Birçok kişi, arama yaparken cep telefonu numaralarının arayan kimliğinde görünüp görünmediğini kontrol etmenin yeterince kolay olduğunun farkında değil. Numaranızı gizli tutmayı seçmeniz için sayısız neden vardır, bunlardan biri Craigslist veya eBay’de bilinmeyen kişilerle ilgilenmektir.

Numaranızın her arama yaptığınızda özel bir numara olarak görünmesini veya vakaya bağlı olarak numaranızı gizlemesini bile seçebilirsiniz.

Unutulmaması gereken önemli bir nokta, arayan kimliği bilgilerinizi engellemenin gizliliğinizi korumak amacıyla olduğu halde, belirli kişilerle iletişim kurmanızı engelleyebileceğidir. Bazı kişilerin engellenen kimlikleri otomatik olarak reddeden uygulamaları vardır.

Bunlar, ihtiyaçlarınıza en uygun seçenek için izlenecek basit adımlardır.

Yöntem 1: Operatörünüzden numaranızı her zaman arayan kimliğinde gizlemesini isteyin

Çoğu zaman, cep telefonu servisinizin olduğu operatör, numaranızın arayan kimliğinde özel bir numara olarak görünüp görünmeyeceğini belirleyecektir. Bu özelliğin bölgenizde veya ülkenizde mevcut olup olmadığını öğrenmek için operatörünüzle iletişime geçin.

Operatörünüzden, arayan kimliği bilgilerinizi kalıcı olarak engelleyen numaranızda hat başına kilit etkinleştirmesini isteyin. Bu genellikle ödemeniz gereken bir özelliktir. Arayan kimliği engelleme özellikleri, öncelikle faturalı kullanıcılar içindir (ay sonunda dakikaları için faturalandırılanlar veya operatör ağıyla sözleşmesi olanlar).

Yöntem 2: Telefonunuzun Çağrı Ayarlarını Kullanarak Arayan Kimliği Bilgilerinizi Gizleyin

Piyasadaki hemen hemen tüm cep telefonları, arama ayarlarınızı değiştirerek arayan kimliği bilgilerinizi engellemenize izin verir.

Bununla birlikte, operatörünüz bu özelliği sunmuyorsa veya bunun için ödeme yapmanızı gerektiriyorsa, operatörünüzü aramadan ve özelliği etkinleştirmeden ayarları yapamayabilirsiniz.

İşlev mevcutsa, ayarları değiştirmek oldukça basit bir prosedürdür.

iPhone

Adım 1. Ayarlar’a gidin

İPhone’unuzda Ayarlar uygulamasını açın.

Adım 2. Telefon seçeneğine gidin

Ayarlar menüsünde “Telefon” seçeneğini seçin.

Adım 3. Arayan kimliğimi göster’e dokunun

Ardından, “Arayan kimliğimi göster” seçeneğine dokunun ve anahtarı “Kapalı” konumuna getirin.

Android

Android telefonlarda Arayan Kimliği ayarlarını yapma süreci, sürüme ve arayüze bağlı olarak değişebilir.

Adım 1. Telefon uygulamasını açın

Arayan kimliği ayarları genellikle Telefon uygulamasında bulunabilir.

Adım 2. Ayarlara gidin

Uygulama içinde, “Diğer” seçeneğine dokunun ve “Ayarlar” ı seçin veya önceki bazı telefonlarda olduğu gibi, ana ekran düğmesinin solundaki menü düğmesine dokunarak Ayarlar’ı açın.

Adım 3. Arayan kimliğini gizleyin

Çağrı Ayarlarında, “Diğer Ayarlar” a dokunun ve “Arayan Kimliğimi Göster” seçeneğini seçin. Bu seçenek içinde, arayan kimliği bilgilerinizi engellemek için “Numarayı gizle” ye dokunun.

Bazen arama ayarları, Ayarlar uygulamasının Ek Ayarlar alanında bulunabilir.

Windows telefonu

Adım 1. Uygulamalar menüsüne gidin

Uygulamalar menüsüne erişmek için ana ekranı sola kaydırın.

Adım 2. Telefon uygulamasında ayarları açın

“Telefon” uygulamasını seçin, ardından daha fazla seçenek görüntülemek için ekranın sağ alt kısmındaki “…” simgesine dokunun. Ardından “Ayarlar” ı seçin.

