Güvenli ve acısız bir şekilde kene nasıl çıkarılır

Kanla beslenen ve hastalığa neden olan dört ayaklı keneler, memelilerin, kuşların ve sürüngenlerin bir dış parazitidir. Çoğunlukla sıcak, aşırı büyümüş alanlarda gelişirler.

Bu parazitler, ev sahiplerine sıkıca yapışır, yavaş yavaş kanla beslenir ve beslenirken birkaç gün fark edilmeyebilir. Sonuç olarak, tüm kan emici böceklerin en geniş patojen çeşitliliğini iletirler.

Bu nedenle, Lyme hastalığı, Rocky Mountain benekli ateşi veya ehrlichiosis gibi hastalıklar geliştirmemek için keneleri aramak ve onları keşfeder keşfetmez çıkarmak önemlidir.

Kenelerin çoğu ciddi bir sağlık sorunu oluşturmaz veya hastalık yaymazken, ısırıkları tahrişe ve alerjik cilt reaksiyonlarına neden olabilir. (bir)

Bir keneyi güvenle kaldırmanın yolları

Herhangi bir enfeksiyon olasılığını en aza indirmek için kene çıkarma çok dikkatli yapılmalıdır. Bunlar, herhangi bir acı çekmeden kenelerden kurtulmanıza yardımcı olabilecek en etkili iki kene çıkarma tekniğidir.

Yöntem 1: cımbız kullanın

Bir keneyi çıkarmak, muhtemelen cildinizden birini çıkarmanın en iyi yöntemlerinden biridir. (iki)

Tek adımlı tedavi: keneyi cımbızla çıkarın

Bir çift ince cımbızla keneyi olabildiğince ağzınıza yakın tutun. Kenenin gövdesi cildinizin üzerinde olacaktır, ancak enfekte kene sıvısını vücudunuza itebileceğinden kene karnınızın etrafında tutmamaya dikkat edin.

Alternatif olarak, cımbızınız yoksa parmaklarınızı kullanarak keneyi koparabilirsiniz. Ancak keneye çıplak ellerinizle dokunmayın. Bir eldiven giyin veya elinizi bir kağıt havluyla örtün.

Keneyi cildinizden tamamen ayrılana kadar yavaşça dışarı doğru çekin. Kenenin vücudunu kırabileceğinden ve başını cildinizde bırakabileceğinden çekerken bükmeyin.

Kene çıkarıldıktan sonra, bölgeyi sabun ve ılık suyla iyice yıkayın. Gerekirse, ısırılan alanda antibiyotik merhem kullanın.

Yöntem 2: Bulaşık deterjanı kullanın

Konsantre bir bulaşık sabunu çözeltisi, keneyi boğarak hava geçişini kısıtlayarak deriden kolayca ayrılmasını sağlar.

İhtiyacınız olacak şeyler:

 • Bulaşıklar sabun
 • Pamuk topu
 • Su
 • Havlu

Adım 1. Bir pamuğu bulaşık deterjanına batırın ve keneyi temizleyin

 • Bir pamuğu sıvı bulaşık sabununa batırın.
 • Keneyi birkaç kez temizlemek için sabunlu pamuk kullanın. Pamuklu topu keneye hafifçe dokunacak şekilde hafifçe üstüne tutun.
 • 15 ila 20 saniye içinde kene derisini dökecektir. Pamuk topuyla sabitleyin ve uygun şekilde atın.

Adım 2. Bulaşık deterjanı kalıntılarını temizleyin

 • Bir havluyu suya batırın ve fazla suyu sıkın.
 • Havluyu cildinize hafifçe vurun ve bulaşık sabununun kalıntılarını silin.

Hatırlanması gereken ipuçları

 • Bir keneyi  çıkardıktan sonraki 2 hafta içinde kızarıklık veya ateş ortaya çıkarsa , doktorunuza görünün. Doktorunuza, ısırmanın ne zaman ve nerede meydana geldiği gibi son keneniz hakkında her ayrıntıyı söyleyin.
 • Evcil hayvanınız dışarıda yoğun bitki örtüsüne sahip alanlarda bulunduysa, eve döndüğünüzde kene olup olmadığını iyice kontrol edin.
 • Kenelerin evcil hayvanınızı ev sahibi olarak kullanmasını engellemek için, onlara yerel evcil hayvan dükkanınızda evcil hayvan dostu kene önleyici spreyler, şampuanlar, soslar veya tozlarla tedavi edebilirsiniz.
 • Arada sırada evinizi iyice temizleyin. Vakumlama, yumurtaları da dahil olmak üzere kenelerin kümesten alınmasında özellikle yararlıdır. Halılardan minderlere, yastıklara, kanepeye, çekmecelere ve dolaplara, arabanız dahil her şeyi temizleyin.
 • Yatağınızı ve diğer yıkanabilir çamaşırlarınızı sıcak suda yıkayın.
 • Bunun yerine artık kullanılmayan eşyaları atın. Kullanılamayan stok depolama, kenelerin yumurtalarını bırakmaları için bir yuva haline gelebilir.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*