Yeni başlayan bir Rubik küpü nasıl çözülür?

Pek çok amatör küp, küpü çözmek bir yana, bir sonraki hareketi anlayamadıklarında hayal kırıklığına uğrar.
Hiç kimsenin bunu bir günde öğrenmediğini ve her bir küber neslinin önceki nesillerin deneyimlerine dayandığını anlamalısınız. Çoğu küp, küpü çözmenin bilinen bir yöntemini uygulayarak başlar.

Bilinen yöntemleri kullanmak, küpü çözmek için zihninizi hareketlere ve algoritmalara alıştırmanıza yardımcı olacaktır. Hareketlerinizdeki modeli görmeye başladığınızda farkındalık fark eder. Yeni başlayan biriyseniz, bir Rubik küpünü çözmek için adım adım bir kılavuz. Sizinkini alın ve eğlenin.

Rubik küpünü çözme adımları

Adım 1. Küpün yapısını anlayın

Rubik Küpünün yapısını anlamak, sizi çözmeye yaklaştıracak hareketlerin nasıl yapılacağının temelini oluşturduğundan, son derece önemlidir.

Bir Rubik küpünün parçaları oyunun hareketlerini belirler. Çoğu zaman, belirli bir parçayı belirlenmiş bir konuma götüren bir hareket gerçekleştirmeniz gerekir. Parçanın doğru konumu, parçanın kendisi tarafından belirlenir. Küp tasarımının güzelliği budur.

Rubik küpü oluşturan 3 tür parça vardır.

 • 6 merkez parça
 • 8 köşe parçası
 • 12 kenar parçası

Parça  fabrikaları  :  Küpteki tek sabit kısım, yalnızca dışa doğru bir yüzeye sahip olan merkezi kısımlardır. Bu nedenle, göründükleri yüzün (veya tarafın) rengini belirlerler.

Örneğin, küp yüzünün merkez parçası kırmızıysa, tam olması için yüzün tüm kırmızı parçalara sahip olması gerekir. 6 merkez parça beyaz, sarı, kırmızı, turuncu, mavi ve yeşildir.

Kenar parçaları –  Kenar parçaları tüm kenarların ortasında bulunur ve dışa bakan iki yüzeye sahiptir. Ait oldukları ilgili yüzlerin iki rengini içerirler.

Köşe Parçaları – Köşe parçaları  küpün sekiz köşesinin hepsinde bulunur. Dışa bakan üç yüzeye sahiptirler, bu nedenle yüzeyleri küpün ilgili bitişik yüzlerinin üç rengini temsil eder.

Merkez parçaların yönü önemlidir. Küpü çözmek için bu renk çiftlerinin küpün zıt yüzlerinde olması gerekir: beyaz ve sarı, kırmızı ve turuncu ve mavi ve yeşil.

Yani, kübe beyaz orta parça size bakacak şekilde ve yeşil orta parça üst yüzdeyken bakarsanız, altta mavi, sağda turuncu, solda kırmızı ve altta sarı olmalıdır. arka yüz.

Küpünüz yukarıda açıklanan yöne sahip değilse, doğru yönlendirmeyi elde etmek için Rubik küpünü sökün ve yeniden birleştirin.

Adım 2. Rubik küpünün hareketlerini anlayın

Çözümü adım adım anlamanıza yardımcı olacak hareketler bunlar.

Küpün yüzleri veya yüzleri

Küpün önüne bakıldığında, yanlar veya yüzler sırasıyla R, L, U, D, F harfleriyle ve Sağ, Sol, Yukarı, Aşağı, Ön ve Arka için temsil edilir.

Hareket eder mi

Her yüzün hareketi iki bölüme ayrılmıştır: saat yönünde hareket ve saat yönünün tersine hareket. Unutmayın, her hareket çeyrek tur veya 90 derece rotasyondur.

Sağ taraftaki saat yönünde bir dönüş, sağ tarafı yukarı ve sol tarafı aşağı doğru hareket ettirecektir (kübe önden bakıldığında). Bunu anlamanın basit bir yöntemi var. Her iki taraf için saat yönünde dönüş, doğrudan bu yüzeye baktığınızda, dönüşün saat yönündeki yönünün dikkate alınmasıyla temsil edilir.

Doğrudan sağ yüzeye bakıldığında, saat yönünde hareket sağ taraftaki R’yi, doğrudan sol yüze bakıldığında ise saat yönündeki hareket sol taraftaki L’yi tanımlayacaktır.

Gerçek harf notasyonu saat yönünde bir dönüşü temsil eder ve küçük harf ‘i’ saat yönünün tersine (veya ters) dönüşü temsil eder. R-Ri, L-Li, U-Ui, D-Di, F-Fi ve B-Bi kullanacağınız hareket çiftleridir.

