Hotmail veya Outlook.com e-posta hesabı nasıl kolayca oluşturulur?

Gmail e-posta devi olmadan önce, Hotmail sıradan insanların e-posta ihtiyaçlarını karşılıyordu. Ücretsiz e-posta hesapları ve veri depolama sağlayan ilk web tabanlı e-posta hizmetlerinden biriydi. 1997 yılında teknoloji devi Microsoft tarafından satın alınan ve adı MSN Hotmail olarak değiştirildi, Gmail ortaya çıkana kadar bir on yıl daha çekişmeye devam etti.

Gmail’in muazzam yükselişinden sonra bile Hotmail, sadık kullanıcıları üzerinde kayda değer bir etki yaratmaya devam ediyor. 2012’de Microsoft nihayet Hotmail’in adını kaldırdı ve ücretsiz e-posta hizmetinin adını Outlook olarak değiştirdi. Yeni bir ad ve değişen görünümle Microsoft, One Drive (bulut hizmeti), Office Online ve Skype’ı e-postanıza entegre ederek Outlook’u daha kullanıcı dostu ve kapsayıcı hale getirmeyi amaçladı.

Bununla birlikte, meraklılar için, bir Hotmail hesabı oluşturmanın hala mümkün olduğundan emin oldu, bu nedenle alan adını kaldırmadı. Her iki alan adındaki hizmetlerin aynı olduğundan emin olabilirsiniz.

Kendi Hotmail veya outlook.com e-posta hesabınızı kurmak için aşağıdaki adımları izlemeniz yeterlidir.

Hotmail / Outlook.com hesabı oluşturun

Adım 1. URL’yi bir web tarayıcısına girin

 

Web tarayıcınızı açın ve adres çubuğuna www.hotmail.com yazın.

Adım 2. Bir Microsoft hesabına kaydolun

Formu açıp bir hesap oluşturmak için ekranın sağ alt köşesindeki “Şimdi kaydolun” bağlantısını tıklayın.

Adım 3. Adınızı girin

Formda verilen kutulara adınızı ve soyadınızı girin.

Adım 4. Bir kullanıcı adı girin

Benzersiz bir kullanıcı adı girin. Kullanıcı adınızın e-posta adresinizin bir parçası olacağını unutmayın. Şöyle görünecek: [email protected]

Ortak bir adınız varsa, farklı alternatifler deneyin ve özgeçmişinize eklemekten utanacağınız bir kullanıcı adı oluşturmadığınızdan emin olun.

Adım 5. Alan adını seçin

Kullanıcı adı kutusunun altındaki açılır menüden alanı seçin.

Outlook.com veya hotmail.com’u seçebilirsiniz, ancak kullanıcı adınızın seçtiğiniz etki alanı için mevcut olmaması gerektiğini veya değiştirmeniz gerektiğini unutmayın.

Adım 6. Bir şifre oluşturun

Şifreler için birkaç gereksinim vardır. En az 8 karakter uzunluğunda olmalı ve şunlardan en az 2’sini içermelidir: büyük harf, küçük harf, sayı ve özel sembol. Onaylamak için parolayı yeniden yazın.

Adım 7. Ülkenizi / bölgenizi girin

Açılır menüden yaşadığınız ülkeyi veya bölgeyi seçin. ABD varsayılan olarak seçilidir.

Adım 8. Doğum tarihinizi ve cinsiyetinizi girin

Kişisel bilgilerinizi tamamlamak için doğum tarihinizi ve cinsiyetinizi girin.

Adım 9. Güvenlik için iletişim bilgilerinizi girin

Güvenlik nedeniyle, alternatif bir iletişim numarası ve e-posta adresi sağlamak gelecekte size yardımcı olacaktır. İkisinden yalnızca bir telefon numarası gereklidir. İsterseniz veya başka e-postanız yoksa, alternatif e-postayı atlayabilirsiniz.

Adım 10. CAPTCHA kodunu girin

Bir virüs veya kötü amaçlı yazılım değil, insan olduğunuzu kanıtlamak için ekranda gördüğünüz kodu girin. Unutmayın, büyük / küçük harfe duyarlıdır

CAPTCHA, Carnegie Mellon’daki akademisyenler tarafından geliştirilen “Bilgisayarları ve İnsanları Farklılaştırmak için Tam Otomatik Kamusal Turing Testi” anlamına gelir. Kötü amaçlı yazılımların göremediği ve yeniden yazamayacağı kodu görüntülemek için görüntüleri kullanır

Adım 11. Hesap Oluştur düğmesini tıklayın.

Microsoft’tan promosyon teklifleri almak istemiyorsanız, bu tür tekliflerin gönderilmesine izin veren ifadenin yanındaki kutunun işaretini kaldırın. Şimdi, “Hesap Oluştur” düğmesini tıklayın.

Outlook sizden bir güvenlik doğrulaması isterse, “Kod Gönder” düğmesini tıklayın ve sağladığınız numaraya bir doğrulama kodu gönderecektir.

Kodu talep ettikten sonra görünen kutuya metin olarak aldığınız güvenlik kodunu girin ve ardından “Hesap Oluştur” düğmesini tıklayın.

Adım 12. Hesap oluşturuldu

Hesabınız zaten oluşturulmuştur. Outlook’tan hoş geldiniz metnini okuyun, ardından yeni Hotmail hizmetinizi kullanmaya başlamak için “Gelen Kutusuna Devam Et” düğmesini tıklayın.

