Evde kuru ve kaşıntılı ciltten nasıl kurtulurum

Bazı insanlar bu topraklara sürekli kavrulmuş deri ile kutsanmış olarak gelirler. Eğer onlardan biriyseniz, ne yaparsanız yapın, cildiniz her zaman susar.

Kaşıntılı, tahriş olmuş ve pul pul cilt ile yaşamak yerine, bazı harika ev ilaçları ile kuru ciltle savaşmayı deneyin.

Cildiniz yeterince nem tutamadığında soyulma ve kaşıntı gibi kuru cilt belirtileri gösterir. (bir)

Sık banyolar, sert sabunlar veya iç mekanda ısıtma ile birlikte kuru kış havası, cildinizin doğal nem tutma kabiliyetine zarar verebilir. Aşırı durumlarda, kuru cilt tahriş olabilir, kızarabilir, sertleşebilir ve ham hale gelebilir.

Kuru ve kaşıntılı cilt yönetimi

Dermatologlar, koku içermeyen hafif sabunlar veya keçi sütü sabunu önermektedir. Duşta sıcak su ve aşırı kurutucu sabunlar da cildi kaşındırabilir ve cildin katmanlarının doğal işlevlerini bozabilir.

Kuru cilt rahatsız edici ve rahatsız edici olabilir. Uzun kollu ve uzun pantolonların altına saklanmasına neden olabilecek pul pul, pul pul bir görünüm verir. Aşırı kuru ve hasar görmüş cilt de çatlayabilir ve ağrılı hale gelebilir.

Kış, cildi doğal neminden arındıran kuru hava getirir. Kışlar genellikle kuru cilde maruz kalan yağlı cilt tiplerini bile bırakır. Cildinizi tüm yıl boyunca sağlıklı tutmak için mevsimsel değişikliklerle cilt rutininizi değiştirmeniz gerekebilir.

Not:  Cildin günde en az iki kez nemlendirilmesi önemlidir. Bunu yapmak için iyi bir zaman banyo veya duştan sonradır. Ellerinizi yıkarken veya duş alırken hafif sabunlar kullanmak ve sıcak sudan kaçınmak önemlidir. Daha soğuk su, banyo için ılık suya göre daha iyidir. Kokulardan ve boyalardan kaçınmak da önemlidir ve kaşıntı alevlenmelerini önlemeye yardımcı olabilir.

İşte evde kuru ve kaşıntılı ciltten kurtulmanın altı kolay yöntemi.

Yöntem 1: Zeytinyağı Kullanın

Zeytinyağı, en nemlendirici yağlardan biridir ve birçok kültürde geleneksel nemlendirici olarak kullanılmıştır. Aşırı kuru cildiniz varsa, zeytinyağını en iyi arkadaşınız olarak kabul edin.

Normal losyon ve kremlere tahammül edemeyen kuru ama hassas bir cildiniz varsa, zeytinyağına da güvenebilirsiniz.

Zeytinyağında bulunan antioksidanlar, kirlilik ve aşırı güneş ışığına maruz kalmanın yarattığı serbest radikalleri nötralize ederek cilt hücrelerini hasardan korur. Oldukça viskoz olan zeytinyağının cilde nüfuz etmesi biraz zaman alabilir.

İhtiyacınız olacak şeyler:

 • Tek adımlı uygulama: Kuru cildinizi nemlendirmek için her gün zeytinyağı uygulayın
 • Cildinizin kuru olduğu yere zeytinyağını pamuklu top ile uygulayın. Yağın cilde nüfuz etmesini sağlamak için ellerinizle hafifçe masaj yapın.

Özellikle kuru mevsimde her gün tekrarlayın.

Yöntem 2: Hindistan cevizi yağı kullanın

Hindistan cevizi yağı, neredeyse hiç yan etkisi olmayan çok amaçlı yağlardan biridir.  Güzel bir cilt ve saç için nesillerdir uzun süredir kullanılan tropikal bir hazinedir  . Nemlendirici ve antiinflamatuar özelliklere sahiptir. (iki)

Hafif olduğu için cilde kolayca emilir, cildi besler ve nemlendirir. Hafif dokusu aynı zamanda çoğu cilt tipine iyi gelir.

