Cam Pencereler ve Kapılar Nasıl Lekesiz Yapılır

Birini evinize veya ofisinize davet ettiğinizde ilk gördüğünüz şey ön kapı ve yakındaki pencerelerdir. Kirli cam pencere ve kapılarınız varsa, ziyaretçinizi kötü bir izlenim bırakacaksınız.

Çok kolay kirlenirler, her zaman çevresel unsurlara maruz kalırlar. Bu nedenle pencerelerinizin ve cam kapılarınızın pırıl pırıl olması için daha sık temizlemeniz gerekir.

Her seferinde bir profesyonele başvurmanıza gerek yoktur. Bu cam pencereleri ve kapıları hiçbir zaman temiz ve iz bırakmadan kendi başınıza yapabilirsiniz!

Not:  Bu özel temizlik projesi en iyi, güneş doğrudan pencerelerde parlamadığında yapılır. Doğrudan güneş ışığı, temizleme solüsyonunun kurumasına ve çizgilere neden olabilir.

]

Pırıl pırıl temiz cam pencereler ve kapılar elde etmek için adımlar

İhtiyacınız olacak şeyler:

 • Beyaz sirke
 • Arıtılmış su
 • Mikrofiber giyim
 • Eski gazeteler
 • Toz fırçası, eski diş fırçası ve pamuklu çubuklar
 • Toz almak için yumuşak bez
 • Sünger
 • Sprey şişesi
 • Tüy bırakmayan bez
 • Cam Kazıyıcı Aracı

Adım 1. Gevşek tozu temizleyin

Yumuşak bir toz bezi (tercihen mikrofiber bir bez) kullanarak, gevşek kir ve tozu temizlemek için cam çerçeveyi iyice silin. Tozun yüzeye yapışmasına neden olabileceği için herhangi bir sıvı solüsyon kullanmadan önce bu önemlidir.

Not:  Bir pencereyi temizlerken, pencere pervazındaki küçük nesneleri kaldırın.

Adım 2. Çerçeveyi ve eşiği temizleyin

Cam yüzeyi temizledikten sonra, çerçeve ve eşiği toz giderme bezi ile silin. Mümkünse menteşeleri, kapı kollarını ve kolları temizlediğinizden emin olun.

Köşelerde veya kenarlarda kir birikmesi varsa, bu alanlardan kir ve kalıntıları temizlemek için eski bir boya fırçası, diş fırçası veya pamuklu çubuklar kullanabilirsiniz.

Adım 3. Korumak için eşiği kapatın

Cam yüzeyi herhangi bir sıvı solüsyonla temizlemeden önce, eski gazeteyi veya herhangi bir emici bezi pervazın veya kenarın üzerine koyarak damlaları yakalayın.

Sıvı solüsyonlar çerçeve ve eşik dahil her türlü ahşap yüzeye zarar verebilir, bu yüzden çok dikkatli olmanız gerekir.

4.Adım: Ev yapımı bir temizlik solüsyonu yapın

Her zaman amonyak veya alkol bazlı olmayan ticari bir cam temizleyici kullanabilirsiniz. Ancak, sadece iki malzemeyle kendi temizleme solüsyonunuzu yapabilirsiniz: beyaz sirke ve damıtılmış su.

Eşit miktarda beyaz sirke ve damıtılmış suyu karıştırın ve bir sprey şişesine koyun. Bu ev yapımı temizlik solüsyonu etkili ve ekolojiktir.

Beyaz sirke, hemen hemen her tür yüzeyi temizleyebilen, dezenfekte edebilen ve kokusunu giderebilen asetik aside sahiptir. Damıtılmış su, mineraller içerdiğinden, musluk suyu gibi cam yüzeyde çizik kalıntı bırakmadığı için bu iş için mükemmeldir.

Adım 5. Çözeltiyi püskürtün ve silin

Çözeltiyi doğrudan cam yüzeyin bir alanına püskürtün. Yumuşak bir süngerle kiri silin. Tüm lekeleri çıkarmak ve temiz ve parlak bırakmak için camı dairesel hareketlerle ovalayın.

Çözümün işini yapmasına izin vermek ve çok fazla baskı uygulamaktan kaçınmak için sorunsuz gidin. Camın farklı alanlarına püskürtün ve tüm yüzey boyunca çalışın.

İnatçı izler için daha fazla ovmanız gerekebilir. Çözeltinin çerçeve ile temas etmesini engellemeye çalışın.

Adım 6. Silecekle kaydırın

Sonra camı mümkün olduğunca çabuk bir silecekle kurulayın. Cam panelin üst köşesinden başlayın ve sileceği düz bir hareketle yavaşça indirin. Tüm yüzeyi kaplayana kadar tekrar tekrar tekrarlayın.

Sileceği pencerenin altından çekerek bitirin.

Adım 7. Kuru bir bezle temizleyin

Şimdi yüzeyi yumuşak, kuru bir bezle hızlıca silin. Yalnızca tek yönde temizlediğinizden emin olun. Dikey vuruşlar kullanıyorsanız, tüm yüzey için aynısını yapın.

Çizgilerden kaçınmak için çabucak yapmaya çalışın.

Adım 8. Bardağı cilalayın

Cam yüzeye güzel bir parlaklık kazandırmak için mikrofiber bir bez veya eski gazeteler kullanın.

Kuru mikrofiber bezi kullanarak camı parlatın. Kalan su lekelerinin kaybolduğunu, temiz ve parlak bir yüzey bıraktığını göreceksiniz. Bu, pencerenin tüm yüzeyinin kurumasına yardımcı olacaktır.

Yüzeydeki nemi gidermek için buruşuk bir gazete de kullanabilirsiniz. İsterseniz, ellerinizi gazete ile lekelememek için lastik eldiven giyin.

Adım 9. Panellerin kenarlarını temizleyin.

Cam yüzey tamamen temizlendikten sonra, panellerin kenarlarına yakından bakın. Bunları yumuşak, kuru bir bezle temizleyin. İzleri çıkarmak için nemli bir bez bile kullanabilirsiniz, ancak su damlatan hiçbir şey yapamazsınız.

Pencerelerinizi ve cam kapılarınızı birkaç haftada bir veya en az ayda bir, içten ve dıştan iyice temizlemeye çalışın.

Ek ipuçları:

 • İnatçı kirleri temizlemek için damıtılmış sirke kullanabilirsiniz. Sirke kokusu biraz oyalanabilir ama bir süre sonra kaybolur.
 • İçerisindeki mineraller iz bırakabileceğinden herhangi bir cam yüzeyi temizlemek için akan su kullanmayın.
 • Kağıt havlu kullanmayın, iz bırakırlar.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*