Bebeğinizin yumuşak cildi için ev yapımı bebek pudrası

Küçük neşe demetinizi tutarak kırılganlığına hayret ediyorsunuz. Bu süper hassas küçük varlığa hayranlık duyuyorsunuz ve onu korumak için elinizden gelen her şeyi yapacaksınız. Onları bir bakım, sağlık ve güvenlik battaniyesine sarmak istiyorsunuz.

Onları her rahatlıkta en iyi şekilde yıkamak isterken, muhtemelen piyasadaki en büyük markaların bazılarından bebek bakım ürünleri satın almışsınızdır. Ancak 2016 ve 2017 yıllarında en iyi bebek ürünleri markalarından birinin (İpucu: evet, büyük olasılıkla sizin de rafınızda!) Kanserle ilgili davalara 700 milyon dolardan fazla talk pudrası nedeniyle yumurtalık Evet, şaşırtıcı derecede doğru! Şimdi, bebeğinizin hassas kıçının yakınında böyle şeyler istemezsiniz, değil mi?

Umutsuzluğa kapılma! Çünkü size sadece güvenli değil aynı zamanda bebeklerinizin hassas cildi için eşit derecede etkili olan mükemmel doğal pudra alternatifleri sunuyoruz. İşte bebeğinizin pürüzsüz cildi için üç kolay ev yapımı bebek pudrası tarifi.

Yöntem 1: Ararot Bebek Tozu

Arrowroot bebek pudrası, yapımı en kolay bebek pudrasıdır ve tercih ettiğiniz marka bebek pudrası kadar etkilidir.

Ararot tozu, ararot bitkisinin nişastasından yapılan tatsız beyaz bir tozdur. Bu hafif pudra cilde uygulandığında yumuşak ve pürüzsüz bir his verir. Bebeğin vücudundaki fazla nemi emer ve bebeğin cildinde kızarıklık veya enfeksiyon oluşmasını önlemeye yardımcı olur. Bebek pudrası için bir baz olarak ararot tozu veya hatta organik mısır nişastası kullanabilirsiniz.

Papatya, doğal sakinleştirici etkilere sahip olan ve geleneksel olarak bebeklerde uykusuzluğun tedavisinde kullanılan hafif bir uçucu yağdır. Bu uçucu yağın kaygıyı gidermeye yardımcı olduğu ve telaşlı bir bebeğin moralini yükselttiği bilinmektedir.  Küçük çocuğunuz için ev yapımı mendil yapmak için papatya da kullanabilirsiniz  .

Bu bebek pudrasını yapmak için sadece iki malzemeye ihtiyacınız var ve 5 dakikada kullanıma hazır!

İhtiyacınız olacak şeyler:

 •  Arrowroot tozu – ½ fincan
 • Papatya esansiyel yağı – 1 damla

Tek adımlı tedavi: Ararot tozu ve uçucu yağı karıştırın ve bir şeker çalkalayıcıda saklayın.

 • Yarım bardak ararot tozu al.
 • Bir damlalıkla bir damla papatya esansiyel yağı ekleyin.
 • Kombinasyonu bir kaşıkla iyice karıştırın.
 • Tozu bir çalkalayıcı veya cam kavanozda saklayın.

Diğer bebek pudrası gibi kullanın. Ararot tozunun kendisi uzun bir süre saklanabilir, ancak bu pudrayı bebeğinizin aşırı duyarlı cildi için yaptığınız için, her hafta taze yapılmış bir pudra ile doldurabileceğiniz küçük gruplar yapmanızı öneririz.

Yöntem 2: Doğal Bebek Pudrası

Bu bebek pudrasındaki ana bileşen bentonit kil tozudur. Çok popüler bir şifa kili olan bentonit kili, montmorillonit olarak da adlandırılır. Demir, sodyum, kalsiyum, potasyum ve magnezyum gibi mineraller açısından zengindir.

Bu kil, bebeğinizin poposu için mükemmeldir. Bentonit kili kuruduğunda hidrofiliktir, yani suyu sever. Böylece bebeğinizin çok hassas cildine püskürtüldüğünde cildin nemini kendine çeker. Bu, bebeğiniz için, özellikle zaten kızarıklık yaşadığında harika bir rahatlama sağlar. Nemli cildi kurutarak ve neme karşı bir bariyer görevi görerek ilk etapta çatlakların ortaya çıkmasını önlemeye bile yardımcı olur.

Ararot tozunu bu kil tozu ile de karıştırabilirsiniz. Arrowroot tozu, bebeğinizin cildinin dokusunu daha da pürüzsüz ve ipeksi hale getirir.

