Yatak böceklerinden hızlı ve kalıcı bir şekilde nasıl kurtulabilirsiniz: kendi spreyinizi yapın

Hayalet kaşıntı, korku, panik ve paranoya, yatak böceklerinden söz edilmesine verilen olağan tepkilerdir. Bulması kolay ve ortadan kaldırması zor olan yatak böcekleri, varoluşunuzun kabusu olabilir. Ancak yatağınızı ve mobilyalarınızı rasgele atmak yerine, yatak böceklerinin onları başarılı bir şekilde kovmanın yollarını anlamanız gerekir.

Yatak böcekleri, yalnızca kan emmeye ve üremeye adanmış 6 ila 12 aylık bir ömürle kutsanmıştır. 21 günde yetişkinliğe ulaşırlar ve yetişkin bir dişi günde beşe kadar yumurta bırakabilir. Ayrıca, kan olmadan aylarca yaşayabilirler.

Yatak böcekleri saklambaç oynamayı seven çok dayanıklı yaratıklardır. Onları kendi oyunlarında yenmek ve istilayı sona erdirmek için çabalarınızın eksiksiz ve tutarlı olması gerekir. Bu test sırasında sakin olmanız gerekecek. Panik seni hiçbir yere götürmez.

Herhangi bir hata kontrol önlemine başlamadan önce, bazı önemli ilk adımlar vardır. Tedavi edilecek alandaki dağınıklığı ortadan kaldırarak başlayın. Kırtasiye malzemeleri, evcil hayvan kaseleri, vazolar, oyuncaklar, ayakkabılar, telefonlar, dizüstü bilgisayarlar vb. Tüm küçük ve mobil eşyalar. çıkarılmadan önce böcekler açısından kontrol edilmelidir. Tahtakurusu içermeyen ürünler şeffaf plastik torbalarda kapatılmalıdır.

Ardından, tahtakurularından kurtulmak için sert kimyasalların kullanılmasını gerektirmeyen çeşitli çevre dostu imha seçenekleri seçiminize devam edebilirsiniz.

İşte bir yatak böcek istilasıyla kendi başınıza mücadele etmenin sekiz yöntemi:

Yöntem 1: Vakumlama ve yıkama

Vakumlama, büyük bir istilayla mücadele etmenin etkili bir yoludur. Yatak böcekleri yüzeylere yapışmayı sever ve bir elektrikli süpürge bunları çıkarmada ve yakalamada iyidir. Vakum kabında veya imha torbasında toplanan yatak böcekleri dikkatlice atılabilir.

En iyi sonuçlar için sıcak yıkamayı elektrikli süpürge ile birleştirebilirsiniz. Tahta böcekleri yüksek sıcaklıklara tahammül edemediğinden, yıkanabilir tüm ürünler etkili bir imha için sıcak yıkama programından geçebilir. Bu, yaşam döngülerinin herhangi bir aşamasında tüm yatak böceklerini yok edecektir. Yıkanamayan malzemeler, yatak böceklerini öldürmek için sıcak bir kurutucuda 20 ila 30 dakika çalıştırılabilir.

Yatak böceklerini evinizden temizlemek için, tercihen HEPA filtreli normal bir ev tipi elektrikli süpürgeye ihtiyacınız olacaktır. Bez hortumlu veya bez torbalı el tipi elektrikli süpürgeler veya elektrikli süpürgeler, yatak böcekleri söz konusu olduğunda ideal bir seçim değildir.

 • Süpürmeden önce yatak böcekleri için saklanma yerlerini belirleyin.
 • Yatak böceklerini saklandıkları yerlerden çıkarmak için bir aralık aleti kullanın. Böceklerin başarılı bir şekilde uzaklaştırılması için elektrikli süpürgenizi maksimum emiş gücüne ayarlayın.
 • Vakumlu yatak takımları, döşemeler, kilimler ve yatak böceklerini barındırabilecek diğer tüm öğeler.
 • Döşemenizin dikişlerini ve kıvrımlarını iyice vakumlayın. Hiçbir çatlak veya yarık gözden kaçırılmamalıdır.
 • Yumuşak oyuncaklar, havlular, yastıklar ve battaniyeler vakumlanmalı ve şeffaf plastik torbalara kapatılmalıdır.
 • Mobilyaları ters çevirin ve yatak çerçevesi gibi çıkarılabilir eşyaları çıkarın. Yeni keşfedilen saklanma yerlerini iyice vakumlayın.
 • Bir alanda işiniz bittiğinde, vakumun bir süre çalışmasını sağlayın, böylece emiş yatak böceklerinin tekrar çıkmasını önleyebilir. Armatürün ucunu bantla kapatın veya kaçmasını engellemek için buruşuk gazete ile doldurun.
 • Süpürmeyi bitirdiğinizde, vakum poşetini kapatın ve şeffaf bir plastik poşete koyun. Plastik poşetin ağzını kapatın ve kapaklı bir çöp tenekesine atın. Bu tercihen açık havada yapılmalıdır.

