İlk uluslararası seyahatinizi kolaylaştırmak için 40’tan fazla ipucu

Arkadaşlarımın sosyal medyada paylaştığı egzotik uluslararası seyahat fotoğrafları ve videoları bana her zaman ilham verdi ve etkiledi. Ne kadar eğlendiklerini gördükten sonra nihayet rahat bölgemden çıkıp dünyayı keşfetmeye karar verdim.

Uluslararası seyahat sırasında ters gidebilecek pek çok şey olduğu için iyi bir heyecan ve korku dozu hissettim. Ancak, uygun planlama ve hazırlıklarla, ilk uluslararası seyahatim sorunsuz geçti ve maceralarımın güzel hatıralarını bıraktı.

Korku ve endişenin dünyayı nasıl gördüğünüze engel olmasına izin vermeyin. Seyahat etmek, diğer kültürler hakkında bilgi edinme ve ufku genişletme fırsatı sağlar.

Bir yolculukta olabilecek en kötü şeylerden bazıları nelerdir? Bazı örnekler:

 • Uçağı kaçırmak
 • Fazla kilolu bagaj
 • Yanlış vize evraklarının getirilmesi
 • Bağlantılı bir uçuş için yanlış kalkış kapısına gitmek
 • Bir dolandırıcılığın kurbanı olmak

Artık deneyimli bir gezgin olduğuma göre, yurtdışına seyahat ederken nasıl güvende kalacağıma ve iyi vakit geçireceğime dair tavsiyelerde bulunabilecek bir konumdayım. İlk uluslararası gezi için seyahat ipuçları listem:

1. Bir kontrol listesi hazırlayın:  Kesin kontrol listesi pasaport, vize, biniş kartı ve otel onayı gibi önemli belgeleri içerir. Tüm önemli belgelerin kopyalarını alın. Her birinin dijital ve fiziksel bir versiyonunu saklıyorum. Ayrıca seyahat planı, kredi kartı, nakit para, uluslararası konvertörlü cep telefonu ve SIM kart (abone kimlik modülü), kalemler ve seyahat sigortası kanıtı olması önemlidir. Bu, her şeyi düzenlemenize yardımcı olacak ve yurtdışına seyahat etmeniz için size güven verecektir.

2. Bütçe  oluşturmayı öğrenin: Bir gezi planlarken, bir bütçe oluşturun ve buna bağlı kalın. Beklenmedik şeylerin olabileceğini unutmayın. Yurtdışında bütçe yapmayı öğrendikten sonra çok para biriktirdim. Dikkate alınması gereken bazı seyahatle ilgili ücretler şunlardır:

 • Döviz kurları
 • Giriş ve çıkış ücretleri
 • İpucu
 • Yabancı kredi kartı işlem ücretleri
 • Vergiler
 • Bagaj ve havayolu ücretleri

3. Pasaport için önceden  başvuru : Pasaportum için ilk yurt dışı seyahatimden aylar önce başvurdum. Süreç, bir form doldurmayı, destekleyici belgelerin toplanmasını, bir fotoğrafın alınmasını, bir ücretin hesaplanmasını ve başvurunun gönderilmesini içerir. ABD  Dışişleri Bakanlığı,  gezginlerin belgeleri çevrimiçi olarak tamamlamalarına izin verir. Rutin servis 4-6 hafta sürer; ancak, hızlandırılmış hizmet önemli bir ücret karşılığında mevcuttur.

4. Vizenin gerekli olup olmadığını kontrol edin:  Gideceğiniz ülkenin vize gereksinimlerini kontrol edin. Bazı ülkeler varışta vize sunarken, diğerleri önceden verilmiş bir vize gerektirir.

5. Göçmenlik gereksinimleri hakkında bilgi edinin –  Bazı ülkeler seyahat etmek için izin belgesi gerektirir. Sorunları önlemek için önemli belgeleri elinizin altında tutun. Smart Traveler Kayıt Programı  , yurtdışında seyahat eden veya yaşayan ABD vatandaşlarının en yakın ABD büyükelçiliği veya konsolosluğundan en son güvenlik güncellemelerini almalarını sağlayan ücretsiz bir hizmettir.

6. Ülke hakkında bilgi edinin:  Ziyaret ettiğim yabancı ülke hakkında bilgi edinmek için çevrimiçi araştırma yaptım . Gitmeden önce dili, mutfağı ve gelenekleri öğrenin. Basit bir arama yapmak beni gideceğim yer hakkında bilgilendirdi ve kültür şoku yaşamamı engelledi.