İhtiyacınız olacak şeyler:

 • Tek adımlı tedavi: Kuru cildi nemlendirmek için hindistancevizi yağı uygulayın
 • Kuru cildinizi yatıştırmak ve nemlendirmek için hindistancevizi yağını pamukla birlikte uygulayın. Cildinizdeki yağ dengesini korur ve cildin doğal olarak nemli kalmasını sağlar.

Hindistan cevizi yağı, petrol jeline benzer bir doku ile 75 ° F’nin altında katılaşır, ancak yağlı veya yapışkan değildir. Vücut ısınız ile temas ettiğinde kolayca erir.

Yöntem 3: Bal ve süt maskesi kullanın

Bal bilinen bir nemlendiricidir ve doğal olarak nemlendirme özelliklerine sahiptir. (3)  Düzenli kullanımla bebeğinizin cildini yumuşak ve pürüzsüz hale getirebilir. Aynı zamanda cildi serbest radikal hasarlarından koruyan antioksidanlar içerir.

Süt, su, yağ ve protein içerir, bu da onu cildi yağlı hale getirmeden nemlendirebilen tam bir nemlendirici ajan yapar   . Sütün antienflamatuvar özellikleri kaşıntılı kuru cildi rahatlatabilir. Sütte bulunan laktik asit ayrıca kuru cildi temizler.

Bal ve süt birlikte kullanıldıklarında çok etkili bir cilt maskesi oluşturur ve özellikle kuru, pul pul cilde iyi gelir. Bu maske cildinizi iyileştirip gençleştirecek ve bu kış biraz daha iyi nefes alacaksınız.

İhtiyacınız olacak şeyler:

 • Bal (nemlendirici özelliği vardır)
 • Süt (iyi nemlendirme maddesi)

Adım 1. Bal ve sütü karıştırın

 • Küçük bir kapta eşit miktarda bal ve sütü iyice karıştırın. Bal doğal bir nemlendiricidir ve süt, kuru, kaşıntılı cildi nemlendirir.

Adım 2. Maskeyi 10 dakika uygulayın.

 • Bu maskeyi ellerinizle kuru ve tahriş olmuş cilde sürün.
 • Yaklaşık 10 dakika cildinizde kalmasına izin verin.
 • Mümkünse akan su altında durulayın ve kışın ılık su kullanın.

Bu maske en iyi duştan önce uygulanır.

Yöntem 4: Aloe vera kullanın

Aloe vera, cilt faydaları söz konusu olduğunda üstündür. Cildiniz sadece kuru ve pul pul değil, aynı zamanda çok kaşıntılı ve tahriş olmuş ve kışın çatlamışsa mutlaka aloe vera jeli denemelisiniz.

Cildi onaran ve nemin korunmasına yardımcı olan harika iyileştirici ve nemlendirici özelliklere sahiptir. (4)

Taze aloe vera jeli en iyi sonucu verir ve onu canlı tutması oldukça kolay olan saksıda bir aloe vera bitkisi tutarak elde edebilirsiniz. Aloe vera yapraklarını yerel ürün mağazanızdan veya organik gıda mağazasından da alabilirsiniz.

Paketlenmiş aloe vera jeli de sonuç sağlayacaktır, ancak katkı maddesi veya koku içermeyen bir marka seçtiğinizden emin olun.

İhtiyacınız olacak şeyler:

 • Tek adımlı uygulama: Kuru cildinizi beslemek için düzenli olarak aloe vera jeli uygulayın
 • Bir pamuk yardımıyla cilde bol miktarda taze aloe vera jeli uygulayın. Aloe vera kuru cildinizi onaracaktır.

Yatmadan önce gece uygulayabilir ve uyurken cildinize tam olarak emilmesini sağlayabilirsiniz.

Yöntem 5: Limon ve şekerli ovalama kullanın

Limon suyu ve şeker peelingi kuru, pul pul ciltten kurtulmanıza yardımcı olabilir. Limon suyu ve şeker ölü deri tabakasını temizler, böylece altındaki yeni, pürüzsüz cildi ortaya çıkarır.

Zeytinyağı ve bal, yeni cildi nemlendirmeye ve nemlendirmeye yardımcı olur.