Adım 3. Beyaz haçı çözün

Çözmeye başlamak için önce genellikle (ancak zorunlu değildir) şirket logosunu içeren beyaz orta parçayı arayın. Şimdi, yukarıda gösterildiği gibi, beyaz bir çarpıya sahip olana kadar küpleri hareket ettirmek istiyorsunuz.

Beyaz haç yapmak için birkaç şeyi aklınızda bulundurun:

 • Beyaz yüzü üstte tutun.
 • Kenar parçaları haçı oluşturacaktır.
 • Her kenarın renkli yüzü (beyaz dışında), bittiği yüzün orta parçasının rengine karşılık gelmelidir.
 • Bu yüzden, beyaz bir çarpı işareti yapmak için, aynı anda iki yüzü düşünmelisiniz. Biri açık bir şekilde beyaz yüz, diğeri ise Mavi, Turuncu, Yeşil ve Kırmızı düzeninde. Siparişi unutma.

Beyaz süsleme parçalarını üste yerleştirmek için her iki tarafı da çevirin. Yalnızca iki olası sonuç ortaya çıkar:

1) Kenar parçasındaki beyaz, beyaz orta parça ile aynı hizaya gelecektir.

2) Bu bordür parçasının kalan rengi beyaz orta parça ile aynı hizaya gelecektir.

Devam etmek için mavi ve beyaz iki kenarı olan ilk kenarlık parçasını bulun. Beyaz ve mavi süs parçanız için 12 olası konum vardır. Açıkçası, altı yüzden herhangi birinin ortasında olacaktı.

Kenar parçanız, kenar parçasının renkli tarafını karşılık gelen renkli yüzle eşleştirmek için basitçe yukarı çevirerek ve üst yüzü çevirerek (hizalıysa çevirmeyin) üste getirilebilir.

Ancak ikinci senaryo ortaya çıkarsa, farklı bir strateji izlemelisiniz.

Beyaz bordür parçasını üste getirmek için kenarları döndürdükten sonra bordür parçasındaki renklerin konumu değiştirilirse aşağıdaki dönüşü takip ederek düzeltebilirsiniz. Bundan önce, küpü, ters çevirmeniz gereken kenar parçası küpün sağ yüzünde olacak şekilde tutun. Şimdi şu dönüşü izleyin:

Beyaz çarpı işaretiniz yukarıda belirtilen iki yoldan biri izlenerek tamamlanacaktır.

Adım 4. Beyaz köşeleri çözün

Beyaz köşeleri çözerken, 8 köşe parçasından 4’ünün üst yüzün köşelerini dolduracağını unutmayın. En azından üstte kalacak parçaları bulmakta sorun yaşamayacaksınız.

Beyaz köşe parçası zaten alt taraftaysa, beyaz yüzeyin üst beyaz yüzeye karşılık gelip gelmediğini kontrol edin. Yani, köşe parçasının diğer iki rengi, beyaz yüz üst köşede olduğunda ilgili yüz renkleriyle (orta parça rengi) hizalanacaktır. Durum böyle değilse, parçayı üstteki ilgili konumuna hizalamak için alt veya alt (D veya Di) döndürün.

Beyaz köşe parçası üst taraftaysa ancak yanlış yerleştirilmişse, önce küpü beyaz tarafı sağ üst köşe parçasının sağ yüzeyinde olacak şekilde tutun. Şimdi şunu yaparak azaltın:

Beyaz köşe parçaları, üstteki gerçek konumlarına karşılık gelen alt tarafta olduğunda, köşe parçası sağ tarafta olacak şekilde küpü tutun.

Bu noktada, küpünüzün üç olası düzenlemesi vardır:

Dava 1.

İlk durumda, küpü, sağ alt parçanın sağ yüzeyi beyaz olacak şekilde tutun. Üst köşedeki ilgili konumunda hizalamak için aşağıdaki hareket sırasını izleyin.

Durum 2.

İkinci durumda, küpü, sağ alt parçanın ön yüzeyi beyaz olacak şekilde tutun. Parçayı üst köşedeki ilgili konumunda hizalamak için bu hareket sırasını izleyin.

Durum 3.

Üçüncü düzenleme diğerlerinden biraz farklıdır, çünkü bu durumda beyaz renk, sağ alt köşedeki parçanın tabanındadır. Sağ alt parçadaki diğer iki rengin birbiriyle değiştirileceğini unutmayın.

Beyaz yüzünüzü kaldırmak için, 1. durumdaki hareketlerin sırasını izlemelisiniz   , ancak bunu 3 kez yapmalısınız   .

Beyaz köşeleriniz çözüldü ve ilk katmanınız artık tamamlandı!