7. Konaklamanızı çevrimiçi olarak rezerve edin:  BJ’nin Toptancılık Kulübü üyesiyim, bu yüzden Avrupa seyahatimi rezerve etmek için seyahat hizmetlerini kullandım. Uçak bileti ve otel konaklamasında yaklaşık% 40 tasarruf ettim. Hizmetin kullanımı kolaydır ve harika paket fırsatlar sunar. Bir başka iyi seçenek de AAA Travel; Üyeler büyük indirimlerden yararlanır ve çevrimiçi rezervasyon sorunsuz bir deneyimdir. Her iki web sitesinde de son dakika seyahat fırsatları var.

 

8. Seyahat sigortası:  Acil durumlarda seyahat sigortası yaptırmak iyidir. Sadece bagajları ve kaçırılan uçuşları değil, sağlık sorunlarını da kapsar. En iyi uluslararası seyahat sigortası, kapsamlı tıbbi teminat, güçlü finansal destek ve örnek müşteri hizmetleri sunar. İtalya, Roma seyahatimden önce Allianz Global Assistance’tan bir alıntı aldım. Her tür seyahat için politikalar sunarlar.

9. Yerlilerle kaynaşın:  Yerlilerle tanışmak için alışılmadık kasaba ve yerleri ziyaret ettim. Tur rehberlerinin bilmediği günlük yaşam hakkında bana çok şey öğrettiler. Pek çok turisti çekmeyen bölgelerdeki küçük aile restoranlarında yemeklerin büyük, popüler olanlardan daha ucuz ve daha lezzetli olduğunu gördüm.

10. Ulaşım için önceden  rezervasyon yapın : Kara ulaşımı, ortak servis otobüsü ve Roma şehir otobüsü turumu önceden ayırttım ve maliyetten yaklaşık% 30 tasarruf ettim. Sürücülere makbuzlarımı e-posta yoluyla göstermem gerekiyordu. Para biriktirmenin yanı sıra, ulaşım talep etmenin dil engeli konusunda endişelenmeme gerek yoktu.

11. Çifte rezervasyondan kaçının:  Yurtdışına seyahat ederken aktivitelere çifte rezervasyon yaptırmamaya çalışırım. Her şeyi bir seferde görmek ve tadını çıkarmak neredeyse imkansız. Rahatlamak için biraz zaman ayırmak da önemlidir.

12. Büyükelçiliğinizin yerini bilin:  Yabancı bir ülkeyi ziyaret ederken Amerika Birleşik Devletleri büyükelçiliğinin nerede olduğunu öğrenin. Pasaportumu kaybettiğimde Ekvador Büyükelçiliği yetkilileri ile iletişime geçtim ve çok yardımcı oldular. ABD elçiliklerinin, konsolosluklarının ve diplomatik misyonlarının alfabetik bir listesini bulabilirsiniz. Burada  .

13. Bankanıza bildirin:  Yaklaşan yurt dışı işlemlerden haberdar olmaları için bankama seyahat planlarımı bildirdim. Bu, şüpheli etkinlik nedeniyle hesabımı engellemelerini engelledi. Ben de önceden onlardan euro istedim ve bir hafta içinde bana postaladılar.

14.  Aşı olun : Bazı ülkelerin özel gereksinimleri olduğundan seyahate çıkmadan önce aşıları araştırın. Bir doktorla randevu alın ve önceden aşı olun.

15. Yanınızda uluslararası bir dönüştürücü kiti alın:  Walmart’tan yalnızca 12,99 dolara uluslararası dönüştürücü adaptör kiti satın aldım. 110 voltluk küçük Amerikan cihazlarını ve elektronik cihazlarını kullanmama izin veriyor. Bir başka iyi seçenek de American Tourister International Converter Set.

16. Havaalanında sorular sorun:  Amerika Birleşik Devletleri ve yurtdışındaki havalimanlarında birçok soru sorarım. Bagaj görevlilerinden uçuş görevlilerine kadar çalışanların çoğu akıcı İngilizce konuşuyor ve uluslararası seyahat ve havaalanı lojistiği hakkında çok şey biliyor.

17. Seyahat tavsiyeleri hakkında bilgi edinin:  ABD Dışişleri Bakanlığı web sitesi   , güncel seyahat tavsiyeleri ve renk kodlu bir harita sunar. Bir ülkede koşullar her an hızla değişebilir.

18. Reçete Getirmek:  Yurtdışına seyahat ederken tüm rutin ve acil ilaçların yanınızda olması önemlidir. Bazen bazı ilaçları başka ülkelerde bulmak veya satın almak zordur. Farklı isimleri olabilir veya hiç bulunmayabilirler.