Vakumlama işleminde titiz olun ve tam bir imha için her hafta tekrarlayın.

Yöntem 2: Buhar işleminin kullanılması

Yatak böcekleri 50 ° C ve üzerindeki sıcaklıklarda öldüğünden, birçok profesyonel etkili yatak böcek tedavisi için buhara güvenir. Dikkatli uygulanırsa, buhar tedavisi yatak böceklerini etkili bir şekilde öldürebilir çünkü çoğu buharlaştırıcı en az 100 ° C sıcaklıkta çalışır. Bir buharlaştırıcı almaya gücünüz yetmiyorsa, bir tane kiralayabilirsiniz.

Buhar, yatak hatalarını kontrol etmek için harika bir seçenektir. Yumurta dahil yaşamın her aşamasında böcekleri öldür. Ek olarak buhar, yatak altı ve kutu yaylar gibi duvar kağıdının altında ve duvardaki çatlak ve yarıklarda olduğu gibi normal öldürücü ajanların ulaşamayacağı yerlere kolayca ulaşabilir.

Ayrıca nemin döşemeye nüfuz etmesini önleyecek kuru bir buhar işlemi de kullanabilirsiniz.

 • Dağınıklığı ele alarak ve tüm böcek içermeyen öğeleri şeffaf plastik torbalarda mühürleyerek başlayın.
 • Uygulama yapılacak yüzeye uygun buharlayıcı aksesuarlarını seçin.
 • Birikmiş su buharını emmek ve yüzeylerdeki fazla nemi silmek için diğer elinize bir havlu veya bez tutun.
 • Önce yatak takımlarını buharlayın, çarşafların, yastıkların ve battaniyelerin içinden geçirin, ardından şilte ve bazayı takip edin. Mümkünse, her parçanın iyi havalandırılan bir alanda havalandırılmasını sağlayın.
 • Çıkarılıp yeniden monte edilebiliyorsa yatak çerçevesini çıkarın. Buhara maruz kalan çatlaklar ve yarıklar.
 • Benzer şekilde, çevirdikten sonra alandaki tüm mobilyaları, üstte ve altta buharlayın. Vernikli parçalara zarar vermemeye dikkat edin.
 • Buharlı zeminler, perdeler, duvarlardaki çatlaklar ve yarıklar ve tahtakurusu barındırabilecek armatürler. Yatak böcekleri özellikle resim çerçevelerinin, duvar saatlerinin ve dekoratif aksesuarların arkasına saklanmayı sever.
 • Her şeyi yerine koymadan önce küflenmeyi önlemek için tüm alanın kurumasını bekleyin.

Herhangi bir yatak böcek belirtisi olup olmadığını izleyin ve prosedürü haftalık aralıklarla tekrarlayın. Yatak böceklerinden kalıcı olarak kurtulmak için buhar tedavisini 2 veya 3 kez tekrarlamanız gerekebilir.

Yöntem 3: izopropil alkol kullanın

Sadece bir yatak böcek ısırığını dezenfekte etmek için değil, sürtünme alkolü veya tuvalet ispirtosu da yatak böceklerinden kurtulmak için kullanılabilir. Temas halinde yatak böceklerini öldürür ve yetişkinlere, perilere ve yumurtalara etki eder. Bölgelere sürtünme alkolü püskürtülmesi, yatak böceklerinin orada yumurta bırakmasını da engeller.

Sıvı bulaşık sabunu, temas halinde yatak böceklerini öldüren başka bir iyi böcek ilacıdır. Kullanımı güvenli, etkili bir yatak böceği spreyi yapmak için alkolü ovma alkolüyle birleştirebilirsiniz. Temas halinde öldürdüğü için, gizli yatak böcekleri üzerinde etkili bir şekilde çalışmayacaktır, bu da bu yönteme devam etmeden önce yatak böceklerinin saklandığı yerleri belirlemeniz gerektiği anlamına gelir.

İhtiyacınız olacak şeyler:

 • İzopropil alkol (% 99)
 • Sıvı bulaşık sabunu
 • Su
 • Sprey şişesi

Su, tuvalet ispirtosu ve sıvı bulaşık sabunu karıştırın.

 • Bir sprey şişesine 2 parça su dökün.
 • Şişeye 2 parça izopropil alkol dökün.
 • Bir huniden 1 ölçek sıvı bulaşık sabunu ekleyin.
 • Şişeyi kapatın ve içindekileri karıştırmak için kuvvetlice sallayın.