Gelen kutunuz Outlook ekibinden bir hoş geldiniz e-postasıyla açılacaktır.

Profilinizi özelleştirin

Hotmail hesabınızı oluşturduktan sonra profilinizin görünümünü zevklerinize ve ihtiyaçlarınıza göre özelleştirebilirsiniz.

Adım 1. Dişli simgesine tıklayın

Adınızın solunda, ekranın sağ üst köşesindeki “dişli” simgesini tıklayın.

Adım 2. Tema rengini özelleştirin

Açılır menüdeki seçeneklerden tercih ettiğiniz tema rengini seçin.

Adım 3. Ek özelleştirme için Seçenekler’i tıklayın (isteğe bağlı)

Profilinize yönelik daha gelişmiş ayarlar için, açılır menüden “Seçenekler” i seçebilirsiniz.

Yönetmek için birden fazla seçenek içeren başka bir pencere açılacaktır. Ancak, e-posta hizmetlerinde yeniyseniz, bu adımı başka bir güne kaydedebilirsiniz.

Adım 4. Profilinizi özelleştirin

Sağ üst köşede bir kişinin siluetini görebilirsiniz. Üzerine tıklayın ve “Profili Düzenle” yi seçin.

Skype hizmetini kullanarak İnternet üzerinden insanları arayabilmeniz için numaranızı Skype’a eklemenizi isteyen bir mesaj görünecektir. Bu hizmeti kullanmak istiyorsanız “Ekle” düğmesini tıklayın, aksi takdirde “Hayır, teşekkürler” i tıklayın.

Profil düzenleme penceresi açıldığında, siluetin altındaki “Resmi değiştir” bağlantısını tıklayın

Yeni bir “Görüntü” penceresi açılacaktır. “Dosya Yükleme” penceresini açmak için “Gözat” düğmesini tıklayın. Uygun bir resim bulun ve seçin, ardından “Aç” düğmesini tıklayın.

Fotoğraf yüklendikten sonra, profilinizde görünmesini istediğiniz resmin alanını seçin ve “Kaydet” düğmesini tıklayın.

Kişileri içe aktar

Mevcut kişilerinizi yeni Hotmail hesabınıza ekleyebilirsiniz. Microsoft, sosyal medya ve diğer e-posta hizmetleri aracılığıyla kişileri eklemenin bir yolunu sunar

1. Adım Kişiler uygulamasını açın

Gelen kutunuzun sol üst köşesindeki “ızgara” simgesini tıklayın ve “Kişiler” uygulamasını seçin.

Uygulama, e-posta hesabınızı Twitter, LinkedIn, Google ve diğerleri gibi sosyal medya kanallarına bağlama seçenekleriyle yeni bir sekmede açılacaktır. Diğer hesaplara bağlanarak kişileri ve e-postaları içe aktarabilirsiniz.

Alternatif olarak, bilgisayarınızdan bir CSV dosyası kullanarak bir kişi listesini içe aktarabilirsiniz.

Adım 2. Diğer hesaplarınızdan birindeki kişileri ekleyin

Kişilerinizi Google hesabınızdan veya başka bir sosyal ağdan Hotmail hesabınıza eklemek için ilgili düğmeyi tıklayın.

Hesabınıza bağlanmanızı isteyen bir açılır pencere açılacaktır. “Bağlan” düğmesini tıklayın

Henüz oturum açmadıysanız, pencere sizi o hesabın oturum açma sayfasına yönlendirecektir. Her zamanki gibi o hesaba giriş yapın.

Microsoft, temel hesap bilgilerine erişmek için izninizi isteyecektir. “İzin Ver” düğmesini tıklayın.

Hotmail’in kişilerinizi ve diğer ayrıntıları ayarladığını belirten bir onay mesajı görünecektir. “Bitti” düğmesini tıklayın.

Artık Hotmail hesabınız diğer hesabınıza bağlandı. Bu, ekranın sağ üst köşesinde, profil resminizin hemen altında görünecektir. Diğer hesaplara bağlanmak için aynı adımları izleyin.

Adım 3. Bilgisayarınızdaki bir CSV dosyası kullanarak kişileri içe aktarın

“Kişileri İçe Aktar” bölümünde, “İçe Aktarmayı Başlat” düğmesini tıklayın.

Kişileri içe aktarabileceğiniz Google, Outlook ve Windows Live Mail gibi birden çok seçenek gösterecektir. Bilgisayarınızdan bir CSV dosyası kullanarak içe aktarmak için “Diğer” i seçin

Bir dosya yükleme penceresi açmak ve kişilerinizin CSV dosyasına göz atmak için “Gözat” düğmesini tıklayın. Dosyayı seçip açın, ardından “Yükle” düğmesini tıklayın.

Hotmail / Outlook oturumunu kapatın

İşiniz bittiğinde, özellikle de başkaları tarafından kullanılan bir cihazdan erişiyorsanız, e-posta hesabınızdan çıkmalısınız.

Adım 1. Profil resminize tıklayın

Profil menüsünü açmak için sağ üst köşedeki profil fotoğrafınıza tıklayın.

Adım 2. Oturumu Kapat’ı tıklayın

Profil açılır menüsünün altında “Oturumu kapat” seçeneğini seçin. Hotmail hesabınız kapatılacaktır.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*