Tüm temizlik ihtiyaçlarınız için ev yapımı çok amaçlı temizleyici

Doğru temizlik ürünleri ve araçları ile donatıldığında evinizi temizlemek çok daha kolay. Cam temizleyici, dezenfektan, mutfak temizleyici, toz alma spreyi, yağ çözücü – evinizin her köşesi için bir şeyler var! Ancak, çeşitli ev temizlik sorunları ile başa çıkmak için birden fazla temizlik ürününe sahip olmaktan daha iyi olanı biliyor musunuz? Tek bir güçlü, çok amaçlı ev temizleme spreyi!

Bu çok yönlü ürün her şey için işe yarar: pencere camı, tezgah, mobilya, ev aletleri, adını siz koyun! Lekeleri çıkarmak için gresi ve kiri kesebilir. Temiz, parlak bir yüzey için püskürtün ve silin. Ayrıca evinizi dezenfekte ederek hastalıklardan ve enfeksiyonlardan kaçınacaksınız.

Toz yüklü mobilyalarınızı parlatmaktan zemine dökülen döküntüleri temizlemeye kadar, çok amaçlı temizleyici bununla ilgilenecektir.

Piyasada sonsuz çeşitlilikte çok amaçlı temizleyici vardır, ancak çoğu evinizden uzak tutmayı tercih edeceğiniz bileşenler içerir. Tabii ki, bu mağazadan satın alınan çözümlerdeki sert elementler ve kimyasallar işi yapar, ancak potansiyel olarak sağlığınıza ve çevreye zarar vermeden olmaz. Bu temizleyicilerin ne içerdiğinden ve ne kadar zarar verebileceklerinden asla emin olamazsınız.

Toksinler veya yan etkiler konusunda endişelenmeden tüm temizliği yapmanın daha güvenli ve daha uygun maliyetli bir yolu var. Bu çok amaçlı ev yapımı temizleyici, temizlik için yaygın olarak kullanılan çok sayıda doğal bileşenin bir kombinasyonudur.

İşte tüm temizlik ihtiyaçlarınız için kendi ev yapımı çok amaçlı temizleyicinizi nasıl yapabileceğiniz.

Ev yapımı çok amaçlı bir temizleyici yapmak için adımlar

İhtiyacınız olacak şeyler:

 • Sirke – 1 su bardağı
 • Distile su – 1 su bardağı
 • Kabartma tozu – 1 yemek kaşığı
 • Limon esansiyel yağı – 30 damla
 • Lavanta esansiyel yağı – 10 damla

Adım 1. Sirke, karbonat ve damıtılmış suyu karıştırın.

 • Bir karıştırma kabına veya kaseye 1 bardak sirke dökün.
 • 1 bardak distile su ekleyin.
 • 1 yemek kaşığı karbonat ekleyin.
 • Malzemeleri iyice karıştırın.

Adım 2. Uçucu yağları ekleyin.

 • Karışıma 30 damla limon esansiyel yağı ekleyin.
 • 10 damla lavanta esansiyel yağı ekleyin.
 • Çözeltiyi tekrar karıştırın.

Adım 3. Çözeltiyi bir sprey şişesine aktarın.

 • Çözeltiyi bir sprey şişesine aktarın.
 • Çok amaçlı ev yapımı temizleyici gitmeye hazır.

DIY çok amaçlı spreyi kullanma

Tescilli ev temizleyicinizi, normal ev temizlik spreyiniz gibi kullanın. Solüsyonu istenen yüzeye püskürtün ve bir bezle silin. Temizlemek için mikrofiber bez kullanmak daha iyidir.

 • Çok amaçlı temizleyici, kullanıldığı alanları temizler ve dezenfekte eder. Ayrıca lavanta ve limon esansiyel yağları sayesinde inanılmaz kokusu ile evinizi tazeleyecek.

Çok amaçlı ev yapımı temizlik malzemeleri

Sirke:  Beyaz sirke veya alkol sirkesi, damıtılmış alkolün fermantasyonu ile elde edilir. Bu yaygın ev malzemesi, diğer şeylerin yanı sıra popüler bir şekilde yemek pişirme, temizlik, cilt bakımı için kullanılır.

Asetik asit içeriği ve düşük pH seviyesi ile sirke, çoğu ev lekesinin çıkarılmasına yardımcı olabilir. Gresi ve kiri keser ve hafif antiseptik özelliklere sahiptir. Aynı zamanda küf ve mineral birikintileriyle mücadeleye yardımcı olur ve istenmeyen kokuları gidermek için kullanılabilir.

Yeşil temizliğe geçmeyi planlıyorsanız, başlangıç ​​için sirke mükemmel bir bileşendir. Parke zeminleri, fayansları, pencereleri, halı lekelerini, mutfak aletlerini, duş perdelerini, camı, döşemeleri, ahşap mobilyaları ve daha fazlasını temizlemek için kullanılabilir. Ayrıca banyonuzdan ve mutfağınızdan sert su lekelerini kolayca çıkarabilirsiniz.