Malzemelerin oranına bağlı kalın ve gerekli miktarı karıştırın. Çözeltiyi gördüğünüz tahtakurulara ve şüpheli saklandıkları yerlere püskürtün. Saklandıkları yerleri birkaç kez püskürtmeniz gerekebilir.

İstila belirtileri yok olana kadar solüsyonu düzenli olarak püskürtün. Çözümü caydırıcı olarak püskürtmeye devam edebilirsiniz.

Yöntem 4: Diyatomlu Toprağı Kullanma

Diyatomlu toprak (DE), tahtakuruları da dahil olmak üzere çoğu böceğe karşı alınabilecek en etkili temassız önlemlerden biridir. DE, esasen mikroskobik bitkiler olan fosilleşmiş diatom kalıntılarından çıkarılır.

DE’nin yapısı, sertleştirilmiş silika diatom tabakasından dolayı mikroskobik düzeyde kırık ve pürüzlü cama benzer. Yatak böcekleri bu yumuşak, tozlu tozla temas ettiğinde, dış iskeletlerini yaralar ve onları kurutarak sonuçta minik böcekleri öldürür.

Yatak hatalarıyla savaşmak için DE’yi kullanmak, mevcut en uygun maliyetli yollardan biridir. Size ve ailenize, özellikle de çocuklar ve evcil hayvanlar için zararlı olabilecek katkı maddeleri içermediğinden her zaman daha güvenli olan gıda sınıfı DE kullanın.

 • Yatak böceklerinin sıklıkla karşılaştığı yatak takımı, şilte, karyola vb.
 • Yaygın bir istila için DE’yi zemine, özellikle duvarların kenarlarına yayın. Halılar ve döşemeler de gözden kaçırılmamalıdır. DE’yi duvarlara ve armatürlere uygulamak için bir aplikatör kullanın.
 • DE’nin mümkünse birkaç gün veya en az birkaç saat kalmasına izin verin.
 • DE’yi ölü yatak hatalarıyla birlikte temizlemek için bir atölye vakumu veya HEPA filtreli bir vakum kullanın.
 • DE’yi çıplak zeminden temizlemek için, süpürme işleminin ardından bir paspas uygulayabilirsiniz. Süpürme, geri kalanı temizlenebilen DE’nin çoğu ile birlikte ölü yatak böceklerini ortadan kaldıracaktır.

Tüm süreci gerektiği kadar tekrarlayın.

Yöntem 5: Silika jel kullanın

Silika jel, elektronik, kozmetik, farmasötik ve paketlenmiş gıda tozlarını nemden korumak için yaygın olarak kullanılan olağanüstü bir kurutma maddesidir, ancak yatak böceklerini öldürmek için de kullanılabilir. Silika jel, gözenekli ve granüler bir görünüme sahip sentetik silikon dioksittir.

ED gibi, silika jel de yatak böceklerini kurutarak öldürür. DE doğal bir silika kaynağı olmasına rağmen, silika jel yapay olarak sentezlenir. Diğer bir fark, DE’nin aşındırıcı özellikleri nedeniyle yatak böceklerini kuruturken, silika jelin sünger gibi davranması, yatak böcek yağlarını emmesi ve koruyucu mum tabakası olmasıdır. Ancak uygulama DE’lere oldukça benzer.

 • Silika jel tabletlerini veya granülleri ezin. Bunları belirli paketli ürünlerle satın alabilir veya alabilirsiniz.
 • Öğütülmüş silika jeli, yatak takımı, şilte ve bazalı gibi yatak böcek alanlarının yanı sıra tespit edilen saklanma yerlerine serpin.
 • Silika jeli birkaç gün yerinde bırakın.
 • Toz halindeki silika jeli ölü yatak böcekleri ile birlikte vakumlayın.

Yöntem 6: Kabartma tozu kullanın

Kabartma tozu, kurutucu görevi gördüğü için yatak böceklerine karşı da yardımcı olabilir. Ayrıca yatak böceklerini dehidre ederek öldürür.

İhtiyacınız olacak şeyler:

 • Sodyum bikarbonat
 • Su
 • Boya fırçası

Karbonat hamuru yapın

Kabartma tozuna su ekleyin ve bir yüzeye kolayca uygulanabilecek akıcı bir macun yapın. Kuru karbonattan farklı olarak, bu macun yüzeye yapışacak ve onunla temas eden tahtakurulara yapışacaktır.