İhtiyacınız olacak şeyler:

 • Bentonit kil tozu – ¼ fincan
 • Ararot tozu – 1 yemek kaşığı

Tek adımlı işlem: iki tozu karıştırın ve bir cam kavanozda saklayın

 • Bir kaseye 1/4 fincan bentonit kili tozu koyun.
 • 1 yemek kaşığı ararot tozu ekleyin.
 • Tozları iyice karıştırın.
 • Tozu temiz bir cam kavanoza aktarın.

Bebeğinizin bezini değiştirdikten sonra hafifçe tozunu alın.

Yöntem 3: Bitkisel Bebek Tozu

Bu bitkisel bebek pudrası, küçük meleğiniz için yapabileceğiniz en iyi ev yapımı bebek tozlarından biridir. Ararot tozu, kaolin kili ve sadece birkaç damla uçucu yağ gibi doğal maddeler kullanın.

Kaolin kili, vücut pudrası için mükemmel bir temeldir. Doğal olarak emicidir ve en yumuşak killerden biridir. Bu antimikrobiyal kil, cildi rahatlatarak kontakt dermatiti ve cilt tahrişlerini tedavi eder.

Ayrıca bu tarife hatmi kökü tozu da ekleyebilirsiniz. Hatmi kökü, iltihaplanma ve tahrişi tedavi etmek için en iyi seçeneklerden biridir. Pişik oluşumunu önlemeye ve iyileştirmeye yardımcı olur   . Doğal bir yumuşatıcı olarak nemi hapseder ve bebeğinizin cildi için koruyucu bir tabaka görevi görür.

İhtiyacınız olacak şeyler:

 • Arrowroot tozu – ½ fincan
 • Kaolin kili – ¼ fincan
 • Hatmi kökü tozu – 1 yemek kaşığı

Adım 1: Tozları karıştırın

 • Bir kaseye ararot tozu, kaolin kili ve hatmi kökü tozu ekleyin.
 • Renkleri tekdüze olana kadar tozları çırpın.

Adım 2: Hava geçirmez bir kapta saklayın. 

 • Tozu hava geçirmez bir kapta saklayın. Kabın sterilize  edildiğinden ve içten tamamen kuru olduğundan emin olun  .

Pudrayı bebeğinizin alt kısmına bolca serpin, rahat, kuru ve tatlı kokmasını sağlayın. Tozu nemden uzak tutun. Düzgün bir şekilde saklanırsa, bitkisel bebek pudrası altı aya kadar dayanır.

Bu doğal ev yapımı bebek tozlarını kullanmak, nemi emmeye yardımcı olur ve pişik ve sürtünme gibi diğer cilt tahrişlerini azaltır. Aslında, bu bebek pudrasının tadını kendiniz bile çıkarabilirsiniz.

İpuçları

 • Özellikle bebek ilaçları hazırlarken her zaman kapların ve aletlerin sterilize edildiğinden emin olun.
 • Herhangi bir bileşenin ilk kullanımı için, istenmeyen reaksiyonların olmadığından emin olmak için daima bir yama testi yapın, semptomlar hızlı bir şekilde geçmezse derhal bebeğinizin doktoruyla iletişime geçin.
 • Tozlar sadece 3 aydan büyük bebekler için önerilir. Üç aylıktan küçük bebeklerin hassas bir bağışıklık sistemi vardır ve toz parçacıklarını hassas akciğerlerine kolayca soluyarak komplikasyonlara neden olabilir.
 • Toz birikmesine izin vermeyin. Bezini her değiştirdiğinizde, özellikle bebeğinizin cildinin kıvrımlarında biriken tozu yıkayın ve cildin tahriş olmasını önlemek için hafifçe kurulayın.
 • Ev yapımı ürünleri tercih ediyorsanız, tüm doğal bebek losyonlarını da denemek isteyebilirsiniz   .
 • Toz kabının bebeğinizin veya kardeşlerinizin ulaşamayacağı bir yerde saklandığından emin olmalısınız. Kap yanlışlıkla devrilirse, çok kolay solunabilen bir ince toz bulutu oluşturacaktır.
 • Saf, orijinal ve katkısız bir uçucu yağ kullandığınızdan emin olmak için uçucu yağ ürün etiketlerini kontrol edin. Alkol ile önceden karıştırılmış yağ bebekte tahrişe neden olabilir.
 • Uçucu yağlardan tamamen farklı olan ve sağlık açısından hiçbir faydası olmayan ve hassas cildi tahriş edebilen sentetik kokuları kullanmaktan kaçının.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*