Adım 5. Orta katmanı çözün

Bu adım, orta katmandaki merkez parçaya bitişik kenar parçalarının çözülmesini içerir.

Bu durumda, küpü sarı taraf üstte ve beyaz taraf altta olacak şekilde tutun. Şimdi ters bir ‘T’ oluşturacak şekilde bir yüz seçin. Yani, üst kenar parçasının ön yüzeyi merkez parçanın rengiyle eşleşir, ancak üst yüzeyinde sarı renk yoktur. Aksi takdirde, üst tarafı istenen kombinasyona çevirin. Yalnızca renklerin hiçbirinin sarı olmadığı üst kenar parçalarını kullanın.

Şimdi üst kenar parçası, kenar parçasının üst yüzeyinin rengine bağlı olarak sağ veya sol orta parçanın her iki tarafına da sığacaktır.

Dava 1.

Kenar parçasının sağa veya saat yönünde gitmesi gerekiyorsa, şu hareketleri izleyin:

Durum 2.

Kenar parçasının sola veya saat yönünün tersine gitmesi gerekiyorsa, şu hareketleri izleyin:

Durum 3.

Kenarlık parçası doğru konumda olabilir, ancak renkler değiştirilmiş olabilir veya herhangi bir istenmeyen kenar parçası orta parçaya bitişik olabilir.  Bu parçayı en üst katmana getirmek için Durum 1 veya Durum 2’den  yukarıdaki  hareketlerden herhangi birini izleyin  .

Daha sonra üst katmandan, tersine çevrilmiş ‘T’ oluşumunu tekrar yaparak kolayca tam konumunuza götürebilirsiniz ve yukarıdaki iki durumdan birine benzeyecektir. Şimdi kolayca çözebilirsiniz.

Orta katman çözülene kadar önceki durumlarda verilen talimatları izleyin.

Adım 6. Sarı haçı yapın

Üst yüzde sarı bir çapraz desen yapmak için önce sarı parçaların düzenini belirli bir şekilde eşleştirmeniz gerekir.

Şu anda kovanızda dört olası düzeltme var:

Dava 1.

Sarı haç zaten elde edildi. Bu durumda 7. adıma gidin.

Durum 2.

Ortada tek bir sarı parça var. Şimdi, beyaz taraf altta ve sarı taraf üstte olduğu sürece küpü istediğiniz şekilde tutun. Ardından şu hareketleri izleyin:

Durum 3 veya durum 4 ile eşleşen bir sonuç alacaksınız, bu nedenle buna göre devam edin.

Durum 3.

Sarı orta parçanın bitişik kenarlarında iki sarı bordür parçası vardır. Küpü, sarı kenarlığın bir parçası orta parçanın solunda, diğeri orta parçanın üstünde olacak şekilde tutun. Şimdi, sarı bir çarpı işareti yapmak için şu hareketleri izleyin:

Sarı haçı elde ettiğinizde 7. adıma gidin.

Durum 4.

Sarı orta parçanın karşı tarafında ortada tek bir sarı çizgi oluşturan iki sarı bordür parçası vardır. Küpü, sarı çizgi size doğru yatay olacak şekilde tutun. Şimdi, sarı bir çarpı işareti yapmak için şu hareketleri izleyin:

Sarı haçı elde ettiğinizde 7. adıma gidin.

Adım 7. Sarı köşeleri yapın

Sarı haçı yaptıktan sonra, üst yüzü sarı yapmayı bitirmek için dört sarı köşeye ihtiyacınız var. Bu durumda, sarı köşe parçasındaki diğer iki rengi kendi yüzleriyle hizalamanıza GEREK YOKTUR.

Elde edebileceğiniz üç olası sarı haç kombinasyonu vardır. Köşe parçalarını çözmek için hamleleri yapmadan önce, küpü aşağıda listelenen durumlara uygun şekilde tutmanız gerekir. Ancak o zaman adımları uygulayın.

Dava 1.

Üst yüzün sarı köşeleri yoktur. Bu durumda, sol üst köşenin sol yüzeyinde sarı olacak şekilde küpü önden tutun. Şimdi aşağıdaki sırayı takip edebilirsiniz:

Durum 2.

Üst yüzde sarı bir köşeye sahiptir. Bu durumda, küpü sarı köşe üst yüzün sol alt köşesinde olacak şekilde tutun. Yani, küpü önden tutmanız gerekir, böylece sarı renk sol üst köşenin üst yüzeyinde olur. Şimdi aşağıdaki sırayı takip edebilirsiniz:

Durum 3.

Üst yüzün iki sarı köşesi olduğunda (çizimde tüm köşeler gridir çünkü her iki köşe sarı olabilir). Üst yüzdeki hangi köşelerin sarı olduğu önemli değildir (benzer köşeler veya çapraz köşeler).

