Saçtaki statikten nasıl kurtulurum

Statik yapışma, kuru kış aylarında en sık görülen saç sorunlarından biridir. Yeni başlayanlar için, garip ve utanç verici olabilir. Kim gerçekten bütün kış mevsiminde garip bir Einstein saç stilini spor yapmak ister?

Statik, saçınızın çıldırmasına ve kontrol edilemez olmasına neden olabilir. Saçınızı düzleştirmeye yönelik herhangi bir girişim genellikle sinir bozucudur ve tüm durumu daha da rahatsız eder. Saç telleri yüzünüze, boynunuza hatta uzunsa giysilerinize yapışır. Saçınızı elle evcilleştirmeye çalışırsanız, yüklü teller parmaklarınıza yapışacaktır.

Saçınız sürtünme ve nem eksikliği nedeniyle statik elektrikle yüklenir. Saç tellerinin birbirini itmesine neden olan bir elektrik yükü sona erer. Yükleri birbirinden olabildiğince uzağa almak için, saçınız geçici olarak size o vahşi saç stilini vererek uçta duruyor gibi görünüyor.

İlkokul fen problemlerinin hayatı zorlaştırmaya devam etmesi ne kadar komik! Ancak çözüm bilim biçiminde de geliyor. Saçı iyi nemlendirmek ve nemlendirmek, saçınızdaki statik elektriği ortadan kaldırmanıza ve önlemenize yardımcı olabilir.

İşte bu kış elektrik çarpmış saç stilini uzak tutmak için altı kolay ev ilacı.

Yöntem 1: Kurutucu tabakaları kullanın

Yıkanan giysilerde statik yapışmayı önlemek için kullanılan kurutucu çarşaflar, saçtaki statik yapışmayı gidermek için de kullanılabilir. Kurutucu tabakaları, kurutucuda ısı ve dönme hareketi (sürtünme) ile açığa çıkan pozitif yüklü bileşenler içerir. Bu ek pozitif yük, kumaş yüzeylerinde oluşan negatif yükü nötralize ederek statik elektriğin giysiye yapışmasını önler.

Benzer şekilde, statik elektriğin saçınıza yapışmasını önlemek için kurutucu çarşafları kullanabilirsiniz. Hareket halindeyken harika bir çözüm. Dışarı çıkarken elinizde, evde ve çantanızda birkaç kurutucu çarşaf bulundurun.

Saçınızın dolduğunu hissettiğinizde, saçınızı kurutucu bir örtü ile ovun. Sürtünme, pozitif yüklü parçacıkları tabakadan serbest bırakacak ve saçınızdaki yükü etkisiz hale getirerek anında evcilleştirecektir. Saçınıza yapışan statik elektriği gidermek için yıkamadan geçmiş çamaşır kurutma mendillerini bile kullanabilirsiniz.

Tek bir kaynaktan gelmesini önlemek için, üzerlerinde statik oluşmasını önlemek için fırçalarınızı ve taraklarınızı kurutucu tabakalara sararak saklayabilirsiniz. Daha fazla rahatlık sağlamak için, saçınızı fırçalamadan önce statik elektriği önlemek için fırçanıza bir kurutucu tabakası yerleştirmeyi deneyebilirsiniz.

İhtiyacınız olacak şeyler:

 • Ahşap fırça
 • Kurutma sayfası

Fırçayı kurutucu örtü ile örtün ve saçınızı fırçalayın

 • Fırçanın tabanına, tercihen tahta olan bir kurutucu tabakasını, kılları içinden iterek takın.
 • Kurutucu tabakasını tamamen kılların içine itin.
 • Saçınızı bir fön makinesi örtüsüyle kaplı saç fırçası ile fırçalayın.

Bu, kökte biriken statik elektriği giderir ve saçınıza statik yapışmadan kaynaklanan gevşek tellerle uğraşmak zorunda kalmazsınız.

Yöntem 2: Nemlendirici kullanın

Saçınızı ne kadar nemlendirirseniz, statik yapışma ile o kadar az uğraşmanız gerekir. Bunu yapmanın kolay bir yolu nemlendiricidir. Zorlu hava koşullarından ve iç mekan ısıtmasından kaynaklanan nem kaybını telafi etmeniz gerekse de, yağlı saçlara sahip olmak istemezsiniz   . Söylemeye gerek yok, saçınızda nemlendirici kullanmak söz konusu olduğunda biraz uzun bir yol kat eder.

İhtiyacınız olacak şeyler:

 • Nemlendirici – 1 veya 2 damla
 • Sprey şişesindeki su – 1 ons

Nemlendirici bir sprey yapın

 • 1 ons su içeren küçük bir sprey şişesine birkaç damla nemlendirici dökün.
 • Nemlendiriciyi suda tamamen çözmek için şişeyi kapatın ve iyice çalkalayın.

Bu seyreltilmiş nemlendirici, saçınıza statik yapışma ile mücadele etmek için mükemmel bir nemlendirici sprey oluşturur.

Kuru saçlarınız yüklenmeye başladığında saç tellerinize bu nemlendirici sprey sıkın. Bu portatif spreyi çantanızda kolayca saklayabilirsiniz.

Yöntem 3: Saç spreyi kullanın

Saç spreyi kullanmak, saçınızdaki statik elektrikle savaşmanın başka bir etkili yoludur. Saç spreyi saçınızı birbirine yapıştıracak ve statik elektrikle her yere yayılmasını önleyecektir. Saçınıza yakışan iyi bir marka aramalısınız.

Saç spreyi içindeki alkol saçınızı daha da kurutacağından ve sorunu zamanla daha da kötüleştirebileceğinden, alkolsüz bir seçenek seçtiğinizden emin olun. Saç spreyi hayranı değilseniz, işi bitiren bu ev yapımı versiyonu kolayca yapabilirsiniz.