İhtiyacınız olacak şeyler:

 • Bal (nemlendirici özelliği vardır) – 1 yemek kaşığı
 • Şeker (peeling ajanı) – 2 yemek kaşığı
 • Zeytinyağı (  kuru cildi nemlendirmeye yardımcı olur)  – 1 yemek kaşığı
 • Limon, orta boy (ölü deri hücrelerinin atılmasına yardımcı olur) – ½

Adım 1. Bal, şeker, limon ve zeytinyağını karıştırın.

 • Küçük bir kaseye 2 yemek kaşığı şeker koyun.
 • 1 yemek kaşığı bal ekleyin.
 • Ayrıca 1 yemek kaşığı zeytinyağı dökün.
 • Son olarak yarım limonun suyunu sıkın.
 • Malzemeleri iyice karıştırın. Limonlu şeker ovmanız hazır.

Adım 2. Kuru cilde yardımcı olması için fırçalamayı haftada iki kez kullanın

 • Ovmayı kuru cilde uygulayın ve ellerinizle nazikçe masaj yapın.
 • Akan su altında durulamadan önce 10-15 dakika etki etmesine izin verin.

Kuru, pul pul ciltten kurtulmak için bu aktiviteyi haftada iki kez tekrarlayın.

Yöntem 6: Bir kahve fırçalayın

Kahve telvesi doğal bir soyucudur. Bu kahve peelingi, cildin ölü tabakasını çıkarabilir ve bu da kaşıntıyı büyük ölçüde gidermeye yardımcı olabilir. Zeytinyağı ve bal, yeni maruz kalan cildi nemlendirir. Pul pul dökülme, bu iki bileşenin cildi derinlemesine nemlendirmesine ve ona eşsiz bir parlaklık vermesine izin verir.

İhtiyacınız olacak şeyler:

 • Bal (nemlendirici özelliği vardır) – 1 yemek kaşığı
 • Kahve çekirdekleri (doğal ovalama) – 2 yemek kaşığı
 • Zeytinyağı (  kuru cildi nemlendirmeye yardımcı olur)  – 1 yemek kaşığı

Adım 1. Kahve telvesi, bal ve zeytinyağını karıştırın.

 • 2 yemek kaşığı kahve telvesine 1 yemek kaşığı bal ekleyin.
 • Ayrıca 1 yemek kaşığı zeytinyağı ekleyin.
 • Malzemeleri iyice karıştırın. Kahve fırçanız hazır.

Adım 2. Kuru cildi pul pul dökmek için ovma kullanın.

 • Kahve peelingini kuru cilde ellerinizle hafifçe masaj yapın.
 • Akan su altında durulamadan önce 10-15 dakika etki etmesine izin verin.

Kuru ciltten kurtulmak ve taze nemli cildi ortaya çıkarmak için bu fırçayı haftada en az iki kez kullanın. Çok sert ovalamayın ve pul pul döküldükten sonra nemlendirmek önemlidir.

Akılda tutulması gereken ipuçları

 • En iyi sonuçlar için birden fazla çare kullanmayı deneyin. Nemlendirici bir iksir için farklı besleyici yağların bir kombinasyonunu da kullanabilirsiniz.
 • Yağlardan maksimum hidrasyon için, onları yatmadan önce gece ve sabah duşunuzdan sonra cildiniz hala nemliyken kullanın. Bu, cildin yağları tamamen emmesine izin verecektir.
 • Duş almadan önce vücudunuza zeytin veya hindistancevizi yağı ile masaj yapın. Ayrıca sıcak bir banyo hazırlayabilir ve derinlemesine beslenmiş bir cilt için buna yaklaşık 5 yemek kaşığı sızma zeytin veya hindistancevizi yağı ekleyebilirsiniz.
 • Kışın nemlendirici kullanın. Cildinizdeki nemi yenilemek için nem seviyesini yaklaşık yüzde 60’a ayarlayın.
 • Banyo veya duş zamanınızı 5-10 dakika ile sınırlayın. Suda uzun süre kalması cildin doğal yağlarını soyabilir. Güçlü veya kokulu banyo ürünleri kullanmaktan kaçının.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*