Sirkede bulunan dezenfektan özellikleri onu mutfak temizliğine uygun hale getirir. Tezgahları, lavaboları, kesme tahtalarını, bıçakları ve aletleri temizlemek ve dezenfekte etmek için kullanabilirsiniz.

Sirke toksik değildir, çok yönlüdür, ucuzdur ve kolayca elde edilebilir.

Sirke kokusundan hoşlanmayabilirsiniz. Ancak endişelenmeyin, bu çözümdeki uçucu yağlar bu sorunu çözecektir.

Kabartma tozu   Beyaz sirke gibi,  kabartma tozu da popüler bir şekilde doğal bir ev temizleme solüsyonu olarak kullanılır  .

Genelde kabartma tozu olarak bilinen sodyum bikarbonat, doğal, işlenmiş bir tuzdur. Onu temizlik için faydalı kılan, lekeleri çıkarma ve koku giderme kabiliyetidir. Aynı zamanda antibakteriyel ve antiseptik özellikler sunar.

Hafif aşındırıcı karbonat kalitesi, leke çıkarma gücüne katkıda bulunur. Yapışkan ve yağlı yüzeyleri zarar vermeden temizlemenize yardımcı olur. Gümüş eşyaları cilalamak, kanalizasyonları açmak, kirli yüzeyleri temizlemek, mutfak aletleri ve daha fazlası için kullanılabilir.

Evde kalan hoş olmayan kokuları örtmek için oda spreyleri kullanmaktan yorulduysan, bu sorundan tamamen kurtulmak için karbonat kullan. Kokuları emerek çalışır, size daha iyi ve daha uzun süreli sonuçlar verir.

Kabartma tozu (baz) ve sirke (asit) karıştırıldığında çok ilginç bir etki yaratır (tüm zamanların favori volkanik bilim projesi, hatırladın mı?). Bu iki bileşenin birlikte bu kadar iyi çalışmasının nedeni de budur. Sirke ve kabartma tozu karışımının neden olduğu köpürme etkisi, inatçı lekelerin çıkarılmasına yardımcı olabilir.

Esansiyel Yağlar –  Lavanta esansiyel yağı antiseptik, antibakteriyel, dezenfektan ve temizleme özelliklerine sahiptir ve çok amaçlı temizleyicinizin etkinliğini artırmak için mükemmel bir bileşendir. Hoş koku aynı zamanda evinize ferahlatıcı bir dokunuş katacak.

Ayrıca bulaşık yıkama sıvınıza lavanta esansiyel yağı ekleyebilir, onu böcek kovucu olarak kullanabilir veya diğer şeylerin yanı sıra çarşafları ve giysileri tazeleyebilirsiniz.

Son derece ferahlatıcı bir kokuya sahip olmasının yanı sıra, limon esansiyel yağı da inatçı lekeleri ve lekeleri gidermede yardımcı olur. Çoğu yüzey tipinde işe yarar ve temizleme, sanitasyon ve dezenfekte etme faydalarına sahiptir. Güçlü ve güvenli bir bileşendir. Limon yağı, ahşap mobilyalarınızın parlamasını sağlar, gümüş eşyalar üzerindeki lekelerin çıkarılmasına yardımcı olur ve yapışkan ve yağlı lekeleri çıkarır.

İpuçları

 • Ev yapımı temizlik solüsyonunuzu kullanmaya başlamadan önce küçük bir alanda test etmek iyi bir fikirdir.
 • Sirke ve limon esansiyel yağı, mermer de dahil olmak üzere taş yüzeylere zarar verebilir. Spreyi bu yüzeylerde kullanmaktan kaçının.
 • Limon ve lavanta esansiyel yağları popüler seçenekler olsa da, bu ev yapımı temizleme spreyinde diğer uçucu yağları da kullanabilirsiniz.
 • Çay ağacı yağı güçlü bir fungisittir ve küf ve küfü öldürmek için kullanılabilir. Düzenli kullanım ayrıca gelecekteki küf oluşumunu önlemeye yardımcı olacaktır  .
 • En iyi sonuçlar için, sıvı temizleyicileri kullanmadan önce tozu kurutun. Bu size çok zaman ve emek kazandırabilir.
 • Özellikle camları, aynaları veya pencereleri temizlerken temizlemek için kullandığınız bezin tüy bırakmadığından emin olun. Daha fazla dağınıklık yaratabilecekleri için kağıt havlu kullanmayın.
 • Kabartma tozu, ticari ev temizleyicileri için mükemmel bir ikamedir.
 • Çeşitli ev temizlik işleri için sirke de kullanabilirsiniz.
 • Ticari temizlik maddelerini ve ev temizlik solüsyonlarını asla karıştırmayın.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*