Bu durumda küpü önden tutmanız gerekir, böylece sarı renk sol üst köşe parçasının ön yüzeyinde olur. Şimdi aşağıdaki sırayı takip edebilirsiniz:

Not:  Yukarıdaki hareketleri bitirdikten sonra, dört sarı köşeyi de almadıysanız, küpünüz yukarıda belirtilen üç durumdan herhangi biriyle eşleşecektir. Eşleşen duruma göre tutmak için küpün konumunu değiştirin ve hareket sırasını tekrar yapın.

Şimdi küpünüzün tüm köşeleri sarı olacak.

Adım 8. Sarı köşeleri doğru konuma yerleştirin.

Artık tüm sarı köşeler üstte olduğuna göre, sarı köşeleri ilgili konumlarına yeniden hizalamanız gerekir. Bu, köşe parçalarını (A, B, C ve D) diğer iki renkli yüzeyleri bu tarafların ilgili renklerine karşılık gelecek şekilde konumlandırmanız gerektiği anlamına gelir.İki köşe parçasının zaten dizilmiş olduğunu göreceksiniz. Aksi takdirde, iki köşe parçasının kendi renkleriyle tamamen aynı hizada olduğunu görene kadar üst katmanı (U) döndürün.

Şimdi istediğiniz, aynı tarafa dizilmiş iki köşe parçası.

Not:   Bu iki köşe parçası çapraz olarak zıtsa (A ve D veya B ve C), köşegen parçaların konumuna bakılmaksızın, bu adımda daha sonra bahsedilen hamlelerin sırasını bir kez takip edin ve köşeleri alacaksınız. Aynı taraf.

İki köşe parçasını aynı tarafa yerleştirdikten sonra, küpü önden, hizalı iki köşe parçası tam olarak arkada olacak şekilde tutun. Görebildiğiniz sağ ve sol üst köşeler yanlış hizalanmış olmalıdır. Şimdi aşağıdaki sırayı izleyin:

Adım 9. Sarı kenarları doğru konuma yerleştirin.

Küpü tamamlamak üzeresiniz. Şu anda başınıza gelebilecek iki olası senaryo var.

Dava 1.

Bir sarı trim parçası hizalanmış ve diğer üç trim parçası yanlış hizalanmış. Bu senaryoda, küpü, hizalanmış kısım tam olarak arkada ve yanlış hizalanmış kenar kısımları ön, sağ ve sol yüzde olacak şekilde tutun.

Şimdi, üst katmanı hangi yönde (saat yönünde veya saat yönünün tersine) döndürmeniz gerektiğini kontrol edin, böylece üç kenar parçası ilgili konumlarına geri dönebilir. Hareketin yönünü keşfettikten sonra, aşağıdaki hareket sırasını gerçekleştirmelisiniz:

Saat yönünde hareket sırası

Saat yönünün tersine hareket sırası

Yukarıdaki küp, saat yönünde hareket dizisi kullanılarak döndürüldü.

Durum 2.

Sıralanmış sarı kenar parçaları yok. Bu senaryoda, aşağıdaki hareket dizilerinden herhangi birini yapın. Saat yönünde veya saat yönünün tersine hareketler seçmeniz fark etmez.

Saat yönünde hareket sırası

Saat yönünün tersine hareket sırası

Şimdi küpünüz durum 1’e benzeyecek. Üç kenar parçasının hareket yönünü bulun ve yukarıdaki hareket sırasını takip edin.

Voila! İmkansız görünen görevi tamamladınız. Şimdi hareketleri daha iyi anlamak ve hızınızı artırmak için pratik yapmaya devam edin.

Ek ipuçları

 • Öğretici görüntüler, yöntemin gerçek zamanlı olarak nasıl çalıştığını size göstermek için oradadır. Küpünüzde resimlerin temsil ettiğinden farklı vaka grupları bulmanız oldukça olasıdır. Bu nedenle, tüm olası durumları kapsadıkları için çizimleri izleyin.
 • Eğitimi elinizde bir kova ile birlikte okuyun. Sayısız olası hareket (teknik olarak 43 kentilyon) ve çok sayıda parça düzenlemesi olduğundan, onu küp olmadan okumak, takip etmeyi ve hatırlamayı zorlaştıracaktır.
 • Küpü çözerken, doğrudan ön yüzüne bakacak şekilde tutun. Daima yanları çevirin, küpü asla çevirmeyin.
 • Küpün her parçası benzersizdir. Bu yüzden kenar veya köşe parçalarınızda hangi renkleri istediğinizden emin olmalısınız.
 • Kafanız asla karışmayacaktır çünkü küpte o anda ihtiyacınız olan tanıma uyan tek bir olası parça vardır.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*