 • Tahtakurusu bölgelerini ve yakındaki alanları karbonat macunu ile örtün. Bu amaçla herhangi bir fırçayı kullanabilirsiniz.
 • Macunu kurumaya bırakın ve birkaç gün bırakın. Bu, yatak böceklerinin onunla temas etmesine izin verecektir.
 • Birkaç gün sonra temizleyin.

Herhangi bir yatak hatası belirtisine dikkat edin ve gerekirse yeniden uygulayın.

Yöntem 7: Çay ağacı yağı ve lavanta kullanma

Yatak böceklerini uzak tutmak için uçucu yağlar kullanmak etkilidir ve yatak böceklerini tedavi etmenin en keyifli yollarından biridir. Uçucu yağlar sadece temas halinde yatak böceklerini öldürmekle kalmaz, aynı zamanda önleyici bir önlem olarak da hareket eder.

Çoğu böcek gibi yatak böcekleri  de uçucu yağların güçlü kokusundan ve tadından nefret ederler. Limon otu, kekik, karanfil, çay ağacı, okaliptüs veya lavanta yağı yatak böcekleriyle savaşmak için kolayca kullanılabilir. Bir veya daha fazla uçucu yağ karışımının kullanılması daha etkili olabilir.

İhtiyacınız olacak şeyler:

 • Su – 2 yemek kaşığı
 • Çay ağacı esansiyel yağı – 8 ila 10 damla
 • Lavanta esansiyel yağı: 8-10 damla
 • Küçük sprey şişesi

Uçucu yağları ve suyu bir sprey şişesinde birleştirin.

 • Küçük bir sprey şişesine 2 yemek kaşığı su koyun.
 • 8-10 damla çay ağacı esansiyel yağı ekleyin.
 • Ayrıca 8 ila 10 damla lavanta esansiyel yağı ekleyin.
 • Şişeyi kapatın ve sallayın. Yatak böcek caydırıcınız hazır.
 • Bu çözümü bulabileceğiniz herhangi bir yatak böceğine püskürtün.
 • Ayrıca, yatağın tüm alanına, şifonyere, perdelere ve olası böcek saklanma yerlerine püskürtün.

Yatak böceklerini yatak odanızdan uzak tutmak için genel ilaçlama haftada bir tekrarlanmalıdır.

Yöntem 8: Profesyonel yardım kullanma

Daha önce de belirtildiği gibi, yatak böcekleri çok kurnazdır. En iyi seçeneğiniz, istilayı erken teşhis etmek ve acımasızca tedavi etmektir. Ancak durum kontrolden çıkmış gibi görünüyorsa ve kendinizi bir yatak böcek istilasının ortasında bulursanız, bir profesyonelden yardım istemek iyi bir fikirdir.

Yatak böcekleri kötü şöhretle ürerler ve çok çabuk yayılabilirler. Dikkatli olmazsanız, yakındaki evlere yayılabilirler ve bu da sizi kesinlikle komşularınızla aranıza sokar. Durumu kontrol altına alamazsanız, en iyisi profesyonel yardım almaktır.

Personel ile kullanacakları yöntemler hakkında konuşabilirsiniz. Oldukça toksik kimyasal işlemler kullanmaktan yana değilseniz, profesyonel buhar tedavileri gibi daha doğal tedavileri tercih edebilirsiniz. Tüm süreci tartışın ve üzerinde anlaşın.

Tedaviden önce alınması gereken hazırlık tedbirlerini sormalısınız. Yapılması ve yapılmaması gerekenlerin bir listesini almak yapılacak iyi bir şey olacaktır. Prosedürden sonra alınması gereken her türlü ihtiyati tedbiri de sormalısınız.

Yukarıdaki noktaları akılda tutmak, tüm prosedür boyunca rahatlığınızı garanti edecek ve aynı zamanda etkili bir yatak böceği imhasıyla sonuçlanacaktır.

Ek ipuçları

 • Vakumlama sırasında kıl eki kullanmaktan kaçının. Yatak böcekleri kıllara yapışabilir ve başka bir yere aktarılabilir.
 • Kısa devrelere yol açabileceği ve yangın tehlikesi oluşturabileceği için, dağıtım panolarında buhar işlemi uygulanmamalıdır.
 • İzopropil alkolü kontrol ünitelerinden ve her türlü elektronik cihazdan uzak tutun.
 • ED ile çalışırken, mukus bezlerini kurutup tahrişe neden olabileceği için solumaktan kaçının. Uzun süreli maruz kalma ciğerlerinize zarar verebileceğinden, DE püskürtürken ve temizlerken bir toz maskesi takın.
 • Yakalanan tahtakuruları ve tahtakurusu istilasına uğramış eşyaları her zaman atın, böylece yatak böcekleri kaçamaz ve başka yerlere yayılamaz.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*