İhtiyacınız olacak şeyler:

 • Bitkisel gliserin – 1 çay kaşığı
 • Bir sprey şişesinde gül suyu – 1 ons

Ev yapımı saç spreyi yapmak

 • 1 ons gül suyu içeren küçük bir sprey şişesine 1 tatlı kaşığı bitkisel gliserin ekleyin.
 • Şişeyi kapatın ve gliserini tamamen yaymak için iyice çalkalayın.

Bu ev yapımı saç spreyindeki gliserin sadece saçın yerinde kalmasına yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda nemlendirici görevi de görür. Gül suyu saçınızı nemlendirir ve güzel kokmasını sağlar.

Yerinde tutmak ve kilitlerinizin delinmesini önlemek için saç spreyi uygulayın. İnce bir sis kullanın ve saçınızı ıslatmayın. Herhangi bir saç spreyi gibi orta derecede uygulayın.

Yöntem 4: Su ile sisleme

Statik kaynaklı elektriklenmeyi önlemek için yapmanız gereken tek şey saçınızı nemli tutmaktır. Öyleyse neden sorunu kökünden çözmeyelim?

Bu, nereye giderseniz gidin yanınızda götürebileceğiniz tek bileşenli bir çözümdür. Ekstra elektrik yükü nötralize edilir ve ıslak saçta kolayca birikemez. Saçınıza ince bir suyla püskürtmek, statik elektriği korumanın çok etkili bir yolu olabilir.

İhtiyacınız olacak şeyler:

 • Küçük bir sprey şişesinde su

Saçınıza püskürtün

 • Küçük bir sprey şişesini biraz suyla doldurun. Sprey şişesinin ağzından ince bir sis çıktığından emin olun.
 • Saç tellerine ince bir su spreyi sık.

Onları biraz suyla örtmen gerekiyor. Bu yüzden suyu tutumlu kullanın, saçınızı dondurucu havada ıslatmak istemezsiniz.

Saçınıza statik yapıştığını hissettiğinizde bunu yapmak hemen yardımcı olacaktır.

Yöntem 5: Tahta bir tarak veya saç fırçası kullanın

Statik tutunma söz konusu olduğunda, giysilerinizde veya saçınızda plastik en büyük düşmanınızdır. Plastik bir tarak veya plastik saç fırçası kullanmak saçınızdaki statik yükü artırabilir.

Kuru havada plastik bir tarak veya saç fırçası kullandığınızda, tarak veya fırçanın her hareketinde çok sayıda gevşek kıl görünür. Bunun nedeni, plastiğin iletken olmayan bir yalıtkan olmasıdır ve saçınızdaki yük dengesizliğini artırarak, evcilleşmemiş kilitlere yol açar.

Bu sorunun çözümü, fırçanızı değiştirmek kadar kolaydır. Statiklerin saçınıza yapışmasını önlemek için tahta bir fırçaya geçebilirsiniz. En iyi sonuçlar için, onu kurutucu tabakalarla birlikte kullanabilirsiniz.

Sentetik kıllar yerine doğal kıllı ahşap bir fırça seçin. Yaban domuzu kıllı bir saç fırçasından gelenler gibi doğal kılların statik üretme olasılığı sentetik benzerlerinden daha düşüktür, çünkü sentetikler genellikle plastik içerir.

Yöntem 6: Nemlendirici kullanın

Kuru ve sert kışlar saç ve cilt için bir kabustur. Kurak hava, saç ve ciltteki nemi kolayca çeker. Saç ve ciltte nem eksikliği ile vücudunuz minimum sürtünmeyle kolayca yüklenir. Vücudunuzdaki herhangi bir statik yük saçınıza gidebilir ve bu da atlamayla sonuçlanabilir.

Acımasız kışlar boyunca hayatta kalmanız için gerekli olsa da, iç mekanda ısıtma statik sorunları daha da kötüleştirebilir ve saçınıza zarar verebilir. Kışın kurak havalarda yapabileceğiniz hiçbir şey olmasa da evinizde ve ofisinizde nemlendiriciler kullanarak dengeyi lehinize çevirebilirsiniz.

Nemlendirici, havadaki nemi tutmaya yardımcı olur, bu da cildinizi ve saçınızı nemli tutar ve statik elektriğe daha az eğilimli kalmasını sağlar. Nem oranını yüzde 60’a ayarlamak, statik elektriğin saça yapışmasını önlemek için yeterli olmalıdır.

Saçtaki statik yapışmayı kontrol etmek için ipuçları

 • Saçtaki statik problemin zirvede olduğu kuru mevsimde saçı bir arada tutmak için saç jeli de kullanabilirsiniz.
 • Saçınız statik yüzünden çıldırdığında, saçınızın üzerine metal bir tel askı geçirin. Bu, elektrik iletmeli ve saçınızdaki yükü gidermeye yardımcı olmalıdır.
 • Saçınızdaki biriken yükü temizlemek için metal bir fırça da kullanabilirsiniz.
 • Evinizdeki nemlendiricileri taklit etmenin ucuz bir yolu, evinizdeki her odaya birkaç dolu su kabı yerleştirmektir. Bu, kuru mevsimde bile evinizdeki nem seviyesini artıracak ve statik elektriğin saçınıza yapışmasını engelleyecektir.
 • Saçınızı kışın nemli tutmak, statik elektriği uzak tutmak için harika bir yoldur.
 • Saçınızı şampuanlama sıklığını en aza indirmek ve mümkün olduğunca fönlemeden kaçınmak saçınızda nem kaybını önlemeye yardımcı olabilir. Saçınızı fön ile kurutmaktan kaçınamıyorsanız, tamamen kurutmaktan kaçının, biraz nemli bırakın.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*