etrafına gevşek bir şekilde bağlayarak kelebeklerin yumurtlamasını önleyebilirsiniz. Bitki büyüdükçe ağ kumaşını ayarladığınızdan emin olun.

Bir brokoli başı göründüğünde özellikle dikkatli olun ve üzerine dikkat edin. 4 ila 7 inç genişliğinde olduklarında kafaları hasat edin. Ancak daha spesifik olarak, tek tek çiçekler, küçük yeşil yumrular, küçük bir kibrit çöpünün başı boyutuna geldiğinde hasat edin.

Bununla birlikte, kafanızda bir miktar sarı görürseniz hemen hasat edin. Sarı, çiçeklerin açtığını gösterir. Bir bitkinin çiçek açmasına izin vermenin yanlış bir tarafı olmasa da, brokoli çiçek açtıktan sonra ekşi ve iştahsız hale gelir – masanızda olmasını isteyeceğiniz türden değil.

Adım 6. Brokoli başlarını zamanında hasat edin

Sap üzerinde başın yaklaşık 5 inç altından bir nokta seçin. Keskin bir bıçakla hızlı ve dikkatli bir şekilde kesin. Bitkilerde gereksiz hasara neden olan kesme hareketlerinden kaçının. Kesilen yüzeyden yeni küçük sürgünler büyümeye devam edeceği için bitkiye bakmaya devam edin.

Ek ipuçları

 • Çok fazla azot bazen brokolide içi boş gövdelere neden olur.
 • Lahana kurtları, lahana kök kurtları, lahana sinekleri ve pire böcekleri bazen brokoli için sorunlara neden olan birkaç zararlıdır.
 • Sümüklü böcekler, salyangozlar ve kesilmiş kurtlar da bitkiyi besler. Bitkilere zarar verebileceklerinden hemen çıkarın.
 • Zamanında ekim, size ideal sıcaklık koşullarını sağlayacaktır. İdeal sıcaklık koşullarından sapmak, olgunlaşmayı geciktirebilir ve kafaların erken dökülmesine veya çiçek açmasına neden olabilir.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*