Adım 3. Arayan kimliğini gizleyin (operatörünüz izin veriyorsa)

Telefon ayarları ekranındayken, “Arayan kimliğimi şuna göster” seçeneğini bulun ve arayan kimliği bilgilerinizin “kimseye” mi yoksa “kişilerim” e mi gösterilmesini istediğinizi seçin.

Operatörünüzün şebekesi bu özelliği desteklemiyorsa, seçenek cep telefonunuzda görüntülenmeyecektir (yukarıdaki resimde olduğu gibi). Alternatif bir yol bulmak için operatörünüzün destek sayfasını bulabilirsiniz, bu genellikle teknik destekle iletişim kurmaktır.

Yöntem 3: Engelleme öneki kullanarak Arayan Kimliği bilgilerinizi duruma göre gizleyin

Tek bir arama yaparken bu yöntemi manuel olarak kullanabilirsiniz. Numaranızı belirli kişileri veya yerleri her aradığınızda gizlemek istiyorsanız, kilit kodunu kişi listenizde bu telefon numaralarının bir parçası olarak kaydedebilirsiniz.

Adım 1. Numarayı çevirmeden önce engelleme önekini girin

Tek bir arama yaparken arayan kimliği bilgilerinizi engellemek için, numarayı çevirmeden hemen önce bir kod girmeniz yeterlidir.

Blok ön ek kodları ülkeden ülkeye veya bölgeye değişir. Örneğin, bölgenizin kodu # 31 # ise, # 31 # ve ardından aradığınız numarayı çevirmelisiniz.

Bölgeye bağlı olarak, kilit önek kodlarının tam listesi.

Adım 2. Numarayı kilit ön ek koduyla kaydedin

Bazen numaranızı paylaşmak istemediğiniz kişileri veya yerleri sık sık aramanız gerekir. Bu gibi durumlarda, numaranızı, numaranızın önündeki kilit ön ek kodu dahil olmak üzere cep telefonu kişilerinize kaydedin.

Böylece her aramayı yaptığınızda kodu girmeniz gerekmez.

Yöntem 4: Her olay için ayrı ayrı Arayan Kimliği bilgilerinizin kilidini açma

Arayan kimliği bilgilerinizi bloke etmek gizliliğinizi korumak içindir, ancak engellenen kimlikleri otomatik olarak reddeden bir uygulamaları varsa, belirli kişilerle iletişim kurmanızı engelleyebilir. Neyse ki, aramanızın devam etmesi için bloğu kaldırabilirsiniz.

Arayan kimliği bilgilerinizde evrensel bir engellemeyi etkinleştirdiyseniz, arayan kimliğinizde numaranızı görmek istediğiniz kişilere veya özel veya bilinmeyen numaralardan gelen aramaları engelleyenlere ayrı ayrı arama yaparken bir engellemeyi kaldırma ön kodu kullanabilirsiniz. .

Adım 1. Kilit açma kodunu girin

Aradığınız telefon numarasını çevirmeden önce kilit açma kodunu girmeniz yeterlidir.

Aşağıda farklı bölgeler için kilit açma kodlarının bir listesi bulunmaktadır.

Adım 2. Numarayı çevirin

Şimdi istediğiniz telefon numarasını çevirin.

Ek ipuçları

  • Bazı durumlarda, 800 veya 900 ücretsiz numaralar veya 911 gibi acil servis numaraları gibi arayan kimliği engelleme çalışmayabilir. Bu numaralar Federal Komisyonun engelleme düzenlemelerinden muaftır. ABD İletişimleri
  • Telemarketers kendi numaralarını sağlamalıdır ve arayan kimliği bilgilerinizi engelleyemez.
    Numaranızı gizlemenin bir başka önemli yönü de niyettir. Amerika Birleşik Devletleri Arayan Kimliğinde Gerçeklik Yasası, “dolandırıcılık, zarar verme veya yasadışı yollarla herhangi bir değerli şey ”. Basitçe, dolandırıcılık yapmadığınız veya zarar vermediğiniz sürece kişisel arayan kimliği bilgilerinizi engellemenin yasal olduğunu söylüyor.