İle 19. Hisse planları  benim  sevdiklerinize:  Ben planlarımı ayarladıktan sonra, ben bütün sevdiklerinize ve arkadaşlarınıza zaman güzergah bir kopyasını gönderin. Bu, güvenlik nedenleriyle yapılır. Nereye gittiğimi, ne kadar uzakta olacağımı ve en önemlisi telefonum çalışmazsa bana nasıl ulaşabileceklerini onlara bildiriyorum. Ayrıca, uzun yolculuklara çıktığımda postanede postalarım var.

20. Yasaklı öğeleri kontrol edin:  Bazı ülkelerin yasakladığı belirli öğeler vardır. Orada neleri yasakladıklarını öğrenmek için ayrılmadan önce hedef ülkenin web sitesini kontrol edin.

21. Hafif  bagaj: Ek bagaj için ücret ödememek için her zaman hafif yanlarım. Valizim elimde taşınabilecek kadar küçük olduğundan bagaj teslimi karmaşasından geçmek zorunda kalmıyorum. Kırışmayan hafif giysiler ve sadece bir veya iki çift ayakkabı paketliyorum. Kendi diş macununuza ve en az bir kalıp sabuna sahip olmak iyidir çünkü oteldeki sabun kalıpları genellikle küçüktür.

22. Her  iki  sefer de kontrol edin :  Bir seyahate çıkmadan en az iki gün önce, tüm biletleri, bagaj nakliyesini, belgeleri, konaklamayı vb. Kontrol ederim .

23. Göçmenlik kartını doğru şekilde  doldurun : Göçmenlik kartını açık bir şekilde doldurun ve doğru bilgileri sağlayın.

24. Bagajları koruyun:  Seyahat ederken veya mola verirken çantalarımı asla gözetimsiz bırakmam. Makbuz sağlayan bir kilitli dolap veya bagaj saklama hizmeti buluyorum. Havaalanında depolama alanı olup olmadığını sorun.

25. Bir Adres Defteri tutun:  Önemli telefon numaralarını ve adresleri cep telefonumda ve yedekleme için bir günlükte tutuyorum. Bazen cep telefonunuzun pili bittiğinde, önemli bilgilere yazılı olarak erişmeniz uygun olur.

26. Hava tahminini kontrol edin:  Seyahate çıkmadan bir gün önce, ziyaret etmeyi planladığım ülkenin hava tahminini kontrol ederim. Hazırlıklı olmak, uygunsuz kıyafetler giymekten kaçınmamı sağlıyor ve uzun mesafeli seyahatle ilgili stres seviyesini düşürüyor.

27. Rahat  giyin : Seyahatlerim için rahat giyinirim. Gardırobum rahat ve soğuk havalimanlarında, uçaklarda ve kara ulaşımında beni sıcak tutmak için her zaman bir kazak giyerim. Sıcak havalarda bol renkli, bol pantolonları, soğuk havalarda ise pantolon ve yarım botları tercih ederim. Her zaman bir çift rahat yürüyüş ayakkabısı giyin.

28. Eğlence ve rahatlık:  Uzun uçuşlarda tabletimde gezinmeyi seviyorum. Diğer iyi eğlence biçimleri kitaplar, dergiler ve müziktir. Çoğu uçak, müzik dinlemek, dizi ve film izlemek için kulaklık sağlar. Uyumak için bir boyun yastığının olması güzel ve genellikle kendi küçük battaniyemi getiriyorum çünkü uçaktakiler her zaman temiz değil.

29. Fazladan Giysiler / Tuvalet Malzemeleri Paketleyin –  Acil durum taşıma çantasına fazladan bir takım elbise koyduğunuzdan emin olun . Uzun mesafeli uçuşlarda serinlemeyi severim, bu yüzden fazladan bir kıyafet ve seyahat tuvalet malzemelerini bir kabin çantasında tutarım.

30. Asla tüm paramı tek bir yerde saklamam: Tüm paramı  asla tek bir yerde tutmam çünkü bu potansiyel bir hırsızın paramı yok etmesine izin verir. Parayı birkaç farklı yerde saklamak daha iyi bir fikirdir.

31. Başlıca turistik yerlerin açılış saatlerini kontrol edin: Çalışma  günlerini / saatlerini ve giriş fiyatlarını teyit etmek için başlıca turistik yerlerin web sitelerini ziyaret ettim. Bu, zamandan ve paradan tasarruf etmeme yardımcı oldu.

