Nasıl dışa dönük olunur: Her içe dönük kişinin denemesi gereken 20’den fazla ipucu

Herkes doğuştan gelen bir mizaçla doğar, enerji kazandığınız ve dünya ile etkileşime girmeyi tercih ettiğiniz bir yol. İçine kapanık, sakin ve asgari düzeyde uyarıcı ortamları tercih eden, dışa dönük biri ise daha dışa dönük olan, diğer insanlardan ve dış çevreden enerji çeken kişidir.

Günümüz toplumunda dışa dönüklerin parlaması için pek çok fırsat vardır: topluluk önünde konuşma, pazarlama, satış ve temel görüşme. İçedönükler, bu görevlerden herhangi birinin düşüncesinde kaygı ile savaşabilirler.

İşte iç dışa dönüklüğünüze dokunmak için bazı ipuçları.

 1. Kendini bil. Çoğu insanın içten içe içe dönük ve dışa dönük özellikleri vardır. Kendinizi tanıdığınızda, davranışınızı ve doğal tarzınızı daha iyi anlamanıza yardımcı olacaktır. Yeteneklerinizden en iyi şekilde yararlanacak araçları belirleyebilir ve öğrenebilirsiniz.
 2. Nedeni bulun. İçe dönük davranışınızın nedenini bulun. Bazen belirli durumlar, insanlar veya yerler içe dönük davranışınızı tetikler. Sizi tam olarak neyin rahatsız ettiğini bulun ve güveninizi kaybedin. Bunu bilmek, üstesinden gelmenize yardımcı olacaktır. Değişime açık olun. Bir dışa dönüklüğün olumlu özelliklerini belirleyin ve bu özelliklerin yardımcı olacağı durumları belirleyin. Dışa dönük tekniklerle başarı şansınızı artıracak yeni beceriler öğrenmek için kendinize bir plan oluşturun. Kendine inan. Temel kişiliğinizi değiştirmeden, yeni davranışlar ve teknikler öğreniyorsunuz.
 3. Kafandan çık. İçedönük özelliklerden biri, kafanızda çok zaman harcamak, düşüncelerinizi ve hislerinizi keşfetmek. Kafanın içine girmemeye çalış. Yeni hobiler ve ilgi alanlarıyla dikkatinizi dağıtın. Kendinize daha az odaklanmanızı sağlayacak şeyler yapmaya çalışın.
 4. Vücut dilinizi değiştirin. Sosyal ortamlarda olduğunuzda vücudunuzu gevşetin. İçe dönükler muhtemelen kollarını kavuşturur, sertleşir ve grup konuşmalarındayken daha fazla huzursuz olmaya başlar. Vücut dilinizi değiştirin. Rahat görün. Bunu yaparak, vücudunuz rahatlamanız ve daha az kaygılanmanız için zihninize bir mesaj gönderecektir.
 5. İç konuşmanıza hayır deyin. İçedönüklerin kendi iç konuşmanıza katılmaları muhtemeldir. Büyük sosyal toplantılarda içsel konuşmanızı kapatmaya çalışın. Bunun yerine, sosyal etkileşimlere girin. İnsanlarla rahat olmayı öğrenin. Eğer içe dönük biriyseniz, sosyal durumlarda muhtemelen sakin ve rahatsınızdır. Bunun için birçok insanın dahil olduğu konuşmalara kendinizi kaptırın. Konuşmanıza gerek yok çünkü dinlemek ve göz temasını sürdürmek aynı derecede önemlidir.
 6. Konfor alanından çık. Sizi rahatsız eden senaryoları düşünün ve sonra bunları güvenle nasıl idare edeceğinizi düşünün. Örneğin: mahallenizdeki insanlara yürüyün ve merhaba deyin. Yavaş yavaş, bu korkuyu aştıkça onlarla konuşmaya başlayın. Daha sosyal ve girişken olmak için onlarla sohbet etmeye çalışın.
 7. Sevdiğiniz sosyal aktiviteleri bulun. İnsanların içe dönük olmasının ana nedenlerinden biri, çevrelerinde zamanına değecek herhangi bir aktivite görmemeleridir. İlgi alanlarınızı paylaşan insanlarla sosyalleşmeye çalışın. Bir kitap kulübüne katılın, bir atölye çalışmasına katılın, hayvan barınağında gönüllü olun veya bir zanaat öğrenin. Ortak çıkarları paylaşmak, benlik saygısını artırır ve sosyalleşmeyi geliştirir.
 8. Kendinizi rahat hissettiğiniz yerlerde sosyal toplantılar düzenleyin  . Herkes kendi ortamında veya aşina olduğu yerlerde rahattır. Sık sık ziyaret ettiğiniz yerlerde mümkün olduğunca çok toplantı veya sosyal etkinlik düzenlemeye çalışın. Tanıdıklarınızı evinizdeki bir partiye davet edin veya iş sonrası bir parti için en sevdiğiniz restoran veya kafeye gidin. Aşina olduğunuz yerlerde daha rahat hale geldikçe, insanlarla konuşmak sizin için daha kolay hale gelecektir.
