Daha Genç Görünümlü Cilt ve Saçlar İçin Pirinç Suyu Nasıl Yapılır?

Pirinç, Asya diyetlerinde temel bir unsur olarak hizmet etmenin yanı sıra, Asyalı kadınlar tarafından güzellik rejimlerinde uzun süredir kullanılmaktadır. Cildinizi aydınlatmak için oldukça etkili bir maske yapmak için  öğütülmüş pirinç unu  kullanabilirsiniz   .

Pirinç suyu hem saç hem de cilt için harika olan vitamin ve minerallerle doludur; Asya kültürlerindeki kadınların yüzyıllardır bildiği bir şey.

Geleneksel olarak, Çin, Japonya ve diğer Güneydoğu Asya ülkelerindeki kadın pirinç çiftçileri, pirinci temizlemek için kullanılan suda yıkanır ve yıkanırdı.

Pirinç suyu, güzel bir cilt ve saç için kullanabileceğiniz en basit ve en uygun fiyatlı DIY güzellik ürünlerinden biridir.

İnternette dikkatleri üzerine toplayan bu alternatif güzellik ilacı artık tüm dünyada popüler.

Pek çok insan pirinç suyunu faydalı bir saç tedavisi olarak görür. Tarihsel örnekler ve anekdot niteliğindeki kanıtlar, pirinç suyunun saçın gücünü, dokusunu ve büyümesini iyileştirebileceğini göstermektedir.

Tedavi hakkındaki bilimsel kanıtların çoğu kesin değildir, bu nedenle pirinç suyu kullanmanın faydalarını göstermek için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

Saçlar için faydaları henüz kanıtlanmış olmasa da, evde pirinç suyu saç durulaması kullanmak güvenlidir ve cilt üzerinde de kullanılabilir. Dermatitli kişilerde sağlıklı cildi teşvik ettiği bulunmuştur.

Pirinç, bol miktarda B, C ve E vitamini içerir.Ayrıca, cilt hasarını onarmaya yardımcı olan inositol ve güçlü bir antioksidan görevi gören ve cildi korumaya yardımcı olan ferulik asit gibi suda çözünür mineraller içerir. Sağlıklı saç.

Fermente pirinç suyu özellikle saçınız için iyidir. PH seviyesi kafa derisine benzerdir ve sonuç olarak saç ve kafa derisinde fermente pirinç suyu kullanılması pitera adı verilen bir kimyasalın salgılanmasını uyarır ve bu da büyümeyi teşvik etmeye ve hücrelerin yenilenmesi.

Evde pirinç suyu yapma yöntemleri

İşte pirinç suyu yapmanın son derece basit iki yöntemi: Birincisi pirinci pişirmek, ikincisi ise çiğ pirinçle yapıldığı için daha da kolay.

Yöntem 1: Pişmiş pirinç suyu

Bir dahaki sefere pirinç pişirirken suyu atmayın. Bunun yerine boşaltabilir ve ileride kullanmak üzere saklayabilirsiniz.

Neredeyse süt beyazı olan bu suyun seyreltik solüsyonları, tahriş olmuş cildi etkili bir şekilde yatıştırmak ve kıvırcık saçları kontrol etmek için kullanılabilir. Pirinç, sırt ağrısını hafifletmek için sıcak bir kompres yapmak için de kullanabileceğiniz için gerçekten çok yönlü  bir tahıldır  .

Adım 1. Kirleri gidermek için pirinci durulayın.

 • Büyük bir kevgir içine 1 bardak organik beyaz pirinç veya yasemin koyun.
 • Kirleri çıkarmak için suyla durulayın.

Adım 2. Pirinci üstü açık bir tavada 3 bardak su ile pişirin.

 • Durulanmış pirinci bir tavaya aktarın.
 • Ayrıca tavaya yaklaşık 3 bardak su dökün.
 • Ateşi açın ve pilavın pişmesine izin verin. Pirinci tamamen pişirmenize gerek yok. Sadece yüksek ateşte bir kez kaynatın.
 • Suyu bir kaseye süzün.

Adım 3. Pirinç suyunu hava geçirmez bir kapta saklayın.

 • Pirinç suyunun soğumasını bekleyin.
 • Hava geçirmez bir kavanoza dökün. Bu konsantre pirinç suyu buzdolabınızda 1 haftaya kadar saklanabilir.

1 ila 2 yemek kaşığı konsantre pirinç suyunu 1 bardak suyla seyreltin ve daha iyi cilt ve saç için hafif sütlü solüsyonu kullanın.

Yöntem 2: Çiğ pirinç suyu

Bu, pirinç suyu yapmanın daha da basit bir yöntemidir. Pirinci pişirmenize bile gerek yok.

Pişmemiş pirinci belirli bir süre biraz suda bekletin. Bu, suyun pirinçteki tüm besinleri ve mineralleri emmesine izin vererek, size parlak saçlar elde etmek ve cildin gözeneklerini kapatmak için kullanılabilecek bir çözelti bırakır.

Adım 1. Kir veya pislikleri etkili bir şekilde temizlemek için 1 fincan pirinci durulayın.

 • Bir kevgir içine 1 bardak organik beyaz pirinç veya yasemin koyun.
 • Kir veya kirleri temizlemek için iyice durulayın.
 • Durulanmış pirinci büyük bir cam kaseye aktarın.

Adım 2. Tatlı suya batırın ve karıştırın.

 • Pirinç kasesine 2 bardak tatlı su dökün.
 • Pirinci 15 ila 30 dakika ıslatın.
 • Su sütlü veya bulanık olana kadar karıştırın. Karıştırma, pirinçteki besin ve minerallerin suya emilmesine yardımcı olur.

Adım 3. Süzün ve saklayın

 • Pirinç suyunu bir kaseye veya beherde süzün.
 • Hava geçirmez bir konteynere aktarın. Bu pirinç suyunu 3 ila 4 gün buzdolabında saklayabilirsiniz.

Bu pirinç suyunu cildiniz veya saçınız için kullanın veya daha fazla fayda için mayalanmaya da bırakabilirsiniz.

Akılda tutulması gereken ipuçları

 • Kalan kirlilikler pirinç suyunuzun saflığını ve etkinliğini bozabileceğinden, pirinç suyu yapmak için kullanmadan önce daima iyice durulayın.
 • Sivilceyi kontrol altına almak ve sivilceyi azaltmak için pirinç suyu kullanabilirsiniz   . Pirinç suyu iltihap önleyici özelliklere sahiptir ve büzücü olarak kullanılabilir.
 • Saçınıza uygulamadan önce daima pirinç suyunu seyreltin; aksi takdirde saçınızda topaklanabilir.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*