32. İlk başta dikkatli olun:  Avrupa ve Asya uçuşlarından sonra jet lag yaşadım. Uzun bir uçuş sırasında kestirmenizi ve seyahatin ilk gününde rahatlamanızı öneririm. Ayrıca bol su için ve enerji veren besleyici yiyecekler yiyin. Genellikle ikinci gün kendimi yenilenmiş hissediyorum.

33. Bağlantılı uçuşlar arasında bolca zaman ayırın –  Uluslararası havaalanları genellikle oldukça büyük ve karmaşıktır. Acele etmemek ve daha da kötüsü bir uçuşu kaçırmamak için bağlantılı uçuşlar arasında yeterince zaman ayırdığınızdan emin olun. Bir keresinde, büyük bir havalimanında sadece yarım saatlik bir konaklama yaptım, bu yüzden uçuş ekibini bilgilendirdim ve kalkış kapısına benim yolda olduğuma dair bir mesaj gönderdiler.

34. Yerel nakit taşıyın –  Her zaman biraz yerel nakit taşıyın . Bazen tüccarlar dolarları, banka kartlarını veya kredi kartlarını kabul etmez. Amerika Birleşik Devletleri’ndeki büyük bankalar döviz bozdurabilir. Yurtdışında para alışverişi yaparken en iyi seçeneğin bankamın ATM ağı olduğunu öğrendim.

35. Pasaportunuzu her zaman yanınızda taşıyın: Pasaportunuzu her zaman  yanınızda (fotokopisi yeterlidir). Havaalanının içinde ve dışında tanımlama ve doğrulama amacıyla buna ihtiyacım vardı. Orijinali bir otelde güvende tutmak ve bir kopyasını bir cüzdanda, taşıma çantasında veya çantada saklamak iyi bir fikirdir.

36. Paket atıştırmalıklar:  Havaalanlarında yemek genellikle pahalıdır, bu yüzden el çantama sağlıklı atıştırmalıklar ve şişelenmiş su koyuyorum. Bazı iyi seçenekler fıstık ezmeli kurabiyeler, granola barlar ve karışık kuruyemişlerdir. Bir başka iyi seçenek de Bumble Bee Snack on the Run. Konserve ton balıklı salata ile kraker içerir ve protein açısından zengindir.

37. Önemli uygulamaları indirin: Seyahate  çıkmadan önce telefonuma önemli uygulamaları indiriyorum. Bazı yararlı örnekler, Wi-Fi bağlantısı üzerinde Uber, Babel ve Google Haritalar’dır. Eva Longoria, JetSmarter’ı çok seviyor çünkü hepsi bir mobil cihazdan bir kiralık jet bulmanıza, rezervasyon yapmanıza ve bunun için ödeme yapmanıza izin veriyor.

38. Dilin temellerini öğrenin:  Ana dilde “evet”, “hayır”, “banyo nerede?” Gibi kelimeleri ve cümleleri öğreniyorum. ve teşekkürler.” Para ve yol tarifleri hakkında birkaç cümle öğrenmek de iyi bir fikirdir. iTranslate  , gezginlerin dünyanın her yerinde 100’den fazla dili okumasına, yazmasına ve konuşmasına olanak tanır. Hatta ses dönüştürme özelliğine sahiptir.

39. Cep haritası taşıyın –  Google Haritalar’ın çalışmaması ihtimaline karşı yedek olarak bir cep haritası taşıyın . Birçok otel ve turist bilgi merkezi bunları ücretsiz olarak sunar.

40. Dolandırıcılara dikkat edin:  Ne yazık ki dolandırıcılar turistlerden yararlanır, bu nedenle yabancılarla uğraşırken çok dikkatli olun. Hiç kimseye kişisel bilgi vermeyin. Ayrıca, muhtemelen hileli oldukları için kulağa gerçek olamayacak kadar iyi gelen tekliflere aldanmayın. Şüphe duyduğumda otel personeli veya bir polis memuru ile iletişime geçiyorum.

41. Bir rehber satın almak:  Ziyaret ettiğim ülke hakkında güvenilir bir bilgi kaynağına sahip olmak için iyi bir rehbere yatırım yaptım. Lonely Planet ve Fodor’s Travel gibi iyi olanlardan birkaçı.

42. Çok fazla  eşya satın almayın: Hatıra eşyası satın almak eğlencelidir, ancak bazı eşyaları gümrükten almak vergiler ve ağır bavullar nedeniyle maliyetlidir. Küçük, kırılmaz parçalara sadık kalın.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*