 9. Kendiniz için fırsatlar yaratın. Küçük gruplarda veya bire bir görüşmede kendini daha iyi hisseden biri olabilir. Eğer durum buysa, o zaman insanları büyük bir sosyal toplantıda daha küçük gruplarla meşgul etmeye çalışmalısınız. Bunu yaparak, daha derin konuşmalar için bir fırsat yaratırsınız.
 10. Güçlü yönlerinizi kullanın. Güçlü yönlerinizi veya olumlu niteliklerinizi kullanın. Dinlemede iyiyseniz, arkadaş edinmek için kullanın. İnsanlar kendileri hakkında konuşmayı severler ve birilerinin onları gerçekten duymakla ilgilendiğini bildiklerinde kendilerini özel hissederler.
 11. Konuşma becerilerinizi uygulamaya başlayın. Sosyal bir durumdayken kendinizi konuşmaya zorlayın. Biraz konuşun. Küçük bir sohbet, insanlarla dostça bağlantılar kurmanıza yardımcı olacaktır. Hava durumundan trafiğe, şakadan duyduğunuz haberlere kadar her şey hakkında küçük bir konuşma olabilir. Çoğu zaman küçük bir konuşma daha büyük ve daha iyi bir sohbete yol açar.
 12. Empati kurarak iletişim kurun. Daha ulaşılabilir olmayı öğrenin ve eleştirel olmaktan kaçının. İnsanlara gerçek bir ilgi gösterin. Konuştuğunuz her kişide ilginç bir şeyler bulmaya çalışın. Onlarla konuşmakla gerçekten ilgilenmezseniz, sizi görebilirler.
 13. Buz kırıcıları kullanın. İnsanlar veya olay hakkındaki küçük ayrıntılara dikkat edin. Bir kişinin taktığı mücevherler olabilir veya parti ile ilgili bir şey olabilir. Bir sohbette buzları kırmak için bu ayrıntıları seçin. Bu, bir sohbete başlamayla ilgili gerginliği azaltmaya yardımcı olacaktır.
 14. Sosyal davetlere evet deyin. Eğer içe dönük biriyseniz, sosyalleşmek çok yorucu olabilir. İnsanlarla çevrili olabileceğiniz durumlar bulun. Meslektaşınızın evinde bir toplantıya gidin veya sosyal medyada tanıştığınız bir grup arkadaşınızdan öğle yemeği daveti alın.
 15. İyileşmek. Sosyal bir toplantıda veya partideyken, odanın ortasında durun ve konuşmalara açık olun. Göz teması kurun ve konuştuğunuz kişiyle yüzleşmeye çalışın. Mümkün olduğu kadar çok insanla konuşun.
 16. Gülümsüyor  . Bir konuşma başlatmak için inisiyatif almakta güçlük çekiyorsanız   , gülümseyip göz teması kurarak insanları sizinle konuşmaya teşvik edin. İnsanlara gülümsediğinizde rahatlar ve bunu mutlulukla ilişkilendirirler.
 17. Düşüncelerini paylaş. Bir fikir sorarken, düşüncelerinizi paylaşmak için bunu bir fırsat olarak değerlendirin. İletişim, bilgi paylaşımı ve alımı olarak tanımlanır. Düşüncelerinizi paylaşıyorsanız, her zaman size gelen soru ve fikirlere yanıt verin.
 18. Telefonunuzu uzak tutun. Kendinizi yeni bir sosyal durumda bulduğunuzda, telefonunuzla meşgul olma eğiliminde olabilirsiniz. Size yanlış güvenlik sağlar ve sizi eylemin dışında tutar. Bu yüzden bir dahaki sefere telefonunuzu kullanmamaya çalışın.
 19. Kendinize biraz zaman ayırın. Dışa dönük özellikleri uygularken, zihinsel pillerinizi yeniden şarj etmek için zaman ayırın. Örneğin: günlük meditasyon veya yoga yapın. Bu, bedeninizin ve zihninizin rahatlamasına izin verecektir. Kim olduğunuzu hatırlayın ve değerlerinizi takip edin. Daha dışa dönük olmak, halihazırda kim olduğunuzu iyileştirir.
 20. Gitmenize izin verin. Bir partiye gitmek sizi endişelendiriyorsa, partiye sadece yarım saat katılmayı taahhüt edin. Kendinize, beğenmezseniz 30 dakika sonra ayrılabileceğinizi söyleyin. Katılmak için çaba harcadığınız için kendinizi tebrik edin.
 21. Cildinizde rahat hissedin. Kendinize inandığınızda, doğal olarak güven geliştirirsiniz. Herkesin partinin hayatı olması gerekmiyor. Bazı insanların güçlü ve güzel olması gerekir. Olmadığınız biri olmak için değerlerinizi asla feda etmeyin. Kendinize güvenin ve kendinizi dürüstçe temsil edin.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*